عوامل تأثیرگذار در قیمت راه اندازی شبکه

خیلی از افراد قبل از راه‌اندازی شبکه با این سؤال مواجه می‌شوند که قیمت راه‌ اندازی شبکه به چه عواملی بستگی دارد.

همان‌طور که می‌دانید اهداف راه اندازی شبکه برای هر کسب و کاری متفاوت است. از همین جهت، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای راه اندازی شبکه تعیین کرد. اما، می‌توان به عواملی که بر روی این موضوع تأثیر می‌گذارند اشاره نمود.

اکنون در این مقاله، به توضیحات این عوامل می‌پردازیم. پس تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت راه اندازی شبکه:

همان‌طور که در مقدمه نوشته شد، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای راه اندازی تمامی شبکه‌ها در نظر گرفت. زیرا، هر شبکه با توجه به نیاز کاربری از اهداف و طراحی خاصی برخوردار است. بنابراین، قیمت راه‌اندازی هر شبکه نیز متفاوت خواهد بود.

درنتیجه، بهترین کار این است که قبل از تأسیس شبکه‌، در ابتدا نیازهای شبکه‌ی خود را با کمک مسئولین مربوطه بررسی نمائید و سپس بر اساس آن و میزان بودجه‌ی مشخص شده، قیمت نهایی را مشخص نمائید.

اکنون در ادامه به بررسی عواملی که بر قیمت راه اندازی شبکه تأثیر‌گذار هستند می‌پردازیم.

قیمت راه‌ اندازی شبکه,نصب شبکه,قیمت راه‌ اندازی شبکه,

انتخاب نوع سرور برای شبکه:

اینکه چه نوع سروری را برای شبکه‌ی خود انتخاب می‌نمائید، از عواملی است که بر روی قیمت راه‌اندازی شبکه تأثیر می‌گذارد. سرور، یکی از مهم‌ترین تجهیزات پسیو شبکه به حساب می‌آید. شما باید بدانید که شبکه‌یتان به چه نوع سروری نیاز دارد. به عنوان مثال: شبکه‌ی شما به سرور لینوکسی نیاز دارد یا به نوع ویندوزی آن؟ در نتیجه، بسته به انتخاب شما، قیمت نصب و راه‌اندازی شبکه کم یا زیاد خواهد شد. همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که از استراتژی‌های پشتیبان Back up یا از هاردهایی با ظرفیت بالا برای ذخیره‌سازی داده‌ها و اطلاعات استفاده نمائید. در نهایت، تمامی این موارد می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش قیمت راه اندازی شبکه شود.

کابل کشی در شبکه:

سیم کشی و کابل کشی نیز در هزینه‌ی راه اندازی شبکه‌ تاثیرگذار خواهد بود. کابل کشی شبکه، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ زیرا به وسیله‌ی آن می‌توان ارتباط میان کامپیوترها و سخت افزارهای مهم را برقرار نمود. همان‌طور که می‌دانید کابل‌ها در انواع گوناگونی عرضه می‌شوند. در نهایت، تصمیمی که برای انتخاب نوع کابل می‌گیرید، می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش قیمت راه اندازی شبکه شود. به عنوان مثال: کابل‌های فیبر نوری در مقایسه با سایر کابل‌ها از قیمت بیشتر برخوردار هستند و انتخاب آن‌ها باعث افزایش هزینه‌ی راه اندازی شبکه خواهد شد.

این موضوع کاملاً واضح خواهد بود که هر چقدر شبکه‌ی شما نیازمند به کابل‌هایی با کیفیت بالاتر باشد، به همان نسبت نیز هزینه‌ی ساخت شبکه افزایش می‌یابد.

خدمات پسیو شبکه:

خدمات پسیو نیز در قیمت‌ و هزینه‌ی راه‌اندازی شبکه تأثیر دارد.

منظور از خدمات پسیو شبکه، نصب و راه‌اندازی بخش‌های سخت افزاری شبکه می‌باشد.

نرم‌افزارهای امنیتی شبکه:

نرم‌افزارهای امنیتی شبکه نیز از عوامل موثر بر قیمت راه اندازی شبکه به شمار می‌رود. اغلب اوقات مدیران نیازمند این هستند که امکان مانیتورینگ و هشدار در شبکه‌های کامپیوتری برایشان فراهم گردد. برخورداری از چنین امکانی نیز به نرم‌ افزارهای امنیتی شبکه وابسته خواهد بود. از همین جهت، انتخاب یا عدم انتخاب چنین امکانی می‌تواند قیمت راه اندازی شبکه را کاهش یا افزایش دهد.

نصب شبکه,قیمت راه‌ اندازی شبکه,نصب شبکه,

پشتیبانی شبکه:

پشتیبانی شبکه، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت راه اندازی شبکه است. قیمت قرار داد پشتیبانی شبکه، بسته به این که سخت‌افزار و تجهیزات شبکه‌ی شما تا چه میزان پیچیده باشد، متغیر خواهد بود. قیمت پشتیبانی شبکه با توجه به اینکه در طول ماه چند ساعت به پشتیبانی نیاز خواهد بود، کاهش و افزایش می‌یابد و این موضوع نیز در روند قیمت‌گذاری نصب شبکه نقش دارد.

چند نکته که پیش از نصب شبکه، باید بدانید:

بهتر است قبل از نصب شبکه سؤالاتی را پاسخ دهید. پاسخ به این سؤالات منجر به شفاف سازی نیازهای شبکه می‌شود. این سؤالات به شرح زیر می‌باشد. از جمله:

 • کاربران شبکه قرار است چه نوع فایل‌هایی را در شبکه‌ی کامپیوتری به اشتراک بگذارند؟
 • کاربران شبکه به چه نرم‌افزارها و امکاناتی نیاز دارند؟
 • کاربران به چه تعداد کامپیوتر، سخت‌افزار، اسکنر، پرینتر و غیره نیاز دارند؟
 • نیاز کاربران به امروز محدود است یا احتمال تغییر نیاز و یا گسترده شدن امکانات کاربران در آینده وجود خواهد داشت؟
 • ساختار وایرلس در شبکه نیاز است که تا چه شعاعی را پوشش دهد؟
 • آیا باید امکان دسترسی به اطلاعات داخل شرکت از بیرون شرکت وجود داشته باشد یا خیر؟

تمامی این پرسش‌ها به شما کمک خواهد کرد تا با توجه به نیاز شبکه، شبکه‌ی خود را طراحی و اجرا کنید. همچنین بهتر است که قبل از احداث شبکه مشخص نمائید که قرار است از شبکه‌ی سیم دار استفاده نمائید و یا از شبکه‌ی بی‌سیم؟!

هر کدام از این شبکه‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب هر یک از آن‌ها، روند قیمت‌گذاری نصب شبکه را تغییر می‌دهند.

با دریافت مشاوره از هدررفت هزینه‌های راه‌اندازی شبکه بپرهیزد:

بهتر است قبل از راه اندازی شبکه در ابتدا با کارشناسان مرتبط صحبت نمائید. دریافت راهنما از مشاورین، به شما کمک خواهد کرد تا نیازهای شبکه‌ی خود را بهتر بشناسید و با توجه به نیازهای مشخص شده و میزان بودجه‌ی در نظر گرفته شده، به راه اندازی شبکه اقدام نمائید.

دریافت اطلاعات لازم به شما کمک خواهد کرد تا از صرف هزینه‌های گزاف برای به وجود آمدن شبکه بپرهیزد و بتوانید شبکه‌ی خود را با قیمتی مناسب‌تر، راه‌اندازی نمائید.

سخن آخر:

همان‌طور که می‌دانید نصب و راه‌اندازی شبکه، مزایای زیادی را به همراه دارد. داشتن یک شبکه باعث می‌شود که:

 • امنیت اطلاعات و داده‌ها ارتقاء یابد.
 • پشتیبانی و مدیریت اطلاعات راحت‌تر صورت گیرد.
 • اشتراک‌گذاری داده‌ها با سهولت و سرعت بیشتری انجام شود.
 • امکان استفاده از منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به صورت اشتراکی فراهم شود.
 • هزینه‌ها کاهش یابد.

در نتیجه، اقدام برای طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری امر مهمی می‌باشد. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت راه اندازی شبکه‌ی خود همین حالا با مشاورین و کارشناسان ما تماس بگیرید تا پس از بررسی‌های لازم از میزان بودجه‌ی مورد نیاز آگاه شوید.

امید است که از این مقاله لذت برده باشید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.