نکاتی برای جلوگیری از آتش سوزی اتاق سرور و دیتاسنتر

چند توصیه برای جلوگیری از آتش سوزی اتاق سرور و دیتاسنتر

آتش سوزی اتاق سرور و یا دیتاسنتر یکی از بدترین اتفاقات است و خسارت های جبران ناپذیری به همراه دارد. زیرا آتش سوزی باعث می شود که کل تجهیزات با تمام اطلاعات مهمی که روی آن ها ذخیره شده از بین بروند و علاوه بر خسارت های مالی، مشکلاتی همچون از بین رفتن داده ها و بازیابی آن ها (که گاهی غیر ممکن است) را هم به وجود می آورد. با استاندارد سازی دیتاسنتر می توان از بروز چنین مشکلی پیشگیری کرد.

آتش سوزی اتاق سرور,اطفاء حریق اتاق سرور,تجهیزات اتاق سرور,

عواملی که باعث آتش سوزی اتاق سرور یا دیتاسنتر می شوند را بشناسید

مهم ترین مسئله برای جلوگیری از آتش سوزی دیتاسنتر و اتاق سرور و خسارت های جبران ناپذیر آن، شناخت عوامل ایجاد کننده آتش سوزی می باشد. در بسیاری از موارد آتش سوزی به علت اتصالی برق دستگاه های مختلف می باشد. شاید برایتان جالب باشد که یکی از علل رایج آتش سوزی، آتش گرفتن اتفاقی سطل آشغال است!

علت های دیگر آتش سوزی اتاق سرور و دیتاسنتر عبارتند از: افزایش بیش از حد دمای تجهیزات، اشکال در سیم کشی ها، شروع آتش سوزی در واحد های دیگر و انتشار آتش در کل ساختمان و …

اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید از آن به عنوان انباری استفاده شود. باید تا حد ممکن از ورود و نگهداری لوازم متفرقه و غیر ضروری در اتاق سرور جلوگیری شود زیرا این لوازم احتمال بروز آتش سوزی را بیشتر می کنند و در زمان آتش سوزی، باعث انتشار بیشتر آتش خواهند شد. همچنین مواد قابل اشتعال باید در محلی با فاصله زیاد از دیتاسنتر و اتاق سرور نگهداری شوند.

جلوگیری از آتش سوزی,جلوگیری از آتش سوزی دیتاسنتر,حریق اتاق سرور,

تمام خطرات احتمالی را در نظر بگیرید

بهتر است قبل از وقوع آتش سوزی از خطرات و روش های جلوگیری یا مهار آن مطلع باشید و در زمان آتش سوزی آمادگی های لازم را داشته باشید. کارشناسان مربوطه باید تمام تجهیزات و صحت و سلامت آن ها را بررسی کنند. همچنین مقدار و محل قرار گیری مواد و وسایل ضد حریق باید با دقت کامل بررسی شود تا در صورت اتش سوزی، خسارت ها را تا حد ممکن کاهش دهد. شما می توانید بعد از اینکه تمام اقدامات امنیتی را انجام دادید، در صورت امکان از ماموران آتش نشانی بخواهید که تجهیزات اتاق سرور یا دیتاسنتر را به طور کامل بررسی کنند و میزان آُسیب پذیری آن ها را بسنجند.

قبل از اینکه آتش سوزی بسیار شدید شود آتش را مهار کنید

توصیه می شود دیتاسنتر یا اتاق سرور را به دستگاه های تشخیص سریع تجهیز کنید. این دستگاه ها حتی دود های رقیق را هم شناسایی می کنند و با اینکه قابلیت جلوگیری از آتش سوزی را ندارند، اما قبل از وقوع آن به شما اطلاع می دهند تا در صورت امکان جلوی آن را بگیرید، یا حداقل با انجام اقداماتی از خسارت های جانی جلوگیری کنید و خسارت های مالی و از بین رفتن اطلاعات را هم تا حد زیادی کاهش دهید.

ابزار اطفاء حریق اتاق سرور

معمولا اولین روش اطفاء حریق استفاده از دستگاه آب پاش است اما این روش برای اتاق سرور و دیتاسنتر کاربرد ندارد، زیرا آب باعث خراب شدن و از کار افتادن تجهیزات می شود. به جای آن باید از دستگاه هایی که با استفاده از گاز آتش را مهار می کنند استفاده شود.