معرفی استانداردهای مرکز داده

BMS-new-Logo

معرفی استانداردهای مرکز داده

Untitled-3

مقدمه:

استاندارد کامل اتاق سرور یعنی در نظر قرار دادن تمام موارد پیش رو در طراحی درست و اصولی یک مرکز داده. وقتی قرار است مرکزی اتاق سرور یا دیتاسنتری ایجاد کنیم و تمام ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی را به آن وابسته کرده و تمامی اطلاعات سازمان خود را در آن محل ذخیره نماییم، باید همه احتمالات در طراحی این مرکز داده درنظر گرفته شده و اعمال گردد.

استاندارد TIA942 اتاق سرور بیشتر به مواردی همچون استاندارد فیزیکی و سیستم های موجود در یک اتاق سرور پرداخته است. با مطالعه این استاندارد به این نتیجه می رسیم که استاندارد TIA942 به تنهایی تمام نیازهای مرکز داده را پوشش نخواهد داد، در این مرحله استاندارد ANSI / BICSI-002 اتاق سرور می تواند طرح مرکز داده را تکمیل نماید. استاندارد ANSI / BICSI-002  به اصول و قواعد کابل کشی اصولی و استاندارد در خصوص فیبر نوری – کابل های مسی و مقدار انرژی مورد نیاز یک مرکز داده می پردازد. برای ایجاد یک مرکز داده ی ایمن و بهینه می بایست از ترکیب این دو استاندارد بین المللی استفاده نمود.

درصورتی که در طراحی و اجرای اصولی و استاندارد مرکز داده ی سازمان خود نیاز به مشاوره دارید،
شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو پاسخگوی شما خواهد بود

تعریف استاندارد:

“استاندارد” سندی است که از ملزومات مهندسی و فنی برای فرایند ها و روش هایی است که مورد پذیرش عموم قرار گرفته باشد تشکیل شده است. استاندارد ها همچنین ممکن است به عنوان معیار های انتخاب، کاربرد و یا طراحی مواد اولیه ایجاد شوند.  هدف از ایجاد یک استاندارد تضمین سطح پایین تریت دامنه کارائی است. استاندارد های محلی؛ استاندارد هایی هستند که از روی استاندارد های مادر اما بر اساس شرایط و اقلیم خاص بومی سازی می شود.

تاریخچهTIA942 :

در سال ۱۹۸۵ CCIA از انجمن EIA خواست که تهیه استاندارد های لازم برای کابل کشی مخابرات را بر عهده گیرد.EIA  این وظیفه را پذیرفت و پروژه به کارگروه مهندسی TR42 که قبلا TR 41.8 نامیده می شد واگذار گردید. در سال ۱۹۸۸ بخش مخابرات EIA (به ویژه کارگروه های TR و FO) به انجمن TIA تحت سرپرستی شورای فنی TIA تبدیل شد.  در عین حال که TIA یک شرکت مستقل است فعالیت های تولید استاندارد را از طریق EIA مدیریت می کند. کارگروه TIA TR 42  دارای کارگروه های فرعی زیادی است که فعالیت اصلی آن استاندارد سازی زیر ساخت مخابراتی است.  استانداردهای TIA/EIA که زیر ساخت کابل کشی مخابرات را کنترل می کنند، توسط موسسه ANSI تهیه شده اند.

در آوریل ۲۰۰۵، TIA  استاندارد TIA-942 را برای مرکز داده منتشر کرد. این استاندارد بر اساس Cabling است اما کلیه موارد مورد لحاظ در مرکز داده را چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی شامل می شود.

دانلود نسخه استاندارد TIA942-A که در آگوست سال ۲۰۱۲ منتشر شده از لینک زیر

ANSI-EIA-TIA-942-2005 Telecommunications Infrastructure Standard for Data Centers_www.farazit.com.pdf

در لینک زیر مقاله ای به زبان فارسی برای آشنایی با استاندارد TIA942 قرار داده شده است.

standard_TIA-942_www.farazit.com.pdf

تاریخچه BICSI:

پیش از تشکیل BICSI، گروه کوچکی که از شرکت های مخابراتی متفاوتی تشکیل شده بودند، سالی یک بار دور هم جمع می­شدند تا در مورد مسائل حل نشده و یافتن راه های بهتری برای پیش برد کار خود، مشورت کنند. یکی از اولیت اعا، هری فیستر، از شرکت General Telephone Company of Florida پیشنهاد تشکیل گروه مشاور صنعتی را داد و با کمک لری رومینگ، از دپارتان تحصیلات تکمیلی دانشگاه فلوریدای جنوبی (USF) در تامپا، اولین کنفرانس خود به نام Tampa BICs Conferance را در ژانویه ۱۹۷۳ برگزار کرد.

در ادامه این همکاری، در سال ۱۹۷۷، BICSI با نام شرکت Building Industry Consulting Service International, Inc. ثبت شد. در کنفرانس ژانویه ۱۹۸۰، مکان اداری این سازمان با همکاری دانشگاه فلوریدای جنوبی راه اندازی شد. هم اکنون، سازمان مرکزی این گروه، در تامپای فلوریدا بوده و بیش از ۱۰۰ کشور عضو دارد.

دانلود رایگان استاندارد طراحی دیتاسنتر و مرکز داده bicsi_002_2014 از لینک زیر

BICSI_002_14_www.farazit.com.pdf