معرفی سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند

سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند

همان‌طور که می‌دانید مراکز داده به علت نگهداری داده‌ها، بسیار حائز اهمیت هستند و در زمان راه‌اندازی مراکز داده باید تمامی موارد استاندارد رعایت گردد. اما تنها راه اندازی مراکز داده مهم نمی‌باشد؛ بلکه نگهداری و کنترل آن نیز پس از ساخت امر مهمی تلقی می‌گردد. قطعاً انسان‌ها از چنین قابلیتی برخوردار نیستند که به صورت تمام وقت به بررسی و کنترل مراکز داده بپردازند و انجام این کار باید برای نیروی انسانی کار بسیار دشواری ‌باشد.

در نتیجه، برای مدیریت و کنترل اتاق سرور یا مراکز داده به سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند نیاز است. استفاده از این سیستم‌های هوشمند به شما کمک خواهد کرد تا به صورت 24 ساعته بر روی عملکرد اتاق سرور خود نظارت داشته باشید و در صورت هرگونه تغییری در دما، رطوبت و سایر فاکتورها از آن مطلع شوید. در صورتی که عوامل محیطی اتاق سرور از حد استاندارد فراتر برود، آلارم‌هایی برای افراد مسئول ارسال خواهد شد که این آلارم‌ها منجر می‌شود تا افراد مسئول هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهند.

درواقع تمامی مراکز داده برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات و سرورها و همچنین برای جلوگیری از ضررهای مالی و جانی باید به چنین سیستم‌های‌ هوشمندی تجهیز شوند.

در نتیجه، شما می‌توانید با استفاده از این سیستم‌های مانیتورینگ، مرکز داده‌ی خود را به یک مرکز داده‌ی هوشمند تبدیل نمائید.

اکنون در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند بپردازیم.

سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره نمودیم، تمامی مراکز داده باید به سیستم‌های مانیتورینگ هوشمند مجهز شوند. زیرا این سیستم‌ها نظارت بر عملکرد اتاق سرور را برای مدیران اتاق سرور میسر می‌کنند. این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند که میزان رطوبت و دمای اتاق سرور را به صورت دقیق می‌سنجد. علاوه بر این، این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمامی شرایط محیطی اتاق سرور را زیرنظر گرفته و آنالیز می‌کنند. به عنوان مثال اگر در اتاق سرور نشتی آبی صورت بگیرد این سیستم‌های هوشمند با استفاده از سنسورهای خود این وضعیت را بالافاصله تشخیص داده و سریعاً مدیران مرکز داده را از طریق ارسال آلارم مطلع می‌کنند. پس می‌توان گفت که: سیستم‌های مانیتورینگ و کنترل هوشمند، سیستم‌هایی هستند که بر عملکرد و شرایط محیطی اتاق سرور، نظارت دارند و در صورت هر گونه تغییر در اتاق سرور، تغییرات را به مدیران مراکز داده از طریق آلارم انتقال می‌دهند.

معرفی سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند:

در این بخش از زیر عنوان به معرفی سیستم‌های مانیتورینگ و کنترل هوشمند شرکت فنی و مهندسی کارنو می‌پردازیم. این سیستم‌ها که ساخته‌ی خود شرکت کارنو می‌باشند به شرح زیر آورده شد‌ه‌اند. از جمله:

 • سیستم کنترل و مانیتورینگ .KarnoLogic
 • سیستم کنترل و مانیتورینگ Smart bitrack.
 • سیستم کنترل و مانیتورینگ Mini Smart BitRack.

اکنون در ادامه هر یک از این محصولات را به شما توضیح می‌دهیم.

معرفی سیستم کنترل و مانیتورینگ KarnoLogic:

این سیستم برای کنترل و نظارت بر اتاق سرور طراحی شده است. شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه شرایط محیطی اتاق سرور خود را کنترل نمائید. بنابراین، اگر به دنبال یک پکیج مدیریت زیرساخت دیتاسنتر هستید ما به شما سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند کارنو لاجیک را پیشنهاد می‌دهیم. این سیستم‌های هوشمند، نحوه‌ی فعالیت کلیه‌ی تجهیزات و سیستم‌های زیر مجموعه دیتاسنتر را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

این سیستم می‌تواند مواردی چون: رطوبت، تردد، میزان روشنایی محیط و سایر پارامترها را بررسی نماید. این سیستم قادر به تولید هشدار است. ارسال این هشدار به صورت شنیداری، نوری، نرم‌افزار مدیریتی یا ارسال پیامک می‌باشد.

معرفی سیستم کنترل و مانیتورینگ Smart bitrack:

این سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند برای داخل رک طراحی شده است. این سیستم به نظارت دائمی در شرایط محیطی رک می‌پردازد. اسمارت بیت رک، محصول کاربردی است که در صنعت IT از آن استفاده می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید صاحب رکی هوشمند شوید، این دستگاه را خریداری نمائید.

این محصول از مزایای زیر برخوردار است. از جمله:

 • قابلیت اندازه‌گیری دما.
 • قابلیت اندازه‌گیری رطوبت.
 • مجهز به سیستم دزدگیر.
 • قابلیت اتصال سنسور نشتی آب و تشخیص نشتی آب و آلارم در صورت لزوم.
 • قابلیت تشخیص قطع شدن برق UPS و برق شهری.
 • قابلیت اتصال سنسور دود برای داخل رک.

و غیره.

سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند,سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند کارنو لاجیک,سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند,

 معرفی سیستم کنترل و مانیتورینگ Mini Smart Bitrack:

این دستگاه نیز برای کنترل شرایط محیطی اتاق سرور طراحی شده است. قابلیت‌های این دستگاه بی‌شمار می‌باشد. در ادامه به چند مورد از این قابلیت‌ها اشاره می‌نمائیم.

 • قابلیت اندازه گرفتن میزان دما و رطوبت.
 • مجهز به سیستم دزدگیر.
 • مجهز به سیستم آلارم برای اعلام حریق.
 • قابلیت تشخیص قطع شدن ورودی برق شهر.
 • قابلیت اتصال به سنسور دود.
 • امکان اتصال به سنسور تشخیص حرکت متصل به سیستم دزدگیر.
 • قابلیت مانیتور و کنترل از روی پانل لمسی.
 • دارای ساعت و تاریخ داخلی شمسی.
 • ثبت تاریخچه هشدارها و وقایع.
 • یک عدد پورت خروجی برای اتصال به آژیر در صورت نیاز.

و غیره.

این سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند از یک سال گارانتی برخوردار می‌باشد. این دستگاه به صورت 24 ساعته داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و در صورت وجود مشکل، به واسطه‌ی آلارم‌های تعریف شده، آن مشکل را به مسئولان مربوطه ارائه می‌دهد.

خرید سیستم مانیتورینگ و کنترل هوشمند:

شما می‌توانید برای خرید سیستم مانیتورینگ اتاق سرور و کف کاذب اتاق سرور، همین الآن با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان و متخصصان ما به شما کمک خواهند کرد تا با توجه به نیاز شبکه‌ی خود، یکی از سیستم‌های مانیتورینگ و کنترل هوشمند را انتخاب نمائید.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و نظرات، انتقادات و سؤالات خود را در قسمت دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.