آشنایی با سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی

مانیتورینگ شرایط محیطی

هوشمند سازی اتاق سرور و مراکز داده با نام های مختلفی شناخته می‌شوند که کارایی آنها عملا یکی است. برخی از این اسامی عبارت‌اند از: کنترل شرایط محیطی، سیستم مدیریت هوشمند مراکز داده، سیستم مدیریت زیر ساخت دیتاسنتر و مراکز داده، سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی و غیره

سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی در اتاق سرور و مرکز داده‌ بسیار مهم و ضروری می‌باشد. این سیستم، احتیاج به:

 • رسیدگی و کنترل ثابت منابع
 • پایین آوردن هزینه‌های نگهداری
 • ایستادگی در برابر تهدیدهای امنیتی
 • دستیابی اطمینان از کارایی درست و بی وقفه تجهیزات
 • ارزش نگهداشتن داده‌های حائز اهمیت سازمانی
 • مصرف کنندگان و سرویس‌های خدماتی

و کشیدن نقشه‌ی اتاق سرور مطلوب با خصوصیت‌های لازم را پیشگیری ناپذیر کرده است.

سیستم مانیتوینگ شرایط محیطی، روشی نوین برای کنترل و پایش عامل‌های محیطی است که بطور یکنواخت، پارامترهای متفاوتی چون: دما، رطوبت، دود، ولتاژ، حرکت، نشتی آب و غیره را نظارت می‌کند. هنگامی که شرایط نامناسبی ایجاد شود، بدون اتلاف وقت، انواع هشدارها را از طریق پیام کوتاه، ایمیل و آژیر به مسئولین ارسال کرده و آن‌ها را از وضعیت باخبر می‌کند. سیستم مدیریت هوشمند حاوی تسهیلات نوین بازیافت اتوماتیک می‌باشد و می‌تواند هنگامی که از شرایط محیطی نامناسب مثل: افزایش دمای اتاق سرور اطلاع پیدا می‌کنند به صورت خودکار سیستم‌های تهویه پشتیبان را روشن کرده و یا سرورها را غیرفعال نماید.

اسم های دیگر سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی:

BMS: building management system
DCIM: data center infrastructure management

اتاق سرور,اتاق سرور و مراکز داده,سیستم مدیریت هوشمند مراکز داده,

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی کارنو با ما تماس بگیرید:

09124798432

اتاق سرور,اتاق سرور و مراکز داده,سیستم مدیریت هوشمند مراکز داده,

معرفی کارنو لاجیک شرکت فنی و مهندسی کارنو:

اکنون که با سیستم کنترل شرایط محیطی آشنا شدید، به شما پیشنهاد میکنیم که با دستگاه کارنو لاجیک شرکت فنی و مهندسی کارنو نیز آشنا شوید.

شما با استفاده از این دستگاه می‌توانید امنیت و ایمنی اتاق سرور خود را افزایش دهید.

سیستم‌ کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور شامل موارد زیر است. از جمله:

 • کارنو لاجیک (KarnoLogic)
 • اسمارت بیت رک (Smart bitrack)
 • مینی اسمارت بیت رک (mini Smart bitrack)

اکنون در ادامه به توضیح هر یک از این موارد میپردازیم.

اتاق سرور و مراکز داده,سیستم مدیریت هوشمند مراکز داده,کنترل شرایط محیطی,

کارنو لاجیک:

این سیستم به شما کمک می‌کند تا شرایط محیطی دیتاسنتر خود را نظارت و کنترل کنید. این دستگاه به عنوان زیرساخت دیتاسنتر به حساب می‌آید. این محصول از قابلیت‌های زیادی برخوردار است، از جمله: کنترل میزان دما و رطوبت، کنترل تردد و غیره.

شما می‎‌توانید برای خرید این محصول و آشنایی با مشخصات فنی و ویژگی‌های آن به قسمت معرفی محصولات سایت رفته و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

اسمارت بیت رک:

اسمارت بیت رک نیز از تولیدات شرکت کارنو است. این سیستم به شما امکان می‌دهد تا بتوانید به گزارش گیری و پایش پارامترهای مختلف در رک بپردازید.

این دستگاه موجب افزایش طول عمر تجهیزات شما نیز می‌شود؛ زیرا شما به واسطه‌ی سیستم اسمارت بیت رک می‌توانید از مشکلات پیش آمده در رک آگاه شوید و در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهید.

سیستم اسمارت بیت رک، وظیفه‌ی هوشمند سازی رک را برعهده دارد. شما می‌توانید برای آگاهی بیشتر از این محصول به قسمت معرفی محصولات سایت رفته و اطلاعات آورده شده را مطالعه نمائید.

هوشمند سازی اتاق سرور,اتاق سرور,اتاق سرور و مراکز داده,

مینی اسمارت بیت رک:

سیستم مینی اسمارت بیت رک نیز یکی دیگر از تولیدات کارنو لاجیک است. این سیستم، دارای یک سال گارانتی و دو سال خدمات پس از فروش می‌باشد.

این سیستم از چنین قابلیتی برخوردار است تا داده‌ها را از رک دریافت نماید و پس از آن در صورت هر گونه تغییری، مشکل را به مسئول مربوطه به وسیله‌ی پیامک یا هشدار انتقال دهد.

شما می‌توانید برای شناخت بیشتر این محصول به قسمت معرفی محصولات سایت مراجعه کنید.

قابلیت‌ سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی:

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی از قابلیت‌های زیر برخوردار است. از جمله:

 • توانایی عملکرد در حالت خاموش و عدم احتیاج به کامپیوتر.
 • توانایی انجام اوامری ویژه به وسیله پیام کوتاه.
 • توانایی نگه داری عامل های محیطی مثل دما، رطوبت، دود و گاز.
 • قابلت فرستادن اخطار از طریق پیامک، تماس تلفنی، آژیر و ایمیل.
 • امکان روشن کردن سیستم‌های مختلف از طریق پیامک
 • برخورداری از چند خروجی (رله)، برای نگه داشتن عوامل جانبی.
 • قابلیت save کسانی که به اتاق سرور وارد شده‌اند.
 • قابلیت تعریف و فرستادن پیامک به چند نفر در آن واحد.
 • توانایی در دست گرفتن ارتباط و قطع کردن چند سرور به وسیله‌ی نرم افزار مرکزی در موقعیت‌های ویژه.
 • مانیتورینگ فعال‌سازی مجدد سرور به وسیله‌ی نرم افزار و فرستادن پیامک.
 • مانیتورینگ قطع و وصل شدن برق به وسیله‌ی نرم افزار و فرستادن پیامک.
 • مانیتورینگ قطع و وصل شدن ups به وسیله‌ی نرم افزار و فرستادن پیامک.
 • توانایی ارتباط با سیستم کنترل دسترسی و باز کردن در از طریق پیامک.
 • توانایی کنترل سرویس‌های ویندوز سرور مثل dhcp ،dns و غیره.
 • قابلیت گرفتن شرایط اتاق سرور از طریق پیامک.
 • اطلاع از گزارش‌های مختلف تحت وب و شبکه‌ی محلی.

شرایط محیطی موثر بر صدمه‌های اتاق سرور:

شرایط محیطی موثر بر صدمه‌های اتاق سرور در موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند. از جمله:

 1. دما.
 2. رطوبت.
 3. گرد و غبار.
 4. ups و برق.
 5. ولتاژ و جریان.
 6. وضعیت درب.
 7. حرکت.
 8. نشست آب.

دما:

وارسی عوامل موثر بر بالا رفتن دما در اتاق سرور:

 • بالا رفتن بی حد دما روی سخت افزارها اثر می‌گذارد و سبب پایین آمدن طول عمر تجهیزات می‌شود.
 • بالا رفتن دما سبب ازبین رفتن اجزاء حساس الکترونیکی مثل: پردازنده‌ها و ماژول های حافظه می‌شود.
 • بالا رفتن دما سبب پایین آمدن راندمان سیستم‌ها نیز می‌شود.

*نکته1: طبق استاندارد ها، تجهیزات شبکه و سرورها در دمای بالا تر از ۳۰ درجه سانتی گراد نباید مورد استفاده قرار بگیرند.

رطوبت:

وارسی عوامل موثر بر بالا رفتن رطوبت در اتاق سرور:

 • بالا رفتن بی رویه‌ی رطوبت سبب ذوب شدن نَمی که در هوا است می‌شود، درست مثل قطره‌های مایع که این‌ها موجب خوردگی و اتصال الکتریکی میان مدارات الکترونیکی می‌شود.
 • پایین آمدن بی رویه‌ی رطوبت توسط ساخت الکتریسته‌ای که در محیط اطراف باعث تخلیه‌ی الکتریکی شده و موجب از بین رفتن اجزاء حساس الکترونیکی می‌شود.

*نکته2: رطوبت نسبی است که با دما رابطه‌ی مستقیمی دارد. پس مانیتورینگ دما و رطوبت می‌بایست در یک برهه از زمان انجام شوند.

گرد و غبار:

وارسی اثر گذاری گرد و غباردر اتاق سرور:

نشستن گرد و غبار به مرور زمان بر روی مدارهای الکترونیکی به خاطر ذره‌های رسانای موجود در آن‌جا موجب هدایت الکترونیکی و پیوستگی کوتاهی میان بخش‌های نزدیک به هم روی بردها می‌شود. تجمع گرد و غبار بر روی تجهیزات الکترونیکی درست کارایی یک لایه حرارتی را دارد که موجب بالا رفتن دما و در آخر موجب پایین آمدن سرعت پردازش و عمر مفید این تجهیزات می‌شود. به غیر از ذره‌های شناور، قسمت دیگری از آلاینده‌های هوا از گازهایی مثل اکسید گوگرد و اَزُت (نیتروژن) تشکیل می‌شوند، این گازها بصورت مخلوط گوگرد در آخر باعث خوردگی در اتصالات مسی و نقره‌ای که در مدارها وجود دارند می‌شود.

یو پی اس و برق:

زمانی که برق به طور ناگهانی قطع می‌شود، عملکردهای تاسیسات اتاق سرور مانند: روترها، سوییچ‌ها، سرورها و غیره دچار اختلال می‌شوند و در بعضی مواقع قطعی برق مانع ادامه‌ی کار نیز خواهد شد. بنابراین، ups به طور حتم می‌بایست در اتاق سرور وجود داشته باشد. به همان اندازه که وجود ups در اتاق سرور ضرورت دارد، مانیتور کردن و پایش آن نیز به همان مقدار حائز اهمیت است. اطلاع داشتن از اندازه‌ی ولتاژ و جریان ورودی و خروجی ups و مقدار زمان مانده برای بکارگیری از ups می‌تواند در روند عملکرد و تصمیم گیری مسئولان اتاق سرور نیز تاثیر مثبتی داشته باشد.

ولتاژ و جریان:

از آنجایی که همه‌ی تجهیزات الکترونیکی در برابر نوسانات صدمه می‌بینند، از این سو کنترل و مانیتور کردن مقدار ولتاژ و آمپر در اتاق سرور کاملا واضح است. نوسانات نه تنها به تاسیسات اتاق سرور آسیب میزنند بلکه باعث از کار افتادن قسمت بزرگی از فعالیت‌های سازمان‌ها که نیازمند بخش اطلاعات است نیز می‌شوند. با مانیتور کردن و کنترل مقدار ولتاژ و آمپر نه تنها از صدمات و خسارت‌های ممکنه جلوگیر می‌شود بلکه می‌توان از مدل عملکرد تجهیزات و یا خرابی قطعات اطلاع پیدا کرد.

درب:

با استناد بر مهم بودن و اهمیت داده‌ها در هر سازمان، کنترل رفت و آمد در اتاق سرور و دیتاسنترها و ثبت آن‌ها از نظر امنیتی از ارزش بالایی برخوردارست. به غیر از امنیتی بودن این ماجرا، رفت و آمد زیاد و باز و بسته شدن درب اتاق سرورها باعث عوض شدن دمای اتاق می‌شود که این امر روی تاسیسات اثر منفی می‌گذارد.

حرکت:

مهم ترین دارایی هر سازمانی اطلاعات آن سازمان می‌باشد از این سو رفت و آمد و حرکت در اتاق سرور بسیار حائز اهمیت است. کنترل حرکت در اتاق سرور و دیتاسنترها نه تنها از نظر امنیتی مهم واقع شده، بلکه از لحاظ صرفه جویی انرژی نیز از اهمیت بالایی برخوردارست. وجود افراد در اتاق سرور و بکارگیری سیستم روشنایی موجب بالا رفتن دمای اتاق می‌شود. از این سو، سیستم های خنک کننده به مدت بیشتری فعال می‌مانند تا دمای محیط ایده آل شود، با کمک سیستم کنترل و مانیتور کردن اتاق سرور و سنسور حرکت می‌توان جلوی بالا رفتن مصرف انرژی را گرفت.

نشت آب:

کاملا واضح است که صدمه‌هایی که آب میتواند به تمام سیستم‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی بزند می‌تواند سیار جدی و خطرساز باشد. از این سو نشت آب می‌تواند صدمات غیرقابل جبرانی را به اتاق سرور وارد کند. همچنین ممکن است آتش سوزی نیز اتفاق بیافتد، پس می‌تواند جلوی کار سازمان‌ها و شرکت‌ها را بگیرد. در اتاق سرورها و دیتا سنترهای بزرگ، تمامی سیستم‌های خنک کننده به آب نیاز دارند و حتی در سیستم‌های جدید بعد از کارکردن همیشه قطرات آب را تولید می‌کنند و می‌تواند تنها با یک اشتباه به تمام تاسیسات اتاق سرور صدمه وارد کند که راه حل این مشکل نصب سنسورهای نشت آب می‌باشد.

 

سخن آخر:

امید است که از این مقاله لذت برده باشید. در صورت هرگونه سوال در مورد سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور، می‌توانید با کارشناسان شرکت ما تماس بگیرید و پاسخ‌های خود را دریافت نمائید. لطفا نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید و منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید.