برترین تکنولوژی های خنک کننده در مراکز داده جهان

خنک کننده‌

خنک سازی مرکز داده موضوع بسیار مهمی‌ست. به همین دلیل است که در بین متخصصان این صنعت، تامین خنک کننده‌ به چالشی بزرگ معروف شده‌است.

بر کسی پوشیده نیست که دیتاسنترها برق زیادی مصرف می‌کنند. سرورهای مرکز داده، اغلب سطوح باورنکردنی گرما تولید می‌کنند. این گرما باید به دقت کنترل شود، زیرا خطر جدی برای سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و سخت‌افزاری که در مرکز داده قرار دارند، به همراه می‌آورد.

متأسفانه، کنترل دما و رطوبت دیتاسنتر آنطور که به نظر می‌رسد آسان نیست، بلکه ممکن است دشوار و گران باشد و اغلب مستلزم مصرف مقادیر زیادی انرژی برای نگهداری تجهیزات در شرایط عالی‌ست. در واقع، نیاز به سیستم خنک‌کننده و هزینه بالای آن یکی از دلایل کلیدی‌ست که چرا کسب‌وکارها تمایل دارند از مراکز داده (هم محل) استفاده برند.(شما میتوانید جهت کنترل و مانیتورینگ شرایط  محیطی از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو استفاده کنید. )

دیتاسنترهای مدرن برای حفظ دمای بهینه، کاهش خطر آسیب، از دست دادن داده‌ها و خرابی ناشی از گرمای بیش از حد، به طیف وسیعی از فناوری‌های خنک کننده‌ مختلف متکی هستند. در این مقاله درباره اینکه فناوری خنک‌کننده دیتاسنتر چه می‌کند و چرا برای کسب‌وکارهای در حال رشد امروز بسیار حیاتی‌ست، توضیح خواهیم داد.

 

آشنایی با فناوری خنک کننده‌ دیتاسنتر

خنک سازی یکی از اولویت‌های اصلی مدیریت دیتاسنترهاست. مراکزداده باید همیشه خنک شوند تا گرمای افزایش یافته را کنترل کرده و از سرورها و سخت افزارهای درونشان محافظت کنند.

دستگاه‌های ذخیره سازی، سخت افزار شبکه و سرورها همگی تا حدی گرما تولید می‌کنند. زمانی که با تمام ظرفیت کار می‌کنند و توسط سرورها و سخت افزارهای دیگری که دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند احاطه شده اند، سطح گرما می‌تواند تا حد زیادی بالا رود. اگر فضا سرد نشود، ممکن است آسیب به دستگاه‌ها، شروع شود.

 

خطرات احتمالی گرم شدن دما در مرکز داده

خطرات اصلی که تجهیزات را تهدید می‌کند، آسیب به اجزای شکننده سرورها و سخت افزار و کاهش طول عمر کلی قطعات مختلف است. نیازی نیست که ما به شما بگوییم که تجهیزات سرمایه عظیم یک شرکت هستند، بنابراین هر گونه کاهش در طول عمر آن منجر به افزایش قابل توجه هزینه خواهد شد.

سیستم نظارت و مانیتورینگ

دیتاسنترها همیشه خنک نگه داشته می‌شوند تا خطر آسیب به قطعات محدود شود و تجهیزات با پتانسیل کامل کار کنند. این کار باعث افزایش طول عمر تجهیزات می‌شود و تضمین می‌کند که خرابی غیرمنتظره در نتیجه آسیب حرارتی در مرکز داده رخ نمی‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجرای دیتا سنتر و اتاق سرور و سیستم خنک سازی آن با کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.

 

آخرین تکنولوژی خنک کننده‌ در دیتاسنترها

دیتاسنترهای پیشرو برای حفظ دماهای مشخص به مجموعه‌ای از فناوری‌ ها در خنک کننده‌ مراکز داده، مختلف متکی هستند.

تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر (CRAC)

(Computer Room Air Conditioner) یا تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر، نوعی از تهویه مطبوع است که به طور خاص برای استفاده در مراکز داده و اتاق سرور طراحی شده و یک گزینه مقرون به صرفه تلقی می شود؛ اما انرژی بالایی مصرف می‌کنند و بنابراین گران قیمت هستند.

هواساز اتاق کامپیوتر (CRAH)

اگر دیتاسنتر در مکانی با آب و هوای نسبتا خنک قرار دارد، (Computer Room Air Handler) گزینه بسیار خوبی‌ست. این وسیله، از هوای خارج از دیوارهای دیتاسنتر به همراه فن‌ها و آب سرد برای کاهش دمای داخل استفاده می‌کند.

خنک کننده‌ بردار کالیبره شده (CVC)

سرویس‌های با چگالی بالا اغلب با استفاده از روشی به نام  خنک کننده‌ بردار کالیبره شده (Calibrated Vectored Cooling) خنک می‌شوند. این گزینه امکان افزایش تعداد بردهای مدار روی هر شاسی سرور را با بهبود جریان هوا در داخل اتاق فراهم می‌کند.

خنک کننده‌ تبخیری

هوای گرم داخل دیتاسنتر را می‌توان با استفاده از آب خنک کرد. آب در نتیجه تبخیر شدن هوای اطراف را خنک می‌کند. اگر مصرف انرژی نگران کننده باشد، این مورد گزینه خوبی‌ست، اما برای عملکرد مستلزم سطح بالایی از مصرف آب است.

خنک کننده‌ رایگان

یک راه کارآمد بدست آوردن انرژی رایگان از طبیعت برای دیتاسنترهایی که در مکان‌های خنک‌تر قرار دارند، تلقی می‌شود. می‌توان در صورت امکان در شرایط جغرافیایی مناسب، از هوای سرد بیرون استفاده کرد. هوای سردتر از بیرون ساختمان وارد می‌شود تا دمای هوای داخل کاهش پیدا کند. در این روش نیازی به استفاده از تکنولوژی برای سرد کردن محیط نیست. متأسفانه، در آب و هوای گرم‌تر نمی‌توان از این روش استفاده کرد؛ اما به هر حال برای بسیاری از مراکز داده در سراسر جهان بسیار مفید است.

دمای اتاق سرور

سیستم آب سرد

دیتاسنترها گاهی اوقات کارخانه‌های چیلر مخصوص به خود را دارند که می‌توان از آنها برای تسهیل خنک سازی از طریق سیستم آب سرد استفاده کرد. در این روش از آب سرد برای کاهش دما در مرکز داده استفاده می‌کنند و هوا را با استفاده از هواگیرهای طراحی شده مخصوص خنک می‌کنند.

راهروی سرد و مهار راهروی گرم

برخی از دیتاسنترها به روشی برای خنک‌سازی متکی هستند که به مهار راهرو یا اتاق سرد و گرم شناخته می‌شود. این روش شامل ایجاد اتاق‌های سرد و گرم متناوب، با ورودی‌ها و خروجی‌های هوا در جلو و پشت قفسه‌های رک است. بنابراین هوای داغ خارج شده مستقیماً به ورودی‌های هوا می‌رود تا خنک شود و دمای کلی به طور موثر کاهش یابد.

کف کاذب

دیتاسنترهای هدفمند را می‌توان با امکانات طراحی کرد. ایجاد یک سیستم کف کاذب اتاق سرور نمونه بارز این امر است و شامل ارتفاع دادن به کف اصلی دیتاسنتر است تا فضایی برای خنک کردن لوله‌ها یا جریان بهتر هوا در زیر زمین فراهم شود. از این فضا می‌توان برای عبور کابل‌های برق نیز استفاده کرد. هنگامی که دیتاسنترها به این شکل طراحی می‌شوند، می‌توان آنها را با کارایی بیشتری خنک کرد.

 

خنک کننده‌ دیتاسنتر در آینده

به نظر می‌رسد تقاضا برای مراکز داده در سال‌ها و دهه‌های آینده افزایش یابد. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که شاهد پیشرفت‌های بیشتر در هوش مصنوعی و اینترنت اشیا باشیم که منجر به افزایش استفاده از داده‌ها و در نتیجه اتکای بیشتر ما به مراکز داده می‌شود. این احتمال وجود دارد که اهمیت خنک‌سازی در مراکز داده سراسر جهان افزایش یابد.

خنک سازی دیتاسنتر در حال حاضر یک مساله مهم در صنعت است، نوآوران این صنعت در جهان همچنان به دنبال راه‌های بهتر و کارآمدتر انرژی برای نگهداری از تجهیزات مراکز داده در دمای بهینه هستند. بنابراین در سال‌های آینده باید منتظر ظهور پروژه‌ها و فناوری‌های جدید باشیم.