آشنایی با سیستم های ورودی دیتاسنتر

واحد تحقیق و توسعه کارنو در این مقاله به معرفی چندین مورد از سیستم های ورودی دیتاسنتر پرداخته است.

سیستم های ورودی مراکز داده چه در صورت وجود هزاران سرور و واحد ذخیره سازی و چه با وجود مقیاسی کوچک تر نیازمند بستری کاملا ایمن خواهند بود.

همانطور که می دانید سرورها در طول 365 روز در سال به صورت 24 ساعته در حالت اکتیو و فعال قرار دارند، در نتیجه امنیت از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و نباید دچار اختلال در کار شوند.

از همین رو امنیت دیجیتال و فیزیکی اتاق های سرور باید در سطح بالایی قرار بگیرد و طبق استانداردها این محیط ها را ایمن کرد.

یکی از موارد اتاق دیتاسنتر سیستم های ورودی (درها) هستند. در ادامه ی مقاله توضیحات بیشتری را مختص به سیستم های ورودی را برای شما گردآوری کرده ایم.

سیستم های ورودی مراکز داده

تعجب آور نیست که درب های زیادی برای مراکز داده وجود دارند. و هر یک از این درها از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند.

 سیستم های ورودی کارنو

سیستم های ورودی کارنو توانسته اند که راه حل های ورودی امن و کاملی را برای مراکز داده فراهم نمایند. این درها از کارایی بسیار زیادی برخوردار هستند، و با عملکرد بالای خود برای فضاهای داخلی و خارجی مراکز داده مورد استفاده قرار

می گیرند.

این درها به لطف سطح جامد و سرعت باز و بسته شدن سریع می توانند جدایی مطلوبی را بین فضاهای گوناگون به وجود آورند.

سیستم های ورودی باید کاملا ایزوله باشند و از ورود هر گونه گرد و غباری جلوگیری نمایند.

درهای ورودی باید در برابر حرارت و آتش سوزی مقامت خوبی داشته باشند تا در زمان ایجاد حادثه از گسترش آتش جلوگیری شود. از همین جهت ترکیباتی در متریال و ساخت سیستم های ورودی صورت می گیرد تا درها از چنین قابلیتی برخوردار شوند.

سیستم های ورودی دیتاسنتر,سیستم های ورودی کارنو,سیستم های ورودی مراکز داده,

ویژگی سیستم های ورودی

همانطور که گفته شد به علت اهمیت زیاد اتاق های سرور درهای ورودی نیز مهم خواهند بود.

سه نکته اساسی که باید در نظر داشت به شرح زیر می باشد

ضد حریق بودن

به این نکته اشاره شد که متریال به کار رفته در سیستم های ورودی به گونه ای هستند تا در برابر حرارت و آتش از مقامت بالایی برخوردار باشند. در غیر اینصورت زمینه ی تشدید خطر محیا خواهد شد .

ضد سرقت

یکی دیگر از عوامل مهم درهای دیتاسنتر ضد سرقت بودن آن است. در حالت کلی جزء کارمندان مربوطه، فردی اجازه ی تردد در اتاق های سرور را نخواهد داشت. سیستم های ورودی به گونه ای طراحی شده اند که از ورود افراد متفرقه به اتاق جلوگیری نمایند

عایق صدا

یکی دیگر از مواردی که باید آن را در نظر داشت عایق بودن سیستم های ورودی برابر صدا هستند. به علت وجود رک ها در دیتاسنترها این درها به گونه ای طراحی شده اند که حکم عایق صدا را نیز داشته باشند و از خروج صدا به محیط بیرون جلوگیری نمایند. اگر ویژگی عایق بودن را در نظر نداشت، صداهای خارج شده از داخل اتاق می توانند موجب خدشه دار شدن آرامش افراد حاضر شوند و علاوه بر آن خطر امنیت را از این جهت کاهش خواهد داد که افراد غیر مربوطه می توانند متوجه ی وجود دیتاسنتر بشوند.

گاهی به دلایل متفاوتی ممکن است بهتر باشد که افراد متوجه ی وجود دیتاسنتر نشوند.

انواع سیستم های ورودی در خارج از ایران

سیستم های ورودی همان طور که اشاره شد باید دارای ویژگی هایی باشند که طبق استاندارد سازی دیتاسنتر مهم می باشد. اکنون در این قسمت به توضیح مختصری در مورد انواع سیستم های ورودی دیتاسنتر خواهیم پرداخت.

دستگیره ی درهای دیتاسنتر

برای درهای دیتاسنتر می توان از دستگیره های متفاوتی استفاده نمود و این موضوع بستگی به میزان اهمیت دیتاسنتر خواهد داشت. اما یکی از بهترین گزینه ها برای دستگیره های مراکز داده قفل های الکترونیکی و هوشمند هستند که از میزان اهمیت بالایی برخوردارند.

این دستگیره ها از انواع گوناگونی برخوردار هستند و هر یک قابلیت خود را دارند.

عایق بودن سیستم های ورودی,سیستم های ورودی دیتاسنتر,سیستم های ورودی کارنو,

در این جا به ویژگی های کلی آن می پردازیم.

  • استفاده از رمزهای عبور و کارت هایRF و تگ RF
  • مجهز به قفل مکانیکی
  • مجهز به سیستم اعلام حریق و آلارم دزدگیر
  • قابلیت ذخیره سازی 100 اثرانگشت

تمامی این قفل ها، اورجینال بوده و دارای هلوگرام، کارت طلایی، برچسب گارانتی، شماره سریال و بارکد رسمی می باشند.

در صورت راه اندازی و اجرای یک دیتاسنتر ایمن می توانید با کارشناسان گروه فنی و مهندسی کارنو در ارتباط باشید.