مراکز داده لبه : فضا و مرز نهایی

مراکز داده لبه

محاسبات لبه (edge computing) اشاره به پردازش داده‌ها دارد که نزدیک به مراکز اصلی اطلاعات اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد که امروزه اکثر مراکز از محاسبات لبه استفاده می‌کنند، از صنایع بزرگ گرفته تا تولیدکنندگان، ازISPها تا مراکز رایانش ابری. زمانی که بتوانید قدرت این محاسباتی و تحلیل‌ها را کامل درک کنید، سریع‌تر می‌توانید داده‌ها را جمع‌آوری و اطلاعات بیشتری را به موقع ذخیره و تجزیه و تحلیل کنید. برای مراکز و شرکت‌ها، مراکز داده لبه مانند مرز نهایی برای تحلیل داده‌ها به نظر می‌رسند.

 

اهمیت محاسبات لبه‌ای

محاسبات لبه‌ای در به حداقل رساندن استفاده از پهنای باند و منابع سرور کمک می‌کنند. پهنای باند و منابع ابری محدود و هزینه‌ای هستند. پیش‌بینی می‌شود که در آینده نه چندان دور هر خانه و دفتر کاری با دوربین‌های هوشمند، چاپگرها، ترموستات‌ها و حتی لوازم برقی خانگی همچون توسترها و… مجهز می‌شوند. تا سال 2025 بیش از 75 میلیارد دستگاه IoT در سراسر جهان نصب خواهد شد. برای پشتیبانی از این دستگاه‌ها، تعداد قابل توجهی از محاسبات باید به لبه منتقل شود.

اهمیت محاسبات لبه، منجر به ایجاد مراکز داده‌ای شده است که اندازه آنها متفاوت است، از مراکز داده بسیار بزرگ تا آنهایی که در فضای یک کانتینر حمل و نقل کوچک قرار دارند. اما مانند هر امر جدید، چالش‌ها و خطراتی وجود دارد که در این‌جا  به دو مورد آن خواهیم پرداخت:

دما – به دلیل فضاهای کوچکی که مراکز داده لبه اغلب اشغال می‌کنند، کنترل جریان هوا و دما می‌تواند مشکل باشد.

فضا – اندازه کوچک‌تر به این معنی‌ست که صرفه جویی در فضا بسیار مهم است و از طرف دیگر، می‌تواند جریان هوا و خنک کننده غیر مستقیم را در یک منطقه محدود فعال کند.

به این ترتیب، دو چالش اصلی به هم مرتبط هستند و اغلب راه حلی که یکی را کاهش می‌دهد، به کاهش دیگری نیز کمک می‌کند. بیایید نگاهی گذرا به هر یک از این موارد بیندازیم.

مراکز داده لبه

کنترل محیط در مراکز داده لبه

دمایی که مراکز داده لبه در آن کار می‌کنند بسیار مهم است و تفاوت زیادی بین سرمایش مورد نیاز ما برای ساختمانی مسکونی و ساختمانی که برای خدمت به ماشین‌ها طراحی شده است وجود دارد. به این موضوع فکر کنید: اگر کسی در دفتر شما را باز کند، بسته به فصل سال، ممکن است هوای گرم یا سرد را احساس کند. ناراحتی شما با بسته شدن درب به سرعت ناپدید می‌شود، زیرا سیستم تهویه مطبوع هوای داخل را کنترل می‌کند.

با این حال، وقتی به یک مرکز داده لبه می‌روید و در را باز می کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ پاسخ این است که بستگی به این دارد که کجا باشد. مراکز داده بزرگِ ساخته شده با آجری و ملات را می‌توان در مناطقی با وجود حداقل چالش‌های زیست محیطی و خطر کم بلایای طبیعی، قرار داد. حقیقت این است که مراکز داده لبه باید در جایی که مورد نیاز است قرار گیرند. یعنی گاهی در مرکز شهر یا شاید در محیط‌های پر از گرد و غبار و کثیف، مناطقی با نوسانات شدید دما و موارد دیگر.

در واقع فقط دو انتخاب وجود دارد:

توسعه و استقرار تجهیزات طراحی شده برای مقاومت در برابر مشکلات ذکر شده

بخشی از راه حل این مشکل، استفاده از سیستم نظارت و کنترل از راه دور، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در مراکز داده لبه برای کاهش نیاز به مداخله انسانی‌ست. نظارت بر سلامت تجهیزات و پیشگیری از بلایا در وهله اول یکی از کلیدهای مدیریت کارآمد مراکز داده لبه است.

انتخاب تجهیزات مناسب برای مراکز داده یکی از راهکارهای کنترل کارکرد صحیح و بهینه است

یکی از مهم‌ترین عوامل در عملکرد صحیح این تجهیزات وجود شرایط مناسب محیطی همچون دما، رطوبت و ولتاژ مناسب است. نکته قابل توجه دیگر، وضعیت امنیت و ایمنی اتاق سرور است که آن را در مقابل حریق، دستبرد و… حفظ نماید. عموماً بسیاری از حوادثی که در مراکز داده رخ می‌دهند قابل پیشگیری هستند و نظارت و مانیتورینگ اتاق سرور و عوامل محیطی مرکز داده در پیشگیری این حوادث تأثیر بسزایی دارد.

در همین راستا، شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو با تکیه بر دانش فنی متخصصان خود، اقدام به طراحی و تولید سیستم‌ کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر نموده است. این سیستم‌ها مجهز به سخت افزار صنعتی بوده و به طور خاص برای کنترل عوامل محیطی همچون دما، رطوبت، نشتی، دود، وضعیت درب رک‌ها و درب اتاق سرور، ولتاژ و جریان رک‌ها و upsها، تشخیص حضور و … طراحی و ساخته شده است و با ارسال فرامین مربوطه با توجه به عوامل ذکر شده، اقدام به رفع و اطلاع رسانی به مسوول مربوط خواهد نمود.

این تنها یکی از چالش‌هایی‌ست که مدیران مرکز داده با آن روبرو هستند. دوم استفاده بهینه از فضای موجود است.

دیتاسنتر

صرفه جویی در فضا

در حالی که خنک کننده و کنترل محیطی بسیار مهم است، استفاده کارآمد از فضا نیز حیاتی‌ست. این کار می‌تواند منجر به بهبود کیفیت جریان هوا و راه‌حل‌های راحت‌تر تهویه مطبوع شود و همچنین امکان نصب سرورهای بیشتری را در همان مقدار فضا فراهم می‌کند.

چند مرحله در این روند کلیدی‌ست:

انتخاب رک – چه یک مرکز داده از رک‌های 23 اینچی یا 19 اینچی استفاده کند، راه حل‌هایی برای رک وجود دارند تا فضای کمتری را اشغال کنند و همچنین می‌توانند از گزینه‌های مدیریت رک بهتر استفاده کنند.

مدیریت کابل – مدیریت کابل افقی ZeroU فضای بیشتری را برای سرورها در یک رک ایجاد می‌کند و از «به هم ریختگی اسپاگتی» که می‌تواند در رک‌های سرور اتفاق بیفتد جلوگیری می‌کند و به‌ویژه در مراکز داده لبه‌ای که فشرده‌تر هستند مشکل‌ساز است.

مدیریت کابل عمودی فشرده – مدیران کابل 11 U همچنین در فضا صرفه جویی می‌کنند و کابل‌ها را مرتب نگه می‌دارند و در صورت نیاز به جابجایی، تغییر یا تعمیر، دسترسی به کابل‌ها  را آسان می‌کنند.

هر کاری که بتوان برای صرفه جویی در فضا در یک مرکز داده لبه انجام داد، رویارویی با سایر چالش‌های مربوط به کنترل محیطی را آسان‌تر می‌کند، اما تأثیر دیگری نیز دارد:

در رابطه با چالش اقتصادی، هرچه فضای کمتری برای بدست آوردن قدرت محاسباتی مورد نیاز خود داشته باشید، مرکز داده شما فشرده‌تر خواهد بود. از طرف دیگر، این می‌تواند به شما فضایی بدهد تا در صورت نیاز، بدون ایجاد فضای مرکز داده از مراکز دیگر استفاده کتید.

در مراکز داده لبه، همیشه چالش وجود دارد، اما راه حل‌هایی نیز هست. از کنترل شرایط محیطی اتاق سرور و اطراف آن گرفته تا استفاده از فضا به کارآمدترین روش ممکن، با تجهیزات مناسب، این موانع را می‌توان به فرصت‌هایی تبدیل کرد که نه تنها میزان داده‌های جمع‌آوری‌شده و سرعت عمل بر روی آن‌ها را تغییر داد.؛ بلکه جایی که این اتفاق می‌افتد را نیز متحول کرد.

آیا در مورد صرفه جویی در فضا در مرکز داده لبه خود سؤالی دارید؟ آیا به دنبال راه حل‌های نظارت از راه دور هستید؟ سپس او با شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.