اجرای دیتاسنتر با گروه فنی و مهندسی کارنو

اجرای دیتاسنتر

مرکز داده، مکانی جهت نگهداری دیتاها و سایر تجهیزات شبکه است؛ از همین جهت اجرای دیتاسنتر یا مراکز داده به گروهی متخصص و حرفه‌ای وابسته است. این گروه متخصص باید از دانش و تجربه‌ی کافی برخوردار باشند تا بتوانند مرکز داده مورد نظر را به بهترین نحو پیاده سازی نمایند. اکنون اگر به مبحث اجرای دیتاسنتر علاقه مند هستید، تا انتهای این مقاله با واحد تحقیق و توسعه کارنو همراه شوید.

دیتاسنتر چیست؟

این توضیح، در ابتدا برای دوستانی که به تازگی و به هر علتی قصد دارند با دیتاسنتر آشنا شوند، آورده شده است.

دیتاسنتر مکانی‌ست با ایمنی بسیار بالا که تجهیزات شبکه و سرورهای کامپیوتری در آن نگهداری می‌شوند. این مراکز داده با هدف، نگهداری داده‌ها ساخته شده‌اند. مرکز داده تسهیلاتی‌ست که عملیات و تجهیزات مشترک سازمان را به منظور ذخیره سازی پردازش و انتشار داده ها و برنامه‌ها متمرکز می‌کند. از آنجایی که مراکز داده حیاتی‌ترین و اختصاصی‌ترین دارایی‌های یک سازمان را در خود جای داده‌اند، برای تداوم عملیات روزانه حیاتی هستند.

از همین جهت دیتاسنترها با توجه به استانداردهای BICSI  و TIA942 راه اندازی می‌گردند.

شرکت فنی و مهندسی کارنو نیز یکی از شرکت‌هایی‌ست که به راه اندازی و استاندارد سازی دیتاسنتر در سراسر ایران می‌پردازد.

در نتیجه، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات کافی در مورد اجرا و راه اندازی مراکز داده، علاوه بر مطالعه‌ مقالات سایت با پشتیبانان این شرکت تماس گرفته و از اطلاعات لازم بهره‌مند گردید.

امنیت در مرکز داده

مراکز داده مکان‌هایی متمرکز هستند که تجهیزات محاسباتی و شبکه‌ای را در خود جای داده‌اند و به تجهیزات فناوری اطلاعات (IT) و زیرساخت شبکه نیز معروف است. امنیت مرکز داده، سیستم‌ها و اقدامات پشتیبانی فیزیکی و دیجیتالی‌ست که عملیات، برنامه‌ها و داده‌های مرکز داده را در برابر تهدیدات ایمن نگه می‌دارد. مراکز داده امکاناتی هستند که با استفاده از یک شبکه پیچیده، زیرساخت محاسباتی و ذخیره سازی، دسترسی مشترک به برنامه‌ها و داده‌های حیاتی را فراهم می‌کنند.

زیرساخت شبکه شامل دروازه‌ها، روترها، سوئیچ‌ها، سرورها، فایروال‌ها، سیستم‌های ذخیره‌سازی و کنترل‌کننده‌های تحویل برنامه برای مدیریت و ذخیره‌ی داده‌ها و برنامه‌هاست. مراکز داده مقادیر زیادی داده را برای پردازش و تجزیه و تحلیل و توزیع ذخیره می‌کنند؛ در نتیجه سازمان‌ها را به ارائه‌دهندگان خدمات متصل می‌نمایند. بسیاری از سازمان‌ها به جای مالکیت یک مرکز داده، فضا و تجهیزات شبکه را در یک مرکز داده‌ی خارج از سایت اجاره می‌کنند. یک مرکز داده که شامل چندین سازمان می‌شود، به عنوان مرکز داده‌ چند مستاجری یا مرکز داده‌ تجمعی شناخته و توسط شخص ثالث اداره می‌شود.

تاسیسات صنعتی با مراکز داده‌ی پیش فرض به ایمن سازی سخت‌افزار و نرم‌افزار نیاز دارد.

دو نوع امنیت وجود دارد: امنیت‌فیزیکی و امنیت‌نرم افزاری.

امنیت فیزیکی

حفاظت از افراد، اموال و دارایی‌ها و سایر، رویدادهایی هستند که می‌توانند به شرکت یا موسسه آسیب و ضرر وراد نمایند.

امنیت نرم افزار

شامل تکنیک‌هایی برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به داده‌های ذخیره شده در سرورها است. از آنجا که نرم‌افزارهای مخرب جدید (بدافزار)، سال به سال برای شکستن فایروال‌های مختلف در حال توسعه است، تکنیک‌های امنیتی باید به صورت دوره‌ای ارتقاء یابد.

شرکت کارنو با رعایت تمامی استانداردهای لازم، امنیت مراکز داده را محیا می‌نماید.

اجرای دیتاسنتر,طراحی دیتاسنتر,مرکز داده,

انتخاب مکان مناسب

قبل از راه اندازی مرکز داده، یکی از مهم ترین کارهایی که باید بدان پرداخته شود، انتخاب مکان مناسب است. مکانی که قرار است مرکز داده در آنجا احداث گردد، بسیار حائز اهمیت بوده و در امنیت آن نیز نقش بسزایی را ایفا می نماید.

در نهایت مولفه‌هایی وجود دارند که در زمان انتخاب مکان دیتاسنتر باید به آنها دقت نمود. این مولفه‌ها شامل موارد زیر هستند. از جمله:

  • مشاهده‌ مستندات موجود و بررسی موقعیت جغرافیایی مکان مورد نظر. (به عنوان مثال منطقه‌ و مکان انتخابی تا چه میزان زلزله خیز است؟ یا میزان رخ دادن خطرات طبیعی همچون: ریزش کوه، سیل، طوفان و غیره در آن منطقه چند درصد است؟)
  • بررسی عواملی که می‌تواند منجر به خطرات انسانی گردد. (مشخص کردن میزان فاصله‌ی استاندارد مرکز داده تا فرودگاه، مناطق نظامی، ریل راه آهن و غیره)
  • بررسی موقعیت سیاسی منطقه (مکان انتخابی حتی از نظر موقعیت سیاسی نیز باید مورد بررسی قرار گرفته شود تا در صورت احتمال وقوع جنگ، از احداث مرکز داده در آن جا، اجتناب گردد).

در نهایت می‌توان به چنین نتیجه‌ای دست یافت که لازمه‌ی انتخاب مکان مناسب جهت اجرای دیتاسنتر، بررسی موقعیت‌های جغرافیایی، سیاسی و خطرات انسانی خواهد بود.

طراحی دیتاسنتر

پس از انتخاب مکان مناسب باید به طراحی مرکز داده پرداخته شود.

طراحی مراکز داده بر عهده‌ مهندسین شبکه است؛ اما قابل ذکر است که کارفرمایان نیز حق این را دارند که انتظارات خود را در مورد مراکز داده بیان نمایند.

مشاور و طراح دیتاسنتر علاوه بر اینکه در زمان طراحی باید به انتظارات کارفرما توجه نماید، باید به میزان بودجه نیز توجه داشته باشد. میزان بودجه، موضوعی‌ست که می‌تواند چالش‌ها و محدودیت‌هایی را به وجود آورد. مشاور و طراح دیتاسنتر نیز باید با توجه به دانش فنی خود و بودجه مشخص شده، در طی جلساتی، جزئیات طراحی را با کارفرما مطرح نموده و پس از گرفتن تائید از سمت کارفرما به آغاز کار خود بپردازد.

لازم است بدانید که برآوردهای نادرست اولیه می‌‌تواند مسیر پروژه را با مشکل مواجه ساخته و عدم پیشرفت در روند کار را به وجود آورد.

در نهایت، طراحی دیتاسنتر بسیار حائز اهمیت بوده و طراح باید به تمامی استانداردهای موجود مشرف باشد و براساس الزامات استاندارد به طراحی بپردازد.

اجرای دیتاسنتر,طراحی دیتاسنتر,مرکز داده,

ساختار فیزیکی مرکز داده

زیرساخت مرکز داده شامل اجزای فیزیکی تجهیزات در محیط مرکز داده است. اگر از نظر فیزیکی در داخل  مرکز قرار می‌گیرد یا ساختار فیزیکی یک مرکز داده را تشکیل می‌دهد، آنگاه زیرساخت مرکز داده است.

به عبارتی، یکی دیگر از موارد مهم در Data Center ساختار فیزیکی آن است، از همین جهت در ساختار آن باید از تمامی مواردی که غیر استاندارد بوده و خطرآفرین هستند پرهیز نمود.

به عنوان مثال: رنگ‌های اشتعال زا برای دیتاسنترها، مناسب نیست و نباید در ساختار فیزیکی این مراکز مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین برای ارتقا امنیت در دیتاسنتر، باید از نصب پنجره در آن خود داری نمود.

اکنون در ادامه به طور خلاصه به مواردی که در زمان ساخت مراکز داده باید بدان توجه نمود اشاره می‌نمائیم. از جمله:

  • محل امن فیزیکی
  • بررسی رطوبت
  • نزدیکی به رایزر
  • عدم وجود لوله‌های آب
  • چینش مناسب رک‌ها و در نظر گرفتن فضای مناسب
  • امکان عبور کابل‌های برق و شبکه

محل امن فیزیکی

همانطور که در قبل‌تر نیز اشاره نمودیم، دیتاسنتر باید در امنترین مکان احداث گردد. از همین جهت دیگر به توضیح این مورد نمی‌پردازیم.

بررسی رطوبت

زیاد بودن یا کم بودن رطوبت موجود در اتاق سرور می‌تواند امنیت مراکز داده را کاهش دهد و به تجهیزات شبکه آسیب بزند. در نتیجه میزان رطوبت دیتاسنتر باید با استانداردهای آورده شده مطابق باشد. خوب است بدانید یکی از راهکارهایی که با استفاده از آن می‌توان، رطوبت مرکز داده را تنظیم نمود، عایق‌های رطوبتی می‌باشند.

نزدیکی به رایزر

نزدیکی به رایزر نیر منجر به صرفه‌جویی در مصرف کابل‌ها می‌شود.

عدم وجود لوله‌های آب

همانطور که می‌دانید لوله‌های آب ایمنی اتاق سرور را کاهش می‌دهند؛ زیرا احتمال نشت و ترکیدن در آنها وجود دارد. ورود آب به اتاق سرور می‌تواند خطرات و خسارت‌های جبران ناپذیری را به وجود آورد؛ بنابراین باید از عدم وجود لوله‌های آب در مراکز داده مطمئن شوید.

چینش مناسب رک ها و در نظر گرفتن فضای مناسب

یکی دیگر از مواردی که در اجرای دیتاسنتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، نوع چینش رک‌‌ها و رعایت فاصله‌ی استاندارد بین آنهاست. چینش نادرست رک‌ها و سیستم‌های سرمایشی منجر به شرایط نامناسب خواهد شد. فضای بیش از اندازه نیز هزینه‌ سرمایشی انرژی را افزایش می‌دهد. در نتیجه چینش رک‌ها و ارتفاع اتاق سرور باید دقیقا مطابق با استانداردهای مشخص شده باشد.

اجرای دیتاسنتر,طراحی دیتاسنتر,مرکز داده,

امکان عبور لوله و کابل

در زمان اجرای دیتاسنتر نیز باید فضای مناسبی برای عبور کابلهای برق، شبکه و غیره در نظر گرفته شود. نصب و اجرای کف کاذب در مراکز داده می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و فضای کافی‌ای را برای این امور ایجاد نماید.

لازم است بدانید که شرکت فنی و مهندسی کارنو علاوه بر اجرای دیتاسنتر و شبکه، خود یکی از تولیدکنندگان کف کاذب در ایران است و شما می‌توانید کف کاذب مناسب با مرکز داده خود را از این شرکت خریداری نمائید.

سخن آخر

امیدوارم که از محتوای خوانده شده لذت برده باشید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود آگاه سازید. شما می‌توانید برای راه اندازی مرکز داده خود با مشاوران و کارشناسان گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید و تمامی سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

لازم است بدانید که این مقاله همچنان ادامه دارد؛ بنابراین منتظر بروزرسانی‌های بعدی ما باشید.