نکات مهم در طراحی مرکز داده

طراحی مرکز داده

طراحی مرکز داده کار بزرگی است و به زمان، تلاش و هزینه‌ی زیادی نیاز دارد. طراحی به صورت درست و اصولی، منجر خواهد شد تا یک مرکز داده بتواند سرورها و سایر تجهیزات IT را برای دهه‌های آینده در خود جای دهد. برنامه ریزی و طراحی دیتاسنتر، چه برای یک شرکت خاص باشد و چه برای یک تاسیسات عظیم بسیار حیاتی است. از همین جهت شرکت فنی و مهندسی کارنو قصد دارد در این مقاله به توضیح نکات مهمی در طراحی مراکز داده بپردازد. به یاد داشته باشید نکاتی که در اینجا ذکر شده است، برای شروع در طراحی مراکز داده‌ی شما عالی و کاربردی خواهد بود؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

همانطور که خواندید سرمایه گذاری در یک مرکز داده بسیار پرهزینه است. با این وجود، هدف اغلب مشاغل از راه اندازی مراکز داده، رفع نیازهای فعلی بوده و به سرمایه گذاری در آینده فکر نمی‌کنند. بنابراین بهتر است طراحی به گونه‌ای پیش رود که در آینده بتوان بدون هزینه‌های گزاف، تغییرات دلخواه را ایجاد کرد. برای درک بهتر به نکات آورده شده‌ی زیر دقت نمایید.

فضای مرکز داده:

اگر قرار باشد که مرکز داده‌ای برای شما طراحی گردد به چه میزان فضای کف برای قرار دادن رک‌هایتان نیاز خواهید داشت؟ آیا قرار است با گذشت زمان این مقدار فضای مشخص شده‌ رشد کند و به تعداد رک‌ها اضافه شود یا خیر؟!

به یاد داشته باشید که همیشه این سوالات را در گوشه‌ی ذهن خود نگه دارید، زیرا ساختن آنچه اکنون نیاز دارید بسیار ارزانتر از تلاش برای انجام بازسازی آن در چند سال آینده است.

نیازهای برق:

نیازهای الکتریکی یک مرکز داده می تواند بسیار زیاد باشد. برای برنامه ریزی نیازهایی که امروز دارید و نیازهای بالقوه ای که در آینده خواهید داشت، وقت بگذارید. همچنین از ژنراتورها و UPSها استفاده کنید تا در زمان عدم برق شهری، تجهیزات مرکز داده خاموش نشوند و به پردازش خود ادامه دهند.

سیستمهای خنک کننده:

وجود سخت‌افزارهای متعدد در مراکز داده و فعالیت 24 ساعته‌ی آنها گرمای زیادی را تولید می‌کند؛ از همین جهت میزان دما و گرمای تولید شده باید کاهش داده شود؛ در غیر اینصورت تجهیزات از گرمای تولید شده‌ی خود آسیب می‌بینند و خسارت‌های مالی زیادی را به همراه می‌آورند. برای رفع این چالش باید سیستمهای خنک کننده بسیاری را تهیه نمود، اما این به تنهایی کافی نیست. طراحی و جایگاه قرارگیری آنها نیز از اهمیت وافری برخوردار است. به یاد داشته باشید که سیستمهای خنک کننده بسیار پرهزینه هستند، بنابراین طراحی قرار گیری این سیستمها بسیار ضروری می‌باشد.

طراحی Data Center,طراحی دیتاسنتر,طراحی مرکز داده,

بهینه سازی دستگاه‌های خنک کننده در مرکز داده:

همانطور که گفته شد، کار کردن تجهیزات در دمای مناسب یکی از مهمترین مواردی است که باید هنگام طراحی مرکز داده به آن توجه نمود. اگر تاسیسات بیش از حد داغ شود، باعث خرابی های احتمالی و فاجعه ساز در سخت افزارها می‌شود و همانطور که می‌دانید جایگزینی این سخت‌افزارها می تواند میلیون ها هزینه را در بر داشته باشد. به همین دلیل، باید قسمت قابل توجهی از وقت خود را صرف برنامه ریزی سیستم های خنک کننده و جریان هوا کرد.

اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار گیرد نوع سیستم خنک کننده هوا می‌باشد. برای این کار چندین گزینه در دسترس است؛ اما گزینه انتخابی شما به مواردی همچون: بودجه، منطقه‌ی جهانی، هزینه برق و موارد دیگر بستگی دارد.

اکنون در ادامه برای خنک سازی مراکز داده چند روش کارآمد را معرفی می‌نمائیم. از جمله:

  • تهویه مطبوع سنتی:

کولرهای گازی صنعتی به طور قابل اعتماد هوا را خنک می کنند و قادر به نگهداری یک مرکز داده در دمای دقیق مورد نیاز شما هستند.

  • واحدهای خنک کننده آب:

خنک کننده آب در قیاس با روش‌های دیگر بسیار کارآمدتر می‌باشد. از همین جهت امروزه اغلب مردم، مراکز داده‌ی خود را در نزدیکی اقیانوس یا سایر آبهای بزرگ به طور خاص ایجاد می نمایند.

  • هوای خنک در فضای باز:

مناطقی که درجه حرارت آنها در بیشتر سال سرد است، مکانهای بسیار مناسبی جهت راه‌اندازی مراکز داده هستند و می‌توان از هوای خارج آن در جهت خنک سازی مراکز داده استفاده نمود.

  • خنک سازی موضعی:

خنک سازی موضعی بدین گونه می‌باشد که در هر “ردیف گرم” اتاق سرور، یک یا چند سیستم خنک کننده قرار می گیرد تا هوا از طریق کانال کشی منتقل نشود. این گزینه بسیار کارآمد بوده و امکان خنک سازی دقیق بر اساس نیاز تجهیزات شما را فراهم می‌کند.

طراحی Data Center,طراحی دیتاسنتر,طراحی مرکز داده,

مدیریت هوشمند جریان هوا:

خنک سازی در یک مرکز داده، اولین قدم برای نگهداری از دما است. مرحله‌ی بعدی جریان هوا می‌باشد. به یاد داشته باشید که جا به جایی هوا (ورود هوای خنک و خروج هوای گرم) نه تنها برای کنترل دما، بلکه برای پایین نگه داشتن هزینه‌های خنک کننده تا حد ممکن حیاتی است.

طراحی درست جریان هوای هوشمند می تواند در بسیاری از موارد تا 40٪ هزینه های خنک کننده شما را کاهش دهد. بهتر است بدانید که چندین روش برای برنامه ریزی استراتژی جریان هوا وجود دارد. از جمله:

ورودی و خروجی اصلی:

برنامه ریزی برای ورود هوای خنک و خروج هوای گرم بسیار مهم است. بنابراین با مفهومی به نام “راهروی گرم و راهروی سرد” آشنا شوید تا بهترین نتیجه را در این زمینه به دست آورید.

Server Rack Airflow:

داشتن جریان هوای مناسب در هر رکِ سرور ضروری است. به عنوان مثال: استفاده از پانل های پرکننده (که به آنها پانل های خالی کردن نیز گفته می شود)، برنامه ریزی استراتژی شما را موثرتر می کند.

طراحی اتاقی برای نیروهای پشتیبان:

طراحی مرکز داده فقط به قسمت اتاق سرور که در آن سرورها و سایر تجهیزات نگهداری می‌شوند ختم نمی‌شود، چرا که مرکز داده نیازمند مکانی است که در آن پشتیبانان بتوانند با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته به نظارت مرکز داده بپردازند.

در بیشتر موارد، کارکنان شامل متخصصین فناوری – اطلاعات هستند که از سخت افزار و نرم افزار موجود در مرکز داده پشتیبانی می‌کنند و همچنین سایر پرسنلی که از سیستم های خنک کننده، سطح رطوبت، سیم کشی، رک های سرور فیزیکی و موارد دیگر پشتیبانی خواهند کرد. در نتیجه طراحی یک قسمت اداری، درست خارج از خود مرکز داده نیز اهمیت داشته و باید مکانی برای پاسخگویی سریع به خاموشی‌ها و دسترسی آسان ایجاد گردد.

طراحی امنیت فیزیکی:

مراکز داده حاوی تجهیزاتی بسیار گران قیمت و داده‌های بسیار مهمی هستند. نگه داشتن همه‌ی این موارد یکی از مهمترین دلایل ایجاد مراکز داده است. با توجه به این نکته، در نظر گرفتن امنیت فیزیکی هنگام طراحی Data Center مهم بوده و باید به گونه‌ای کاملا حرفه‌ای صورت گیرد. حتی اگر مرکز داده‌ی شما حاوی اطلاعات مهمی نباشد، بازهم فقط افراد مسئول اجازه‌ی ورود و خروج را دارند. به مراتب هر چه مرکز داده بزرگتر و حاوی داده‌های حساس‌تری باشد، امنیت فیزیکی آن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

سخن آخر:

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید، لازم به ذکر است که در طراحی مرکز داده موارد بسیار زیادی وجود دارد که باید آنها را رعایت نمود؛ بنابراین این مقاله در اینجا پایان نیافته و ادامه خواهد داشت.

شما نیز می‌توانید برای طراحی و راه‌اندازی و استاندارد سازی دیتاسنتر با شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس گرفته و پس از دریافت اطلاعات لازم، پروژه‌ی خود را آغاز نمائید.

لطفا نظرات خود را نیز با ما به اشتراک بگذارید.