مضرات اتاق سرور

عوارض اتاق سرور

همان طور که در مقالات قبلی بیان کردیم اتاق سرور مانند قلب یک کسب و کار شناخته میشود. برای داشتن یک اتاق سرور فواید زیادی را در مطالب گذشته بیان کردیم. اما باید توجه داشته باشید که همان طور که هر چیزی دارای فوایدی است می تواند دارای مضراتی باشد که باید نسبت به آن توجه ویژه داشت.

به طور کلی منظور از مضرات برای یک اتاق سرور همان تهدیداتی است که اتاق سرور را تحت تأثیر قرار می دهد. این تهدیدات ممکن است همان حوادث غیر مترقبه باشد و یا مربوط به عوامل متعددی دیگری همچون افزایش درجه دما، رطوبت بالای هوا، جنبش و جابجایی تجهیزات، قطعی برق و حتی سرقت سرور و تجهیزات جانبی آن باشد. در ادامه سعی می شود تا درباره عوامل ذکر شده توضیحاتی بیان شود.

  • جنبش:

منظور از جنبش، حرکت و جابجایی یا انتقال چیز یا کسی در مکان اتاق سرور است. زمانی که چیزی به صورت ناخواسته جابجا شود این امکان وجود دارد که درایور سرور ها دچار خرابی شوند. اگر شخصی حرکتی تند برای جابجایی وسیله ای در اتاق سرور انجام دهد این امکان وجود خواهد داشت که سرور یا تجهیزات حساس آن دچار اشکال و خرابی شوند.

از این رو توصیه می شود حتی المقدور هر کاری که در اتاق سرور انجام می شود کاملاً آهسته انجام شود. زیرا اگر خرابی در درایور سرور رخ دهد، اطلاعات درون هارد دیسک سرور ها از بین می رود و این خود فاجعه ای بس بزرگ برای یک سازمان یا کسب و کار به شمار می آید.

تجهیزات اتاق سرور,عوارض اتاق سرور,کف کاذب اتاق سرور,

  • قطعی برق:

به طور کلی رساندن برق و کسب انرژی برای سرور و تجهیزات جانبی آن باید به صورت پیوسته و مدام انجام شود. اگر زمانی برق متصل به سرور دچار نوسان و یا قطعی کامل شود دیگر هارد سرور نمی تواند اطلاعات را در خود ذخیره نماید و همان معضلی که جنبش قطعات ایجاد می کرد، قطعی برق نیز می تواند منجر به حذف و از بین رفتن داده های هارد دیسک شود.

از این رو باید تدبیری اندیشید و برای سرور و تجهیزات آن سیستم های هوشمندی تعبیه کرد تا از قطعی برق به صورت هوشمندانه جلوگیری نماید. این کار باعث می شود تا آسیبی متوجه سرور ها نشود.

  • رطوبت هوا:

وجود رطوبت در هر مکانی منجر به خرابی و پوسیدگی و زنگ زدگی اجسام می شود. اتاق سروری که امکان ورود رطوبت به آن وجود داشته باشد می تواند بزرگ ترین صدمات را به سرور و تجهیزات آن وارد نماید.

به عبارت دیگر رطوبت در کنار سرور منجر به نابودی هارد دیسک و سایر قطعات سرور شده و تمامی داده های داخل هارد دیسک بدون هیچ تأملی به نابودی خواهد افتاد. پس باید اتاق سرور یک اتاق با درجه حرارت مناسب و بدون رطوبت باشد تا آسیبی به هارد وارد نشود.

  • افزایش دما:

همان طور که وجود جنبش، قطعی برق و رطوبت هوا منجر به ایجاد خسارت در سرور و تجهیزات جانبی آن می شود، افزایش دما نیز می تواند منجر به بروز مشکل شود. این مشکل همان خرابی قطعات سرور است که داده ها را پاک و نابود می کند. برای حل مشکل بیان شده باید سیستم cooling را برای اتاق سرور و در صورت امکان هر یک از تجهیزات اتاق سرور نصب نمود.

  • سرقت:

به طور کلی اطلاعات هر سازمان بخش مهمی از منابع آن سازمان است که برنامه ریزی های آتی سازمان بر اساس آن ها شکل گیری می شود. حال سازمان یا کسب و کاری را در نظر بگیرید که دارای اطلاعات سری و محرمانه و البته بسیار مهم است.

نگه داری از سرور و اتاق سرور برای این سازمان یا کسب و کار بسیار اهمیت دارد. اگر زمانی افرادی بخواهند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند و آن را سرقت نمایند به هر روشی که امکان داشته باشد خود را به اتاق سرور خواهند رسانید.

به عنوان مثال می توان گفت افراد بازدید کننده و یا مراجعه کننده به اتاق سرور را باید به لحاظ ایمنی مورد نظارت قرار داد. توصیه می شود تنها افراد خاص با سیستم های نظارتی خاص امکان ورود به اتاق سرور را داشته باشند تا مشکلاتی این چنین، سازمان را تهدید نکند.

کف کاذب در اتاق سرور,کف کاذب دیتاسنتر,مضرات اتاق سرور,

کف کاذب اتاق سرور

زمانی که برای اتاق سرور کف کاذب نصب شود، ارتفاع کف از سطح زمین بالاتر خواهد بود و در این ارتفاع تمامی تجهیزات مورد نظر در آن تعبیه می شود. شاید داشتن یک کف کاذب با هر نوعی که باشد مورد توجه قرار نگیرد.

توصیه می شود کفی را به عنوان کف کاذب برای اتاق سرور نصب نمایید که بهترین کیفیت ساخت را در تولید محصول داشته باشد. زیرا اتاق سرور یکبار باید با تمام عوامل موجود بر آورد شود تا هزینه ساخت و نوع کیفیت محصولات به کار رفته در آن تعیین شود و بعد به خرید و تهیه آنها اقدام نمود.

اگر کف کاذب از جنس نا مرغوب باشد و تجهیزات اتاق سرور روی آن قرار گیرد ممکن است دچار خرابی شود. و خرابی کف کاذب یعنی مختل شدن اتاق سرور برای یک هفته یا بیشتر. خرابی کف کاذب ممکن است به خاطر نداشتن کیفیت مناسب تحمل بار سنگین در آن بسیار کم باشد و چنین حادثه ای رخ دهد.

توصیه می شود کف کاذب از برند و کیفیت مناسبی برای اتاق سرور تهیه شود. همان طور که می دانید در کف کاذب می توان تمامی کابل های برق، کابل های شبکه، لوله های ارتباطی و حتی فیبر نوری را در آن تعبیه نمود.

 مخفی کردن موارد ذکر شده منجر می شود تا از دسترس خارج شوند و کارهای اتاق سرور به سهولت انجام شود. پیشنهاد می شود کف کاذب را برای اتاق سرور از نوع مرغوب که تحمل بار آن بالا باشد تهیه شود و همچنین میزان ارتفاع آن بعد از بر آورد محاسبات اتاق سرور حتماً تعیین شود تا بعد از نصب دچار دوباره کاری و اختلال در کار سرور نشوید.

همچنین توصیه می شود یک نفر ادمین برای اتاق سرور در نظر گرفته شود تا از اتاق سرور و تجهیزات آن به درستی مراقبت نماید. ادمین باید بتواند تمامی بر آورد ها را به درستی محاسبه کرده و طبق نیاز سازمان و حتی نیاز های آتی سازمان برای اتاق سرور پیشنهادات اصولی را مطرح نماید.

به عنوان مثال زمانی که کف کاذب در اتاق سرور با محاسبات درست نصب شود، انعطاف پذیری کار، بررسی و پشتیبانی خطوط اطلاعاتی به آسانی انجام می شود و حتی بررسی های متنوع کابلی همچون کابل برق یا شبکه و موارد مشابه آن با داشتن جریان هوای مؤثر به سهولت قابل وارسی یا تعویض خواهد بود. رعایت موارد بیان شده خود نوعی ایجاد امنیت برای اتاق سرور محسوب می شود.