استاندارد سازی دیتاسنتر

استاندارد سازی دیتاسنتر با گروه متخصص و فنی کارنو

Untitled-3

مرکز داده فضایی اختصاصی است که شرکتها یا سازمانها در آن به نگهداری مهم ترین اطلاعات خود می پردازند؛ در نتیجه این محیط باید با رعایت بهترین شیوه ها و استانداردهای موجود از ایمنی بسیار بالایی برخوردار باشند. به عبارتی دیتاسنتر که از آن با نامهای دیگری همچون: مرکز داده یا اتاق سرور یاد می شود، مکانی برای نگهداری داده های تحت وب بوده و از مجموعه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است که از زیر ساخت های امنیتی نیز برخوردار می باشد.

اکنون با واحد تحقیق و توسعه کارنو همراه شوید تا در مورد استاندارد سازی دیتاسنتر ، اطلاعاتی را به شما خوانندگان عزیز انتقال دهیم.

استاندارد سازی دیتاسنتر

استاندارد سازی دیتاسنتر :

همانطور که خواندید مراکز داده باید از امنیت بسیار بالایی برخوردار باشند و از همین جهت استانداردهای گوناگونی برای این مکان تعبیه شده است. اکنون در این قسمت به دو استاندارد مهم که برای اتاق سرورها در نظر گرفته شده است، اشاره می نمائیم، از جمله: استاندارد BICSI و TIA942. قابل ذکر است که استاندارد BICSI در قیاس با TIA942 کامل تر می باشد؛ زیرا این کتاب در مورد استانداردهای اتاق سرور به توضیحات کاملتری پرداخته است.

دیتاسنتر و بخش های ساختاری آن:

یک مرکزداده از بخشهای گوناگونی تشکیل شده است. از جمله:

• اتاق سرور (دیتاسنتر)

• اتاق UPS و Battery backup

• اتاق مانیتورینگ

• ژنراتورها

• تاسیسات خنک سازی

• انبار سخت افزارپ

• و غیره

که هر یک از این قسمتها، وظایفی را برعهده دارند.

اقداماتی که قبل از احداث دیتاسنتر باید به آن پرداخته شود:‌

اگر قرار است که به احداث یک مرکز داده بپردازید در ابتدا باید اقداماتی را اعمال نمائید. از جمله:

• طراحی نقشه‌ی مرکز داده

• مسیر گذاری کفها و سقفها جهت کابل کشی برقها و شبکه

• در نظر گرفتن فضای کافی برای رک ها و سایر تجهیزات

Untitled-2

استاندارد سازی دیتاسنتر و اتاق سرور خود را به ما بسپارید.

\Untitled-2

طراحی نقشه مرکز داده در استاندارد سازی دیتاسنتر :

در ابتدا و قبل از احداث دیتاسنتر، باید نقشه‌ی آن را طراحی و پیاده سازی نمائید. به عبارتی مهندسین مربوطه باید با توجه به فضای موجود، تمامی بررسی های لازم را انجام داده و سپس بر اساس نقشه و برنامه های ریخته شده به احداث مرکز داده بپردازند.

مسیر گذاری کفها و سقفها جهت کابل کشی برقها و شبکه:

یکی دیگر از مواردی که باید قبل از احداث مرکز داده آن را رعایت نمائید، در نظر گرفتن مسیر جهت کابلهای برق و شبکه می باشد. همچنین استانداردهای مربوط به کابل کشی ها باید رعایت شوند. در ابتدا باید کابلهایی را که از کیفیت مناسبی برخوردار هستند، انتخاب نمائید. به یاد داشته باشید که خرید کابل، با توجه به توان مصرفی انجام می شود؛ از همین جهت بهتر است که همیشه بالاترین توان مصرفی را برای کابل خود در نظر بگیرید.

در مراکز داده، مسیر ورودی کابلها نیز نباید به صورت هوایی در نظر گرفته شوند، زیرا در این روش آسیب پذیری کابلها بالا رفته و موجب کاهش سطح امنیت در مرکز داده خواهد شد.

همچنین مسیر های ورودی برای توسعه آینده باید از فضای کافی ای برخوردار باشند تا در صورت اضافه شدن کابلهای جدید نیازی به بسترسازی مجدد نباشد.

در نظر گرفتن فضای کافی برای رک ها و سایر تجهیزات:

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در استاندارد سازی دیتاسنتر دقت نمود، در نظر گرفتن فضای کافی برای رک ها، سرورها، تجهیزات برق اضطراری و ژنراتورها است. رک ها از ابعاد و اندازه های متفاوتی برخوردار هستند و شما باید برای انتخاب آنها در ابتدا از حجم تجهیزات آگاهی داشته باشید و علاوه بر آن اندازه ی اتاق رک را نیز در نظر بگیرید، زیرا اگر فضا بیش از مقدار نیاز در نظر گرفته شود هزینه هایی مثل تجهیزات تهویه، فضاسازی و غیره تحمیل خواهد شد و اگر فضا کمتر از حد مورد نیاز باشد متعاقبا هزینه های توسعه پیش می آید.

انتخاب مکان مناسب استاندارد سازی دیتاسنتر :

در زمان انتخاب مکان مناسب جهت مرکز داده، طبق استاندارد، باید چندین نکته را مورد بررسی قرار دهید از جمله:

• موقعیت جغرافیایی

• موقعیت سیاسی

• فواصل مجاز

موقعیت جغرافیایی:

در این مرحله باید طبق مستندات گذشته، فضای مناسبی را برای استقرار فیزیکی مراکز داده در نظر بگیریم. به عنوان مثال یک دیتاسنتر نباید در مکانی احداث و راه اندازی گردد که زلزله خیز است، زیرا در این صورت، ایمنی محیط کاهش می یابد.

همچنین بهتر است که دما و آب و هوای محیطی را مورد بررسی قرار دهید، زیرا در صورت بالا بودن بیش از حد دما در منطقه‌ی مورد نظر، لازم است که سیستمهای سرمایشی بیشتری را برای اتاق سرور در نظر بگیرد که این خود عاملی برای افزایش هزینه ها خواهد بود.

حتی رطوبت محیط نیز طبق استانداردهای موجود باید مورد بررسی قرار گیرند، زیرا اگر رطوبت زیر ۳۰ در صد باشد موجب تخلیه الکترواستاتیکی می شود و اگر بالای ۶۰ در صد باشد، خرابی مدارهای الکتریکی سرورها را در پی خواهد داشت. در نتیجه بر اساس استانداردهای تعریف شده در BICSI حداقل دما برای محیط دیتاسنتر 18 درجه و حداکثر دما 27 درجه خواهد بود. کمترین و بیشترین رطوبت آورده شده نیز 30 الی 60 درجه می باشد.

موقعیت سیاسی:

یکی دیگر از مواردی که باید جهت راه اندازی مرکز داده آن را مورد بررسی قرار دهیم، موقعیت سیاسی محیط خواهد بود. برای درک بهتر این مسئله به مثال آورده شده توجه نمائید. همانطور که می دانید مراکزداده به علت نگهداری اطلاعات باید بسیار ایمن باشند و از همین جهت این دیتاسنترها نباید در محیط هایی ساخته شوند نزدیک به مرز بوده و یا احتمال وقوع جنگ در آنجا بالا است.

فواصل مجاز:

یکی دیگر از مواردی که در هنگام انتخاب مکان مورد نظر برای Data center باید به آن توجه نمود،‌ فواصل مجاز است. در واقع باید فاصله‌ی مرکز داده تا مکانهایی همچون: فرودگاه، راه آهن، بزرگراه ها، نیروگاه های هسته ای و غیره مورد بررسی قرار بگیرند.

استاندارد سازی دیتاسنتر

 

اکنون در ادامه به توضیح بیشتر این مورد می پردازیم.

فاصله مراکز داده تا فرودگاه:

با توجه به استاندارد TIA942 فاصله مرکز داده تا فرودگاه باید کمتر از یک کیلومتر باشد اما این اندازه در استاندارد BICSI بین ۸ تا ۴۸ کیلومتر در نظر گرفته شده است. همانطور که در قبل نیز اشاره نمودیم استاندارد BICSI در قیاس با TIA942 کاملتر می باشد.

فاصله مراکز داده تا راه آهن:

فاصله ی مرکز داده یا دیتاسنتر تا راه آهن در استاندارد TIA942 کمتر از یک کیلومتر تعریف شده و در استاندارد BICSI، فاصله ی 1.6Km پیشنهاد شده است.

فاصله مراکز داده تا نیروگاه هسته ای:‌

طبق استاندارد TIA942 بهترین فاصله تا نیروگاه هسته ای 1.6Km است. اما این فاصله در کتاب BICSI، 80Km تعریف شده است.

فاصله مرکز داده تا مراکز نظامی:

فاصله دیتاسنتر تا مراکز نظامی در استاندارد TIA942کمتر از یک کیلومتر و در استاندارد BICSI، فاصله ی ۱۳ کیلومتر پیشنهاد شده است.

فاصله مراکز داده تا پمپ بنزین:

در استاندارد BICSIفاصله ی مرکز داده تا پمپ بنزینKM 1.6 است، اما در استاندارد TIA942 اندازه ای برای این مورد آورده نشده است.

فاصله مراکز داده تا بزرگراه:

در این مورد نیز استاندارد TIA942 اندازه ی 800 متر و BICSI، اندازه ی KM 1.6 را تعریف کرده است.

همانطور که خواندید استانداردهای موجود برای هر یک از موارد ذکر شده، اندازه ای را پیشنهاد داده اند. بنابراین این موضوع بسیار حائز اهمیت است که طبق استانداردهای موجود، مرکز داده خود را راه اندازی نمائید.

شرکت فنی و مهندسی کارنو، می تواند با انجام بررسی های لازم، بهترین مکان را برای راه اندازی اتاق سرور شما مشخص نماید.

از آنجایی که استاندارد سازی دیتاسنتر از مراحل زیادی برخوردار است، در نتیجه، ادامه‌ی این مقاله در بروزرسانی های آتی، برای شما آورده می شود. شما می توانید ما را از نظرات خود بهره مند ساخته و جهت راه اندازی دیتاسنتر خود با شرکت فنی و مهندسی کارنو در ارتباط باشید تا مشاوران و کارشناسان این شرکت به شما کمک نمایند تا با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید، بهترین مرکز داده را مطابق با استانداردهای جهانی راه اندازی نمائید. امید است که محتویات این مقاله، مورد توجه ی شما قرار گرفته باشد.

تماس با دفتر تهران: ۸۸۴۸۶۳۰۰(۰۲۱)