چگونه تبدیل به متخصص شبکه کامپیوتری شویم؟

متخصص شبکه کامپیوتری یکی از مهم ترین مشاغل دنیای امروز می باشد، چرا که امروزه استفاده از شبکه های کامپیوتری با رشد چشمگیری مواجه شده است. از همین رو، نیاز به مشاغل مربوط به این شبکه ها به وجود می آید. راه اندازی شبکه های کامپیوتری در سازمان ها و نهادها و پشتیبانی از آن نیازمند نیروهای کارآزموده ای خواهد بود، زیرا با توقف این شبکه ها، بسیاری از کسب و کارها نیز متوقف می شوند.

وظایف یک مهندس شبکه چیست؟

مهم ترین وظیفه یک متخصص شبکه کامپیوتری، بررسی مشکلات به وجود آمده و ارائه راهکار جهت حل نمودن آن ها است. همچنین، وظیفه دارد تا زمانی که شبکه در حال فعالیت است، به پشتیبانی از شبکه ادامه دهد.

یک کارشناس شبکه کامپیوتری وظیفه دارد به طور مداوم تجهیزات و دارایی های شبکه را بررسی کند تا از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری شود. همچنین، باید بتوانند مشکلات احتمالی را پیش بینی نموده و برنامه ریزی های لازم جهت جلوگیری از وقوع آن ها را انجام دهد. از دیگر وظایف مهم متخصص شبکه کامپیوتری می توان به بالا بردن سطح امنیت شبکه اشاره کرد. همچنین باید بتوانند نحوه استفاده از سیستم ها را به سایر کارکنان به درستی آموزش دهد.

آینده شغلی کارشناس شبکه کامپیوتری به چه صورت است؟

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و تمایل مصرف کنندگان جهت خرید آنلاین محصولات، نیاز به شبکه و پشتیبانی از آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. همین امر بازار را ایجاب می‌کند که به متخصص شبکه کامپیوتری بیشتری نیاز پیدا کند، چرا که در غیر این صورت، زیرساخت توسعه تجارت الکترونیک با مشکل مواجه خواهد شد.

افراد متقاضی می توانند جهت ورود به بازار کار با ارائه مدرک دانشگاهی یا گواهینامه های فنی مشغول به کار شوند. ارتقاء سطح امنیت شبکه امر مهمی به شمار می آید و تمامی کشورها برای بالابردن امنیت شبکه های خود، هزینه های زیادی را صرف می کنند.

کارشناس شبکه کامپیوتری,متخصص شبکه,متخصص شبکه کامپیوتری,

آموزش حرفه ای در شبکه های کامپیوتری

متخصص شبکه کامپیوتری به یادگیری موضوعات فنی شبکه در سطح دبیرستان نیازی ندارند، اما در صورتی که بخواهند مهارت‌های خود را به دیگران آموزش دهند، قبل از ورود به دانشگاه باید مهارت های پیش نیاز را فرا گرفته باشند. در حال حاضر رشته شبکه های کامپیوتری در دانشگاه های علمی کاربردی کشور آموزش داده می شود. شاید مهم ترین وظایف یک مهندس شبکه پیگیری علم روز شبکه برای بالا بردن مهارت خود بر اساس پیشرفت هایی که این حرفه در گذر زمان به خود می بیند.

آیا کسانی که می خواهند کارشناس شبکه کامپیوتری شوند، به سطح پیشرفته ای نیاز دارند؟

متخصص شبکه کامپیوتری باید مهارت های لازم را فرا گرفته باشند، چراکه شبکه های کامپیوتری روز به روز در حال توسعه هستند. از این رو، بیشتر نهاد ها استفاده از افراد با مدارج سطح بالای دانشگاهی و با تجربه را مدنظر قرار می‌دهند. برای تبدیل شدن به یک کارشناس شبکه کامپیوتری، داشتن کارشناسی ارشد این رشته الزامی نیست، اما برای ادامه فعالیت در حوزه های پیچیده تر و تخصصی تر لازم خواهد بود.

آیا کسانی که می خواهند متخصص شبکه شوند به مدرک دانشگاهی نیاز دارند؟

کسانی که قصد دارند به یک متخصص شبکه تبدیل شوند، باید از تمامی فرصت ها جهت ارتقاء مهارت های خود استفاده نمایند. بسیاری از افراد در حین تحصیل یا هنگام کارآموزی در شرکت های شبکه ای مشغول به کار می شوند و مهارت های ویژه ای را کسب می کنند.

دانش آموزان نیز می‌توانند در اوقات فراغت خود به این نهاد ها و شرکت ها مراجعه کرده و مهارت های لازم را فرا گیرند. البته قبل از اینکه به این شرکت‌ها وارد شوید، لازم است نسبت به سطح توانایی خود آگاهی پیدا کنید، چرا که فعالیت در حوزه شبکه کار بسیار دشوار و استرس زایی خواهد بود. به عنوان مثال، اختلال در عملکرد شبکه می‌تواند خط تولید یک کارخانه را متوقف کند و خسارت های جبران ناپذیری به بار می آورد.

مهارت های کلیدی در شبکه های کامپیوتری

از آنجا که تکنولوژی های شبکه های کامپیوتری همواره در حال تغییر و دگرگونی است، طراح شبکه کامپیوتری نیز باید با این تغییرات هماهنگ شوند. تغییر در تجهیزات دیجیتال و تکنولوژی های شبکه به قدری زیاد است که امکان دارد یک تکنولوژی در عرض یک روز منسوخ شود، بنابراین، یک متخصص شبکه باید مهارت های لازم در رابطه با پشتیبانی سخت افزارها و نرم افزارهای روز را داشته باشد. این امر به کارشناس شبکه کامپیوتری جهت تعامل با کارکنان و کارمندان شرکت کمک چشمگیری خواهد کرد.

زمانی که در شبکه های کامپیوتری یک نقص فنی یا مشکل نرم افزاری به وجود می آید، متخصص شبکه باید بتواند آن مشکل را به صورت شفاف توضیح داده و جهت رفع آن راه حل ارائه نماید.

متخصص شبکه های کامپیوتری,وظایف یک مهندس شبکه,کارشناس شبکه کامپیوتری,

عناوین اصلی شغلی در شبکه های کامپیوتری

برای این حرفه پنج عنوان شغل مختلف وجود دارد که شما می توانید مهارت خود را در زمینه ها افزایش دهید و در مراکزی که می خواهید، استخدام شوید

مدیر شبکه

به طور کلی، مدیران شبکه موظف اند جهت گسترش شبکه اقدامات لازم را انجام داده و مشکلات مربوط به شبکه مانند دسترسی به منابع را بررسی نمایند.

مهندس شبکه

یک مهندس شبکه وظیفه دارد تجهیزات و سیستم های مربوط را راه اندازی نموده و گروه‌های مختلف شبکه را طراحی نماید.

مدیریت سیستم های اطلاعاتی

طراحی و نگهداری زیرساخت فناوری اطلاعات از وظایف مدیر سیستم اطلاعاتی است. همچنین، در رابطه با ارائه برنامه های کاربردی IT دستورالعمل‌های لازم را ارائه می‌دهد.

تکنسین شبکه

وظیفه سرویس دهی سیستم های موجود در شبکه بر عهده تکنیسین شبکه است. در اغلب اوقات، تکنیسین شبکه به صورت حضوری جهت رفع ایرادات شبکه اقدام می‌کند.

تدریس شبکه های کامپیوتری

بیشتر دانشگاه های رسمی برای جذب نیرو جهت تدریس شبکه های کامپیوتری گزینش را از میان افرادی انجام می‌دهند که مدارج عالی دانشگاهی داشته باشند، اما برای تدریس در آموزشگاه های فنی حرفه ای نیاز به مدارج بالای دانشگاهی نیست.