چک کردن دما و رطوبت استاندارد اتاق سرور 

حتما این نکته را بخاطر بسپارید هنگامی که می خواهید سیستم تهویه دقیق و کولینگ الیماکول، را ایجاد کنید باید حتما ضروریت های دمای مناسب و رطوبت استاندارد در زمان ورودی هوای رک شبکه، سرورهای داده پردازی و یا برقرای هات اسپات یا نقطه داغ در بخش داده را تامین کنید. در پشت رک ها تعدادی عدد وجود دارد که به عنوان دمای خروجی شناخته شده است و هیچ نقشی برای ایجاد سامانه های کولینگ ، تهویه دقیق و سرمایش دیتاسنتر ندارند. فقط کافی است از نظر امنیتی و درهم خوردن هوای ورودی به سرور ها کنترل شوند.

مطابق رسیدگی های انجمن ashrae تظاهر شده است که معیار دمای استاندارد و رطوبت متناسب اتاق های مربوط به سیستم های کامپیوتری براساس تولیدات توسط تولیدکنندگان مربوطه تجهیزات به بیان زیر اعلام شده اند:

۱- دمای اتاق کامپیوتر متناسب باید و حداقل دما باید با ۲۲درجه سانتی گراد با تلرانس یک درجه سانتی گراد برابری کند.
۲- رطوبت اتاق کامپیوتر باید با ۵۰ درصد برابری باشد درعین حال با تلرانس ۵ درصد هم تطابق یابند.

دما های استاندارد مربوط به کیفیت و رطوبت هوای استاندارد براساس انجمن ashrae به شرح زیر ارئه شده است:

۱- دمای مناسب اتاق سرور باید بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد باشد.
۲- رطوبت مناسب اتاق سرور باید به میزانی باشد که ۶۰ درصد آن در دمای خشک با ۱۸ درجه سانتی گراد باشد و ۴۷ درصد دیگر آن هم مربوط به دمای خشک با ۲۷ درجه سانتی گراد باشد.

از دارندگان ارزشمند دیتاسنتر در سطح دنیا مربوط به شرکت گوگل می باشد. شرکت گوگل توانسته است به طور برابری مرکز داده های نهفته در خود را با دمای ۸۰ فار نهایت یا ۷/۲۶ درجه سانتی گراد مورد بررسی قرار داده اند. و عقیده براین دارند که دما باید به صورت بهینه در دمای اتاق سرور از لحاظ فنی و اقتصادی برای اتاق سرور و دیتاسنتر به خوبی ایجاد شوند.

اشری برای معین کردن دمای استاندارد و رطوبت مناسب تمامی مراکز داده مربوط به شبکه و فناوری اطلاعات با ۴ کلاس مختلف تعریف کرده اند. دراین کلاس تمامی دماها و رطوبت ها به خوبی نسبت داده اند که به هرکدام از آن ها می پردازیم:

کلاس a1: محیط های مخابراتی مطابق شرایط های محیطی حاوی دما، نقطه شبنم و رطوبت نسبی است که باید با دقت کافی نظارت شوند و حرکت های دائم این قسمت باید با کنترل کافی نظارت شود چرا که آن ها از حساسیت بالایی برخوردار هستند. فضاهای مربوط به آن شامل سرورسازمان ها و تجهیزات ذخیره سازی می باشد.

کلاس a2: فضاهای مخابراتی که در این کلاس قرار گرفته است شامل محیطی می باشد که با دماها، نقطه شبنم و رطوبت نسبی مطابقت دارند و باید نسبت به آن ها نظارت کلی انجام دهند. این فضاها دارای اتاق های سرور کوچک، سایت های کامپیوتری، پایگاه های مخابراتی و کارگاه های تولیدی و تعمیرات مربوط به تجهیزات مخابراتی و.. می باشد.

کلاس a3: فضاهای مخابراتی شبکه ای و کامپیوتری که در درون فضاهای اداری، تجاری و مشابه آن صورت گرفته است که شامل تجهیزاتی می باشند این تجهیزات مربوط به لوازم کامپیوتری، لوازم شخصی، لپ تاپ، پرینتر، رک های تلفن و..

کلاس a4: فضاهای مربوط به این کلاس شامل تجهیزات کامپیوتری و محیط های صنعتی و کارخانه جات می باشند. که باید از نظر فضای بیرونی از نظرهوای زمستانی و تابستانی به طور دقیق کنترل و نظارت شوند.

بعد از اینکه دما های مربوطه را انتخاب کرده اید نوبت به آن می رسد که اتاق های سرور و دیتاسنتر خود را راه اندازی کنید. دراین مقاله به طور کلی می توان نتیجه گرفت که دماها و رطوبت ها نقش بسیار موثری بر روی شرایط محیطی مراکز داده دارد که باید حتما آن ها را کنترل و نظارت کرد.