مضرات اتاق سرور و مراکز داده: خطرات کار در محیط

خطرات کار در اتاق سرور

همان طور که در مقالات قبلی بیان کردیم اتاق سرور مانند قلب یک کسب و کار شناخته می‌شود. برای داشتن یک اتاق سرور فواید زیادی را در مطالب گذشته بیان کردیم. اما باید توجه داشته باشید که همان طور که هر چیزی دارای فوایدی‌ست می‌تواند دارای مضراتی باشد که باید نسبت به آن توجه ویژه داشت. در ادامه سعی می‌شود تا درباره مضرات اتاق سرور توضیحاتی بیان شود.

به طور کلی منظور از مضرات برای یک اتاق سرور همان تهدیداتی‌ست که اتاق سرور را تحت تأثیر قرا ر می‌دهد. این تهدیدات ممکن است همان حوادث غیر مترقبه باشد و یا مربوط به عوامل متعددی دیگری همچون افزایش درجه دما، رطوبت بالای هوا، جنبش و جابجایی تجهیزات، قطعی برق و حتی سرقت سرور و تجهیزات جانبی آن باشد.

گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور می باشد که به کمک آن میتوان حتی از راه دور از اتفاقات و حوادث داخل اتاق سرور و دیتاسنتر آگاه شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

021-88486300
051-37057050-4

مضرات اتاق سرور

  • جنبش:

منظور از جنبش، حرکت و جابجایی یا انتقال چیز یا کسی در مکان اتاق سرور است. زمانی که چیزی به صورت ناخواسته جابجا شود این امکان وجود دارد که درایور سرورها دچار خرابی شوند. اگر شخصی حرکتی تند برای جابجایی وسیله‌ای در اتاق سرور انجام دهد این امکان وجود خواهد داشت که سرور یا تجهیزات حساس آن دچار اشکال و خرابی شوند.

از این رو توصیه می‌شود حتی المقدور هر کاری که در اتاق سرور انجام می‌شود، کاملاً آهسته انجام شود. زیرا اگر خرابی در درایور سرور رخ دهد، اطلاعات درون هارد دیسک سرورها از بین می‌رود و این خود فاجعه‌ای بس بزرگ برای یک سازمان یا کسب و کار به شمار می‌آید.

تجهیزات اتاق سرور,عوارض اتاق سرور,کف کاذب اتاق سرور,

  • قطعی برق:

به طور کلی رساندن برق و کسب انرژی برای سرور و تجهیزات جانبی آن باید به صورت پیوسته و مدام انجام شود. اگر زمانی برق متصل به سرور دچار نوسان و یا قطعی کامل شود دیگر هارد سرور نمی‌تواند اطلاعات را در خود ذخیره نماید و همان معضلی که جنبش قطعات ایجاد می‌کرد، قطعی برق نیز می‌تواند منجر به حذف و از بین رفتن داده‌های هارد دیسک شود.

از این رو باید تدبیری اندیشید و برای سرور و تجهیزات آن سیستم‌های هوشمندی تعبیه کرد تا از قطعی برق به صورت هوشمندانه جلوگیری نماید. این کار باعث می‌شود تا آسیبی متوجه سرورها نشود.

  • رطوبت هوا:

وجود رطوبت در هر مکانی منجر به خرابی و پوسیدگی و زنگ زدگی اجسام می‌شود. اتاق سروری که امکان ورود رطوبت به آن وجود داشته باشد، می‌تواند بزرگ ترین صدمات را به سرور و تجهیزات آن وارد نماید.

به عبارت دیگر رطوبت در کنار سرور منجر به نابودی هارد دیسک و سایر قطعات سرور شده و تمامی داده‌های داخل هارد دیسک بدون هیچ تأملی به نابودی خواهد افتاد. پس باید اتاق سرور یک اتاق با درجه حرارت مناسب و بدون رطوبت باشد تا آسیبی به هارد وارد نشود.

  • افزایش دما:

همان طور که وجود جنبش، قطعی برق و رطوبت هوا منجر به ایجاد خسارت در سرور و تجهیزات جانبی آن می‌شود، افزایش دما نیز می‌تواند منجر به بروز مشکل شود. این مشکل همان خرابی قطعات سرور است که داده‌ها را پاک و نابود می‌کند. برای حل مشکل بیان شده باید سیستم cooling را برای اتاق سرور و در صورت امکان هر یک از تجهیزات اتاق سرور نصب نمود.

  • سرقت:

به طور کلی اطلاعات هر سازمان بخش مهمی از منابع آن سازمان است که برنامه‌ریزی‌های آتی سازمان بر اساس آنها شکل می‌گیرد. حال سازمان یا کسب و کاری را در نظر بگیرید که دارای اطلاعات سری و محرمانه و البته بسیار مهم است.

نگهداری از سرور و اتاق سرور برای این سازمان یا کسب و کار بسیار اهمیت دارد. اگر زمانی افرادی بخواهند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند و آن را سرقت نمایند به هر روشی که امکان داشته باشد خود را به اتاق سرور خواهند رسانید.

به عنوان مثال می‌توان گفت افراد بازدید کننده و یا مراجعه کننده به اتاق سرور را باید به لحاظ ایمنی مورد نظارت قرار داد. توصیه می‌شود تنها افراد خاص با سیستم‌های نظارتی خاص امکان ورود به اتاق سرور را داشته باشند تا مشکلاتی این چنین، سازمان را تهدید نکند.

کف کاذب در اتاق سرور,کف کاذب دیتاسنتر,مضرات اتاق سرور,

کف کاذب اتاق سرور

زمانی که برای اتاق سرور کف کاذب نصب شود، ارتفاع کف از سطح زمین بالاتر خواهد بود و در این ارتفاع تمامی تجهیزات مورد نظر در آن تعبیه می‌شود. شاید داشتن یک کف کاذب با هر نوعی که باشد مورد توجه قرار نگیرد.

توصیه می‌شود کفی را به عنوان کف کاذب برای اتاق سرور نصب نمایید که بهترین کیفیت ساخت را در تولید محصول داشته باشد. زیرا اتاق سرور یکبار باید با تمام عوامل موجود بر آورد شود تا هزینه ساخت و نوع کیفیت محصولات به کار رفته در آن تعیین شود و بعد به خرید و تهیه آنها اقدام نمود.

اگر کف کاذب اتاق سرور از جنس نا مرغوب باشد و تجهیزات اتاق سرور روی آن قرار گیرد ممکن است دچار خرابی شود. و خرابی کف کاذب یعنی مختل شدن اتاق سرور برای یک هفته یا بیشتر. خرابی کف کاذب ممکن است به خاطر نداشتن کیفیت مناسب تحمل بار سنگین در آن بسیار کم باشد و چنین حادثه ای رخ دهد.

توصیه می‌شود کف کاذب از برند و کیفیت مناسبی برای اتاق سرور تهیه شود. همان طور که می‌دانید در کف کاذب می‌توان تمامی کابل‌های برق، کابل‌های شبکه، لوله‌های ارتباطی و حتی فیبر نوری را در آن تعبیه نمود.

مخفی کردن موارد ذکر شده منجر می‌شود تا از دسترس خارج شوند و کارهای اتاق سرور به سهولت انجام شود. پیشنهاد می‌شود کف کاذب را برای اتاق سرور از نوع مرغوب که تحمل بار آن بالا باشد تهیه شود و همچنین میزان ارتفاع آن بعد از بر آورد محاسبات اتاق سرور حتماً تعیین شود تا بعد از نصب دچار دوباره کاری و اختلال در کار سرور نشوید.

گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سه نوع کف کاذب است که برای مراکز حساس مناسب است. کف کاذب های تولید کارنو عبارتند از:

کف کاذب فولادی

کف کاذب آلومینیومی

کف کاذب طرح لگراند

کف کاذب فولادی و آلومینیومی دارای تایل هایی به ابعاد 60*60 سانتی متر هستند و دارای دو نوع روکش HPL و PVC هستند. روکش HPL با توجه به خاصیت انتی استاتیک و ضد خش، از محبوبیت بیشتری برخوردار است و برای مراکز حساس مناسب تر است.

کف کاذب طرح لگراند تولید انحصاری گروه فنی و مهندسی کارنو می باشد که به روش مهندسی معکوس از کف کاذب لگراند فرانسه تولید شده است. این نوع کف کاذب دارای تایل های 22.5*22.5 سانتی متر می باشد و قطعات این نوع کف کاذب عبارتند از: تایل، تایل ارتینگ، تایل اگزیت، پایه ساپورت، ارتفاع دهنده، تایل کف خواب و پلنیوم

که کارایی این محصولا را بالا می برد.

ادمین اتاق سرور

همچنین توصیه می‌شود یک نفر ادمین برای اتاق سرور در نظر گرفته شود تا از اتاق سرور و تجهیزات آن به درستی مراقبت نماید. ادمین باید بتواند تمامی بر آوردها را به درستی محاسبه کرده و طبق نیاز سازمان و حتی نیازهای آتی سازمان برای اتاق سرور پیشنهادات اصولی را مطرح نماید.

به عنوان مثال زمانی که کف کاذب در اتاق سرور با محاسبات درست نصب شود، انعطاف پذیری کار، بررسی و پشتیبانی خطوط اطلاعاتی به آسانی انجام می‌شود و حتی بررسی‌های متنوع کابلی همچون کابل برق یا شبکه و موارد مشابه آن با داشتن جریان هوای مؤثر به سهولت قابل وارسی یا تعویض خواهد بود. رعایت موارد بیان شده خود نوعی ایجاد امنیت برای اتاق سرور محسوب می‌شود

تجهیزات اتاق سرور,عوارض اتاق سرور,کف کاذب اتاق سرور,

خطرات کار در اتاق سرور

مشاغل، توجه و زمان زیادی را روی ایمن نگه داشتن تجهیزات سرور در اتاق سرور متمرکز می‌کنند و مضرات اتاق سرور را زیر نظر دارند. اما در مورد کارمندانی که آن تجهیزات را نصب و نگهداری می‌کنند، چطور؟ آیا کار در اتاق سرور خطراتی دارد یا خیر؟

کارمندان و افراد در تجارت شما جزء با ارزش‌ترین‌ها هستند. این که شما اتاق سرور ایجاد می‌کنید و یا سرور قدیمی دارید و فردی را برای پشتیبانی از اتاق سرورها قرار داده اید، آیا مواردی را هم برای حفظ امنیت کارمندان خود در نظر گرفته اید؟

اغلب اتاق سرورها در اتاقی راه اندازی شده اند که فاقد پنجره است و درب‌های ایمنی دارد. با این وجود، در صورت وقوع آتش سوزی در اتاق، این عدم دید می‌تواند مشکل ساز شود. زیرا هیچ یک از کارگران خارج از اتاق قادر به دیدن نخواهند بود. به همین دلیل، آشکارسازهای دود برای اتاق‌های سرور ضروری‌ست.

نبود هوا

مورد دیگر خطرات کار در اتاق سرور نبود هوا در صورت بروز مشکل است. اغلب اتاق سرورها برای خاموش کردن آتش از سیستم قطع جریان هوا استفاده می‌کنند. زیرا پاشیدن آب می‌تواند اتاق سرور را ویران کند.

این سیستم‌ها میزان اکسیژن یک اتاق را تغییر می دهند و از شروع آتش سوزی به طور موثر جلوگیری می‌کنند. با این حال، در حالی که غلظت کم اکسیژن برای اکثر افراد بی خطر تلقی می‌شود، اما قرار گرفتن در چنین اتاقی ممکن است برای برخی افراد که از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند تأثیر منفی داشته باشد.

به همین دلیل، در صورت فعال شدن سیستم، باید به کارکنان خود آموزش دهند که در اسرع وقت از فضا خارج شوند.

یک اتاق سرور برای تجهیزات و کارگران خود باید ایمن باشد و خطرات کار در اتاق سرور باید به حداکثر برسد. با اجتناب از برخی از بزرگترین خطراتی که ممکن است کارگران اتاق سرور شما با آن روبرو شوند، می‌توانید از مطالبات جبران هزینه‌های گران قیمت کارگران جلوگیری کنید و کارمندان خود را برای سال‌های طولانی سالم و ایمن نگه دارید.

اگر اتاق سرور ناامن باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ مضرات اتاق سرور برای افراد چه خواهد بود؟ چه خطراتی برای مدیران IT وجود دارد؟

به نظر می‌رسد IT یک زمینه با ریسک بالا نیست، اما در ادامه قصد داریم شایع ترین بیماری‌هایی که مدیران IT امکان ابتلا به آن را دارند، بیان کنیم:

بیشتر افراد می‌دانند که کارگران ساختمانی و یا باربرها در ستون فقرات و گردن احساس درد دارند اما آگاهی درباره درد ستون فقرات و گردن و حتی نداشتن روحیه افرادی که ساعت‌ها پشت کامپیوتر می‌نشینند، ندارند!

با توجه به شواهدی که در مکان‌های مختلف کار جمع آوری شده است، در اینجا از مهم ترین مواردی که ممکن است افراد در یک دفتر فناوری اطلاعات با آن روبرو شوند را بیان می‌کنیم

سر دردهای مکرر

چک کردن مداوم چراغ های تجهیزات شبکه و چراغ‌های فلورسنت برای اطلاع از وضعیت دستگاه‌ها، فضایی برای شما ایجاد می‌کند که باعث سر درد می‌شوید.

استرس‌هایی که در اتاق سرور وجود دارد باعث سر دردهای تنشی می‌شود. زیرا این مکان و اطلاعاتی که در آن وجود دارد بسیار ضروری و حساس است و در صورت بروز مشکل برای تحهیزات خسارات جبران ناپذیری را می‌تواند به جای بگذارد.

کف کاذب در اتاق سرور,کف کاذب دیتاسنتر,مضرات اتاق سرور,

خستگی چشم

آیا تماشای صفحه نمایش با نور پس زمینه به مدت چهار تا هشت ساعت در طی روز مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ جای تعجب ندارد که افراد متخصص فناوری اطلاعات از خستگی چشم و کاهش بینایی شکایت دارند. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند:

  • پلک زدن را فراموش نکنید! پلک زدن به عنوان یک عمل که ناخودآگاه در بدن اتفاق می‌افتد، است. اما بعضی افراد هنگامی که مشغول کار هستند، به خصوص زمانیکه با کامپیوتر کار می‌کنند، پلک نمی‌زنند. این باعث خشکی چشم می‌شود که می‌تواند دردناک باشد. چکاندن قطره اشک مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند.
  • نقطه تمرکز خود را تغییر دهید. به پنجره یا پایین راهرو  و یا به نقطه دوری نگاه کنید. حتی برنامه‌هایی طراحی شده اند که به شما یادآوری می‌کنند تا چشمانتان را لحظه ای از مانیتور بردارید و به نقطه ی دیگری نگاه کنید.
  • حتما پس از یک دوره به چشم پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند نکات بیشتری را برای سلامت چشم در اختیارتان قرار دهد.

استرس

یکی دیگر از خطرات و مضرات اتاق سرور برای کارکنان استرس‌های زیاد آن است. همانطور که می‌دانید اتاق سرور در هر سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار است و به کنترل و مانیتورینگ شبانه روزی نیاز دارد و توجه زیادی را می‌طلبد.

هر سازمانی در تلاش است که استفاده بهینه از اتاق سرور داشته باشد و همواره پارامترهایی هم چون: رطوبت، دما، دود و … را کنترل کند. چرا که در صورتیکه اتاق سرور از استانداردهای لازم پیروی نکند، بهره وری سرورها کاهش می‌یابد و حتی ممکن است سرور ها از کار بیفتند.

سرورها دارای اطلاعات بسیار مهم هر سازمان هستند که در صورت خرابی و قطع آنها خسارات جبران ناپذیری به سازمان وارد می‌شود.

فردی که مسئول IT است، از اهمیت اتاق سرور آگاه است و همواره در تلاش است که استاندارد‌های اتاق سرور رعایت شود و ی در صورت بروز مشکل، قبل از وارد شدن خسارات زیاد، به رفع آن بپردازد.

بنابراین با توجه به اهمیت بالای اتاق سرور، متخصص IT و مسئول اتاق سرور استرس زیادی را متحمل می‌شود. این استرس در دراز مدت می‌تواند بر روحیه افراد تاثیر سوء داشته باشد. البته در حال حاضر سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ در اتاق سرور ها وجود دارند که در هر لحظه از شبانه روز، پارامتر های مهم اتاق سرور را اندازه گیری می‌کنند و در صورت بروز مشکل با ارسال آلارم و یا ایجاد هشدار فرد مسئول را آگاه می‌کند.

سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنولاجیک از بهترین و کامل ترین سیستم‌هاست که به کمک متخصصان IT آمده است. به طوریکه از کارنولاجیک به نام چشم همیشه بیدار یاد می‌کنند. این سیستم به کنترل و مانیتورینگ بخش‌های مختلف اتاق سرور می پردازد و پارامترهایی همچون دما و رطوبت محیط ، کنترل فن رک، مانیتورینگ فاکتورهای الکتریکی، کنترل تردد، دزدگیر و دوربین­‌های مدار بسته محیط دیتاسنتر و … می‌پردازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات تولیدی گروه فنی و مهندسی کارنو، می توانید با کارشناسان گروه فنی و مهندسی کارنو در ارتباط باشید.

تلفن تماس با دفتر تهران:

021-88486300

تلفن تماس با دفتر مشهد:

051-37057050-4