چگونه مراکز داده غیر متمرکز، آینده را در دست خواهند گرفت؟

مراکز داده غیر متمرکز

مراکز داده غیر متمرکز به واحدهای تسهیلاتی کوچک‌تر از مرکز داده اصلی، گفته می‌شود که نزدیک به جمعیتی که به آنها خدمت می‌کنند، قرار دارند و منابع رایانش ابری و محتوای کش شده را به کاربران نهایی تحویل می‌دهند. این مراکز معمولاً به یک مرکز داده مرکزی بزرگ‌تر یا چندین مرکز داده متصل می‌شوند و با خدمات پردازش داده‌ها و محاسبات غیر متمرکز تا حد امکان به سازمان‌ها اجازه می‌دهند تا تاخیر زمانی را کاهش دهند و تجربه مشتری را بهبود بخشند.

اگرچه سرمایه گذاری‌های قابل توجه در مرکز داده لبه یا غیر متمرکز تازه آغاز شده است، این مراکز داده می‌توانند پردازش داده با تأخیر کمتری نسبت به مراکز داده اصلی ارائه دهند.

مراکز داده لبه نزدیک‌تر به کاربر نهایی از ابر عمومی قرار دارند. آنها طیف گسترده ای از برنامه‌های نسل بعدی را فعال می‌کنند و مزایای تاخیر کمتر، امنیت مرکز داده بالاتر و کنترل بیشتر بر داده‌های خود را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. ابر عمومی – که تحت سلطه هایپراسکیلرها (گوگل، آمازون، مایکروسافت) است – دارای مزایای زیادی‌ست و بار اینترنت را بر دوش خود حمل می‌کند. با این حال، با توسعه برنامه‌های کاربردی بیشتری که از محاسبات لبه‌ای سود می‌برند، مراکز داده لبه به حوزه بزرگی برای سرمایه‌گذاری تبدیل خواهند شد.

اصطلاح مرکز داده لبه بحث‌های زیادی را برانگیخته است. محاسبات لبه م‌ تواند در مکان‌های مختلف وجود داشته باشد و این مراکز داده می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند.

 

چرا به مراکز داده غیر متمرکز “Edge data centers” نیاز داریم؟

همانطور که اشاره شد، مراکز داده غیر متمرکز، مراکز داده کوچکی هستند که به طور غیر متمرکز، جدا و پراکنده از شبکه اصلی قرار دارند؛ جایی که کاربران محلی نیز بتوانند به دستگاه‌ها نزدیک‌تر باشند. داشتن قدرت محاسباتی در این دیتا سنترهای کوچک، عملکرد سریع‌تر و تأخیر زمانی کمتر را ممکن می‌سازد؛ زیرا سازمان‌ها مجبور نیستند داده‌ها را برای پردازش به مراکز داده دوردست منتقل کنند.

به‌ عنوان مثال، با نگهداری و انتقال داده‌ها و قدرت محاسباتی در یک مرکز داده غیر متمرکز، کارخانه‌ای که صندلی‌های خودرو تولید می‌کند، می‌تواند از الگوریتم‌های تحلیل بصری برای شناسایی عیوب در همان مکان و زمانی که صندلی زیر دست کارگران تولید می‌شود، بهره برد.

سرعت کم و کندی عملکرد، همیشه یک چالش برای مدیران مراکز داده بوده است، اما در سال‌های اخیر به دلیل به وجود آمدن کلان داده‌ها، اینترنت اشیا، سرویس‌های ابری و استریم و سایر روندهای فناوری، به یک مشکل مهم و حیاتی تبدیل شده است. کاربران نهایی در هر مکان و هر زمان خواستار دسترسی به برنامه‌ها، خدمات و داده‌های موجود در مراکز داده امروزی هستند و تأخیر دیگر قابل تحمل نیست. در نتیجه، سازمان‌ها در بسیاری از صنایع، مراکز داده پراکنده محلی را به عنوان راهی کارامد و مقرون به صرفه برای ارائه محتوا وعملکردشان به مشتریان برمی‌گزینند.

 

مراکز داده غیر متمرکز

 

ویژگی‌های کلیدی مراکز داده غیر متمرکز

مراکز داده غیر متمرکز ممکن است توسط متخصصان مختلف مرکز داده بر اساس نقش‌ها، کار یا اولویت‌هایشان، متفاوت تعریف شوند. با این حال، بیشتر تعاریف دارای ویژگی‌های کلیدی زیر هستند:

مرکز داده محلی. این مراکز داده غیر متمرکز در نزدیکی مناطقی که به آنها خدمت می‌کنند قرار می‌گیرند و از راه دور مدیریت می‌شوند.

مرکز داده کوچک. دارای اجزای مشابه یک مرکز داده سنتی و اصلی هستند، اما در فضای بسیار کوچک‌تری قرار دارند.

مرکز داده بخشی از فضای یک مرکز داده بزرگ‌تر. یکی از چندین مرکز داده در یک شبکه پیچیده از جمله یک بخش از مرکز داده سازمان مرکزی‌ست.

مراکز داده با ماموریت حیاتی. مراکز داده غیر متمرکزحاوی داده‌ها، برنامه‌ها و خدمات حیاتی برای پردازش و ذخیره‌سازی مبتنی بر عدم تمرکز هستند.

 

پیش‌بینی آینده مراکز داده غیر متمرکز

شرکت‌های مختلف در سال‌های آینده، اعم از مخابراتی و ارائه‌دهندگان خدمات ابری به طور فزاینده‌ای روی مراکز داده غیر متمرکز “edge data centers” سرمایه‌گذاری خواهند کرد. این کار به منظور سرعت بخشیدن به برنامه‌هایی مانند پخش ویدئو، اتوماسیون کارخانه‌ها و پزشکی از راه دور همچنین  فن آوری‌های جدید مانند وسایل نقلیه و واقعیت افزوده مجازی (AR/VR)  انجام خواهد شد.

“PricewaterhouseCoopers” که یک شبکه خدمات چند ملیتی‌ست؛ پیش‌ بینی می‌کند بازار جهانی مراکز داده غیر متمرکز بیش از سه برابر خواهد شد و از 4 میلیارد دلار در سال 2017 به 13.5 میلیارد دلار در سال 2024 می‌رسد.

همچنین در حال حاضر حدود 10 درصد از داده‌ها خارج از یک مرکز داده اصلی و متمرکز  و یا توسط تکنولوژی ابری ایجاد و پردازش می‌شوند، اما تا سال 2025، این رقم به 75 درصد خواهد رسید.

 

 

مرکز داده

 

علاوه بر هوش مصنوعی و سیستم اتوماسیون در کارخانه‌ها، موارد استفاده برجسته‌تر دیگری نیز از محاسبات در مراکز غیر متمرکز انجام می‌شود:

 

تحویل محتوا توسط مراکز داده غیر متمرکز

انتشار و بازدید ویدیو، بیش از هر زمان دیگری محبوب شده است و شبکه‌های تحویل محتوا اکنون باید ویدیوهای بزرگ‌تراز 4K را مدیریت کنند. با استفاده از مراکز داده پراکنده و غیر متمرکز، نه تنها ویدیوی سریع و باکیفیت را برای مصرف کنندگان تهیه می‌شود، بلکه با توجه به اینکه سرویس‌های استریم به طور فزاینده‌ای محتوای منحصر به فرد تولید می‌کنند، وجود مراکز داده کوچک‌تر و پراکنده، به گروه‌های تولید فیلم و تلویزیون اجازه می‌دهد تا روزانه خودشان – فیلم خام و ویرایش نشده – را به این سایت‌ها باسرعت بیشتر و تاخیر کمتر ارسال کنند.

 

بازی‌های ویدیویی

بازی‌های ویدیویی و ورزش‌های مجازی شاید از مواردی باشد که مصرف کنندگان آن نیاز به سریع‌ترین اتصال به شبکه های کامپیوتری و سرور اصلی را دارند. برای سرعت بخشیدن به این امر وجود مراکز داده محلی و غیر متمرکز ضروری‌ست.

 

زیرساخت‌های 5G  و 4G

در حالی اپراتو‌رهای تلفن همراه در حال انجام سرمایه گذاری‌های هنگفت در شبکه‌های 5G هستند که شبکه‌های 4G موجود آنها با افزایش تقاضا برای خدمات جدید و برنامه‌های کاربردی روبه‌رو هستند. مراکز داده پراکنده و غیر متمرکز، همچنین می‌توانند تجربیات مشتریان را برای برنامه‌ریزی بهتر این سرویس‌ها و برنامه‌های 4 گیگ و 5 گیگ انتقال ‌دهند.

 

پزشکی از راه دور

همه گیری کویید 19، سرعت پذیرش و ویزیت مجازی پزشکان را افزایش داد. اما برای اینکه صنعت مراقبت‌های بهداشتی و خدمات پزشکی از راه دور را بهبود بخشد، به زیرساخت‌های محلی و مراکز داده غیر متمرکز بیشتری نیاز دارد.

 

وسایل نقلیه خودران

خودروهای بدون سرنشین، به قدرت محاسباتی عظیمی در مراکز داده غیر متمرکز نیاز دارند که توان تولید تا 5 ترابایت داده در ساعت را داشته باشند.

مرکز داده سطح بالا

 

شرکت‌های مخابراتی و ارتباط از راه دور باعث رشد مرکز داده غیر متمرکز می‌شوند

امروزه شرکت‌های مخابراتی بزرگ‌ترین محرک‌ برای ایجاد مراکز داده غیر متمرکز هستند. در همین حال، ارائه دهندگان خدمات ابری، اکنون در حال ایجاد این مراکز هستند و به کار خود ادامه می‌دهند. درمورد شرکت‌های دیگر، بزرگ‌ترین انگیزه جهت ایجاد مراکز داده غیر متمرکز، اتوماسیون صنعتی و استفاده از اینترنت اشیا برای فعال کردن تولید هوشمند است. با این حال آنها از مراکز داده محلی و پراکنده برای مراقبت‌های بهداشتی و خرده‌فروشی نیز استفاده می‌کنند.

«کلیف گروسنر» تحلیلگر، اعتقاد دارد که شرکت‌ها زیرساخت‌های محاسباتی غیر متمرکز را در محل خود، مانند طبقات کارخانه یا شعب خرده فروشی، احداث می‌کنند، اما به مراکز داده اصلی نیز متکی هستند.

ظرفیت شبکه تحویل محتوا و مجازی‌سازی عملکرد شبکه در حال حاضر بزرگ‌ترین محرک‌های استقرار و احداث مراکزغیر متمرکز مخابراتی هستند. استفاده از مراکز داده پراکنده برای نسل بعد تکنولوژی مانند وسایل نقلیه خودران و AR/VR هنوز در مراحل اولیه است. انتظار می‌رود که شرکت‌های مخابراتی در آینده بیشتر روی مراکز داده غیر متمرکزسرمایه‌گذاری کنند تا  درآمد جدیدی از ارتباطات خودروهای خودران، AR/VR و همچنین تحویل محتوای ویدیویی و بازی‌ها کسب کنند.

 

گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول در ایران است. جهت مشاوره با کارشناسان شرکت فاز شبکه کارنو تماس بگیرید. با مقالات آینده از برترین‌های تکنولوژی در مراکز داده همراه ما باشید.