سقف کاذب اتاق سرور

در اتاق سرور برای حفظ و نگهداری از روترها، سوییچ­ها و … از مواردی همچون دوربین مداربسته، لوله تاسیسات، اطفا حریق، شبکه برق و کابل برق استفاده می­کنند. این موارد ذکر شده از قسمت بالایی وارد اتاق شده که برای محافظت از آن معمولا از سقف­ های کاذب استفاده خواهد شد ( در نظر داشته باشید که از کف کاذب اتاق سرور نیز می توان استفاده کرد.). سقف کاذبی که در مکان­ هایی همچون اتاق سرور استفاده می­شود را در اصطلاح تخصصی تایل می­گویند که در مدل­های مختلفی طراحی و تولید شده و در قطعات ۶۰*۶۰ و به صورت مشبک ساخته می­شوند.

هنگامی که قصد خرید و نصب سقف­ های کاذب را دارید باید محاسباتی را در مکان مورد نظر انجام دهید برای مثال باید ارتفاع را محاسبه کنید که این میزان بر اساس ارتفاع کلی اتاق و ارتفاع قسمتی که برای اتصالات و پوشاندن آن با استفاده از سقف کاذب مورد نیاز است باید حتما محاسبه گردد. اما در حالت کلی حداقل ارتفاع مورد نیاز برای سقف کاذب چیزی حدود ۱۵ سانتی­متر است.

مزایای استفاده از سقف کاذب اتاق سرور:

 1. زیبایی ظاهری: استفاده از این سقف باعث پوشاندن تمامی کابل­ها و لوله­ های تاسیساتی شده و جلوه ویژه­ ای به محل مورد استفاده می­دهد.
 2. پوشش کابل و ایمنی تاسیسات: اگر از چنین مواردی به عنوان پوشش استفاده نکنیم بعد از گذشت زمانی کوتاه، خوردگی ممکن است کابل­ ها و لوله­ ها را از بین ببرد. سقف کاذب به عنوان پوششی برای تاسیسات به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی مورد استفاده قرار می­گیرد.
 3. قابلیت دسترسی آسان: قطعات مشبک به کار رفته در سقف­ های کاذب، هنگامی که نیاز به دسترسی تاسیسات احساس شود، در کوتاه ­ترین زمان و به سادگی قابلیت باز شدن را دارد.
 4. امکان کابل کشی: وجود سیستم اطفا حریق در مکان­ هایی همچون اتاق سرور یکی از ضروریات است که با استفاده از این تایل­ ها امکان کابل کشی و سیستم اطفا حریق ممکن خواهد بود.

اتاق سرور,اجرای کف و سقف کاذب اتاق سرور,اجزا سقف کاذب,

اجزا سقف کاذب:

 1. نبشی: کاربرد نبشی معمولا در سقف کاذب هدایت سپری و یک اهرم کمکی برای اتصال به دیوار است.
 2. سپری: اگر به سقف کاذب نگاه کنید خواهید دید که بین تایل ­ها قطعات فلزی وجود دارند که نقش نگهدارنده تایل ­ها را بر عهده دارند. به این قطعات سپری می­گویند.
 3. آویز: این وسیله را برای متصل شدن سپری به سقف استفاده می­کنند به نوعی نگهدارنده سپری است.
 4. تایل: قطعات مشبکی هستند که به صورت مربع شکل و در طرح­ های مختلفی ساخته می­شوند.

تایل­هایی که توسط شرکت­ های مختلفی ساخته می­شوند دارای ویژگی­ های مختلفی هستند که عبارتند از:

 1. انواع مختلف تایل­ ها: در اصل تایل­ها در انواع مختلفی اعم از تایل گچی، آلومینیومی، پلاستیک فشرده و … ساخته می­شوند. اما برای قسمت­ هایی نظیر اتاق سرور تایل­ هایی از جنس مواد معدنی به نسبت دیگر مواد مناسب­تر است و در بخش ­هایی که رطوبت شدیدی وجود دارد از تایل­ های فلزی استفاده می­کنند که تا حد زیادی از خوردگی و پوسیدگی ناشی از رطوبت جلوگیری می­کند.
 2. رنگ: تایل­ ها بنا به سلیقه کاربر در رنگ­های مختلفی ساخته می­شوند اما برای مکان­ هایی نظیر اتاق سرور استفاده از تایل با رنگ روشن بنا به دلایل مختلفی از جمله امکان بازتاب نور، نمایش نشتی و سوختگی احتمالی ناشی از کابل ­های موجود مناسب­ تر است.
 3. مقاومت بالا در برابر حریق: در مکان­ هایی نظیر اتاق سرور به دلیل وجود کابل و اتصالات مختلف حتما باید تایل­ ها در برابر حریق مقاوم باشند.
 4. مقاومت بالا در برابر رطوبت: اتاق سرور به دلیل حساسیت بالایی که دارد باید در برابر رطوبت مقاوم باشد.
 5. آکوستیک: سطح تایل ­ها از حفره­ های ریزی ساخته شده که جاذب صدا هستند.

نصب سقف کاذب اتاق سرور:

ابتدا برای جایگذاری و نصب باید نبشی­ ها را چهار دور اتاق کار بگذارند. این کار باید با دقت فراوانی انجام شود چون اگر نبشی­ ها تراز نباشند نهایتا سقف کاذب نصب شده دارای خمش­ هایی در سطح خواهد بود. بعد از این که نبشی­ ها را با استفاده از پیچ یا پرچ به دورتا دور سقف متصل کردند سپس آویزها را به سقف متصل می­کنند تا نقش نگهدارنده سپری­ ها را ایفا کند. برای انجام این کار نصاب باید دقت خاصی را به خرج دهد چون هر گونه قصور باعث خراب شدن نتیجه نهایی خواهد شد. سپری­ ها را به آویز متصل می­کنند و در آخر می­توان تایل­ ها را در محل خود کار گذاشت.

در ادامه قصد داریم اطلاعاتی درباره کف کاذب در اختیار شما خوانندگان قرار دهیم.

کف کاذب نقطه مقابل سقف کاذب است. کف کاذب به کف دومی گفته می شود که با ارتفاع مشخص از کف اصلی سازه قرار میگیرد و فضایی خالی را ایجاد میکند که از این فضا برای عبور سیم ها و کابل ها می توان استفاده کرد.

کف کاذب ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

کف کاذب استاندارد معمولاً بین 6 سانتی متر تا 012+ سانتی متر ارتفاع دارند. کف کاذب استاندارد را می توان به منظور ایجاد سیستم های خنک کننده در محیط استفاده کرد. این امر برای مکان‌هایی مانند مراکز کنترل که کاهش یا به حداقل رساندن خطر خرابی در اولویت هستند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. مدیریت کابل یک عملکرد ثانویه برای کف کاذب است.

ارتفاع کف کاذب های کم ارتفاع که از 6 سانتی متر شروع می شود، به طور خاص برای ارائه انعطاف پذیری بیشتر به کاربران خود طراحی شده اند. این کف کاذب ها امکان مدیریت سازمان دهی شده توزیع کابل را فراهم می کند که در آن جریان هوا نگران کننده نیست.

مزایای استفاده از کف کاذب در اتاق کنترل

استفاده از یک اتاق سرور خارجی: کف کاذب راه حلی عالی برای اتاق کنترل است که به کاهش بهم ریختگی در ناحیه کار اپراتورها کمک می کند.

انعطاف پذیری برای گسترش اتاق کنترل: از آنجایی که برخی از کف کاذب ها در بخش های مدولار هستند، می توانید طبق نیاز خود کف کاذب را اضافه یا حذف کنید. اگر فضای کاری را گسترش دهید، ممکن است بتوانید کف کاذب های موجود خود را با خود ببرید و مجدد نصب کنید.

افزودن فناوری جدید: کف کاذب طراحی شده با سیستم مدیریت کابل سازمان یافته به کاربران این امکان را می دهد که به سادگی پانل های کف را باز کرده و کابل های جدید را در صورت نیاز هنگام ادغام تجهیزات جدید به اتاق کنترل و بدون انجام تعمیرات گسترده اجرا کنند.

مقرون به صرفه و قابلیت استفاده مجدد: برخی سیستم های کف کاذب به ساختمان متصل نمی شوند. بنابراین، به کاربران خود این امکان را می دهد که به ساختمان دیگری نقل مکان کنند و به جای ساختن یک ساختمان جدید، سیستم کف کاذب را با خود ببرید. در مواردی که امکانات اتاق کنترل جدید بزرگتر است، خرید قطعات گمشده به جای یک سیستم کامل مقرون به صرفه تر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان کارنو در تماس باشید.

تماس با دفتر تهران:

021-88486300

تماس با دفتر مشهد:

051-37057050-4