دیتاسنترهای کثیف

معمولا تمیز کردن و آلودگی زدایی از سرورهایی که در دیتاسنترها وجود دارد در فهرست کارهایی که ارجعیت دارند قرار نمی گیرد و بسیاری از اپراتورها اصلا توجهی به این کار نمی کنند! اما باید بدانید که تمیز نگه داشتن دیتاسنتر یکی از مهم ترین عوامل نگهداری درست آن است. کسانی که در ساخت تجهیزات الکترونیکی فعالیت می کنند، معتقد هستند که آلاینده هایی که در هوا وجود دارند، نمی توانند هیچگونه آسیبی به ابزار الکترونیکی وارد نمایند.

دیتاسنتر آلوده | آلودگی با ویسکر zinc whiskers

شاید فکر کنید که آلاینده هایی که حتی سایزشان به نیم میکرون هم نمی رسد، نمی توانند به تجهیزات مختلف الکترونیکی آسیبی وارد کنند. اما باید بدانید که همین ذرات ،تاثیرات مخربی بر روی تخریب تجهیزات اتاق سرور دارند و گاها باعث می شوند که سیستم ها بیش از حد مجاز داغ کنند و یا باعث اتصالی می شود که در نتیجه موجب سوختن سیستم ها می گردد.

گرد و غبار ها و آلودگی ها می توانند از هر جایی وارد دیتاسنتر شوند، از کفش گرفته تا ذراتی که از بیرون به داخل می آیند. یکی دیگر از منابع آلاینده، ویسکرهایی هستند که بر اثر اصطحکاک قطعاتی که از جنس فلز هستند به وجود آمده و تمیز کردنشان بسیار مهم است. ویسکرهایی که ویژگی رسانایی شان بالا باشد، می توانند باعث مشکلات بسیاری بر روی بردهای الکترونیکی شوند. ویسکرهایی روی آنقدر ریز هستند که می توانند از هر پالایه ای که ضد گرد و غبار باشد هم عبور کرده و بر روی سیستم های الکترونیکی قرار بگیرند. حال تنها راهی که می توان از ورود ویسکرها جلوگیری کرد، استفاده از فیلترهایی مخصوص با نام HEPA می باشد.

آلودگی با ویسکر,تمیزکردن دیتاسنتر,دیتا آلودگی دیتاسنتر,

انواع آلودگی های تاثیر گذار بر روی دیتاسنتر

ویسکرهای روی به‌ طور معمول 2 میکرون قطر دارند و باگذشت زمان می‌توانند به طول چندین میلی‌ متر رشد کنند. آن‌ ها وقتی اتم‌های روی از فولاد جدا می‌شوند، به‌طور خودبه‌خود توسعه می‌یابند و پوشش را از سطح با سرعت 250 میکرون در سال دور می‌کنند؛ بنابراین اگر ویسکرها به 500 میکرون برسند تهدیدی برای ریز گردها می‌شوند و باعث اتصال کوتاه واریانس ولتاژ و اختلاف سیگنال می‌شوند.

قطر ویسکرها تقریبا دو میکرون است و اگر مدت زیادی از ورود شان به سیستم بگذرد، بزرگتر هم می شوند. علت توسعه آن ها این است که از اتم های روی که از فولاد است جدا شده و بزرگ تر می شوند و سطح را با سرعتی بالغ بر 250 میکرون در سال پوشش می دهند. جای اصلی رشد ویسکرها در زیر کف کاذب است  آن هم در قسمتی که از جنس استیل گالوانیزه یا روی می باشد. علت استفاده از گالوانیزه، جلوگیری از اکسیداسیون است.

دیتاسنترهای کثیف,نگهداری از دیتاسنتر,ویسکر دیتاسنتر,

معمولا در بعضی از دیتاسنترها، از کف کاذب با روکش روی استفاده نمی کنند اما باز هم ویسکرها می توانند از طریق دیگر ابزارها که از جنس فلز هستند، به دیتاسنترها نفوذ کنند. به طور کلی می توان گفت که مهم ترین بخش از دیتاسنتر پاکیزگی آن است و امروزه برای جلوگیری از ورود آلودگی به دیتاسنترها از روش ماژولار استفاده می کنند. در این روش دیتاسنتر به خوبی مهر و موم شده و در نتیجه درصد ورود آلودگی کاهش می یابد. اما به هر حال اگر نتوانید از این روش استفاده کنید، بهترین حالت این است که کف کاذب را به خوبی ضد عفونی کنید که این کار هم ممکن است کمی هزینه بر باشد. شرکت های بسیاری در تمیز کردن آلودگی و جلوگیری از ورود ویسکرها به تجهیزات الکتریکی خود با موفقیت روبرو شده اند و بدون شک راهکارهای موثر تری هم برای مقابله با آن ها به وجود خواهد آمد. اگر مشکلی هم با ورود ویسکرها نداشته باشید، بهتر است برای ایمن تر شدن تجهیزات خود، کف کاذب تهیه کنید.