اتاق برق چیست و چه استانداردهایی دارد

اتاق برق چیست

اتاق برق چیست ؟ موضوع امروز شرکت فراز شبکه کارنو در پیرامون اتاق برق است؛ بنابراین ما در این مقاله قصد داریم که به موضوعاتی از جمله:

  • توضیح اتاق برق
  • طراحی اتاق برق
  • ویژگی‌های ساخت و ساز اتاق برق
  • استانداردهای اتاق برق
  • و میزان اهمیت اتاق برق

بپردازیم.

پس اگر موارد نام برده شده مورد علاقه‌ی شما می‌باشد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اتاق برق چیست:‌

اتاق برق فضایی در ساختمان است که به تجهیزات الکتریکی اختصاص یافته است. اندازه آن معمولاً متناسب با اندازه ساختمان می‌باشد. بنابراین، یک ساختمان بزرگتر ممکن است یک اتاق بزرگ را در خود جای دهد؛ در حالی که ساختمانهای کوچکتر، حاوی اتاقهای برقی کوچکتر هستند. ساختمانهایی که بسیار بزرگ هستند و به انرژی زیادی احتیاج دارند حتی ممکن است حاوی یک اتاق اصلی برق باشند که به داخل اتاقهای کوچکتر منشعب می شود. در نتیجه ساختمانهای بزرگ معمولا دارای یک اتاق اصلی برق و اتاقهای فرعی برق هستند.  معمولا مراکز توزیع برق به طور معمول در یک ساختمان صنعتی واقع شده‌اند، اگرچه در مناطق مسکونی نیز می توان آنها را یافت.

همچنین اتاق برق اولیه ممکن است از یک پست برق داخلی برخوردار باشد.

طراحی اتاق برق:

در بیشتر مواقع، اتاق برق که آن را با نام اتاق الکتریکی نیز می‌شناسند، با علامتی مشخص شده است تا به افراد خدمات دهنده در نگهداری ساختمان کمک کنند. این علائم همچنین برای جلوگیری از سرگردانی افراد در اتاق و آسیب رساندن به خود از اهمیت وافری برخوردار هستند. در بسیاری از اتاقهای برق درب ورودی و خروجی باید همیشه قفل باشند تا فقط افراد مسئول بتوانند در آن فضا تردد نمایند.

طراحی اتاق برق معمولاً بسیار خطی و تمیز صورت می‌گیرد و باید در حین و پس از ساخت، مطابق با ساختمان محلی و کدهای ایمنی برق باشد.  بیشتر اتاقهای برق از راهروهای وسیع باز یا راهروهایی با تجهیزات الکتریکی واقعی که به طور ایمن بر روی دیوارها محکم شده اند، برخوردار هستند. این منطقه در حالت ایده آل باید به خوبی روشن باشد تا بهترین دسترسی به کنترل های سیستم الکتریکی را ایجاد نماید. مکانیسم های مقاوم در برابر آتش نیز اغلب در اتاق ها قرار می‌گیرند تا حداکثر ایمنی فراهم کنند.

برق از نیروگاه محلی به طور معمول از طریق سیم های برق به اتاق برق و جعبه های قطع کننده مدار یا فیوز وارد می شود که اندازه آنها نیز ممکن است متفاوت باشد. این موارد معمولاً توسط کلیدهایی کنترل می شوند که با توجه به نیاز ساختمان می توانند روشن یا خاموش شوند.

ویژگی های ساخت و ساز:

ویژگی های ساخت اتاق برق بسته به وسعت تجهیزات نصب شده متفاوت است. کف‌ها باید برای حمایت از ترانسفورماتورهای سنگین و تابلوها تقویت شوند. دیوارها و سقف ها نیز ممکن است به پشتیبانی از سیستم سینی کابل سنگین یا شینه ها نیازمند باشند. همچنین به علت اینکه دستگاه‌های الکتریکی از خود گرما و دمای زیادی تولید می‌کنند باید برای کنترل نمودن آن در اتاقهای برق از دستگاه‌های تهویه استفاده نمود.

جهت نگهداری تجهیزات بزرگ نیز بهتر است از نصب درب‌های دوتایی استفاده گردد. از نظر دسترسی پرسنل نیز همانطور که در قبلتر اشاره شد درب‌ها باید از ایمنی بالایی برخوردار باشند تا دسترسی و تردد  فقط  برای افراد مرتبط و مسئول میسر گردد. همینطور لازم است سیستم های تشخیص و مهار آتش همانند: دی اکسید کربن در این فضاها نصب گردند تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرند.

محافظ الکترومغناطیسی در اتاقهای برق نیز حائز اهمیت هستند؛ چرا که از این طریق می‌توان از تداخل در تجهیزات صوتی یا تصویری حساس مجاور جلوگیری نمود.

استانداردهای اتاق برق:

آئین نامه جزئیات چیدمان و ساخت اتاقهای الکتریکی توسط مقررات کد برق کنترل خواهند شد. الزامات اتاق برق به ایمنی در برابر آتش و خطرات الکتریکی مربوط می شود. معمولاً یک اتاق برق باید از دسترسی افراد غیرمجاز محافظت شود. این قوانین مخصوصاً در مواردی که تجهیزات داخل اتاق برق در معرض دید باشند بسیار سختگیرانه تر خواهند بود.

از آنجایی که توزیع برق اغلب به تعداد زیادی کابل برق وابسته است پس باید قوانین ویژه‌ای برای مقاومت در برابر آتشسوزی کابل ها و سینی های کابل توسط استانداردها تعیین گردند.

ساختمانهای صنعتی نیز که از گازها، مایعات قابل اشتعال یا گرد و غبارهای قابل احتراق استفاده می کنند هم از اتاقهای برق ویژه ای برخوردار هستند. این اتاقها از سیستمهای تهویه و نکات دیگری برای جلوگیری از خطر انفجار طراحی شده‌اند. طراحی عملی یک اتاق الکتریکی، چیدمان تجهیزات اولیه را در نظر گرفته و اجازه می دهد تا در طول عمر اقتصادی تأسیسات اضافی ایجاد شوند.

میزان اهمیت اتاق برق:

اتاق های برق از میزان اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید طبق اصول استاندارد طراحی گردند تا اعضای کادر فنی بتوانند سیستم های قدرت ساختمان را مدیریت و سرویس دهی کنند. به طور کلی تاسیسات الکتریکی باید از نظر بار تحمل شده، مجوزهای فنی برای کارکنان فنی و نحوه تعامل تاسیسات الکتریکی با سایر سیستم های ساختمانی از یک سری الزامات برخوردار باشند.

سخن آخر:

امیدواریم که این محتوا برای شما خواننده‌ی گرامی کاربردی و مفید بوده باشد. شما می‌توانید برای طراحی و اجرا و استاندارد سازی دیتاسنتر و اتاقهای برق با شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس گرفته تا پس از دریافت اطلاعات کافی پروژه‌ی خود را آغاز نمائید.

منتظر مقالات و بروزرسانی‌های بعدی ما باشید و نظرات خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.