اجرای شبکه ی خود را به گروه فنی و مهندسی کارنو بسپارید

اجرای شبکه در دنیای امروز اهمیت بسیار فراوانی دارد و به همین علت باید این کار را به گروهی متخصص و حرفه ای بسپارید؛ از همین جهت یکی از بهترین شرکت های اجرا کننده شبکه در ایران، شرکت فنی و مهندسی کارنو می باشد که سعی دارد با ارائه مقالاتی در این باب اطلاعات شما را گسترش دهد. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در مورد شبکه و اجرای آن به دست آورده و پس از آن با اطمینان بتوانید با این گروه متخصص همکاری نمایید.

اکنون مقاله ی خود را با تعریف شبکه آغاز خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اجرای شبکه

 شبکه چیست؟

یک شبکه از دو یا چند رایانه تشکیل شده است که به منظور اشتراک منابعی همچون: چاپگرها، تبادل پرونده ها و یا اجازه ارتباطات الکترونیکی به یکدیگر متصل شده اند. رایانه های موجود در یک شبکه ممکن است از طریق کابل ها، خطوط تلفن، امواج رادیویی، ماهواره ها یا پرتوهای نور مادون قرمز به یکدیگر متصل شوند. اجرای شبکه در واقع این امکان را فراهم می کند.

دو نوع از شبکه های بسیار رایج عبارتند از:

  • شبکه محلی (LAN)
  • شبکه گسترده (WAN)

همچنین ممکن است مراجعه به شبکه های متروپولیتن (MAN)، شبکه بی سیم (WLAN) یا شبکه بی سیم (WWAN) را مشاهده نمائید.

شبکه محلی:

شبکه محلی (LAN) شبکه ای است که محدود به یک منطقه نسبتاً کوچک می باشد.

رایانه های متصل به شبکه به طور کلی در دسته سرورها یا ایستگاه های کاری دسته بندی می شوند. سرورها، عموماً به طور مستقیم توسط انسان استفاده نمی شوند، بلکه به طور مداوم برای ارائه “خدمات” به سایر رایانه ها و کاربران انسانی آنها در شبکه کار می کنند. خدمات ارائه شده می تواند شامل چاپ و فکس، میزبانی نرم افزار، ذخیره سازی و به اشتراک گذاری پرونده، پیام رسانی، ذخیره و بازیابی اطلاعات، کنترل دسترسی کامل (امنیت) برای منابع شبکه و موارد دیگری باشد.

شبکه گسترده:

شبکه های گسترده (WAN) در مناطق بزرگتر جغرافیایی مانند استان تهران یا کشور ایران به هم متصل می شوند. برای اتصال این نوع شبکه جهانی ممکن است از کابل کشی ویژه اقیانوسی یا ارتباطات ماهواره ای استفاده گردد.

به عنوان مثال و برای درکی بهتر باید گفت: با استفاده از WAN، مدارسی که در تهران هستند، بدون اینکه قبض های تلفن زیادی را پرداخت کنند، می توانند در عرض چند ثانیه با مکان هایی مانند توکیو ارتباط برقرار نمایند. دو کاربر با داشتن یک ایستگاه کاری مجهز به میکروفون و یک وب کم، می توانند در زمان واقعی از راه دور ارتباط بگیرند.

اکنون که توضیحاتی را درمورد شبکه به شما ارائه دادیم، قصد داریم تا در مورد اجرای شبکه در دیتاسنتر نیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

کابل کشی در اجرای شبکه:

یکی از مهم ترین کارها در زمان اجرای شبکه، کابل کشی آن می باشد.

به عنوان مثال اگر اتاقی داشته باشید که بخواهید آن را با استانداردهای دیتاسنتر تجهیز نمائید، در ابتدا باید زیرسازی شبکه را انجام دهید.

دقت نمائید که در محیط دیتاسنتر بهتر است هیچ گونه مسیر ارتباطی ای اعم از: کابل دوربین، سیم کشی و غیره قابل رویت نباشد.

طراحی و زیرسازی کابل ها :

در زمان طراحی شبکه باید با لوله گذاری و یا سینی گذاری مسیر کابل ها را مشخص نمائیم.

به عنوان مثال باید مکان قرارگیری نودهای شبکه، نودهای برق و هر آنچه که کارفرما نیاز دارد مشخص گردد.

نکته:

به یاد داشته باشید به هنگام پیاده سازی شبکه، چون برق می تواند بر روی شبکه نویز ایجاد کند، باید سینی برق از سینی شبکه جدا باشد. همچنین شما می توانید از طریق نصب ترانک یا پارتیشن بندی از ایجاد نویز جلوگیری نمائید.

چرا بهتر است که در اجرای شبکه کابل های شبکه در رویت نباشند؟

یکی از سوالاتی که برای خیلی از افراد مطرح می شود این است که چرا در اتاق سرورها بهتر است هیچگونه راه ارتباطی و کابلی در معرض دید قرار نگیرد؟

آیا فقط جهت زیباسازی ظاهری بوده و یا دلیل دیگه ای نیز وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت که صرفا به علت زیبایی این کار صورت نمی گیرد؛ بلکه به دلایل امنیتی نیز بهتر است که تمامی کابل کشی ها در زیر کف کاذب، سقف کاذب و دیوارها انجام شوند. به عنوان مثال اگر در اجرای شبکه، کابل کشی دوربین مداربسته رویت شود، می توان به سادگی آن کابل را قطع نمود و باعث ایجاد خطراتی در شبکه شد. هر چند ورود افراد غیر مسئول به داخل دیتاسنتر به دلایل امنیتی بالا غیر ممکن می باشد اما باز هم بهتر است که احتمالات در نظر گرفته شود.

کلام آخر:

امیدواریم که محتویات این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و طراحی و اجرای شبکه خود با پشتیانی شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.

همچینین شما می توانید ادامه ی این مقاله را در هفته ی آتی از سایت فراز شبکه کارنو دنبال نمائید.

تماس با دفتر تهران: ۸۸۴۸۶۳۰۰(۰۲۱) – تماس با دفتر مشهد: ۳۷۶۰۳۷۶۰(۰۵۱)