هر آنچه باید از سیستم مانیتورینگ بدانید!

سیستم مانیتورینگ

سیستم مانیتورینگ یکی از وسایلی می باشد که به منظور مشاهده شرایط یک شبکه از آن استفاده می شود. به عنوان نمونه این امکان وجود دارد که سایت شما در هر زمان شرایط مختلفی را داشته باشد و شما می توانید با امکاناتی که سیستم های مانیتورینگ دارد از تمام شرایط و موقعیت های شبکه مخابراتی، سایت و سرور اطلاع پیدا کنید. این سیستم می تواند تمام مشکلاتی که در سرور وجود دارد را به صورت گزارش کامل برای شما ارسال نماید. مانیتورینگ در اصطلاحات فارسی به معنی پایش شبکه است. در دنیای امروزی این جریان یکی از اساسی ترین فعالیت هایی می باشد که توسط یک گروه فناوری اطلاعات در سازمان انجام می شود. این سیستم می تواند سبب افزایش کارایی کارمندان، صرفه جویی در هزینه ها و ایجاد آرامش برای مدیران گردد. در ادامه به خوبی متوجه می شوید که سیستم مانیتورینگ چیست .

سیستم مانیتورینگ چیست

سیستم مانیتورینگ می تواند تمام شبکه های داخلی را برای جست و جو مشکلات بررسی نماید. این سیستم امکان اطلاع از میزان دانلود کاربر از شبکه و استفاده کردن آن ها از اینترنت را به شما گزارش می دهد. همچنین این سیستم می تواند فضاهایی که به وسیله ایمیل های بیهوده پر شده را پایش کند، سرور هایی که مشکلی برای آن ها به وجود آمده را شناسایی کرده، ترافیک موجود در شبکه را نمایش دهد، مسائل غیر عادی را در طی یک گزارش برای شما ارسال کند و علاوه بر تمامی این موارد می تواند نرم افزارهایی که در شبکه وجود دارند را تجزیه و تحلیل نمایند.

سیستم های مانیتورینگ اتاق سرور استاندارد می تواند یک سازمان را از خطرات احتمالی که در شبکه ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بروز پیدا می کند را آگاه کند. یکی از موضوعاتی که در بیشتر مواقع اتفاق می افتد این است که سیستم کنترل و مانیتورینگ که به اختصار به آن NMS می گویند با سیستم تشخیص نفوذ یا همان IDS و  IPS اشتباه گرفته می شود. شما باید به این مسئله توجه داشته باشید که این سیستم ها با یکدیگر کاملا متفاوت می باشند، این مسئله صحیح است که این سیستم ها هم می توانند ترافیک شبکه را کنترل نمایند ولی هدف مهم و اساسی آن ها شناسایی کردن حمله هکر ها، کد های آسیب رسان و دسترسی های غیر مجاز می باشد که تمامی این موارد با فعالیت های سیستم کنترل و مانیتورینگ متفاوت است. در ادامه با وظایف و مزایای سیستم مانیتورینگ بیشتر آشنا می شوید.

 

 

اطلاعاتی در مورد سیستم مانیتورینگ,سیستم کنترل و مانیتورینگ,سیستم مانیتورینگ,

وظایف و مزایای سیستم مانیتورینگ چیست؟

در حقیقت این سیستم وظایف مهمی از قبیل بررسی کردن وضعیت، قابلیت شبکه در مسائل عادی و کیفیت می باشد. در اصل می توان گفت که هدف اساسی این سیستم به صورت کلی امنیتی نمی باشد و در بیشتر قوانین و اصطلاحات رایج از آن به عنوان سیستم امنیتی یاد می کنند که این کار کاملا اشتباه می باشد. این مزایای سیستم مانیتورینگ می تواند برای بسیاری از مکان ها کاربردی باشد.

در شبکه ها با این هدف و مزایای سیستم مانیتورینگ ، آن را طراحی می کنند که بر اساس آن یک سری از ویژگی هایی که از جانب مدیران و یا سیستم ها تعریف می گردد، شرایط شبکه را بررسی کنند و گزارش تمام آن ها را به شما بدهند. به وسیله گزارش های ارائه شده مدیر شبکه این توانایی را دارد که نیاز سازمان را محاسبه کند، به مشکلات شبکه پی ببرد و پیش از اینکه خطرات بزرگ تری اتفاق بیافتد از بروز آن ها جلوگیری شود. همچنین این سیستم های مانیتورینگ می تواند تهدید های امنیتی که برای شبکه وجود دارد را قبل از اینکه باعث فاش شدن اطلاعات شود، برطرف کرده و در پایان اجرای عملیات شبکه را به صورت محسوس قابل نمایش کند.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور,سیستم مانیتورینگ چیست,سیستم های مانیتورینگ,

اصلی ترین تصمیمی که می توان در رابطه با سیستم مانیتورینگ اتاق سرور و دیگر مکان ها گرفت این است که چه چیزی باید پایش شود. مدیران شبکه باید اطمینان پیدا کنند که تمامی سرویس های مهم و اساسی باید مورد بررسی قرار گیرد و مناسب ترین گزینه به منظور اجرایی کردن طرح سیستم های مانیتورینگ استفاده از پنل توپولوژی شبکه می باشد. مدیران شبکه می توانند در این پلن تمام بخش های شبکه، دستگاه و مسیرهای ارتباطی که در جریان کار وجود دارند را به صورت اساسی بررسی کنند.

چرا به سیستم مانیتورینگ نیاز است؟

با سیستم مانیتورینگ می توانید بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید. مدیران شبکه به خوبی می دانند که هر چه تجهیزات شبکه و کاربرانی که سرویس می گیرند بیشتر شود، بر طرف کردن مشکلات و نظارت بر آن نیز سخت تر و پیچیده تر می شود. به همین دلیل به سیستم مانیتورینگ نیاز پیدا میکنند.

با یک جمله میخواهم مفهوم این که سیستم مانیتورینگ چیست و چرا به آن نیاز داریم را بیان کنم: سیستم مانیتورینگ برای تشخیص درست و به موقع خرابی ها است. هر چند که از یک سری خرابی ها نیز جلوگیری می کند.

سیستم مانیتورینگ مسئولیت کنترل فن آوری مورد استفاده یک شرکت (سخت افزار ، شبکه ها و ارتباطات ، سیستم های عامل یا برنامه های کاربردی و …)  را به منظور تجزیه و تحلیل عملکرد آنها و هشدار در مورد خطاهای احتمالی را دارد. یک سیستم مانیتورینگ خوب قادر به نظارت بر دستگاه ها، زیرساخت ها، برنامه ها، خدمات و حتی فرآیندهای تجاری است.

یک سیستم مانیتورینگ خوب به افزایش بهره وری کمک می کند. سیستم مانیتورینگ کارنولاجیک با کنترل و اعلام حریق از بروز حوادثی چون آتش سوزی جلوگیری می کند و وقتی این حوادث اتفاق می افتد، سریعتر شناسایی می شوند که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

نگاهی به تاریخچه سیستم مانیتورینگ

در سال 1950 با وجود پیشرفت های گسترده ای که در صنعت رخ داد وجود سیستم های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور به صورت جدی احساس می شد. در آن سال ها سیستم های کنترل کننده ای که طراحی کرده بودند با مشکلات و عیب های زیادی رو به رو می شد. از جمله مشکلات این سیستم کنترل و مانیتورینگ نویز، پیدا کردن خطا در شبکه به صورت دشوار، صرف زمان زیاد برای پیدا کردن مشکلات و … بود.

در سال 1960 با توجه به تمام این مشکلات کارشناسان فناوری اطلاعات تصمیم گرفتند که سیستم های دقیق تری را تولید کنند. این سیستم ها توانست نویز ها را کمتر کند و حجم زیاد تابلو های کنترل را برطرف نماید اما این سیستم های تازه هم نتوانستند نقص پیدا کردن مشکلات در مدت زمان کم را حل کنند.

بنابراین در سال 1975 سیستم هایی طراحی شد که هیچ کدام از این مشکلات را نداشت. امیدوارم به خوبی متوجه شده باشید که سیستم مانیتورینگ چیست و بتوانید برای اجرای آن تصمیم خوبی بگیرید.

کار مانیتورینگ,مزایای سیستم مانیتورینگ,اطلاعاتی در مورد سیستم مانیتورینگ,

سیستم های مانیتورینگ چیست و چه وظیفه ای دارند؟

سیستم های مانیتورینگ مجموعه اقداماتی را انجام می دهند تا بتوانند مجموعه ای از عملیات و فرایندهای شبکه را توسط نرم‌افزارهای مختلف نظارت کنند و نسبت به آن ها آگاهی داشته باشند. سیستم مانیتورینگ کمک میکند که در دسترس بودن و بررسی عملکرد کلی کامپیوترها (hosts) و سرویس‌های موجود که در شبکه به کار گرفته شده اند، مطمئن باشند. پس به طور کلی می توان گفت که سیستم های مانیتورینگ چیست . وظیفه سیستم های مانیتورینگ این است که مجموعه عملیات و فرایند های شبکه را به وسیله نرم افزار های مختلف نظارت کند و در صورت بروز مشکل، با آزیر و یا هر امکانات دیگری مسئول مربوطه را مطلع سازد.

سیستم مانیتورینگ باید بتوانند به خوبی خرابی ها و قطعی اتصالات و مشکلات را گزارش دهی کنند و همچنین عملکرد فران نیز صادر کنند تا خرابی هابه وجود نیاید. به عنوانمثال هنگام افزایش دما و یا رطوبت در اتاق سرور سیستم مانیتورینگ باید به سرعت تشخیص دهد و تهویه هوا و فن را به کار بیندازد تا دما بیش از حد بالا نرود که موجب خرابی سرور ها و دیگر قطعات و تجهیزات اتاق سرور شود و یا رطوبت به قدری پایین نیاید که موجب ایجاد جرقه شود و آتش سوزی به وجود آید.

به طور کلی سیستم های مانیتورینگ باید مولفه های زیادی را در اتاق سرور و یا مراکز داده نظارت و کنترل کنند:

دما و رطوبت

تهویه هوا

سییستم خنک کننده

دوربین های مدار بسته

اتصالات شبکه

میزان مصرف برق

ژنراتور ها

منبع سوخت

نشتی آب و یا سوخت

کنترل تردد افراد

کنترل درب ها

کاهش ولتاژ

اضافه جریان

و…

چرا به سیستم مانیتورینگ نیاز است؟

حال که دانستید سیستم مانیتورینگ چیست باید بدانید که چرا به سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی نیاز است و استفاده از سیستم مانیتورینگ چه ضرورتی دارد؟

همانطور که می دانید امروزه استفاده از فناوری های جدید در شرکت ها بسیار رایج شده است. در بسیاری موارد عملکرد مناسب تجهیزات، شبکه ها و سیستم ها کلید اصلی برای ادامه کار سازمان ها خواهد بود.

در هر شرکتی که زیرساخت کامپیوتری در آن حائز اهمیت است، لازم است که عملکرد صحیح سیستم ها کنترل شود تا خطاهای احتمالی رخ ندهد و یا حتی تاثیر آن در سرویس های ارائه شده به کاربران، به حداقل برسد.

برای شناسایی خرابی ها و مشکلات بهتر است از یک سیستم مانیتورینگ استفاده کنید تا نظارت بر سیستم ها به خوبی انجام شود. در واقع وظیفه سیستم مانیتورینگ، کنترل فناوری هایی از قبیل سخت افزار ها، شبکه ها و ارتباطات، برنامه های کاربردی و … به منظور تجزیه و تحلیل عملکرد آن ها و ایجاد هشدار هنگام بروز خطرات و مشکلات احتمالی می باشد. یک سیستم نظارت خوب قادر به نظارت بر دستگاه ها، زیرساخت ها، برنامه ها، خدمات و حتی فرآیندهای تجاری است. یک سیستم مانیتورینگ خوب باید بتواند به خوبی بر دستگاه ها و زیر ساخت ها و برنامه ها و حتی فرآیند های تجاری نظارت داشته باشد.

یک سیستم نظارت خوب در سازمان باعث افزایش بهره وری در سازمان می شود که این برتری را می توان از چند جنبه نشان داد:

سیستم مانیتورینگ باعث بهبود عملکرد سیستم های سخت افزاری می شود.

سیستم مانیتورینگ می تواند از طریق کنترل عملکرد سخت افزار ها، از طریقه کارکرد آن ها مطلع باشد و در صورتی که یک سیستم به درستی کار نکند، آن را ردیابی کند و به مسئول مربوطه اطلاع دهد تا برای تعمیر و یا تعویض آن تصمیم گیری کند.

مزایای سیستم مانیتورینگ چیست

همانطور که گفته شد اتاق سرور و دیتاسنتر از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا از طرفی سیستم ها و سرور هایی در اتاق سرور وجود دارد بسیار با ارزش و گران قیمت است و از طرفی اطلاعات ضروری و مهم هر سازمان در اتاق سرور و دیتاسنتر وجود دارد. بنابراین سازمان ها تصمیم می گیرند که در اتاق سرور و دیتاسنتر از سیستم مانیتورینگ استفاده کنند.

اما مزایای سیستم مانیتورینگ چیست و چرا باید از سیستم مانیتورینگ استفاده کرد؟

یکی از مزیت هایی که بسیار به چشم می آید، کاهش هزینه هاست. وجود سیستم مانیتورینگ در دیتاسنتر به شما کمک می کند که در اولین فرصت ایرادات و مشکلات تجهیزات را شناسایی کنید و همین امر سبب می شود که قبل از اتفاقات ناگوار و هزینه بر، به رفع مشکلات بپردازید.

با توجه به این که سنسور های زیادی در اتاق سرور و دیتاسنتر وجود دارد که شرایط محیطی را کنترل کنند، باید سیستمی وجود داشته باشد تا اطلاعات به دست آمده از سنسور ها را مانیتورینگ کند تا در صورت لزوم مدیران IT از این اطلاعات استفاده کنند.

به عنوان مثال سنسور دما، دمای محیط اتاق سرور و یا دیتاسنتر را به صورت لحظه ای اندازه گیری می کند. همانطور که می دانید میزان دما در اتاق سرور بسیار حائز اهمیت است. زیرا با افزایش دما امکان از کار افتادن سرور ها و یا حتی آتش سوزی وجود دارد. بنابراین باید سیستم مانیتورینگ وجود داشته باشد که به صورت لحظه ای این دما را ثبت کند و در صورتی که لحظه ای دمای اتاق سرور و یا حتی رک افزایش داشته باشد در سیستم ثبت شده و در صورت لزوم به مسئول مربوطه اطلاع می دهد.

با توجه به اهمیت اتاق سرور و دیتاسنتر و همچنین کارایی بالا سیستم مانیتورینگ، در می یایم که وجود سیستم مانیتورینگ در اتاق سرور ها و دیتاسنتر ها و دیگر مراکز حساس ضروری است.