سقف کاذب اتاق سرور

در اتاق سرور برای حفظ و نگهداری از روترها، سوییچ­ها و … از مواردی همچون دوربین مداربسته، لوله تاسیسات، اطفا حریق، شبکه برق و کابل برق استفاده می­کنند. این موارد ذکر شده از قسمت بالایی وارد اتاق شده که برای محافظت از آن معمولا از سقف­ های کاذب استفاده خواهد شد ( در نظر داشته باشید که از کف کاذب اتاق سرور نیز می توان استفاده کرد.). سقف کاذبی که در مکان­ هایی همچون اتاق سرور استفاده می­شود را در اصطلاح تخصصی تایل می­گویند که در مدل­های مختلفی طراحی و تولید شده و در قطعات ۶۰*۶۰ و به صورت مشبک ساخته می­شوند.

هنگامی که قصد خرید و نصب سقف­ های کاذب را دارید باید محاسباتی را در مکان مورد نظر انجام دهید برای مثال باید ارتفاع را محاسبه کنید که این میزان بر اساس ارتفاع کلی اتاق و ارتفاع قسمتی که برای اتصالات و پوشاندن آن با استفاده از سقف کاذب مورد نیاز است باید حتما محاسبه گردد. اما در حالت کلی حداقل ارتفاع مورد نیاز برای سقف کاذب چیزی حدود ۱۵ سانتی­متر است.

مزایای استفاده از سقف کاذب اتاق سرور:

 1. زیبایی ظاهری: استفاده از این سقف باعث پوشاندن تمامی کابل­ها و لوله­ های تاسیساتی شده و جلوه ویژه­ ای به محل مورد استفاده می­دهد.
 2. پوشش کابل و ایمنی تاسیسات: اگر از چنین مواردی به عنوان پوشش استفاده نکنیم بعد از گذشت زمانی کوتاه، خوردگی ممکن است کابل­ ها و لوله­ ها را از بین ببرد. سقف کاذب به عنوان پوششی برای تاسیسات به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی مورد استفاده قرار می­گیرد.
 3. قابلیت دسترسی آسان: قطعات مشبک به کار رفته در سقف­ های کاذب، هنگامی که نیاز به دسترسی تاسیسات احساس شود، در کوتاه ­ترین زمان و به سادگی قابلیت باز شدن را دارد.
 4. امکان کابل کشی: وجود سیستم اطفا حریق در مکان­ هایی همچون اتاق سرور یکی از ضروریات است که با استفاده از این تایل­ ها امکان کابل کشی و سیستم اطفا حریق ممکن خواهد بود.

اتاق سرور,اجرای کف و سقف کاذب اتاق سرور,اجزا سقف کاذب,

اجزا سقف کاذب:

 1. نبشی: کاربرد نبشی معمولا در سقف کاذب هدایت سپری و یک اهرم کمکی برای اتصال به دیوار است.
 2. سپری: اگر به سقف کاذب نگاه کنید خواهید دید که بین تایل ­ها قطعات فلزی وجود دارند که نقش نگهدارنده تایل ­ها را بر عهده دارند. به این قطعات سپری می­گویند.
 3. آویز: این وسیله را برای متصل شدن سپری به سقف استفاده می­کنند به نوعی نگهدارنده سپری است.
 4. تایل: قطعات مشبکی هستند که به صورت مربع شکل و در طرح­ های مختلفی ساخته می­شوند.

تایل­هایی که توسط شرکت­ های مختلفی ساخته می­شوند دارای ویژگی­ های مختلفی هستند که عبارتند از:

 1. انواع مختلف تایل­ ها: در اصل تایل­ها در انواع مختلفی اعم از تایل گچی، آلومینیومی، پلاستیک فشرده و … ساخته می­شوند. اما برای قسمت­ هایی نظیر اتاق سرور تایل­ هایی از جنس مواد معدنی به نسبت دیگر مواد مناسب­تر است و در بخش ­هایی که رطوبت شدیدی وجود دارد از تایل­ های فلزی استفاده می­کنند که تا حد زیادی از خوردگی و پوسیدگی ناشی از رطوبت جلوگیری می­کند.
 2. رنگ: تایل­ ها بنا به سلیقه کاربر در رنگ­های مختلفی ساخته می­شوند اما برای مکان­ هایی نظیر اتاق سرور استفاده از تایل با رنگ روشن بنا به دلایل مختلفی از جمله امکان بازتاب نور، نمایش نشتی و سوختگی احتمالی ناشی از کابل ­های موجود مناسب­ تر است.
 3. مقاومت بالا در برابر حریق: در مکان­ هایی نظیر اتاق سرور به دلیل وجود کابل و اتصالات مختلف حتما باید تایل­ ها در برابر حریق مقاوم باشند.
 4. مقاومت بالا در برابر رطوبت: اتاق سرور به دلیل حساسیت بالایی که دارد باید در برابر رطوبت مقاوم باشد.
 5. آکوستیک: سطح تایل ­ها از حفره­ های ریزی ساخته شده که جاذب صدا هستند.

نصب سقف کاذب اتاق سرور:

ابتدا برای جایگذاری و نصب باید نبشی­ ها را چهار دور اتاق کار بگذارند. این کار باید با دقت فراوانی انجام شود چون اگر نبشی­ ها تراز نباشند نهایتا سقف کاذب نصب شده دارای خمش­ هایی در سطح خواهد بود. بعد از این که نبشی­ ها را با استفاده از پیچ یا پرچ به دورتا دور سقف متصل کردند سپس آویزها را به سقف متصل می­کنند تا نقش نگهدارنده سپری­ ها را ایفا کند. برای انجام این کار نصاب باید دقت خاصی را به خرج دهد چون هر گونه قصور باعث خراب شدن نتیجه نهایی خواهد شد. سپری­ ها را به آویز متصل می­کنند و در آخر می­توان تایل­ ها را در محل خود کار گذاشت.