سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

اتاق سرور، قلب تپنده هر سازمان و محل نگهداری اطلاعات حیاتی و ارزشمند است. آتش‌سوزی در این فضا می‌تواند منجر به خسارات جبران‌ناپذیری مانند از بین رفتن اطلاعات، وقفه در فعالیت‌های سازمان و حتی به خطر افتادن جان افراد شود. به همین دلیل، نصب سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور از اهمیتی حیاتی برخوردار است. این سیستم‌ها با تشخیص زودهنگام حریق و خاموش کردن آن، می‌توانند از بروز فاجعه جلوگیری کنند.

گروه فنی و مهندسی کارنو با درک عمیق از اهمیت و ضرورت حفاظت از دیتاسنترها، طیف کاملی از خدمات طراحی، اجرا و نگهداری سیستم های اعلام و اطفاء حریق را به طور تخصصی برای این مراکز حیاتی ارائه می دهد.

همچنین با اتکا به دانش فنی و تجربه ی کارشناسان مجرب خود، در هر مرحله از پروژه با در نظر گرفتن الزامات و استانداردهای بین المللی، راه حلی ایمن، کارآمد و مقرون به صرفه برای محافظت از دیتاسنتر شما ارائه می دهد.

ارتباط با کارنو

سیستم اعلام حریق دیتاسنتر

سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور به عنوان یک راه حل حیاتی، با تشخیص زودهنگام حریق و هشدار به موقع به افراد مسئول در دیتاسنتر، فرصتی برای اطفاء حریق و جلوگیری از گسترش آن فراهم می کند.

سیستم اعلام حریق به 3 دسته تقسیم می‌شود:

شناسه گر: منظور از شناسه گر ها همان دتکتورا هایی است که محیط نصب می شود.

کنترل کننده: پنلی مرکزی اعلام حریق به عنوان کنترل کننده عمل می‌کند.

اعلام کننده: آژیر یا زنگ هشداری که حری را اعلام می‌کند.

در ادامه به توضیح شناسه گر ها می‌پردازیم.

انواع دتکتورها در سیستم اعلام حریق دیتاسنتر:

انتخاب نوع دتکتور مناسب برای دیتاسنتر، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که هر نوع دتکتور به علائم خاصی از حریق حساسیت نشان می دهد.

دتکتور دودی: این نوع دتکتور به ذرات دود در محیط حساس بوده و یکی از مهم ترین دتکتور ها در اتاق سرور است.

دتکتور حرارتی: این نوع دتکتور به افزایش دما در محیط حساس بوده و زمانیکه دما از میزان معینی بالاتر رود، این دتکتور فعال می شود.

دتکتور ترکیبی دود و حرارت: این نوع دتکتور به طور همزمان به دود و افزایش دما در محیط حساس است.

دتکتور شعله: این نوع دتکتور به نور و گرمای ناشی از شعله آتش حساس بوده و برای فضاهایی که احتمال شعله ور شدن آتش در آنها وجود دارد، مانند محوطه بیرونی دیتاسنتر، مناسب است.

برای دانستن این موضوع که چه دتکتوری برای دیتاسنتر مناسب است باید ابتدا بدانید که مراحل تشکیل آتش به شرح ذیل است:

 • تشکیل دود غیر مرئی (بوی آتش) که 40% است.
 • تشکیل دود مرئی که 20 % را شامل می‌شود.
 • تشکیل شعله که 20% است
 • حرارت شعله که 20% است.

با توجه به اینکه 60% تشکیل آتش در اتاق سرور به دود تعلق می‌گیرد، از دتکتور دودی استفاده می شود.

 

دتکتور air sample:

دتکتورهای air sample و یا نمونه گیر هوا، یکی از ارزشمند ترین دتکتور ها برای تشخیص زودهنگام آتش در محیط های خاص هستند که حساسیت بالایی دارند و مساحت زیادی را پوشش میدهند.

نحوه عملکرد دتکتور نمونه گیری هوا:

مکش هوا: یک فن یا پمپ هوا به طور مداوم هوا را از فضای محافظت شده از طریق شبکه ای از لوله ها به داخل می کشد.

فیلتراسیون: هوا قبل از رسیدن به واحد تشخیص( هوش مصنوعی که در دستگاه استفاده شده است)، ممکن است از فیلتر عبور کند تا گرد و غبار و سایر ذرات بزرگ را حذف کند.

تشخیص دود: سپس هوا توسط واحد تشخیص دود داخل ASD تجزیه و تحلیل می شود. این واحد می تواند از فناوری های مختلفی مانند پراکندگی نور یا یونیزاسیون برای شناسایی ذرات دود استفاده کند.

فعال شدن آلارم: اگر واحد تشخیص (ASD)، یا فعال شدن همزمان دستور 2 دتکتور، وجود دود را فراتر از حد آستانه از پیش تعیین شده تأیید کند، سیگنال هشدار جهت تشخیص اعلام حریق که بعد از مرحله فعال شدن اعلام حریق در پنل مرکزی، سیستم اطفا حریق با تاخیر چند ثانیه زمان که قابل تغییر و تعریف است، ‌قرار میگیرد و سیستم اعلام حریق بایستی با در نظر داشتن موارد ذیل فعال شود:

 • با توجه به هزینه بالای سیستم های اطفاء حریق گازی، مرحله اعلام حریق در اتاق سرور از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است.
 • در این مرحله، با تشخیص دقیق و به موقع حریق، می توان از فعال شدن غیرضروری سیستم اطفاء حریق گازی و هدر رفتن گاز اطفا کننده جلوگیری کرد.
 • علاوه بر این، اعلام حریق به موقع به افراد حاضر در اتاق سرور فرصت می دهد تا قبل از گسترش آتش سوزی، محل را تخلیه کرده و از بروز خسارات جانی و مالی جلوگیری کنند.
 • انتخاب و نصب دتکتورهای مناسب برای اعلام حریق در اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. دتکتورها باید با توجه به استانداردهای ملی و بین المللی و با در نظر گرفتن شرایط خاص اتاق سرور انتخاب و نصب شوند.
 • نصب دتکتورهای اتاق سرور باید توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود.
 • حداقل صدایی که توسط آژیرهای اعلام کننده حریق در محیط های محصور بایستی تولید شود، 90 دسی بل و حداقل صدای تولیدی در محیط های بیرونی بایستی 120 دسی بل باشد.

گروه فنی و مهندسی کارنو با سابقه ی درخشان و تجربه ی اثبات شده در زمینه ی طراحی، اجرا و نگهداری سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور آماده ی ارائه ی خدمات تخصصی به شما است.

سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

سیستم اطفاء حریق دیتاسنتر

انتخاب سیستم اطفاء حریق مناسب برای دیتاسنتر از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که هر نوع سیستم اطفا حریق، مزایا و معایب خاص خود را دارد و ممکن است برای همه ی دیتاسنترها مناسب نباشد.

گاز اطفا باید طبق استاندارد دارای ویژگی هایی باشد:

 • پسماند نداشته باشد. (بعد از عملیات اطفاء هیچ ماده ای از آن باقی نماند)
 • سمی نباشد و برای انسان خطری نداشته باشد
 • خنثی باشد (PH=7)
 • نارسانا باشد.

برخی از رایج ترین سیستم های اطفاء حریق دیتاسنتر عبارتند از:

سیستم اطفاء حریق آب پاش: این سیستم از آب برای خاموش کردن آتش استفاده می کند با توجه به اینکه آب و رطوبت می تواند به سرور ها آسیب بزند، در دیتاسنتر ها استفاده نمی شود.

سیستم اطفاء حریق مه پاش: این سیستم از آب به صورت مه برای خاموش کردن آتش استفاده می کند. سیستم های اطفاء حریق مه پاش به دلیل ایجاد خسارت کمتر به تجهیزات الکترونیکی نسبت به سیستم های آب پاش، در برخی از دیتاسنترها مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم اطفاء حریق پودر: این سیستم از پودرهای شیمیایی برای خاموش کردن آتش استفاده می کند. سیستم های اطفاء حریق پودر به دلیل کارایی بالا در خاموش کردن آتش های مختلف، در برخی از دیتاسنترها مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم اطفاء حریق گازی: در این سیستم از گاز جهت خاموش کردن آتش استفاده می‌شود که در ایران از 2 مدل گاز fm200 و IG550 (نیمی آرگون و نیمی نیتروژن است که به آن آرگونایت گفته می شود). در این سیستم سطح اکسیژن محیط به زیر 14 درصد می‌رسد و در نهایت آتش مهار می‌شود.

چرا نمیتوان از سایر گاز ها در اطفا حریق استفاده شود؟

co2: این نوع گاز بیهوش کننده است که استفاده از آن در دیتاسنترها ممنوع است

ایروسل: استفاده از گاز ایروسل در دیتاسنتر ممنوع است، زیرا پسماند سفید رنگ باقی می‌گذارد که مطابق استاندارد نیست.

انتخاب سیستم اطفاء حریق مناسب برای دیتاسنتر به عوامل مختلف ذیل بستگی دارد:

 • متراژ دیتاسنتر
 • نوع تجهیزات موجود در دیتاسنتر
 • بودجه
 • ملاحظات زیست محیطی

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان کارنو تماس بگیرید.

تماس با دفتر تهران:

021-88486300

تماس با دفتر مشهد:

051-37057050-4