طراحی و اجرای اتاق سرور

طراحی و اجرای اتاق سرور

اجرای اتاق سرور

برای داشتن یک اتاق سرور مناسب و استاندارد باید برخی موارد را به درستی طراحی و اجرا نمود. این طراحی منجر به بر آورد هزینه و خرید تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور می شود. مرحله بعد از طراحی همان پیاده سازی و اجرا برای راه اندازی دیتاسنتر های اتاق سرور است که عبارت است از:

 • اولین مرحله برای کابل کشی شبکه، نصب و راه اندازی تجهیزات باید بر آورد شود.
 • مرحله test و lable گذاری نود های داخل اتاق سرور
 • بر آورد تعداد رک های مورد نیاز و همچنین نحوه چینش رک ها در اتاق سرور
 • بر آورد خرید و راه اندازی و نصب دستگاه ups مورد نیاز یا همان هزینه مورد نیاز برای راه اندازی برق اضطراری اتاق سرور
 • بر آورد، خرید و راه اندازی برای موتور های اصلی مورد نیاز داخل اتاق سرور از جمله generator های تجهیز سرور در اتاق سرور
 • اجرا و پیاده سازی مانیتورینگ در اتاق سرور و نحوه Access Control داخل آن
 • اجرای سقف کاذب برای موارد امنیتی
 • اجرای کف کاذب برای مرتب سازی و تجهیزات بیشتر در اتاق سرور
 • اجرا و پیاده سازی سیستم های خنک سازی اتاق سرور یا Cooling فضای اتاق سرور
 • اجرا و راه اندازی سیستم های اعلام و اطفاء حریق برای داشتن امنیت بیشتر در زمان حوادث غیر مترقبه در محیط

همان طور که بیان شد وجود اتاق سرور در هر سازمان یا اداره یکی از ملزومات اصلی آن سازمان به شمار می آید. به عبارت بهتر، می توان اتاق سرور را قلب هر کسب و کار معرفی کرد. پس باید برای نگهداری از آن تمام تدابیر مناسب به کار بسته شود.

به طور پیوسته مدیریت از اطلاعات دریافتی اتاق سرور باید انجام شود. اقداماتی همچون ذخیره، انتشار، نگهداری و ضبط اطلاعات در سرور های اتاق سرور، باید به درستی و دقت بالا انجام شود تا خدشه ای در آن ایجاد نشود.

اجرای اتاق سرور,امکانات اتاق سرور,تجهیزات اتاق سرور,

رعایت نکات ایمنی برای داشتن یک اتاق سرور مناسب با تجهیزات کار آمد بیش از هر عمل دیگری در سازمان مورد توجه مقامات سازمانی قرار دارد. از این رو هنگام طراحی اتاق سرور نیاز به رعایت موارد ذیل دارد:

 • فضای اتاق سرور

فضای اتاق سرور باید باز، تمیز، و دارای تهویه مناسب باشد. نظافت فضای اتاق سرور باید تا حدی باشد که امکان عبور گرد و غبار در آن وجود نداشته باشد. تهویه اتاق هم باید با شرایط خاص انجام شود.

به طور کلی دستگاه های کامپیوتر و تجهیزات همراه آن در زمان راه اندازی، گرما تولید می کنند. از این رو نیاز است که محیط با تهویه مناسب گرمای بیش از حد را از فضا دور کند. دور کردن گرما از اتاق سرور باعث می شود تا دستگاه ها دچار خرابی نشوند.

همچنین توصیه می شود که تجهیزات اتاق سرور را به گونه ای قرار دهید که امکان نظافت آن میسر باشد. همچنین در صورت نیاز برای تعمیر یا نگهداری فضای مناسب در اتاق سرور وجود داشته باشد.

 • کنترل های محیطی و لوازم cooling

برای داشتن فضای خنک در اتاق سرور باید تمام وسایل و تجهیزات آن را به سیستم cooling مجهز نمود. شاید به جرأت بتوان گفت که با وجود سیستم های خنک کننده، احتمال گرم شدن وسایل و تجهیزات داخل اتاق سرور به صفر خواهد رسید.

 این احتمال نگهداری درست از سرور و تجهیزات را اعلام می کند. البته تکنولوژی های جدید توانسته است تجهیزات اتاق سرور را به صورت خود کننده نیز تولید کند.

به عبارت دیگر تجهیزات جانبی بسیاری در بازار وجود دارد که همگی به سیستم های خنک کننده مجهز هستند از جمله، کف کاذب، کابینت های خنک کننده و IRC ها، همگی دارای سیستم های Cooling هستند.

 • تأمین برق اضطراری

زمانی را در نظر بگیرید که اتاق سرور به دلیل اختلال در برق با قطعی برق مواجه شود. بزرگ ترین فاجعه اتاق سرور زمانی است که تجهیزات مناسب برای اجرای سرور وجود نداشته باشد. در این زمان ذخیره سازی اطلاعات امکان پذیر نخواهد بود.

پس برای حل مشکل بیان شده باید حتماً از برق های اضطراری و دستگاه های ups استفاده نمود. به طور کلی توزیع برق به واحد های متنوع اتاق سرور در زمان قطعی برق بزرگ ترین کمکی است که به لحاظ سالم ماندن تجهیزات انجام می شود. ژنراتور های بک آپ و باتری ها نیز می توانند کار توزیع برق را در شرایط ذکر شده انجام دهند.

 • جلوگیری از آشفتگی و به هم ریختگی سیم ها

به طور کلی زمانی که اتاق سرور با حوادث غیر مترقبه مواجه می شود نیاز است تا تعمیرات و تعویض هایی در اتاق سرور انجام شود. حال اگر این اقدامات مربوط به برق باشد باید سیم های برق به درستی مسیر یابی شود.

اگر سیم کشی اصولی و استاندارد انجام شده باشد و سیم های اضافی در برق کشی وجود نداشته باشد کار تعمیر و باز سازی برقی در کم ترین زمان ممکن انجام می شود.

گاهی اوقات هم به اتصالات جدید نیاز است که با داشتن سیم کشی اصولی، تمامی اقدامات مورد نیاز انجام می شود. رعایت این نکته منجر می شود تا متخصص فناوری اطلاعات کار خود را با سهولت کامل به انجام برساند.

 • فراهم سازی محیط کار با کیفیت

فراهم کردن محیط کار با کیفیت برای کارمندان بخش فناوری اطلاعات مورد نیاز است. چنانچه بتوانید نور، حرارت، فضا و روشنایی مناسبی را همراه با آرگونومی درست برای کارمندان واحد فناوری اطلاعات ایجاد نمایید به طور یقین نظارت و کنترل کارمندان فناوری اطلاعات برای اتاق سرور، با سهولت و سرعت بالا انجام می شود.

مشخصات محیطی اتاق سرور استاندارد

مشخصه های محیطی برای اتاق سرور استاندارد عبارت است از:

 • اتاق سرور نباید دارای پنجره باشد.
 • فضای محیط اتاق سرور باید برای برنامه ریزی های آتی به اندازه کافی جا داشته باشد. تا برای توسعه کسب و کار مشکلی بابت اضافه کردن تجهیزات در اتاق سرور به وجود نیاید و تنگی جا نداشته باشید.
 • میزان ارتفاع سقف باید حدود ۹ فوت باشد.

طراحی و اجرای اتاق سرور,قیمت اجرا اتاق سرور,هزینه اتاق سرور,

مشخصات تجهیزات اتاق سرور استاندارد

کلیه تجهیزات اتاق سرور استاندارد باید دارای تجهیزاتی از این قرار باشد:

 • فاصله میان رک های اتاق سرور باید حداقل ۴۲ اینچ باشد. این فاصله برای زمان های تعویض یا تعمیر مورد نیاز است.
 • هر رک دارای امکانات لرزه ای مناسب باشد تا از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.
 • تمام تجهیزات محاسباتی باید دارای ۳۰۰ وات در هر متر مربع فوت، توان الکتریکی باشد.
 • عمل نظارت بر اتاق سرور برای حوادث غیر مترقبه و نیز آب و رطوبت و دود به درستی و دقت بالا انجام شود. این نظارت برای جلوگیری از خسارت بیش از حادثه باید تدبیر شود.

مشخصات cooling

تجهیزات خنک سازی باید دارای فن های متغیر در سرعت باشد. همچنین باید میزان ارتفاع از کف حدود ۲۴ اینچ باشد. این ارتفاع برای تحمل بار سرور، رک و تجهیزات اتاق سرور در نظر گرفته شده است.

مشخصات سیستم های الکتریکی اتاق سرور استاندارد

سیستم های الکتریکی اتاق سرور برای داشتن حالت استاندارد باید دارای پنل های برقی جداگانه ای باشد. پنل برق برای HVAC نیز باید جداگانه تعبیه شود. همچنین تمامی تجهیزات الکتریکی اتاق سرور نباید به گونه ای باشد که تولید گرما کند.

در حقیقت گرمای تولید شده باید توسط سیستم های خنک سازی جانبی یا متصل به دستگاه، از فضا دور شود. در واقع می بایست برق دیتاسنتر یا دیتاسنتر های داخل اتاق سرور، همگی به صورت مجزا و جداگانه سیم کشی شوند.

طراحی اتاق سرور امن

تا اینجا درباره چگونگی اجرای اتاق سرور  و ملزومات اتاق سرور توضیحاتی ارائه دادیم که هنگام برنامه ریزی برای طراحی اتاق سرور در نظر بگیرید. دریافتیم که مرکز داده یا اتاق سرور شما، از بسیاری جهات قلب تجارت شماست. سرورها گران هستند و باید با احتیاط اداره شوند. از آسانسورهای تخصصی برای جابجایی سرورها استفاده کنید تا خطر آسیب را کاهش دهید.

طراحی و اجرای اتاق سرور با کیفیت بالا، شرط قابل توجهی برای عملکرد کارآمد سیستم های ICT است. کیفیت ناکافی می تواند منجر به کاهش کارکرد کارمندان شرکت شود.

در پروژه های ساختمانی در فرآیند تخصیص فضا غالباً درگیری بین منافع مختلف شرکت و گاهی بین شرکت های مختلف که در ساختمان هستند، ایجاد می شود.

اتاق سرور باید به صورت بهینه در ساختمان واقع شود. اندازه فیزیکی فضای مورد نیاز فقط یک عامل مؤثر در اینجا است.

موقعیت مکان برای طراحی اتاق سرور امن

برنامه ریزی راه اندازی و ساخت اتاق سرور با محدودیت های نصب و عملکرد عناصر زیربنایی IT آغاز می شود. اولین کار برای یافتن بهترین نقطه در طراحی و اجرای اتاق سرور های موجود در ساختمان، تعیین اندازه اتاق سرور است.

اتاق سرور باید با در نظر داشتن پیشرفت کاری در آینده طراحی شود و امکان توسعه آن وجود داشته باشد. اهداف اصلی شما با طراحی اتاق سرور باید کارآیی و سازگاری داشته باشد، در حالی که تمام تجهیزات در حد مطلوب و با کمترین زمان ممکن اجرا شوند.

سرور و سوئیچ های شبکه خود را در رک نگه دارید.

برای جلوگیری از آسیب تجهیزات شبکه  توسط کارمندان یا سایر افرادی که نباید به تجهیزات IT دسترسی داشته باشید، بهتر است سرورها، سوئیچ ها و صفحه های شبکه را در رک قفل شده نگهداری کنید. شما میتوانید از دستگاه کنترل و مانیتورینگ رک برای حفاظت بیشتر استفاده کنید.

فراز شبکه کارنو با تولید دستگاه کنترل و مانیتورینگ رک اسمارت بیت رک توانسته نگرانی های بابت امنیت را از بین ببرد.

کنترل محیط اتاق سرور

بعد از طراحی و اجرای اتاق سرور باید تجهیزات و محیط را تحت کنترل و نظارت داشت. سرور ها تجهیزات پر مصرف و پر انرژی هستند که می توانند سریع گرم شوند. بنابراین تهویه هوا اتاق سرور جزء ملزومات است و به طور طبیعی باید اتفاق بیفتد. شرایط محیط اتاق سرور باید از نظر خنک بودن و متعادل بودن رطوبت، تضمین شده باشد. برای این کار نیاز است که یک سیستم کنترل و نظارت محیط وجود داشته باشد تا مدیر فناوری اطلاعات بتواند از راه دور نیز شرایط محیطی اتاق سرور را کنترل و نظارت کند. یک سیستم کنترل و نظارت محیط اتاق سرور باید جنبه های مختلفی را زیر نظر داشته باشد. از جمله: کمترل تردد افراد، کنترل دما محیط، کنترل رطوبت، کنترل نشتی آب، تهویه هوا و … (شرکت فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور به نام کارنولاجیک است که کامل ترین نوع سیستم کنترل و نظارت برای اتاق سرور می باشد.)

هر بار که درب اتاق سرور باز می شود، دما و رطوبت می تواند نوسان داشته باشد و از حد مجاز خود فراتر رود، بنابراین به کنترل های محیطی نیاز دارید که بتوانند سریع جواب دهند و شرایط را در حالت استاندارد نگه دارند.

ایمنی محیط اتاق سرور

شاید هیچ بخشی از سازمان شما به اندازه اتاق سرور نسبت به شرایط اضطراری، حساس نباشد. آتش سوزی، نشتی آب و خطرات دیگر می تواند اتاق سرور شما را ویران کند. داده های شرکت، محصولات و موارد دیگر را از بین ببرد. برای ایمنی محیط اتاق سرور باید حداقل آلارم های آتش نشانی، خاموش کننده ها، سیستم سرکوب و سیستم های رطوبت نصب شود تا در صورت لزوم کم ترین خسارت به اتاق سرور وارد شود. 

رشد و توسعه اتاق سرور

اتاق سرور شما ممکن است در حال حاضر کافی باشد و نیاز به تجهیزات دیگر نداشته باشید، اما آیا شما برای راه اندازی موفقیت آمیز محصول آینده آماده هستید؟ ممکن است بخواهید در مقیاس خود فضایی را برای اضافه کردن سرور ذخیره کنید و اتاق سرو خود را گسترش دهید. پس هنگام طراحی و اجرای اتاق سرور این نکته را باید در نظر داشته باشید.

نکات سخت افزاری که پس اجرای اتاق سرور باید رعایت شود.

هانطور که می دانید اتاق سرور یکی از مهم ترین قسمت های سازمان است که دارای اطلاعات محرمانه و مهمی است. بنابراین بهتر است درب اتاق قفل باشد و افراد غیر مسئول وارد این اتاق نشوند. برای انجام این امر می توان از سنسور های منترل تردد استفاده کرد و یا درب اتاق سرور را به گونه ای طراحی کرد که نیاز به کلید برای باز کردن درب نباشد. به عنوان مثال می توان قفل های کارتی و یا رمزی استفاده کرد.

بهتر است از دوربین های cctv به همراه دستگاه ضبط دیجیتال که بتواند تصاویر را به صورت طولانی مدت ضبط کند، در اتاق سرور استفاده شود تا کلیه ورود و خروجی ها به اتاق کنترل شود.

وجود رطوبت و گرد و غبار در اتاق سرور می تواند باعث خسارت دیدن تجهیزات شود. گرد وغبار می تواند کارایی فن های  کیس ها و رک ها را مختل کند و مانع از کارکرد صحیح آن ها شود و در نتیجه باعث افزایش دما شوند. دمای استاندارد در اتاق سرور باید بین 20 الی 24 درجه سانتی گراد باشد. دمای بالا می تواند حتی باعث آتش سوزی در اتاق سرور شود.

( اتاق سرور باید فاقد پنجره باشد تا منافذی برای ورود گرد و غبار وجود نداشته باشد و همچنین وجود پنجره در اتاق سرور روی دمای اتاق تاثیر دارد. )

بهتر است سیستم روشنایی که در اجرای اتاق سرور استفاده می شود، به صورت خودکار باشد و به گونه ای طراحی شود که هنگام خروج افراد، به صورت خودکار خاموش شود. این امر هم در صرفه جویی انرژی کمک می کند و هم روشن بودن طولانی مدت چراغ ها سبب ایجاد گرما می شود که برای اتاق سرور مناسب نیست.

همچنین اتاق سرور باید از نور کافی برخوردار باشد تا فرد مسئول در صورت لزوم به راحتی به قطعات و تجهیزات دسترسی داشته باشد.