تاثیر گرد و غبار بر روی عملکرد سرور

یکی از عوامل تاثیر گذار در سرور ها تاثیر گرد و غبار بر روی عملکرد سرور می باشد، چرا که اهمیت نگهداری از تجهیزات الکتریکی بخصوص سرور ها بسیار مهم است، زیرا می توان با نگهداری و تعمیرات به موقع کارایی و عملکرد سرور های موجود در سازمان را بالا ببرید، یکی از عواملی که باعث می شود عملکرد و کارایی سرور ها پایین تر بیایند گرد و غبار است که باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری زیادی می شود.

یکی دیگر از مواردی که باید به صورت ویژه آن را کنترل کرد دمای سرور می باشد، زیرا هر موردی که باعث شود دمای سرور تغییر کند می تواند بر روی کارایی و عملکرد سرور تاثیر گذاشته و بتواند کارایش را پایین تر بیاورد، همچنین بالا رفتن دما می تواند بر روی عمر قطعات موجود در سرور نیز تاثیر بسزایی بگذارد و عمر آن ها را کاهش دهد.

بعضی از افراد هستند که از تمیز کردن دیتاسنتر ها و بخصوص سرور ها غافل می شوند، اما توجه نکردن به پاک سازی سرور ها می تواند عواقب بسیار جبران ناپذیری یه همراه داشته باشد.

دما در سرورها دارای اهمیت بسیار زیادی است و باید به طور مداوم آن را کنترل کرد، بنابراین هر عاملی که بر روی دمای استاندارد سرور ها تاثیر گذار است می تواند کارایی آن را به پایین ترین حد خود برساند،  به طور کلی این تغییر دمای سرور باعث کاهش عمر قطعاتی مانند فن، لنز، دی وی دی و پردازنده می شوند و به سرعت آن ها را خراب می کند، سرور عملکرد مناسب خود را از دست خواهد داد و برای جبران این پایین آمدن کارایی انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد .

تاثیر گرد و غبار بر روی عملکرد سرور,تاثیر گرد و غبار بر روی فیزیولوژیک و عملکرد سرور,عامل تاثیر گذار بر روی عملکرد سرور,

یکی از عوامل اساسی که موجب پایین آوردن عملکرد سرور ها می شود گرد و غبار و دودی است که بر روی تجهیزات می نشیند که این گرد و غبار باعث می شود مانند یک عایق حرارتی مانع از رسیدن هوای خنک به سرور شوند در نتیجه سیستم خنک کننده نمی تواند به درستی قطعات را خنک سازد و در سرور هوای خنک بتواند جریان پیدا کند،  در این صورت فن های سرور بیشتر کار خواهند کرد بنابراین این افزایش سرعت در دراز مدت موجب کاهش عمر قطعات ذکر شده می شود .

در بعضی از مواقع به دلیل وجود گرد و غبار فراوان سرور شروع به هشدار دادن می کند و این در حالی است که سیستم ممکن است هیچ گونه خطای سخت افزاری نداشته باشد،  در این حالت فن های سرور برای خنک کردن بیشتر سیستم برق و انرژی بسیار بیشتری مصرف خواهند کرد که در این صورت موجب بالا رفتن هزینه ها خواهند شد .

گرد و غبار می تواند به راحتی موجب خرابی مادر برد شوند در این حالت بیشترین هزینه را صاحبان سرور پرداخت می کنند،  به طور کلی در ترکیبات گرد و غبار مقداری نیز رطوبت وجود دارد که این رطوبت باعث می شود تا مدارات درون سرور دچار آسیب شوند،  یکی از خطراتی که موجب می گردد تا در سرور اتصال کوتاه صورت بگیرد می توان به برخورد رطوبت با کانکتور های فلزی اشاره کرد در این صورت سرور دچار نقص فنی شده،  و از دیگر معایب رطوبت می تواند باعث شارژ الکتریکی شود. در نتیجه اتصالات روی برد را تحت تاثیر می گذارد و می تواند موجب سولفاته شدن برد و یا تاب برداشتن مارد برد شود .

از دیگر معایب افزایش دما در سرور می توان به خراب شدن لنز دی وی دی و همچنین از بین رفتن خاصیت سیلیکونی اطراف پردازنده اشاره داشت، پس بهترین کار تعویض سیلیکون پردازنده به صورت سالیانه می باشد، پردازنده ی سرور هم در اثر گرما زیادی خراب شود، چون از بین رفتن سیلیکون باعث می شود بین هیت و پردازنده هوا قرار بگیرد که در این حالت خنکی سیستم نمی تواند به پردازنده منتقل شود و موجبات خرابی پردازنده را فراهم می کند.

در نتیجه بهتر است با سرویس سرور ها به صورت دوره ای از بسیاری از مشکلات دوری کرده، کارایی و عملکرد سیستم را بهبود ببخشیم. نمی توان از پاک کننده ها برای پاک کردن سرور استفاده کرد زیرا این کار موجب می شود که  قطعات درون سرور ها پوسیده و زنگ بزنند و یا بیش از حد داغ شوند .