اهمیت نظارت بر رطوبت و کنترل قارچ‌ ها در مراکز داده

قارچ‌ ها در مراکز داده

کپک‌ و قارچ می‌تواند به سرعت به مراکز داده نفوذ کند و بدون شک باعث مشکلات بسیاری شود. بعد از قرار گرفتن در معرض رطوبت، قارچ‌ ها در مراکز داده و سایر محیط‌ها، فقط در مدت 24 تا 48 ساعت رشد می کنند. دما و رطوبت، زیستگاه مناسبی برای کپک فراهم می‌کند. زمانی که هوای محل قرارگیری مرکز داده نیز مرطوب باشد، مشکل مضاعف می‌شود  و می‌تواند تهدید کننده باشد.

عدم توجه به تنظیمات هوای مرکز داده، امکانات و تجهیزات شما را  در خطر قرار خواهد داد. بنابراین، نصب سیستم نظارت بر دما و رطوبت باید یک عمل حیاتی برای مدیران مراکز داده باشد. این کار، کمک می‌کند تا تمام آسیب‌ها و ضررهای مرتبط با رشد کپک را کنترل کنید.

شرکت‌ها مراکز داده خود را قلب عملیات تجاری می‌دانند. با توجه به حجم داده‌های ذخیره شده در دیتاسنتر، هدف اصلی آنها محافظت از آن در برابر هرگونه تهدید بالقوه است. با این حال، نباید از دشمن نادیده، غافل شد؛ زیرا میکروارگانیسم‌ها، فراتر از چشم غیرمسلح ما می‌توانند کارکرد کامل مرکز داده را مختل کنند.

 

استاندارد طلایی در تجارت کنترل آب و هوا

در 20 سال گذشته تحقیقات زیادی در مورد کچک توسط انجمن‌های مهندسی حرفه ای انجام شده است. انجمن آمریکایی مهندسین تبرید و تهویه مطبوع (ASHRAE) که در سال 1894 تأسیس شد، بیش از 50000 عضو دارد. استاندارد طلایی در تجارت کنترل آب و هوا، انتشارات بررسی شده از ASHRAE است.

وقتی صحبت از کپک‌ها می‌شود، نتایج مدتی‌ست که مشخص شده است. معلوم شد گلوله جادویی وجود ندارد. مثل یک بیماری مزمن؛ شما می‌توانید آن را کنترل کنید، اما نمی‌توانید آن را درمان کنید. در این مقاله با نظرات کارشناسان در مورد برخی از روش‌های جلوگیری از کپک آشنا می‌شوید.

چه چیزی باعث ایجاد قارچ‌ ها در مراکز داده می‌شود؟

کپک‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که تقریبا در هر سطحی زندگی می‌کنند. آنها معمولاً در مناطق مرطوب بدون جریان هوای کافی، رشد می‌کنند و می‌توانند پشت دیوارها، شیشه‌ها، سقف یا حتی روی تجهیزاتی مانند برد مدار به وجود آیند. آنها معمولاً از شبکه ای رشته‌ ای نخ مانند تشکیل شده اند که روی سطوح رشد و به داخل آن نفوذ می‌کنند. کپک‌ها ممکن است سیاه، سبز، خاکستری، قهوه‌ای یا سایر تغییر رنگ‌ها را نشان دهند.

نقش کپک‌ها تجزیه مواد مرده آلی و بازگرداندن مواد مغذی به محیط است. آنها برای رشد به غذایی نیاز دارند. به عنوان مثال، کپکی که روی دیوار شیشه‌ای مرکز داده شما رشد می‌کند، شیشه را نمی‌خورد، دلیل آن کثیفی روی آن است که می‌تواند بخورد. قارچ‌ها همچنین می‌توانند از طریق هاگ‌های میکروسکوپی تکثیر شوند.

قارچ‌ها معمولا در محیط باز اطراف یافت می‌شوند و با چسبیدن به کفش‌ها و لباس‌های ما به داخل دیتاسنتر آورده می‌شوند. علاوه بر این، هاگ‌های قارچ، آنقدر کوچک هستند که با جریان هوای ملایم حرکت می‌کنند. تعداد هاگ‌های کپک ممکن است؛ فصل به فصل و روز به روز متفاوت باشد. در نهایت، رطوبت و دما پارامترهای محیطی کلیدی هستند که رشد ‌قارچ‌‌ها در مراکز داده را سرعت می‌دهند. وقتی رطوبت نسبی و آستانه دما حفظ نشود، کپک‌ها می‌توانند در دیتاسنتر شما رشد کنند و باعث آسیب و تلفات شوند.

قارچ‌ ها در مراکز داده

تاثیر رشد قارچ‌ ها در مراکز داده

کپک روی برد مدار سرور

تاثیر کپک‌ها را بیشتر با سلامت انسان مرتبط می‌دانند. سردرد، بثورات پوستی و آسم معمولاً از عوارض کپک‌ها هستند. برای مراکز داده و اطلاعات، اگرچه اثرات آن کمتر شناخته شده است، اما غیرقابل انکار هستند.

قارچ‌ ها در مراکز داده می‌توانند باعث آسیب ساختاری به امکانات فیزیکی شوند. از آنجایی که کپک در هر ماده آلی رشد می‌کند، هر بخشی از ساختار و تاسیسات مرکز داده، مستعد آسیب کپک‌ها و قارچ‌هاست. (سیمان بتن، چوب یا شیشه).

هنگامی که رشدشان ادامه پیدا می‌کند، کپک تاسیسات را ضعیف می‌کند و حتی درنهایت ممکن است باعث فروریختن دیوارها، کف و سقف شود. در صورت بروز هرگونه خرابی، عملیات مرکز داده قطع می‌شود و هزینه‌های تعمیر افزایش می‌یابد. تا زمانی که شرایط مساعد وجود داشته باشد، قارچ‌ ها در مراکز داده روی تجهیزات رشد می‌کنند. این رشد و نمو اغلب زمانی رخ می‌دهد که رطوبت مدت زیادی قبل از خشک شدن باقی بماند.

 

اثر رطوبت کنترل نشده در دیتاسنتر

رطوبت همچنین باعث تغییر خواص الکتریکی عایق‌های پلاستیکی مانند بردهای مدار چاپی و تخریب آن می‌شوند. کپک روی برد مدار می‌تواند منجر به اتصال کوتاه شود. علاوه بر این، اکثر تجهیزات الکترونیکی دارای فن‌های داخلی برای خنک کننده هستند. همانطور که فن‌ها کار می‌کنند، ذرات گرد و غبار را نیز می‌مکند. ترکیب ذرات گرد و غبار با رطوبت، غذای بسیار خوبی برای کپک‌ها خواهد. اگر به اندازه کافی زود برطرف نشود، تجمع قارچ‌ ها در مراکز داده به تجهیزات آسیب می‌رساند و نیازی به گفتن نیست که آسیب تجهیزات منجر به قطع شدن عملیات دیتاسنتر می‌شود.

قارچ‌ ها در مراکز داده

اهمیت نظارت بر دما و رطوبت

تمیز کردن مرکز داده از گرد و غبار و کثیفی راهی مطمئن برای جلوگیری از رشد کپک است. با این حال، انجام آن به تنهایی کافی نیست. نظارت بر عوامل محیطی مانند دما و رطوبت نیز برای دستیابی به یک مرکز داده بدون کپک و قارچ حیاتی‌ست.

 

مانیتورینگ دما

حفظ تعادل بین هوای سرد و گرم همیشه اصلی‌ترین چالش مراکز داده بوده است. کنترل و مانیتورینگ دما بیشتر با محافظت از تجهیزات در برابر گرمای بیش از حد، مرتبط است. مراکز داده با استاندارد “ASHRAE” مطابقت دارند تا اطمینان حاصل شود که هر دستگاه دارای خنک کننده کافی‌ست. با این حال، اینها تنها خطرات دما نیستند. در صورت عدم تنظیم دما، قارچ‌ ها در مراکز داده می‌توانند تأسیسات و تجهیزات شما را ویران کنند. به طور کلی، کپک در دماهای گرم بین 60 تا 80 درجه سانتی‌گراد به خوبی رشد می‌کند.

هنگامی که سطوح سرد در معرض هوای گرم و مرطوب، قرار می‌گیرند، میعان اتفاق می‌افتد. رطوبت در هوای سردتر، کم‌تر است. واحدهای دارای تهویه مطبوع بزرگ‌تر نیز می‌توانند منجر به شرایطی شوند که برای رشد کپک ایده آل است. این حالت ممکن است زمانی رخ دهد که از دستگاه خنک کننده بسیار بزرگ‌تر از حد استاندارد استفاده شود، در این زمان کولر گازی به شدت کار می‌کند، سپس دوباره خاموش می‌شود؛ بنابراین هوا رطوبت را نگه می‌دارد که باعث ایجاد قارچ‌ ها در مراکز داده می‌شود.

نظارت بر ثبات دما تأثیر خوبی در پیشگیری از کپک زدن ایجاد می‌کند. با اجتناب از گرم و سرد شدن بی‌اساس هوا، از رشد قارچ‌ها می‌توان جلوگیری کرد.

تبادل حرارت در مراکز داده

نظارت بر رطوبت

رطوبت مکمل دماست. اگر دما تغییر کند، رطوبت نیز تغییر می‌کند. رطوبت ساده‌ترین نیاز برای رشد کپک است و می‌تواند به دو طریق ایجاد شود: 1) نشت آب از لوله‌ها و دستگاه تهویه  2) رطوبت موجود در هوا.

رشد قارچ‌ ها در مراکز داده ناشی از نشت آب را می‌توان با تعیین مکان‌های احتمالی نشت آب پیش‌بینی کرد. در حالی که رطوبت ناشی از هوا همیشه یک چالش برای مدیران مرکز داده بوده است.

مراکز داده رطوبت نسبی 20 تا 55 درصد را برای عملکرد بهینه و قابلیت اطمینان حفظ می‌کنند. همینطور برای جلوگیری از کپک زدن، رطوبت نسبی باید زیر 70٪ باشد. اگر رطوبت از این آستانه فراتر رود، مرکز داده شما در خطر است. هوای مرطوب و تابستانی نیز بر رطوبت نسبی تأسیسات تأثیر می‌گذارد. در کنار این عامل میزان بارندگی نیز یک آیتم مهم تلقی می‌شود.

کنترل قارچ‌ ها در مراکز داده به تنهایی با دما غیرممکن است. نظارت بر رطوبت نیز بسیار مهم است. مدیران مرکز داده باید اطمینان حاصل کنند که رطوبت تاسیسات به اندازه کافی بالا نمی‌رود تا رشد کپک‌ها را افزایش بخشد.

 

نکته پایانی در مورد کنترل قارچ‌ ها در مراکز داده

شما می‌توانید به صورت مستقیم  با کنترل دما و رطوبت داخل رک، امنیت مرکز داده را حفظ کنید. (سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور اسمارت بیت رک که تولید شده توسط شرکت فنی و مهندسی کارنوست، علاوه بر قابلیت اندازه گیری میزان دما و رطوبت، قابلیت نمایش آنلاین دما و رطوبت را نیز دارد. البته این دستگاه دارای چندین مولفه دیگر است که می‌توانید برای اطلاع بیشتر به صفحه معرفی محصول مینی اسمارت بیت رک مراجعه کنید.) اینکه شما از راه دور از اتفاقات داخل اتاق سرور و رک‌ها باخبر شوید بسیار عالی‌ست.

قبل از اینکه خرابی ایجاد شود و مشتریان و یا همکاران شما از مشکل به وجود آمده در سرور شکایت داشته باشند، شما به راحتی می‌توانید مانع بروز مشکل شوید. بنابراین با مشاورین شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.