خدمات اکتیو شبکه چیست

خدمات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه موضوع مقاله‌ی امروز شرکت فنی و مهندسی کارنو است.

ما در این مقاله کوشیده‌ایم تا به شما توضیح دهیم که خدمات اکتیو شبکه چیست؟

همچنین به توضیحات دیگری نیز همچون:

 • شبکه چیست و چرا به آن نیاز داریم؟
 • راه‌اندازی شبکه.
 • پسیو شبکه چیست و پسیو کار کیست؟
 • اکتیو شبکه چیست و اکتیو کار کیست؟
 • معرفی اجزاء به کار برده شده در خدمات اکتیو شبکه.
 • و راهنمای این موضوع که راه‌اندازی شبکه‌ی اکتیو و شبکه‌ی پسیو خود را به چه کسی بسپاریم؟

پرداخته‌ایم.

شما می‌توانید تا انتهای این مقاله با گروه فنی و مهندسی کارنو همراه شوید و در انتها سوالات خود را از ما بپرسید.

شبکه چیست و چرا به آن نیاز داریم:

تعریف شبکه به زبان ساده ارتباط دو یا چندین سیستم رایانه‌ای با یکدیگر است که امکاناتی همچون: اشتراک‌گذاری فایل‌ها، مودم‌ها، پرینترها و غیره را به کاربران می‌دهد. امروزه بدون داشتن شبکه، ما قادر نخواهیم بود که زندگی مدرن خود را ادامه دهیم، زیرا توسط راه‌اندازی شبکه است که میتوانیم بسیاری از کارهای خود را پیش ببریم.

در واقع، ما برای ارسال ایمیل‌ها، برگزاری کنفرانس‌های ویدئویی، اشتراک‌گذاری لینک‌ها و تمامی موارد اینچنینی به داشتن شبکه نیازمند خواهیم بود.

راه‌اندازی شبکه:

ما برای راه‌اندازی و اجرای شبکه های کامپیوتری به دو گروه از افراد نیازمند خواهیم بود. گروه اول پسیو کار شبکه و گروه دوم نیز اکتیو کار شبکه می‌باشد.

در واقع شبکه به دو بخش: پسیو شبکه و اکتیو شبکه تقسیم‌بندی می‌شود. در نتیجه در اینجا دو سوال مطرح می‌شود که:

پسیو شبکه چیست و پسیو کار کیست؟

اکتیو شبکه چیست و اکتیو کار کیست؟

پس در ادامه برای یافتن پاسخ‌ها با ما همراه باشید.

active شبکه,اکتیو کار شبکه,پسیو کار شبکه,

تعریف پسیو شبکه و پسیو کار:

پسیو به معنای غیرفعال است. در نتیجه منظور ما از شبکه‌ی پسیو، شبکه‌ی غیرفعال می‌باشد. این بدان معنا است که ما برای به کار بردن پسیو شبکه نیازی به جریان الکتریکی نداریم. درواقع پسیو شبکه زیرساختی است که به ما در راه‌اندازی شبکه کمک می‌کند و این زیرساخت جهت به کار گرفته شدن نیازی به جریان الکتریکی ندارد؛ از همین جهت به آن غیر فعال می‌گویند. در بیان ساده‌تری می‌توان گفت که ما برای راه‌اندازی یک شبکه نیازمند سیم‌ها و کابل‌ها هستیم و اگر این امکانات (سیم‌ها و کابل‌ها) برای ما فراهم نباشد، امکان راه‌اندازی شبکه را از دست خواهیم داد. در نتیجه می‌توان گفت که انتخاب پسیو برای شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا هر چقدر که کیفیت محصولات پسیو شما بالا باشد، سرعت انتقال اطلاعات شما نیز بالا خواهد رفت.

نصب و راه‌اندازی خدمات پسیو نیز برعهده‌ی گروه خاصی است که سواد و تجربه‌ی این کار را دارند، به این گروه یا شخصی که مسئول این کار می‌باشد، پسیو کار شبکه می‌گویند.

تعریف اکتیو شبکه و اکتیو کار:

اکتیو شبکه برعکس پسیو شبکه است. یعنی شما در شبکه‌ی اکتیو نیازمند جریان الکتریکی خواهید بود و بدون آن نمی‌توانید شبکه‌ی اکتیو یا شبکه‌ی فعال خود را راه‌اندازی نمائید.

به عبارتی دیگر به مجموعه فعالیت‌های نرم‌افزاری شبکه و پیکربندی شبکه، اکتیو شبکه می‌گویند.

افرادی که به نصب و راه‌اندازی اکتیو شبکه می‌پردازند، اکتیو کار نامیده می‌شوند. نکته‌ی مهم این است که خیلی از افراد تصور می‌کنند، فعالیت پسیو کار و اکتیو کار مشابه‌ی یکدیگر است؛ در صورتی که چنین نبوده و راستای فعالیت و وظایف این دو جایگاه شغلی با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

اکنون در ادامه به توضیح خدمات اکتیو شبکه می‌پردازیم.

خدمات اکتیو شبکه به چه معناست:

خب، سوال این است که منظور ما از خدمات اکتیو شبکه چیست؟!

با توجه به توضیحات داده شده، شما متوجه شدید که پس از خدمات پسیو و نصب و راه‌اندازی آن ما نیازمند فعال کردن یا همان اکتیو کردن شبکه‌ی خود هستیم و برای این کار باید از اکتیو کاران شبکه کمک بگیریم.

در این مرحله شما باید برای راه‌اندازی شبکه، فرآیند مشخصی را به داده‌ها و سیگنال‌های شبکه‌ی خود بدهید و با توجه به نوع دستگاه و شبکه‌ی خود تجهیزات مورد نیاز را فراهم آورید.

خدمات active شبکه:

اکنون در این قسمت، خدمات مربوط به active شبکه را برای شما توضیح می‌دهیم.

این خدمات شامل تمامی موارد زیر می‌شود. از جمله:

 • نصب و راه‌اندازی سرویس‌های لازم شبکه بر روی سرورها. همانند: DNS
 • نصب و راه‌اندازی فایروال‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز.
 • نصب و راه‌اندازی سرویس‌های کنترل و مدیریت پهنای باند و سرویس‌های مانیتورینگ.
 • نصب و راه‌اندازی سیستم‌های بک‌آپ‌گیری و پشتیبان‌گیری.
 • نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارهای تحت شبکه.
 • نصب و راه‌اندازی سرویس‌هایی چون: مجازی‌سازی کلاینت و مجازی‌سازی سرور.
 • نصب و راه‌اندازی رادیو میکروتیک
 • و غیره

تمامی موارد ذکر شده از خدمات اکتیو شبکه به حساب می‌آیند.

خدمات active شبکه,خدمات اکتیو شبکه,active شبکه,

اجزاء به کار برده شده در خدمات اکتیو شبکه:

در خدمات اکتیو شبکه، اجزائی همچون: مودم‌ها، سوئیچ‌ها، فایروال‌ها، روترها، اکسس پوینت و غیره به کار برده می‌شود که از آن‌ها به عنوان اجزاء شبکه‌ی اکتیو یاد می‌کنند.

راه‌اندازی شبکه اکتیو و شبکه پسیو را به چه کسی بسپاریم:

همانطور که در قبل‌تر نیز اشاره نمودیم ما برای راه‌اندازی شبکه به گروهی از پسیو کاران و اکتیو کاران حرفه‌ای نیاز خواهیم داشت و بدون آن‌ها نمی‌توانیم شبکه‌ی خود را راه‌اندازی نمائیم. شرکت فنی و مهندسی کارنو یکی از شرکت‌های موفقی می‌باشد که می‌تواند به شما کمک کند تا بدون هیچ‌گونه دغدغه و نگرانی‌ای بتوانید پسیو شبکه و اکتیو شبکه‌ی خود را پیکربندی نمائید. پس چنانچه قصد راه‌اندازی شبکه‌‌ی خود را دارید، همین الان با کارشناسان این شرکت تماس گرفته و پس از مشاوره‌ی رایگان و دریافت اطلاعات لازم، به راه‌اندازی شبکه‌ی خود اقدام نمائید.

سخن آخر:

امید است که این مقاله به شما در دریافت اطلاعات مورد نیاز کمک کرده باشد. شما ‌می‌توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید. همچنین شما می‌توانید منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی این محتوا باشید.