طراحی و اجرای اتاق سرور

اجرای اتاق سرور

برای داشتن یک اتاق سرور مناسب و استاندارد باید برخی موارد را به درستی طراحی و اجرا نمود. این طراحی منجر به بر آورد هزینه و خرید تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور می شود. مرحله بعد از طراحی همان پیاده سازی و اجرای اتاق سرور می باشد که عبارت است از:

 • اولین مرحلهT کابل کشی شبکه، نصب و راه اندازی تجهیزات باید بر آورد شود.
 • مرحله test و lable گذاری نود های داخل اتاق سرور
 • بر آورد تعداد رک های مورد نیاز و همچنین نحوه چینش رک ها در اتاق سرور
 • بر آورد خرید، راه اندازی و نصب دستگاه ups و generator یا همان هزینه مورد نیاز برای راه اندازی برق اضطراری اتاق سرور
 • اجرای کف کاذب اتاق سرور برای مرتب سازی کابل ها و تجهیزات در اتاق سرور
 • اجرا و پیاده سازی سیستم های خنک سازی اتاق سرور یا Cooling فضای اتاق سرور
 • اجرا و راه اندازی سیستم های اعلام و اطفاء حریق برای داشتن امنیت بیشتر در زمان حوادث غیر مترقبه در محیط
 • طراحی و اجرای سیستم ارتینگ در اتاق سرور
 • هوشمند سازی اتاق سرور

 

اجرای اتاق سرور,امکانات اتاق سرور,تجهیزات اتاق سرور,

طراحی و اجرای اتاق سرور خود را به گروه فنی و مهندسی کارنو بسپارید.
09124798432

اجرای اتاق سرور,امکانات اتاق سرور,تجهیزات اتاق سرور,

همان طور که بیان شد وجود اتاق سرور در هر سازمان یا اداره یکی از ملزومات اصلی آن سازمان به شمار می آید. به عبارت بهتر، می توان اتاق سرور را قلب هر سازمان معرفی کرد. پس باید برای نگهداری از آن تمام تدابیر مناسب به کار بسته شود.

مدیریت اطلاعات دریافتی اتاق سرور، به طور پیوسته باید انجام شود. وظیفه سرور ها پردازش اطلاعات می باشد که باید به درستی و پیوسته انجام شود. اقداماتی همچون ذخیره، انتشار و ضبط اطلاعات نیز بر عهده storage ها می باشد که باید به درستی و دقت بالا انجام شود تا خدشه ای در آن ایجاد نشود.

اجرای اتاق سرور,امکانات اتاق سرور,تجهیزات اتاق سرور,

رعایت نکات ایمنی برای داشتن یک اتاق سرور مناسب با تجهیزات کار آمد بیش از هر عمل دیگری در سازمان مورد توجه مقامات سازمانی قرار دارد. از این رو هنگام طراحی اتاق سرور نیاز به رعایت موارد ذیل می باشد.

 • فضای اتاق سرور

فضای اتاق سرور باید تمیز و دارای تهویه مناسب باشد. فضای اتاق سرور باید به گونه ای طراحی شده باشد که امکان عبور گرد و غبار در آن وجود نداشته باشد. تهویه اتاق نیز باید با شرایط خاص انجام شود. به طور کلی فضای اتاق سرور باید کاملا ایزوله باشد.

به طور کلی کامپیوتر ها و تجهیزات همراه آن در زمان راه اندازی، گرما تولید می کنند. از این رو نیاز است که محیط با تهویه مناسب، گرمای بیش از حد را از فضا دور کند. دور کردن گرما از اتاق سرور باعث می شود تا دستگاه ها دچار خرابی نشوند.

همچنین توصیه می شود که تجهیزات اتاق سرور را به گونه ای قرار دهید که امکان نظافت آن میسر باشد. همچنین در صورت نیاز برای تعمیر، فضای مناسب در اتاق سرور وجود داشته باشد.

 • کنترل های محیطی و لوازم Cooling

برای داشتن فضای خنک در اتاق سرور باید محیط را به سیستم cooling مجهز نمود. شاید به جرأت بتوان گفت که با وجود سیستم های خنک کننده، احتمال گرم شدن وسایل و تجهیزات داخل اتاق سرور به صفر خواهد رسید.

طبق استاندارد، دمای اتاق سرور باید بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد باشد. با اجرای سیستم cooling می توان دمای محیط اتاق سرور را کنترل کرد.

 • تأمین برق اضطراری

زمانی را در نظر بگیرید که اتاق سرور به دلیل اختلال در برق با قطعی برق مواجه شود. بزرگ ترین فاجعه اتاق سرور زمانی است که تجهیزات اتاق سرور به برق دسترسی نداشته باشد و از کار بیفتد.

پس برای حل مشکل بیان شده باید حتماً از برق های اضطراری و دستگاه های ups و generator استفاده نمود. به طور کلی توزیع برق به واحد های متنوع اتاق سرور در زمان قطعی برق بزرگ ترین کمکی است که به اتاق سرور می شود. با خاموش شدن سرور ها، خسارات جبران ناپذیری ایجاد می شود.

به طور مثال، اگر سرور مربوط به بانک مرکزی قطع شود، هیچ تراکنشی انجام نمی شود!

در اتاق سرور باید شرایطی محیا شود که با قطعی برق، تجهیزات به کار خود ادامه دهند. اولین اصل اتاق سرور این است که به صورت 24 ساعتع در 7 روز هفته، بی وقفه کار کند.

 • جلوگیری از آشفتگی و به هم ریختگی سیم ها

به طور کلی زمانی که اتاق سرور با حوادث غیر مترقبه مواجه می شود، نیاز است تا تعمیرات و تعویض هایی در اتاق سرور انجام شود. حال اگر این اقدامات مربوط به برق باشد باید سیم های برق به درستی مسیر یابی شود.

اگر سیم کشی اصولی و استاندارد انجام شده باشد و سیم های اضافی در برق کشی وجود نداشته باشد، کار تعمیر و باز سازی برقی در کم ترین زمان ممکن انجام می شود.

گاهی اوقات هم به اتصالات جدید نیاز است که با داشتن سیم کشی اصولی، تمامی اقدامات مورد نیاز انجام می شود. رعایت این نکته منجر می شود تا متخصص فناوری اطلاعات کار خود را با سهولت کامل به انجام برساند.

 • فراهم سازی محیط کار با کیفیت

فراهم کردن محیط کار با کیفیت برای کارمندان بخش فناوری اطلاعات مورد نیاز است. چنانچه بتوانید نور، حرارت، فضا و روشنایی مناسبی را همراه با آرگونومی درست برای کارمندان واحد فناوری اطلاعات ایجاد نمایید، به طور یقین نظارت و کنترل کارمندان فناوری اطلاعات برای اتاق سرور، با سهولت و سرعت بالا انجام می شود.

مشخصات محیطی اتاق سرور استاندارد

مشخصه های محیطی برای اتاق سرور استاندارد عبارت است از:

 • اتاق سرور نباید دارای پنجره به بیرون باشد. (در صورت وجود پنجره، حتما باید از پنجره های دو جداره و کاملا ایزوله و مقاوم در برابر آتش استفاده شود.)
 • فضای محیط اتاق سرور باید برای برنامه ریزی های آتی به اندازه کافی فضا داشته باشد. تا برای توسعه کسب و کار مشکلی بابت اضافه کردن تجهیزات در اتاق سرور به وجود نیاید.
 • میزان ارتفاع سقف باید حداقل 2/70 سانتی متر باشد.

طراحی و اجرای اتاق سرور,قیمت اجرا اتاق سرور,هزینه اتاق سرور,

مشخصات تجهیزات اتاق سرور استاندارد

کلیه تجهیزات اتاق سرور باید به صورت کاملا استاندارد در مکان خود قرار بگیرد.

 • فاصله میان رک های اتاق سرور باید استاندارد باشد. (اگر درب دو رک روبروی یکدیگر باشد، فاصله استاندارد 120 سانتی می باشد. اگر رک ها به صورتی قرار بگیرند که هر دو رک پشت به یکدیگر باشد، فضای استاندارد بین آن دو 60 سانتی متر می باشد.) فاصله برای زمان های تعویض یا تعمیر مورد نیاز است.
 • عمل نظارت بر اتاق سرور برای حوادث غیر مترقبه نظیر رطوبت بالا و ورود دود و گرد و غبار به درستی و دقت بالا انجام شود. این نظارت برای جلوگیری از خسارت پیش از حادثه باید تدبیر شود.

مشخصات Cooling

تجهیزات خنک سازی باید دارای فن های متغیر در سرعت باشد. همچنین باید میزان ارتفاع از سقف حدود ۲۴ اینچ یا 60 سانتی متر باشد.

مشخصات سیستم های الکتریکی اتاق سرور استاندارد

سیستم های الکتریکی اتاق سرور برای داشتن حالت استاندارد باید دارای پنل های برقی جداگانه ای باشد. پنل برق برای HVAC نیز باید جداگانه تعبیه شود. همچنین تمامی تجهیزات الکتریکی اتاق سرور نباید به گونه ای باشد که تولید گرما کند.

در حقیقت گرمای تولید شده باید توسط سیستم های خنک سازی جانبی یا متصل به دستگاه، از فضا دور شود.

طراحی اتاق سرور امن

تا اینجا درباره چگونگی اجرای اتاق سرور  و ملزومات اتاق سرور توضیحاتی ارائه دادیم که هنگام برنامه ریزی برای طراحی اتاق سرور در نظر بگیرید. دریافتیم که مرکز داده یا اتاق سرور شما، از بسیاری جهات قلب تجارت شماست. سرورها گران هستند و باید با احتیاط اداره شوند. از آسانسورهای تخصصی برای جابجایی سرورها استفاده کنید تا خطر آسیب را کاهش دهید.

طراحی و اجرای اتاق سرور با کیفیت بالا، شرط قابل توجهی برای عملکرد کارآمد سیستم های ICT است. کیفیت ناکافی می تواند منجر به کاهش کارکرد کارمندان شرکت شود.

در پروژه های ساختمانی در فرآیند تخصیص فضا غالباً درگیری بین منافع مختلف شرکت و گاهی بین شرکت های مختلف که در ساختمان هستند، ایجاد می شود.

اتاق سرور باید به صورت بهینه در ساختمان واقع شود. اندازه فیزیکی فضای مورد نیاز فقط یک عامل مؤثر در اینجا است.

موقعیت مکان برای طراحی اتاق سرور امن

برنامه ریزی، راه اندازی و ساخت اتاق سرور با محدودیت های نصب و عملکرد عناصر زیربنایی IT آغاز می شود. اولین کار برای یافتن بهترین نقطه در طراحی و اجرای اتاق سرور های موجود در ساختمان، تعیین اندازه اتاق سرور است.

اتاق سرور باید با در نظر داشتن پیشرفت کاری در آینده طراحی شود و امکان توسعه آن وجود داشته باشد. اهداف اصلی شما با طراحی اتاق سرور باید کارآیی و سازگاری داشته باشد، در حالی که تمام تجهیزات در حد مطلوب و با کمترین زمان ممکن اجرا شوند.

سرور و سوئیچ های شبکه خود را در رک نگه دارید.

برای جلوگیری از آسیب تجهیزات شبکه توسط کارمندان یا سایر افرادی که نباید به تجهیزات IT دسترسی داشته باشند، بهتر است سرورها، سوئیچ ها را در رک قفل شده نگهداری کنید. شما میتوانید از دستگاه کنترل و مانیتورینگ رک برای حفاظت بیشتر استفاده کنید.

فراز شبکه کارنو با تولید دستگاه کنترل و مانیتورینگ رک اسمارت بیت رک توانسته نگرانی های بابت امنیت را از بین ببرد.

کنترل محیط اتاق سرور

بعد از طراحی و اجرای اتاق سرور باید تجهیزات و محیط را تحت کنترل و نظارت داشت. سرور ها تجهیزات پر مصرف و پر انرژی هستند که می توانند سریع گرم شوند. بنابراین تهویه هوا اتاق سرور جزء ملزومات است و به طور طبیعی باید اتفاق بیفتد. شرایط محیط اتاق سرور باید از نظر خنک بودن و متعادل بودن رطوبت، تضمین شده باشد. برای این کار نیاز است که یک سیستم کنترل و نظارت محیط وجود داشته باشد تا مدیر فناوری اطلاعات بتواند از راه دور نیز شرایط محیطی اتاق سرور را کنترل و نظارت کند. یک سیستم کنترل و نظارت محیط اتاق سرور، باید جنبه های مختلفی را زیر نظر داشته باشد. از جمله: کنترل تردد افراد، کنترل دما محیط، کنترل رطوبت، کنترل نشتی آب، تهویه هوا و … (شرکت فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور به نام کارنولاجیک است که کامل ترین نوع سیستم کنترل و نظارت برای اتاق سرور می باشد.)

هر بار که درب اتاق سرور باز می شود، دما و رطوبت می تواند نوسان داشته باشد و از حد مجاز خود فراتر رود، بنابراین به کنترل های محیطی نیاز است که بتواند سریع جواب دهد و شرایط را در حالت استاندارد نگه دارد.

ایمنی محیط اتاق سرور

شاید هیچ بخشی از سازمان شما به اندازه اتاق سرور نسبت به شرایط اضطراری، حساس نباشد. آتش سوزی، نشتی آب و خطرات دیگر می تواند اتاق سرور شما را ویران کند. داده های شرکت، محصولات و موارد دیگر را از بین ببرد. برای ایمنی محیط اتاق سرور باید حداقل آلارم های آتش، خاموش کننده ها، سیستم سرکوب و سیستم های رطوبت نصب شود تا در صورت لزوم کم ترین خسارت به اتاق سرور وارد شود. 

رشد و توسعه اتاق سرور

اتاق سرور شما ممکن است در حال حاضر کافی باشد و نیاز به تجهیزات دیگر نداشته باشید، اما آیا شما برای راه اندازی موفقیت آمیز محصول آینده آماده هستید؟ ممکن است بخواهید در مقیاس خود فضایی را برای اضافه کردن سرور ذخیره کنید و اتاق سرو خود را گسترش دهید. پس هنگام طراحی و اجرای اتاق سرور این نکته را باید در نظر داشته باشید.

نکات سخت افزاری که پس اجرای اتاق سرور باید رعایت شود.

هانطور که می دانید اتاق سرور یکی از مهم ترین قسمت های سازمان است که دارای اطلاعات محرمانه و مهمی است. بنابراین بهتر است درب اتاق قفل باشد و افراد غیر مسئول وارد این اتاق نشوند. برای انجام این امر می توان از سنسور های کنترل تردد استفاده کرد و یا درب اتاق سرور را به گونه ای طراحی کرد که نیاز به کلید برای باز کردن درب نباشد. به عنوان مثال می توان قفل های کارتی و یا رمزی استفاده کرد.

بهتر است از دوربین های cctv به همراه دستگاه ضبط دیجیتال که بتواند تصاویر را به صورت طولانی مدت ضبط کند، در اتاق سرور استفاده شود تا کلیه ورود و خروجی ها به اتاق کنترل شود.

وجود رطوبت و گرد و غبار در اتاق سرور می تواند باعث خسارت دیدن تجهیزات شود. گرد و غبار می تواند کارایی فن های کیس ها و رک ها را مختل کند و مانع از کارکرد صحیح آن ها شود و در نتیجه باعث افزایش دما شوند. دمای استاندارد در اتاق سرور باید بین 20 الی 24 درجه سانتی گراد باشد. دمای بالا می تواند حتی باعث آتش سوزی در اتاق سرور شود.

بهتر است سیستم روشنایی که در اجرای اتاق سرور استفاده می شود، به صورت خودکار باشد و به گونه ای طراحی شود که هنگام خروج افراد، به صورت خودکار خاموش شود. این امر هم در صرفه جویی انرژی کمک می کند و هم روشن بودن طولانی مدت چراغ ها سبب ایجاد گرما می شود که برای اتاق سرور مناسب نیست.

همچنین اتاق سرور باید از نور کافی برخوردار باشد تا فرد مسئول در صورت لزوم به راحتی به قطعات و تجهیزات دسترسی داشته باشد.

گروه فنی و مهندسی کارنو یکی از بهترین شرکت ها در زمینه طراحی و اجرای اتاق سرور در ایران می باشد که خود تولید کننده سیستم های کنترل و مانیتورینگ محیط و رک می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.

تماس با دفتر تهران: ۸۸۴۸۶۳۰۰(۰۲۱) – تماس با دفتر مشهد: ۳۷۶۰۳۷۶۰(۰۵۱)