کارنولاجیک | KarnoLogic

کارنولاجیک

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

معرفی سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور (کارنولاجیک)

Untitled-2

پکیج کارنولاجیک یک سیستم جامع و یکپارچه جهت کنترل و مانیتورینگ محیط های مراکز حساس بالاخص دیتاسنترها و مراکز مخابراتی است.

با توجه به اینکه حفظ و امنیت داده ها و همچنین حفظ و امنیت بستر محیطی آنها برای مدیران از اهمیت ویژه ای برخوردار است، مجموعه کارنو تلاش نموده است با تولید دستگاه جامع کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت و دیگر پارامتر های کارنولاجیک این دغدغه را مرتفع نماید که به شکرانه الهی در راستای این هدف توانسته است پروژه های گسترده ای در سطح کشور عزیزمان ایران، با سربلندی و بازخورد رضایتمندی مشتری به انجام رساند.

در واقع می توان گفت پکیج کارنولاجیک یک پکیج جامع جهت کنترل و مانیتورینگ مراکز حساس قبل از وقوع بحران و هنگام وقوع بحران است و با توجه به اینکه مدیریت بحران یکی از مهم ترین ارکان در محیط های حساس است، این سیستم توانسته به نیازها و مشکلات در زمان‌های بحرانی جامه عمل بپوشاند و به جرات می توانیم مدعی گردیم که با پیاده سازی این سیستم جامع، مدیران می توانند با آسودگی خاطر بیشتری مراکز داده و مخابراتی شان را کنترل و مدیریت نمایند.

در ادامه توضیح خواهیم داد این سیستم به چه نحوی عمل می کند.

کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

کاربرد سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور کارنولاجیک (KarnoLogic):

Untitled-2

 

KarnoLogic به صورت 24 ساعته شرایط محیطی را بررسی و کنترل و گزارش گیری می نماید و با توجه به اینکه کلیه تجهیزات و پارامترهای محیط تحت کنترل است، در صورت مشاهده هرگونه شرایط غیر استاندارد و نامناسب مثل خارج شدن دما یا رطوبت محیط از حد مجاز تعیین شده، نشتی آب، ورود افراد غیر مسئول، اعلام حریق و… با ارسال آلارم در موارد مشخص شده، افراد مسئول از جمله مدیر و کاربران تعریف شده را از اتفاق با خبر می نماید و مسئولین مربوطه می توانند زمان بروز حادثه و قبل از تبدیل شدن آن به یک فاجعه، از تمامی وقایع آگاه شوند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

ارسال آلارم به سه روش زیر توسط کارنو لاجیک صورت می‌پذیرد:

  1. نرم افزار
  2. پیامک
  3. آژیر خطر

 

ویژگی های سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور کارنولاجیک

Untitled-2

 

1) مانیتورینگ دما و رطوبت
2) مانیتورینگ نقطه شبنم
3) مانیتورینگ تشخیص دود
4) قابلیت فعال‌سازی سناریو دزدگیر
5) قابلیت فعال‌سازی سناریو اعلام حریق
6) قابلیت فعال‌سازی سناریو اطفا حریق
7) مانیتورینگ تشخیص نشت آب و مایعات
8) کنترل و مانیتورینگ سیستم سرمایش (سناریو پذیر )
9) کنترل روشنایی محیط (فرمان ON/OFF برای روشنایی محیط)
10) کنترل و مانیتورینگ تردد (قابلیت لینک شدن به وب اکسس کنترل )
11) مانیتورینگ وضعیت درب رک (فرمان باز شدن درب رک دو صورت وجود قفل برقی)
12) مانیتورینگ پارامترهای الکتریکال شامل : ولتاژ، جریان، فرکانس، ضریب توان، توان اکتیو، توان راکتیو
13) کنترل فن رک ON/OFF (بر اساس Set Point تعریف شده پارامترهای دما)
14) کنترل فن اگزاست (ON/OFF) و باز و بسته بودن دمپر
15) مانیتورینگ ارت ( اتصال به چاه ارت )
16) مانیتورینگ وب دوربین های مدار بسته
17) قابلیت ثبت وقایع و رویدادها و گزارش دهی
18) دارای پورت خروجی جهت اتصال به آژیر
19) قابلیت کنترل از طریق سامانه پیامکی
20) قابلیت مانیتورینگ و کنترل از طریق پنل لمسی، نرم افزارهای سیستمی و تحت وب

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هوشمند سازی میتوانید با کارشناس گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.
09124798432

 

 

معرفی بخش های مختلف سیستم کنترل و مانیتورینگ کارنولاجیک (KarnoLogic):

Untitled-2

1- کنترل و مانیتورینگ میزان دما و میزان رطوبت موجود در اتاق سرور، برق، رک ها و غیره:

این قابلیت به صورت set point بر روی دستگاه تنظیم می گردد که با توجه به نیاز پروژه و بر اساس استانداردها میزان دما و رطوبت بر روی دستگاه set می شود و این کاربر است که میزان کاهش یا افزایش دما و رطوبت را مشخص می کند که در چه درجه ای از دما و رطوبت، سنسور مربوطه فعال گردد و از طریق پیغام و به صورت هشدار به کاربر اطلاع رسانی کند.

این سنسورها می توانند داخل رک ها، داخل اتاق ها، داخل سقف کاذب، داخل کف کاذب و یا هر محیط دیگری که کاربر نیاز به بررسی و مانیتورینگ میزان دما و رطوبت دارد، نصب گردد.

2- قابلیت کنترل سرمایش به صورت سناریو پذیر یا تنظیم دستی (set point):

از طریق این قابلیت می توانیم میزان سرمایش محیط را کنترل کنیم که علاوه بر اینکه به طول عمر دستگاه های موجود در فضا کمک می کنیم در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می نماییم. یکی از عوامل کاهش طول عمر دستگاه ها عدم وجود دمای مناسب و استاندارد دستگاه ها است این به این معناست در صورتی که حتی دما کمتر (سردتر) از دمای مورد نیاز باشد، عمر مفید دستگاه ها نیز کوتاه تر می شود. لذا زمانی که صحبت از کنترل دماست، منظور فقط افزایش دما نیست بلکه کاهش دما بیشتر از میزان مورد نظر نیز مساله ساز است. پس می بایست محیط های حساس سناریویی جهت حل این مسأله داشته باشند که ماژول کنترل و مانیتورینگ سرمایش این مهم را به شرح زیر انجام میدهد.

این سیستم به دو صورت سناریوپذیر و set point عمل می کند که در هر صورت کلیه موارد فوق (کاهش یا افزایش دما) را تحت کنترل و فرمان خود قرار می دهد. یکی از سناریو های پر کاربرد، سناریو چرخشی است. به این صورت که در یک فاصله زمانی مشخصی که توسط مدیر تعریف گردیده است کولر روشن و خاموش می گردد و کولر دوم در مدار قرار می گیرد و سپس دوباره این چرخه ادامه دارد که این مسأله به طول عمر دستگاه‌های سرمایشی نیز کمک شایانی می کند و یک دستگاه به صورت دائم روشن نمی ماند. روش پرکاربرد دیگر روش set point است. به این صورت که دمای مورد نظر را بر روی دستگاه set می کنیم که در صورتی که به هر دلیلی دما افزایش یافت دستگاه دوم به صورت کمکی روشن گردد و به محض رسیدن به دمای مورد نظرخاموش گردد. این روش باعث می شود همیشه دمای استاندارد و متناسب با دمای مورد نیاز محیط داشته باشیم و همچنین در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می گردد.

3-مجهز به سنسور نشت آب و مایعات

سنسور تشخیص نشت آب این قابلیت را به شما می دهد که در صورتی که نشتی صورت پذیرفت قبل از وقوع هر گونه خرابی و یا حادثه در سریع ترین زمان ممکن کاربر مطلع گردد تا نشتی آب را کنترل و رسیدگی نمایند.

این امکان از این طریق صورت می پذیرد که در هر فضایی که دستگاه و یا المانی نصب شده که امکان نشتی آب دارد (مانند دستگاه کولر گازی ) با نصب یک سنسور در زیر دستگاه این مهم را چک و بررسی نماید که در صورت ایجاد نشتی به کاربر از طریق آلارم های محیطی و پیامکی اطلاع می دهد.

در دیگر فضاهایی که می توان از این سنسور استفاده نمود: زیر پنجره ها، سقف کاذب، کف کاذب و هر فضایی که خروجی و یا ورودی آب دارد.

4- مجهز به سیستم سناریو اعلام حریق

از طریق این سناریو، این امکان به کاربر داده می شود که در صورتی که حریقی صورت بگیرد، آلارم هشدار جهت اعلام حریق به ایشان از طریق پیغام هشدار و همچنین آژیر داده شود. لازم به تاکید است از طریق این سیستم هیچ گونه کنترل حریقی صورت نمی گیرد بلکه کنترل حریق می بایست از طریق دستگاه اطفا حریق موجود در پروژه کنترل گردد.

(سیستم اعلام و اطفا حریق استاندارد، جزء الزامات یک دیتاسنتر و دیگر مراکز حساس می باشد.)

5- مجهز به سیستم سناریو اطفا

این سناریو بسیار قابل اهمیت است و در هنگام بحران با فعال شدن این سناریو، مدیریت بحران صورت می‌پذیرد. اما این در صورتی است که مجموعه دارای سیستم اعلام و اطفاء استاندارد قابل اتصال به سیستم کارنولاجیک باشد. عملکرد این سناریو به این صورت است که اتصال به پنل اطفا با کارنولاجیک توسط کابل رابط صورت می پذیرد که در صورتی که حریقی صورت گرفت و قبل از اینکه سیستم اطفا وارد مدار شود، سیستم کارنولاجیک وارد عملیات مدیریت بحران می شود به این صورت که در ابتدا فرمان قطع شدن کلیه سیستم های سرمایشی موجود در مدار را می دهد که وجود باد موجود در محیط باعث افزایش میزان حریق نشود و سپس برق ورودی اصلی به دیتاسنتر را قطع می کند که از جرقه های برقی و افزایش حریق مجددا ممانعت کند و سپس گاز FM200 جهت اطفا حریق تخلیه میگردد و بعد از مدت زمان مشخص که گاز  FM200 تخلیه شد (که این مدت زمان بر اساس حجم کپسول گاز محاسبه می گردد) فن اگزاست که برق ورودی اش از تابلو برق اصلی ساختمان است روشن می شود و گاز موجود در فضا را خارج می کند و دوباره بعد از مدت زمان تعریف شده دریچه اگزاست بسته می شود و بحران به وجود آمده در محیط به این صورت توسط سناریو کارنولاجیک مدیریت می گردد.

 

6- قابلیت اتصال به سنسور دود:

از طریق این ماژول می توانیم هشدار وجود دود در محیط و یا داخل رک را داشته باشیم که این سنسورها می تواند با زون بندی و یا بدون زون بندی تنظیم گردند و در صورتی که پنل اطفا، این امکان را بدهد تا خروجی جهت ارتباط با سیستم کارنولاجیک داشته باشد، در این صورت سیستم کارنولاجیک می تواند فیدبک دریافتی را از پنل های اطفا برای اعلام هشدار و یا تخلیه گاز ارسال نماید. این امر سبب می شود تا زمان های Uptime بیشتری فراهم شود.

 

7- .مانیتورینگ پارامترهای الکتریکال

دستگاه فوق این قابلیت را به ما می دهد که کلیه پارامترهای الکتریکال را بررسی و یا کنترل نماییم که این امر توسط پاورمیتری که به سیستم کارنولاجیک وصل می گردد صورت می پذیرد. این پارامترها شامل: میزان ولتاژ، جریان، فرکانس، توان اکتیو، توان راکتیو، توان ظاهری و پاورفکتوری است که کاهش یا افزایش جریان را پیغام هشدار می دهد و همچنین مقادیر ولتاژ و جریان و توان ظاهری را بر روی نمودار به کاربر نمایش می دهد.

از دیگر قابلیت های این ماژول این است که با توجه به پارامترهای برق ورودی به تابلوبرق اصلی، مصرف برق دیتاسنتر و ضریب pue آن نیز محاسبه و نمایش داده می شود.

8-مانیتورینگ سیستم ارتینگ

از طریق این ماژول میزان اهم چاه ارت، به صورت دائم اندازه گیری و نمایش داده می شود که به صورت set point بر روی اهم موردنظر که اکثرا 3 اهم است، تنظیم می گردد و در صورتی که اهم بالاتر رود به مدیر پیغام  هشدار داده می شود.

9- قابلیت مانیتورینگ و کنترل درب

از طریق این ماژول، تمامی تردد ها به محیط و دسترسی ها به رک، قابل مانیتورینگ و کنترل بوده و مدیر مربوطه از تمامی وقایع در هر تردد، توسط پیغام هشدار مطلع شده و این امکان نیز برای مدیر فراهم می شود که از راه دور کنترل محیط را در دست داشته باشد. این درب ها می تواند شامل درب اتاق سرور، اتاق برق، اتاق اطفا و درب رک و دیگر درب های موجود در محیط نیز باشد که فرمان باز و بسته شدن درب و در مجموع کنترل تردد از این طریق صورت می پذیرد.

10- قابلیت دسترسی به وب دستگاه کنترل تردد

از طریق نرم افزار طراحی شده این سیستم، کاربر می تواند به وب دستگاه کنترل تردد متصل گردد و در این صورت ورود و خروج افراد به مدیر اطلاع رسانی می گردد که قطعا ورود و خروج کاربران خارج از زمان کاری و گزارش آن برای مدیر بسیار حائز اهمیت است که از طریق این پنل می توانند گزارش گیری نمایند و همچنین از راه دور کنترل تردد را نیز انجام دهند.

11-مجهز به سیستم دزدگیر

این سناریو باعث می شود که از طریق سنسورهای تشخیص حرکتی که در محیط نصب می گردد، ورود و خروج کاربران کنترل و بررسی گردد و در صورتی که ورود و خروج غیر مجاز (که توسط مدیر تعریف گردیده است) صورت پذیرد به مدیر توسط پیغام هشدار و اعلام گردد و مدیر مربوطه میتواند از طریق گزارشات موجود در سیستم، ترددها را بررسی و چک نماید و یا از راه دور سیستم دزدگیر را فعال و یا غیر فعال نماید.

دزدگیر می تواند سناریو پذیر باشد به این صورت که پس از فعال شدن تا 30 ثانیه به کاربر اجازه خروج از محیط را دهد تا از محیط خارج شود و پس از گذر این زمان، دزدگیر فعال میگردد.

 

12- قابلیت مانیتورینگ دوربین های مداربسته

از طریق نرم افزار طراحی شده این سیستم امکان دسترسی به پانل دوربین های مداربسته (وب دوربین) فراهم می گردد و مدیر امکان کنترل تمامی دوربین های نصب شده در محیط را از راه دور دارد.

 

13-کنترل فن رک

در رک، کنترل فن ها به صورت دستی انجام می شود که از طریق این ماژول می توان فن موجود در رک را به صورت اتوماتیک خاموش و یا روشن نمود و همچنین مانیتورینگ کلی وضعیت فن ها از راه دور، توسط این سرویس میسر است.

 

14-کنترل فن اگزاست

از طریق این ماژول می توان در صورتی که فن اگزاست در محیط قرار گرفته باشد، نیز  on/off نماییم.

فن اگزاست در محیط های بسته این قابلیت را به ما می دهد که هوای محیط را از وجود گرد و غبار و یا هر گونه آلودگی دیگر تخلیه نموده. همانطور که میدانید وجود گرد و غبار و هرگونه آلودگی دیگر، باعث کاهش عمر دستگاه ها می شود لذا وجود فن اگزاست در محیط های حساس حائز اهمیت است.

و هم چنین در مواقع بحرانی و در صورتی که اطفایی صورت پذیرد و گاز مربوطه جهت خاموش نمودن آتش از کپسول تخلیه گردد، نیاز به این است که این گازها هر چه سریعتر از محیط خارج گردند، که این دریچه مسیری جهت خروج گازهای موجود در فضااست.

لازم به تاکید است گاز مورد استفاده در محیط های حساس می بایست گاز FM200 و حجم آن مطابق با استانداردها باشد زیرا این گاز غیر سمی و مانع از کشندگی و مسمومیت افراد حاضر در محیط می شود.

15- کنترل دمپر:

در صورتی که فن اگزاست در محیط اتاق سرور و هرگونه محیط حساس دیگری نصب شده باشد بهتر است در صورت خاموش بودن فن، دریچه اگزاست بسته باشد که آلودگی و گرد و غبار محیط خارج از طریق دریچه وارد محیط نگردد. در این صورت نیازمند وجود دمپر جهت کنترل دریچه است که قبل از روشن نمودن فن اگزاست دریچه می بایست باز شود و بعد از گذر زمانی کوتاه فن اگزاست شروع به کار کند و پس از خاموش شدن فن اگزاست، دریچه مجددا  با یک فاصله زمانی کوتاه (5 ثانیه ) بسته شود که کنترل دمپر، از طریق این ماژول امکان پذیر است.

16- قابلیت کنترل روشنایی محیط

از طریق این ماژول می توانیم روشنایی محیط را کنترل (خاموش/روشن) نماییم. در نظر داشته باشید که شدت نور (دیمر) توسط این ماژول صورت نمی پذیرد.

با توجه به اینکه مصرف انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است در مرحله اول توسط این ماژول در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و در مرحله دوم در مواقع غیر ضروری، این امکان به مدیر داده می شود کنترل روشنایی و نظارت دقیق تری را از راه دور داشته باشند.

17- قابلیت کنترل روشنایی رک

از طریق این ماژول همانند کنترل روشنایی محیط، می توانیم روشنایی رک را کنترل (خاموش/روشن) نماییم.

با توجه به اینکه سیستم کنترل روشنایی داخل رک، به منظور مدیریت و بهره وری در مصرف انرژی در نظر گرفته شده است، با استفاده از این ماژول، در ساعات غیر ضروری، روشنایی داخل رک به صورت اتوماتیک و همچنین از راه دور قابل کنترل است.

 

18-قابلیت گزارش دهی

کلیه اتفاقات و رویدادهایی که در محیط دیتاسنتر رخ می دهد توسط سیستم کارنو لاجیک ثبت و ذخیره میگردد. لذا مدیر می تواند به صورت کامل از کلیه وقایع محیط، گزارش گیری نماید و مطلع گردد و در صورت مشاهده هر گونه خلل، موضوع را بررسی و رفع نماید.

 

19- ماژول اتصال به آژیر

در صورت نیاز به اتصال هر قسمت از سیستم کارنو لاجیک به آژیر، ضمن اینکه قابلیت اتصال ماژول مربوطه به آژیر می بایست وجود داشته باشد، این امکان قابل پیاده سازی لست. در این صورت آلارم هشدار از طریق آژیر نیز اطلاع داده شود.

محل نصب آژیر ها معمولا در محیط اتاق ناک و کاربران و همچنین نگهبانی مجموعه است.

 

20- نمایش کنترل و مانیتورینگ از طریق برنامه های کارنولاجیک

الف) قابلیت کنترل و مانیتورینگ از طریق پنل لمسی

یکی از روش های نمایش کنترل و مانیتورینگ سیستم هوشمند کارنولاجیک پنل لمسی HMI است که این پنل معمولا 7 اینچ است و امکان سفارش در ابعاد بالاتر نیز وجود دارد. در این روش نمایش محدودیت تعداد برای کاربر وجود ندارد و مدیر می تواند با نصب پنل لمسی در نزدیک ترین و مناسب ترین محل قابل دسترسی، کنترل و مانیتورینگ محیط را داشته باشد.

ب) قابلیت کنترل و مانیتورینگ از طریق سامانه پیامکی

در این روش نیاز به در اختیار گذاشتن یک عدد سیم کارت از طرف مجموعه به ما است که این شماره در سیستم کارنولاجیک جهت ارسال پیامک ثبت می گردد. در این پنل تعداد حداکثر 10 مخاطب قابل تعریف است که در صورت بروز هرگونه اتفاق، پیغام هشدار به کابران تعریف شده ارسال گردد.

پ) قابلیت کنترل و مانیتورینگ از طریق نرم افزار سیستمی

در این روش نرم افزار طراحی شده بر روی سیستم کامپیوتری نصب می گردد که از طریق سیستم می توانید کنترل و مانیتورینگ محیط را داشته باشید. در این روش نیازمند وجود اینترنت می باشد.

ت) قابلیت کنترل و مانیتورینگ از طریق وب

در صورت داشتن IP استاتیک مدیر می تواند از طریق وب به سیستم کارنولاجیک دسترسی داشته باشد و کنترل و مانیتورینگ را از این طریق نیز در دست داشته باشد.

ث) قابلیت کنترل و مانیتورینگ از طریق نرم افزار موبایلی

این نرم افزار هم به صورت اندروید و هم به صورت IOS طراحی و تولید گردیده است که کاربرانی که مجاز به نصب نرم افزار بر روی تلفن همراهشان شده اند می توانند از این طریق کنترل و مانیتورینگ محیط را در دست داشته باشند. که در این روش نیز نیازمند وجود اینترنت است.

 

 

کاربری و مدیریت آسان سیستم

Untitled-2

آموزش رایگان برای کاربران سیستم در محل

پشتیبانی از نرم افزار و بروز رسانی آن به صورت قراردادی

خدمات پشتیبانی و نگهداری سخت افزاری به صورت قراردادی

دارای دفترچه راهنما و آموزش جهت کاربران سیستم

رابط کاربری آسان و کاربر پسند

قابلیت طراحی به صورت بومی

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هوشمند سازی میتوانید با کارشناس گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.

09124798432

 

 

نصب سریع و آسان سیستم کنترل و مانیتورینگ کارنولاجیک

Untitled-2

امکان استقلال سیستم از دیگر دستگاه ها

امکان نصب و عدم تغییر در سیستم های کنترل موجود

توسعه پذیری و امکان گسترش کاربری دستگاه

امکان نصب سیستم بدون نیاز به توقف روال عادی کار

طراحی و پیاده سازی در سریع ترین زمان

نصب سریع توسط کارشناسان مربوطه