چگونه تغییر آب و هوا بر انتخاب سایت مرکز داده تأثیر می‌گذارد؟

سایت مرکز داده

با رایج شدن مراکز داده پرقدرت، مراکز داده سازگار با محیط زیست یا دوستدار طبیعت نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. همانطور که حجم داده‌ها افزایش می‌یابد، اندازه سایت مرکز داده نیز بزرگ‌تر می‌شود و نیاز به قدرت بیشتری برای مدیریت  دارد. بنابراین، تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها در حال ایجاد مراکز داده سازگار با محیط زیست برای مقابله با تغییرات آب و هوا هستند.

در نتیجه فشار ناشی از دیجیتالی شدن و تضاد تغییرات آب و هوایی در مراکز داده، سازمان‌ها، زیرساخت‌های دیجیتالی جدیدی برای پردازش و ذخیره حجم فزاینده داده‌های تولید شده خود، نیاز دارند. با این حال، این زیرساخت باید تا حد امکان کم‌ترین تأثیر زیست محیطی داشته باشد و علیرغم تغییرات آب و هوایی، برای سال‌ها کار کند. ایجاد مرکز داده یک سرمایه گذاری بلندمدت است و انتخاب یک مکان مستلزم در نظر گرفتن خواسته‌های کسب و کار و همچنین نیازهای جامعه محلی‌ست.

 

انتخاب سایت مرکز داده با توجه به تغییرات آب و هوایی تغییراتی کرده است

تقاضای انرژی

از آنجایی که داده‌های بیشتری باید پردازش شوند، مرکز داده باید بزرگ‌تر شود. بنابراین، بهترین روش برای کاهش اثرات زیست محیطی و هزینه‌های عملیاتی، کاهش میزان برق مورد نیاز آن است. تلفات انرژی در سیستم خنک کننده یک مرکز داده ممکن است بخش بزرگی از کل انرژی مورد نیاز را تشکیل دهد.

کارایی مصرف انرژی (PUE) یک مرکز داده با تقسیم توان مطلق مصرف شده بر توان مصرفی، برای محاسبات تعیین می‌شود. اگر نسبت نزدیک به 1.0 باشد، سیستم کارآمدتر است. با در نظر گرفتن این موضوع، توجه دقیق به دما، کاهش در استفاده بیش از حد سرور‌ها و بهره‌ وری انرژی، همگی استراتژی‌های نسبتاً کم‌هزینه‌ای برای کاهش مصرف انرژی مراکز داده هستند.

دیتاسنتر

خنک سازی سرورها، حدود 40 درصد انرژی مصرفی مراکز داده را مصرف می‌کند

خنک کننده غیرفعال (سیستمی که از مخلوط شدن هوای سرد و گرم جلوگیری می‌کند) و خنک کننده مایع که در آن، سرورها در یک قفسه پر از خنک کننده، غوطه ور می‌شوند، دو گزینه برای افزایش کارایی هستند. گرمای سرورها توسط مایع خنک کننده جذب و سپس از رک خارج می‌شود.

کمبود منابع سایت مرکز داده

مراکز داده پیشگام تعهدات انرژی تجدیدپذیر هستند. کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات نیز به طور فزاینده‌ای از ایجاد انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت می‌کنند. گام منطقی بعدی در این فرآیند این است که شرکت‌های فناوری و مشتریان مراکز داده، ظرفیت انرژی تجدیدپذیر خود را چه در محل یا در داخل مناطق خدمات شهری ایجاد کنند.

به عنوان مثال، “AWS” (سرویس‌های وب آمازون) به طور فعال در حال سرمایه گذاری در مزارع بادی جدید در ایالات متحده و اروپا، از جمله پروژه جدید 91.2 مگاواتی در سواحل Donegal، ایرلند، برای تامین مراکز داده خود در منطقه دوبلین است. علاوه بر این، بسیاری از کسب و کارها در صورت مناسب بودن امکانتشان، انرژی خورشیدی را در نظر می‌گیرند.

در حالی که باد و خورشید هر دو وابسته به آب و هوا هستند، امروزه استفاده از انرژی و نیروی جزر و مد گزینه قابل اعتمادتر و پایدارتری‌ست. از آنجایی که نیروی جزر و مد قابل پیش‌بینی‌ست، سیستم‌های ذخیره انرژی ممکن است به طور کارآمد و مقرون به صرفه اندازه گیری شوند.

غیر قابل پیش‌‎بینی بودن سایت

طراحان و اپراتورهای مراکز داده باید تغییرات آب و هوایی و پیامدهای آن را از ابتدای فرآیند تولید برای امنیت سایت مرکز داده در نظر بگیرند. سیل، خشکسالی و صاعقه ناشی از طوفان‌های مکرر ممکن است؛ عواقب فاجعه باری داشته باشد. در نتیجه، باید احتمال وقوع سیل یا خشکسالی را در نظر بگیرند، زیرا منابع مهم آبی ممکن است در حالت هشدار یا خطر باشند.

علاوه بر این، حتی اگر یک مکان را به طور کامل از نظر فعالیت لرزه‌ای، خطر فاجعه طبیعی، در دسترس بودن و پهنای باند ارزیابی کنید، عوامل پیش‌بینی نشده دیگری ممکن است پروژه را خراب کنند. برای مثال پیچیدگی ساخت سایت مرکز داده، خود یک خطر است.

اجرای زیرساخت اتاق سرور

فروشندگان متعدد، پیمانکاران فرعی، تا 50 رشته اغلب در پروژه مشارکت دارند، از جمله سازه، برق، HVAC، لوله کشی، پمپ سوخت، شبکه و امنیت. در نتیجه، اکثریت قریب به اتفاق خرابی‌های مرکز داده ناشی از خطای انسانی‌ست. تقریباً سه چهارم اپراتورها معتقدند که بهبود مدیریت، فرآیندها یا راه‌اندازی ممکن است از خرابی در شدیدترین موارد جلوگیری کند. مدیران پروژه ماهر و با تجربه باید از ابتدا تا انتها بر این تلاش نظارت داشته باشند تا از عملیات بدون مشکل اطمینان حاصل کنند.

با توجه به انقلاب دیجیتال و تغییرات آب و هوایی، سبک زندگی و محیط کار مردم تغییر کرده است و زیرساخت‌های دیجیتال نیز باید سازگار شوند. مراکز داده باید در خط مقدم اتخاذ فناوری پاک و پایدار باشند و با کاهش استفاده از منابع محدود و کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها، پیشرفت‌هایی را که مستقیماً به نفع جامعه است را ترویج کنند.

ساخت (سایت) مرکز داده یک سرمایه گذاری بلند مدت است. در نهایت، زمانی که نوبت به ساخت یک مرکز داده در مقیاس فوق‌العاده بزرگ می‌رسد، احتمالاً مهم‌ترین عاملی‌ست که باید در نظر گرفته شود.

 

سخن آخر

شما می‌توانید برای طراحی و اجرای زیر ساخت سایت مرکز داده با مشاوران و کارشناسان شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. کارشناسان و مشاوران ما در کنار شما خواهند بود تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهند و تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار بدهند.

به یاد داشته باشید که اجرای دیتاسنتر کار متخصصان حرفه‌ای بوده و راه‌ اندازی آن باید متناسب با استانداردهای تعریف شده باشد. از همین جهت، قبل از اقدام جهت طراحی و اجرا، تیم حرفه‌ای و مورد اعتماد خود را پیدا کنید. (شما می‌توانید استاندارد سازی دیتاسنتر خود را به گروه فنی و مهندسی کارنو بسپارید.)  چنانچه زیرساخت مرکز داده، اشکالی داشته باشد، شبکه‌ شما با اختلال مواجه خواهد شد و ممکن است خسارت‌های مالی زیادی را تجربه نمائید. پس آگاهانه انتخاب کنید و برای افزایش اطلاعات خود، سایر مقالات ما را بخوانید.

شرکت فنی و مهندسی کارنو، با توجه به دانش و تجربه ی خود در صنعت IT می‌تواند، در طراحی و راه اندازی سازی دیتاسنتر مطابق با استانداردهای جهانی به مشتریان خود کمک شایانی کند.

امیدواریم که از محتوای خوانده شده راضی بوده باشید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما و انتشار مقالات بیشتر و مفید در مورد مراکز داده سبز یا دوستدار طبیعت باشید و نظرات، انتقادات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.