هر آنچه باید از سیستم مانیتورینگ بدانید!

سیستم مانیتورینگ

سیستم مانیتورینگ یکی از وسایلی می باشد که به منظور مشاهده شرایط یک شبکه از آن استفاده می شود. به عنوان نمونه این امکان وجود دارد که سایت شما در هر زمان شرایط مختلفی را داشته باشد و شما می توانید با امکاناتی که سیستم های مانیتورینگ دارد از تمام شرایط و موقعیت های شبکه مخابراتی، سایت و سرور اطلاع پیدا کنید. این سیستم می تواند تمام مشکلاتی که در سرور وجود دارد را به صورت گزارش کامل برای شما ارسال نماید. مانیتورینگ در اصطلاحات فارسی به معنی پایش شبکه است. در دنیای امروزی این جریان یکی از اساسی ترین فعالیت هایی می باشد که توسط یک گروه فناوری اطلاعات در سازمان انجام می شود. این سیستم می تواند سبب افزایش کارایی کارمندان، صرفه جویی در هزینه ها و ایجاد آرامش برای مدیران گردد. در ادامه به خوبی متوجه می شوید که سیستم مانیتورینگ چیست .

سیستم مانیتورینگ چیست

سیستم مانیتورینگ می تواند تمام شبکه های داخلی را برای جست و جو مشکلات بررسی نماید. این سیستم امکان اطلاع از میزان دانلود کاربر از شبکه و استفاده کردن آن ها از اینترنت را به شما گزارش می دهد. همچنین این سیستم می تواند فضاهایی که به وسیله ایمیل های بیهوده پر شده را پایش کند، سرور هایی که مشکلی برای آن ها به وجود آمده را شناسایی کرده، ترافیک موجود در شبکه را نمایش دهد، مسائل غیر عادی را در طی یک گزارش برای شما ارسال کند و علاوه بر تمامی این موارد می تواند نرم افزارهایی که در شبکه وجود دارند را تجزیه و تحلیل نمایند.

سیستم های مانیتورینگ اتاق سرور استاندارد می تواند یک سازمان را از خطرات احتمالی که در شبکه ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بروز پیدا می کند را آگاه کند. یکی از موضوعاتی که در بیشتر مواقع اتفاق می افتد این است که سیستم کنترل و مانیتورینگ که به اختصار به آن NMS می گویند با سیستم تشخیص نفوذ یا همان IDS و  IPS اشتباه گرفته می شود. شما باید به این مسئله توجه داشته باشید که این سیستم ها با یکدیگر کاملا متفاوت می باشند، این مسئله صحیح است که این سیستم ها هم می توانند ترافیک شبکه را کنترل نمایند ولی هدف مهم و اساسی آن ها شناسایی کردن حمله هکر ها، کد های آسیب رسان و دسترسی های غیر مجاز می باشد که تمامی این موارد با فعالیت های سیستم کنترل و مانیتورینگ متفاوت است. در ادامه با وظایف و مزایای سیستم مانیتورینگ بیشتر آشنا می شوید.

 

 

اطلاعاتی در مورد سیستم مانیتورینگ,سیستم کنترل و مانیتورینگ,سیستم مانیتورینگ,

وظایف و مزایای سیستم مانیتورینگ چیست؟

در حقیقت این سیستم وظایف مهمی از قبیل بررسی کردن وضعیت، قابلیت شبکه در مسائل عادی و کیفیت می باشد. در اصل می توان گفت که هدف اساسی این سیستم به صورت کلی امنیتی نمی باشد و در بیشتر قوانین و اصطلاحات رایج از آن به عنوان سیستم امنیتی یاد می کنند که این کار کاملا اشتباه می باشد. این مزایای سیستم مانیتورینگ می تواند برای بسیاری از مکان ها کاربردی باشد.

در شبکه ها با این هدف و مزایای سیستم مانیتورینگ ، آن را طراحی می کنند که بر اساس آن یک سری از ویژگی هایی که از جانب مدیران و یا سیستم ها تعریف می گردد، شرایط شبکه را بررسی کنند و گزارش تمام آن ها را به شما بدهند. به وسیله گزارش های ارائه شده مدیر شبکه این توانایی را دارد که نیاز سازمان را محاسبه کند، به مشکلات شبکه پی ببرد و پیش از اینکه خطرات بزرگ تری اتفاق بیافتد از بروز آن ها جلوگیری شود. همچنین این سیستم های مانیتورینگ می تواند تهدید های امنیتی که برای شبکه وجود دارد را قبل از اینکه باعث فاش شدن اطلاعات شود، برطرف کرده و در پایان اجرای عملیات شبکه را به صورت محسوس قابل نمایش کند.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور,سیستم مانیتورینگ چیست,سیستم های مانیتورینگ,

اصلی ترین تصمیمی که می توان در رابطه با سیستم مانیتورینگ اتاق سرور و دیگر مکان ها گرفت این است که چه چیزی باید پایش شود. مدیران شبکه باید اطمینان پیدا کنند که تمامی سرویس های مهم و اساسی باید مورد بررسی قرار گیرد و مناسب ترین گزینه به منظور اجرایی کردن طرح سیستم های مانیتورینگ استفاده از پنل توپولوژی شبکه می باشد. مدیران شبکه می توانند در این پلن تمام بخش های شبکه، دستگاه و مسیرهای ارتباطی که در جریان کار وجود دارند را به صورت اساسی بررسی کنند.

چرا به سیستم مانیتورینگ نیاز است؟

با سیستم مانیتورینگ می توانید بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید. مدیران شبکه به خوبی می دانند که هر چه تجهیزات شبکه و کاربرانی که سرویس می گیرند بیشتر شود، بر طرف کردن مشکلات و نظارت بر آن نیز سخت تر و پیچیده تر می شود. به همین دلیل به سیستم مانیتورینگ نیاز پیدا میکنند.

با یک جمله میخواهم مفهوم این که سیستم مانیتورینگ چیست و چرا به آن نیاز داریم را بیان کنم: سیستم مانیتورینگ برای تشخیص درست و به موقع خرابی ها است. هر چند که از یک سری خرابی ها نیز جلوگیری می کند.

سیستم مانیتورینگ مسئولیت کنترل فن آوری مورد استفاده یک شرکت (سخت افزار ، شبکه ها و ارتباطات ، سیستم های عامل یا برنامه های کاربردی و …)  را به منظور تجزیه و تحلیل عملکرد آنها و هشدار در مورد خطاهای احتمالی را دارد. یک سیستم مانیتورینگ خوب قادر به نظارت بر دستگاه ها، زیرساخت ها، برنامه ها، خدمات و حتی فرآیندهای تجاری است.

یک سیستم مانیتورینگ خوب به افزایش بهره وری کمک می کند. سیستم مانیتورینگ کارنولاجیک با کنترل و اعلام حریق از بروز حوادثی چون آتش سوزی جلوگیری می کند و وقتی این حوادث اتفاق می افتد، سریعتر شناسایی می شوند که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

نگاهی به تاریخچه سیستم مانیتورینگ

در سال 1950 با وجود پیشرفت های گسترده ای که در صنعت رخ داد وجود سیستم های مانیتورینگ به صورت جدی احساس می شد. در آن سال ها سیستم های کنترل کننده ای که طراحی کرده بودند با مشکلات و عیب های زیادی رو به رو می شد. از جمله مشکلات این سیستم کنترل و مانیتورینگ نویز، پیدا کردن خطا در شبکه به صورت دشوار، صرف زمان زیاد برای پیدا کردن مشکلات و … بود.

در سال 1960 با توجه به تمام این مشکلات کارشناسان فناوری اطلاعات تصمیم گرفتند که سیستم های دقیق تری را تولید کنند. این سیستم ها توانست نویز ها را کمتر کند و حجم زیاد تابلو های کنترل را برطرف نماید اما این سیستم های تازه هم نتوانستند نقص پیدا کردن مشکلات در مدت زمان کم را حل کنند.

بنابراین در سال 1975 سیستم هایی طراحی شد که هیچ کدام از این مشکلات را نداشت. امیدوارم به خوبی متوجه شده باشید که سیستم مانیتورینگ چیست و بتوانید برای اجرای آن تصمیم خوبی بگیرید.

کار مانیتورینگ,مزایای سیستم مانیتورینگ,اطلاعاتی در مورد سیستم مانیتورینگ,

سیستم های مانیتورینگ چیست و چه وظیفه ای دارند؟

سیستم های مانیتورینگ مجموعه اقداماتی را انجام می دهند تا بتوانند مجموعه ای از عملیات و فرایندهای شبکه را توسط نرم‌افزارهای مختلف نظارت کنند و نسبت به آن ها آگاهی داشته باشند. سیستم مانیتورینگ کمک میکند که در دسترس بودن و بررسی عملکرد کلی کامپیوترها (hosts) و سرویس‌های موجود که در شبکه به کار گرفته شده اند، مطمئن باشند. پس به طور کلی می توان گفت که سیستم های مانیتورینگ چیست . وظیفه سیستم های مانیتورینگ این است که مجموعه عملیات و فرایند های شبکه را به وسیله نرم افزار های مختلف نظارت کند و در صورت بروز مشکل، با آزیر و یا هر امکانات دیگری مسئول مربوطه را مطلع سازد.

سیستم مانیتورینگ باید بتوانند به خوبی خرابی ها و قطعی اتصالات و مشکلات را گزارش دهی کنند و همچنین عملکرد فران نیز صادر کنند تا خرابی هابه وجود نیاید. به عنوانمثال هنگام افزایش دما و یا رطوبت در اتاق سرور سیستم مانیتورینگ باید به سرعت تشخیص دهد و تهویه هوا و فن را به کار بیندازد تا دما بیش از حد بالا نرود که موجب خرابی سرور ها و دیگر قطعات و تجهیزات اتاق سرور شود و یا رطوبت به قدری پایین نیاید که موجب ایجاد جرقه شود و آتش سوزی به وجود آید.

به طور کلی سیستم های مانیتورینگ باید مولفه های زیادی را در اتاق سرور و یا مراکز داده نظارت و کنترل کنند:

دما و رطوبت

تهویه هوا

سییستم خنک کننده

دوربین های مدار بسته

اتصالات شبکه

میزان مصرف برق

ژنراتور ها

منبع سوخت

نشتی آب و یا سوخت

کنترل تردد افراد

کنترل درب ها

کاهش ولتاژ

اضافه جریان

و…