شرایط نگهداری از سرورها چگونه است

شرایط نگهداری از سرورها

شرایط نگهداری از سرورها موضوع مهمی می باشد و باید به آن توجه نمائید. همانطور که می دانید مراکز داده نقش مهمی در محافظت از داده ها دارند و تک تک تجهیزات اتاق سرور باید طبق استانداردهای موجود نگهداری شوند. سرورها نیز مهم ترین بخش مراکز داده هستند. درواقع هدف از راه اندازی دیتاسنترها، محافظت از سرورها می باشد.

اکنون با واحد تحقیق و توسعه کارنو همراه شوید تا در مورد شرایط نگهداری از سرورها اطلاعات کاملی را دریافت نمائید.

چرا نگهداری از سرورها اهمیت دارد؟

سرورهای اختصاصی، بخش ضروری هر شرکتی محسوب می شوند. تداوم تجارت به کار مستمر سرورها بستگی دارد؛ از همین جهت نگهداری از سرورها اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است برای نگهداری از سرورها چک لیستی را فراهم کرده و طبق آن به بررسی سرورهای خود بپردازید. اکنون در ادامه نکاتی را که می توانید در قالب چک لیست فراهم آورید برای شما آورده ایم.

اطمینان از سیستم پشتیبان گیری:

یکی از مهم ترین کارهایی که باید در ابتدا انجام دهید اطمینان از سیستم پشتیبان گیری می باشد. نسخه های پشتیبان گیری باید به صورت صحیح کار کنند. بخاطر داشته باشید که قبل از پاک کردن داده های حیاتی در ابتدا باید از درست بودن فایل های پشتیبان مطمئن شده و سپس اقدام به حذف داده ها نمائید. این نکته که فایل های پشتیبان در کجا ذخیره خواهند شد بسیار حائز اهمیت است و نباید از آن غفلت ورزید.

بررسی مصرف دیسک:

اگر می خواهید به بهبود سطح امنیتی سرور مجازی خود کمک نمائید، باید به پاک سازی نرم افزارهای قدیمی خود بپردازید. شما می توانید نسخه های نرم افزاری، لاگ های قدیمی و ایمیل هایی را که دیگر استفاده نمی کنید را حذف نمائید. به یاد داشته باشید که اگر داده ها کم تر باشند در هنگام بروز مشکل، امکان بازگردانی دیسک سریع تر خواهد بود.

اگر حجم دیسک به 90 درصد برسد توصیه می شود که یا فضای دیسک را افزایش دهید و یا مصرف آن را کم نمائید.

اما اگر مصرف دیسک بررسی نشود و حجم آن به 100 در صد برسد، این امکان وجود خواهد داشت که سرور دچار اختلال شده و دیگر به نیازهای شما پاسخ ندهد و همین عامل موجب از دست دادن داده ها نیز می شود.

بروزرسانی سیستم عامل:

یکی دیگر از کارهایی که در نگهداری سرورها موثر می باشد این است که سیستم عامل خود را به صورت روزانه بروزرسانی نمائید. البته بهتر است که بروزرسانی شما به صورت خودکار عمل نماید.

استفاده از RAID:

به خاطر داشته باشید که یکی از بهترین گزینه ها در جهت نگهداری از سرورها استفاده از RAID می باشد.

RAID مخفف عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks است.

در واقع RAID تکنولوژی ای بوده که برای افزایش کارایی سرورها و کامپیوترها از آن استفاده می شود. در این تکنولوژی چندین هارد دیسک به یکدیگر متصل شده و یک واحد را به وجود می آورند.

در هر صورت این نکته مهم است که RAID باید به صورت دوره ای مورد بررسی قرار بگیرد. بررسی این تکنولوژی مهم بوده چرا که RAID ها در یک دیسک می توانند بروز خطا را متحمل شوند؛ اما اگر یک هشدار از دست برود چنین احتمالی وجود خواهد شد که تغییر دیسک ساده منجر به خطایی فاجعه بار شود.

بروزرسانی کنترل پنل و نرم افزار آن:

اغلب افرادی که از سرور و پنل میزبانی استفاده می نمایند باید بخاطر داشته باشند که بروزرسانی پنل همیشه و به موقع صورت گیرد. البته منظور ما از بروزرسانی صرفا خود پنل نبوده و شما می توانید به بروزرسانی نرم افزاری که کار کنترل را انجام می دهد نیز بپردازید. به یاد داشته باشید که برای بر طرف نمودن مشکلاتی که بخاطر نرم افزار های ثانویه رخ می دهند، تنها بروزرسانی کنترل پنل کافی نخواهد بود.

RAID,تجهیزات اتاق سرور,سیستم پشتیبان گیری,

بررسی ابزارهای مدیریت از راه دور:

بررسی کردن ابزارهای مدیریت از راه دور نیز در شرایط نگهداری از سرور تاثیر خواهد داشت.

گاهی لازم خواهد بود سرور را از راه دور مدیریت نمائید؛ مثلا زمانی که سرور خود را از یک شرکت میزبانی تهیه کرده اید و یا سرور مورد نظر در محلی استیجاری قرار گرفته است.

بروزرسانی برنامه ها:

آیا میدانید اغلب مشکلات امنیتی به خاطر چه می باشد؟ یکی از دلایل به وجود آمدن مشکلات امنیتی، برنامه های تحت وبی می باشد که منسوخ گردیده است.

برای این که از بروز چنین مشکلی جلوگیری شود باید پس از بروزرسانی سرور برنامه های تحت وب را نیز بروزرسانی نمائید.

بررسی بهره وری سرورها:

همانطور که در قبل تر نیز اشاره گردید شما باید حجم سرور خود را بررسی نمائید تا در صورت نیاز یا سرور خود را ارتقا داده و یا از سروری دیگر استفاده نمائید. از بررسی مواردی چون: Ram، Cpu و مصرف شبکه غافل نشوید.

بررسی خطاهای سخت افزاری:

جهت اینکه بتوان از مشکلات سخت افزاری آگاه شد باید به بررسی لاگ های مربوطه پرداخت. هشدارهایی وجود دارند که در صورت بروز آن می توان متوجه ی این امر شد که مشکلات سخت افزاری در حال رخ دادن هستند.

این هشدارها شامل موارد زیر می باشند:

  • خراب شبکه
  • ایجاد مشکل در خواندن دیسک
  • گرمای زیاد
  • و غیره

البته احتمال رخ دادن چنین خطاهایی بسیار کم است اما با این وجود باید بررسی این موارد را جدی بگیرید.

شرایط نگهداری از سرورها,مراکز داده,RAID,

بررسی حساب های کاربری:

در هر سازمانی ممکن است اطلاعات کارمندان و مشتریان تغییر کند؛ در نتیجه باید داده های اضافی را حذف گردند. همانطور که اشاره نمودیم داشتن اطلاعات و داده های اضافی منجر به کاهش امنیت سرور می شود.

گذشته از به وجود آمدن ریسک امنیتی، نگهداری اطلاعات کاربرانی که دیگر مورد نیاز نخواهند بود، مشکلات حقوقی را نیز در بر خواهند داشت.

بررسی امنیت سیستم:

یکی از مهم ترین کارها در نگهداری سرورها این است که امنیت آن را به صورت دوره ای بررسی نمائید.

بهتر است این بررسی ها با استفاد از ابزارهای مرتبط حداقل 4 بار در سال صورت گیرند. علاوه بر آن شما می توانید رمزهای عبور را نیز هر 6 یا 12 ماه تغییر دهید. انجام این کار امنیت سرور را افزایش خواهد داد.

سخن آخر

امیدواریم که از محتوای خوانده شده لذت برده باشید.

شما می توانید ما را از انتقادات، پیشنهادات و نظرات خود آگاه سازید.

منتظر مقالات ما در آینده باشید.