سیستم سرمایش اتاق سرور

سیستم سرمایش اتاق سرور و دیتاسنتر کولینگ جهت خنک کردن اتاق سرور و همینطور دیتاسنتر اجرا می شود. سیستم های لازم در اتاق سرور مانند سرورها و دیگر وسایل لازم به دماهای مختلف بسیار حساس هستند. این وسایل به طور معمول در حالت عادی گرما تولید می کنند. افزایش دما بیشتر از مقدار مشخص شده موجب خرابی و ایجاد خلل در عملکرد سیستم می شود، در برخی موارد امکان آتش سوزی نیز می باشد. به همین دلیل است که خنک کننده اتاق سرور مورد استفاده قرار می گیرد.

محاسبه سرمایش اتاق سرور اولین مرحله در طراحی تجهیزات خنک کننده اتاق سرور می باشد، تهیه و پیاده سازی سیستم بعد از انجام طراحی جهت تهیه تجهیزات استاندارد با اتاق سرور صورت می گیرد.

تهویه اتاق سرور

در اتاق های سرور به غیر از سیستم خنک کننده مباحث دیگری از جمله رطوبت مکان و فیلتر نمودن هوا نیز مورد توجه می باشد، امکان آسیب دیدن به سیستم های اتاق سرور در شرایط پایین آمدن رطوبت به کم ترین حد ممکن یعنی ۲۰ درصد به خاطر ایجاد الکتریسیته وجود دارد. بالا رفتن رطوبت نیز به بیشتر از ۸۰ درصد سبب آسیب رساندن به تجهیزات می گردد. رطوبت استاندارد موجود در اتاق سرور باید بین ۴۰ الی ۵۵ درجه باشد.

سیستم خنک کننده اتاق سرور

جهت پیاده سازی تجهیزات خنک کننده اتاق سرور در قدم اول نیاز به مشخص نمودن بخش هایی است که باید خنک نگه داشته شود. سیستم های موجود در اتاق سرور همچون سرورها خود دارای تجهیزات تهویه داخلی توسط فن هستند. طراحی این سیستم های تهویه به این صورت می باشد که هوا را به درون می کشد و از قسمت بیرونی سیستم که در خارج از محیط قرار گرفته می شود به بیرون هدایت می شود. به این صورت که هوای سرد را از بخش جلویی به درون اتاق می کشد و هوای داغ را به بیرون هدایت می نماید.

راهرو سرد و گرم اتاق سرور چیست؟

در اتاق های سرور نحوه چیدن رک ها به صورت به هم چسبیده می باشد. بعد از انجام چیدمان رک ها در قسمت جلویی و همینطور پشت رک ها راهروهایی باید ایجاد گردد، که با توجه به توضیحات گفته شده، راهرو قسمت جلوی رک ها جهت کشیدن هوای سرد به درون سیستم می باشد، که آن بخش را راهروی سرد می نامند و بخش راهرو پشتی رک ها که گرمای به وجود آمده از سیستم ها به آن قسمت انتقال می یابد را راهروی گرم می نامند.

سیستم خنک کننده اتاق سرور,سیستم خنک کننده دیتاسنتر,سیستم سرمایش اتاق سرور,

سیستم خنک کننده اتاق سرور

سیستم خنک کننده اتاق سرور دارای مدل های گوناگونی جهت پیاده سازی می باشد، که با توجه به موارد مختلف مناسب ترین روش را به اجرا در می آوریم.

کولر گازی

این روش به دلیل کم هزینه بودن آن در خنک ساختن، در اتاق های سرور با ابعاد کوچک مانند سیستم خنک کننده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کولر گازی دارای دو بخش پنل و کندانسور می باشد. کندانسور در محیط بیرونی کولر نصب می گیردد و پنل ها در مقابل رک ها نصب می گردد. در این روش جهت خنک سازی بهتر توصیه می گردد از دو عدد کولز گازی استفاده نمایید. البته کولر های گازی مختص به استفاده اتاق سرور نیستند. با در نظر گرفتن اینکه اتاق سرور به شکل ۲۴ ساعته در حال کار کردن می باشد، امکان ایجاد مشکل و خرابی در سیستم بالا است. دلیل استفاده از کولر گازی دوم به خاطر خراب شدن احتمالی کولر اول و وارد شدن کولر گازی دوم جهت خنک کردن اتاق سرور می باشد. جهت بالا بردن طول عمر کولر های گازی توصیه می گردد که تایم مشخصی برای کار کردن آن ها به صورت چرخشی تعیین شود.

معایب استفاده از کولر گازی در اتاق سرور:

  • پایین آوردن رطوبت: رطوبت موجود در اتاق سرور را می گیرد.
  • امکان خرابی: با در نظر گرفتن این موضوع که کولرهای گازی جهت کار طولانی مدت ساخته نشده اند احتمال خراب شدن در آن ها بالا می باشد.
  • فیلتر کردن هوا: کولرهای گازی دارای سیستم فیلتر هوا نیستند، اما در تجهیزات تهویه دیتا سنتر فیلتر هوا به دلیل وجود سیستم فیلتراسیون امکان پذیر می باشد.

کولر گازی مناسب اتاق سرور

تهیه کولر گازی استاندارد جهت استفاده در اتاق سرور رعایت کردن چند مورد بسیار مهم است:

  • برند کولر گازی: تهیه بهترین برند از کولر گازی برای استفاده در اتاق سرور از مهم ترین موارد در خصوص کار طولانی مدت کولر گازی می باشد.
  • کولر گازی اینورتر دار: این مدل از کولر گازی های موجود به غیر از صرفه جویی در مصرف برق در فصل سرما نیز دارای بهترین کارکرد است.
  • انتخاب ظرفیت مناسب: کولر گازی های با ظرفیت کم تر از مقدار مشخص شده به غیر از گرم کردن اتاق سرور سبب فشار آمدن به کولر نیز می شود.

سیستم سرمایش اتاق سرور از کف Down Flow

در این فرآیند هوای سرد به قسمت زیرین کف کاذب هدایت می شود و یا توسط کانال هایی که در بخش جلویی رک ها وجود دارد به قسمت روبروی رک کشیده می شود. تایل های موجود در قسمت ابتدای رک ها که به شکل سوراخ دار و یا پنلی هستند سبب بیرون فرستادن هوای تولید شده به بیرون از اتاق سرور می شوند. جهت بیرون فرستادن هوای داغ در بخش پشتی و قسمت بالای راهروی گرم شده ، سیستم فن جهت کشیدن هوا را پیاده سازی کرد.

سیستم سرمایش اتاق سرور از پنل بین رک In Row

 در این مرحله پنل های موجود جهت تهویه به صورت ایستاده بین هر دو رک قرار داده می شود. این پنل ها جهت ایجاد شکلی زیبا شبیه به رک ها ساخته شده اند.

سیستم سرمایش اتاق سرور از داخل رک

در این روش نیز در خنک سازی اتاق سرور از قسمت پایینی به بخش داخلی رک فرستاده می شود. تجهیزات جهت کشیدن هوا در قسمت بالایی رک پیاده سازی می شود و هوای داغ ایجاد شده را به بالا و سپس به بیرون می فرستد.

سیستم سرمایش دیتاسنتر,سیستم سرمایشی اتاق سرور,کولر گازی مناسب اتاق سرور,

اتاق سرد سرور

ایجاد هوای خنک و تجهیزات خنک کننده هوا دارای مصرف انرژی بسیار بالای هستند، بخشی از هوای خنک ایجاد شده از طریق سیستم به درون رک ها هدایت می شود و بخشی دیگر از آن صرف خنک کردن اتاق می شود. چنانچه امکان کوچک کردن فضا جهت خنک کردن وجود داشته باشد، می توانیم مصرف انرژی را به صورت چشم گیری کاهش دهیم.

اتاق سرد سرور عموما به صورت اتاقی شیشه ای می باشد که در اطراف رک ها ایجاد می شود. بخش بالایی و کناری رک ها با استفاده از اتاق سرد کاملا پوشیده می شود.

روش های تولید سرمایش

هوای سرد ایجاد شده از طریق سیستم ها به دو صورت تولید می شود: سرد کننده آبی و سرد کننده هوایی

  • روش خنک سازی آبی

در این روش همانند موتور ماشین از آب جهت مبادله گرما استفاده می گردد. روش خنک سازی آبی در واحدهایی که دمای سرد زیادی احتیاج دارند و یا امکان دسترسی به آب بسیار راحت می باشد بسیار مناسب می باشد. آب سرد به درون لوله ها وارد می شود و پس از گرفتن گرما به درون رودخانه فرستاده می شود. در برخی موارد نیز به سیستم برگشته و بعد از سرد شدن، مجددا به درون لوله ها هدایت می شود.

  • روش خنک سازی هوایی

در این روش، خنک سازی هوایی عملکردی همانند یخچال دارد، هوا به درون مسیری پیچ دار وارد می گردد و بعد از سرد شدن به پنل های سرد کننده درون اتاق سرور فرستاده می شود. عملکرد کولرهای گازی نیز این چنین می باشد.