تعریف راهروی سرد و گرم در دیتاسنترها

راهروی سرد و گرم در دیتاسنترها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانطور که می دانید در اتاق های سرور تعداد بسیار زیادی سرور و قطعات الکترونیک قرار گرفته اند که تمام آن ها در حین کار گرمای بسیار زیادی تولید می کنند. برای جلوگیری از آسیب رسیدن  به این تجهیزات به سیستم های خنک کننده نیاز است تا هوای اتاق سرور را تعدیل کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از روش های خنک کردن اتاق سرور به نام راهروی سرد و گرم آشنا کنیم.

راهروی سرد و گرم چیست؟

راهروی دیتاسنترها,راهروی سرد در دیتاسنترها,راهروی سرد و گرم در دیتاسنترها,

در ابتدا باید بررسی کنیم که راهروی سرد و گرم در دیتاسنترها چه مفهومی دارد. برخی از دیتاسنتر ها به گونه ای طراحی شده اند که با استفاده از راهروی سرد و گرم، رک های سرور ها را طوری کنار هم می چینند که هوای سرد از روبرو دریافت شده و هوای گرم ناشی از فعالیت سرور ها از پشت به بیرون منتقل شود.

در این طراحی یک راهرو درست مقابل رک های سرور قرار گرفته که به آن راهروی سرد (Cold Aisle)، و یک راهرو در پشت رک ها قرار گرفته که به آن راهروی گرم (Hot Aisle)  گفته می شود.

به منظور جلوگیری از مخلوط شدن هوای سرد و گرم در دیتاسنتر، این دو راهرو را با استفاده از یک محفظه ی فیزیکی از هم تفکیک می کنند. همچنین در ورودی راهروی سرد یک درب اتوماتیک برای ورود پرسنل قرار داده می شود.

مزیت استفاده از این طراحی در دیتاسنتر این است که نسبت به روش های سنتی صرفه جویی بیشتری در مصرف انرژی خواهد شد از طرف دیگر به کاهش هزینه های مربوط به راه اندازی سیستم های تهویه کمک می کند.

همچنین استفاده از راهروی سرد و گرم باعث می شود که راندمان سیستم خنک کننده تا 20% افزایش یافته و افزایش دانسیته حرارتی رک ها هم ممکن شود. راهروی سرد و گرم موجب می شود که هوای خنک به طور مساوی در قسمت بالا و پایین رک ها جریان پیدا کند.