کنترل و مانیتورینگ دما در اتاق سرور

کنترل و مانیتورینگ دما

یکی از مهمترین عوامل محیطی در مورد عملکرد مناسب سرورها و سایر تجهیزات فناوری – اطلاعات، دمای مراکز داده است. عملکرد تجهیزات الکترونیکی حساس به طور قابل توجهی می‌تواند تحت تاثیر گرما یا سرمای زیاد قرار گیرد. از همین جهت  ضروری است که شرکتها، محدوده‌ی دمای اتاق سرور مناسب را حفظ کرده تا تجهیزات در بهترین حالت به فعالیت خود ادامه دهند و از دستگاه کنترل و مانیتورینگ دما استفاده کنند.

به یاد داشته باشید که برای پیشگیری از مشکلات و خرابی در برابر تهدیدات مبتنی بر داده، فقط نظارت بر فعالیت و عملکرد شبکه کافی نخواهد بود. شرایط محیطی نیز می‌تواند تهدیدی برای سخت افزار شبکه شما باشد. در نتیجه دمای شدید، رطوبت زیاد، نشت آب و امنیت فیزیکی باید در لیست اولویت‌های شما قرار گیرد. بنابراین شما باید با استفاده از سیستمهای کنترل و مانیتورینگ اتاق‌های سرور شرایط محیطی را در بسیاری از نقاط مورد نظارت قرار دهید.

اکنون با شرکت فراز شبکه کارنو همراه باشید تا به موضوع کنترل و مانیتورینگ دمای اتاق سرور پرداخته و اطلاعات بیشتری را در این باره در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کنترل و مانیتورینگ دما ی اتاق محیط:

دمای محیط اتاق سرور باید بین 18 تا 27 درجه سانتیگراد، 64 تا 80 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی بین 40 تا 60 درصد حفظ گردد.

علاوه بر نظارت دمای اتاق، نظارت بر دمای رک‌ها نیز توصیه می‌شود؛ زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا دما و رطوبت هوای ورودی را در مقایسه با سنسورهای نصب شده بر روی رک به منظور انجام تنظیمات اندازه گیری نمائید.

دمای اتاق سرور,کارنولاجیک,کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,

دمای اتاق محیط:

برای اندازه گیری دمای هوای ورودی و تشخیص خرابی، استفاده از سنسورهای دما و رطوبت در نزدیکی واحدهای تهویه مطبوع توصیه می‌شود. اگر نگران “مناطق داغ” احتمالی داخل اتاق سرور یا مرکز داده هستید، می‌توانید سنسورها را نیز در این مناطق مستقر کنید. نظارت بر رطوبت در اتاق های سرور گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود؛ اما این موضوع نیز به اندازه‌ی نظارت بر دما مهم است.

هنگامی که رطوبت بیش از حد خشک باشد، باعث ایجاد الکتریسیته ساکن در اتاق و سیستم‌های شبکه خواهد شد و هنگامی که شرایط بیش از حد مرطوب باشد، خوردگی می‌تواند به تجهیزات آسیب وارد کرده و منجر به خرابی آنها شود. به یاد داشته باشید که سنسورهای ترکیبی دما و رطوبت می‌توانند به شما در حفظ رطوبت مناسب (بین 40 تا 60 درصد rH)، کمک نمایند.

نظارت بر درجه حرارت سطح رک:

دمای ورودی رک‌های سرور شما باید بین 18 تا 27 درجه سانتیگراد، 64 تا 80 درجه فارنهایت باشد. خروجی هوای گرم نیز نباید بالاتر از دمای ورودی، بیش از 20 درجه سانتیگراد و 35 درجه فارنهایت باشد.

اتکا فقط به نظارت بر دمای محیط یک اشتباه رایج است، زیرا سرورها و دستگاه‌های شما قبل از تغییر شدید درجه حرارت به دمای بسیار بالاتر از حد توصیه شده می‌رسند. در نقطه‌ای که دمای محیط بالاتر از +80 درجه فارنهایت است، سرورها و تجهیزات شبکه شما به خوبی می‌توانند در +100 درجه فارنهایت و در معرض خرابی و آسیب قرار گیرند.

برای اطمینان از اینکه سرورهای شما دمای مناسب هوا را دریافت می کنند، باید حداقل 3 سنسور برای هر رک نصب گردد. یکی در جلوی پایین رک برای اندازه گیری دمای هوای سرد وارد شده به رک؛ یکی در جلوی بالای رک برای اطمینان از اینکه تمام هوای سرد به بالای رک می رسد و سرانجام یکی در بالای پشتی رک برای خروج هوای خروجی، که معمولاً گرم ترین نقطه به حساب می‌آید.

نشت آب و پایش سیل:

نشت آب یک تهدید کمتر شناخته شده و کمتر رایج برای اتاق سرور و مراکز داده است. اغلب نشت یا جاری شدن سیل در اتاق‌های سرور می‌تواند ناشی از نشت سیستم‌های تهویه مطبوع باشد، به همین دلیل توصیه می‌شود سنسورهای آب در زیر هر واحد AC واقع در اتاق سرور قرار گیرند. به خاطر داشته باشید که نشت آب در کف یا سقف بالای اتاق می‌تواند آسیب‌های جدی‌ای را برای تجهیزات شما به همراه داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دستگاه کنترل دما میتوانید با کارشناس گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.
02188486300
05137057050-4

سیستم کنترل و مانیتورینگ دما اتاق سرور:

به یاد داشته باشید که برای کنترل و مانیتورینگ دما می‌توانید از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور شرکت فنی و مهندسی کارنو استفاده نمائید. این دستگاه یک پکیج زیرساخت دیتاسنتر محسوب می‌شود و نام تجاری آن کارنولاجیک می‌باشد.

کارنولاجیک، به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر دمای اتاق سرور بتوانید به داده‌های مهم دیگر اتاق سرور خود همچون: دما و رطوبت، نشتی آب، روشنایی، فن، ارت، قفل برقی و غیره دسترسی یابید.

این دستگاه به صاحبان مراکز داده کمک خواهد کرد تا در زمان درست از مشکلات موجود در مراکز داده آگاه شده و فورا اقدام‌های لازم را انجام دهند؛ بنابراین می‌توان گفت کارنولاجیک نقش بسیار حیاتی‌ای را در افزایش ایمنی مراکز داده برعهده دارد.

ارسال هشدارهای موجود یا کنترل پارامترها در این دستگاه از طریق اینترنت، سامانه پیامکی، نرم‌افزار IOS و نرم افزار اندروید می‌باشد.

کارنو لاجیک از قابلیت سفارشی سازی نیز برخوردار است و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود آن را سفارش دهید.

شما همچنین می‌توانید برای کنترل و مانیتورینگ رک از دستگاه‌های اسمارت بیت رک و مینی اسمارت بیت رک شرکت فنی و مهندسی کارنو استفاده نمائید.

کنترل و مانیتورینگ دما,کنترل و مانیتورینگ دمای اتاق سرور,دمای اتاق سرور,

سخن آخر:

در صورت نیاز برای دریافت اطلاعات بیشتر یا راه‌اندازی اتاق سرور با شرکت فنی و مهندسی کارنو در تماس باشید. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از این شرکت، وضعیت اتاق سرور را مورد بحث قرار داده و بهترین توصیه ها را برای نظارت بر اتاق سرور خود دریافت نمائید.

در نهایت، امیدواریم که مقاله‌ی کنترل و مانیتورینگ دما برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

شما می‌توانید نظرات، سوالات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک گذاشته و منتظر مقالات و بروزرسانی‌های بعدی ما باشید.