استاندارد اتاق ups چیست

طبق استانداردهای موجود، منبع تغذیه‌ی بدون وقفه‌ی (UPS) باید در جایی، ایمن و در دسترس قرار گیرد. بنابراین واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو در این مقاله، مطابق با استاندارد اتاق ups، به توضیح اصول چیدمان در این اتاق و مواردی که باید هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان‌یابی سیستم‌های حفاظتی اصلی در نظر گرفته شود، می‌پردازد.

طراحی اتاق UPS با شرکت فنی و مهندسی کارنو:

طراحی اتاق ups، مستلزم درک دقیق از خطرات مربوط به نصب و راه اندازی و نگهداری سیستم های مهم یو پی اس است. ما در شرکت فنی و مهندسی کارنو، مکان اتاق، اندازه‌ی آن، ساختار ساختمان و اقدامات حفاظتی را بررسی کرده و به طراحی سیستم ups مناسب شما می‌پردازیم.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در یو پی اس جدید را دارید، باید ارزیابی کنید که منبع تغذیه‌ی دفتر کجاست و UPS از چه تجهیزاتی محافظت می‌کند. این بررسی‌ها و دریافت مشاوره، منجر به رفع چالش‌های نصب UPS خواهد شد.

استاندارد اتاق ups,طراحی اتاق ups,یو پی اس,

طراحی اتاق:

اتاق‌های UPS باید در محیطی تمیز و خوب تهویه و در دمای ثابتی نگهداری شوند. UPS شما شامل تعدادی باتری VRLA یا لیتیوم‌ یون می‌باشد، این باتری ها در معرض خطرات زیست محیطی، از جمله آسیب آب و نوسانات دما هستند..

انبار ایمن باتری تحت پوشش موسسه استاندارد بریتانیا است. این موسسه می گوید: تمامی باتری‌ها باید در محل‎های حفاظت شده‌ای نگهداری شوند، جایی که در برابر تهدیدات خارجی کاملا ایمن و محافظ باشد.

اندازه اتاق UPS:

عملکرد ایمن در یو پی اس، اندازه‌ی اتاقی که در آن ذخیره شده است را تعیین می‌کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که در همه‌ی سیستم های یو پی اس، فاصله‌های مناسب جهت دسترسی ایمن برای تعمیرات و نگهداری‌های‌ برنامه ریزی شده و ضروری وجود دارد. در حالت ایده آل، UPS شما باید دارای فاصله‌ی 500 میلی‌متری باشد تا گرما را به طور موثر دفع کند؛ اما بسیاری از سیستم‌های UPS می‌توانند در فضاهای تنگتر نیز کار کنند. این اتاق همچنین باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که تمامی کابل‌ها در آن به سادگی نصب شود.

اسکلت ساختمان:

طبق استاندارد اتاق ups، سیستم‌های آن مجاز به بیش از 1000 کیلوگرم وزن هستند، نیروی قابل توجهی که باید با دقت مدیریت شود. وزن سیستم‌های باتری می‌تواند، بارگذاری کف را در کف سازه افزایش دهد. کارشناسان ما می‌توانند سیستم های UPS را بر روی کف‌های کاذب نصب نمایند. در بسیاری از موارد، ما توصیه می‌کنیم که UPS شما بر روی یک پایه‌ی مرتفع ساخته شود که متناسب با وزن وارد شده باشد.

حفاظت از اتاق:

سیستم‌های UPS، برای محافظت و فعالیت سرورها و همچنین جلوگیری از عدم برق شهری به کار گرفته می‌شوند. با این وجود این سیستم‌ها خود نیازمند حفاظت هستند، در غیر این‌صورت ممکن است خطراتی به وجود آید. نشت واحدهای خنک کننده نیز یک خطر خاص به حساب می‌آید، زیرا سیستم UPS در برابر نفوذ آب، آسیب پذیر می‌باشد. همچنین جهت افزایش ایمنی اتاق یو پی اس، باید سیستم‌های حفاظت از آتش نصب شوند و مرتباً مورد بررسی قرار گیرند. آنها باید به سیستم نظارت بر آتش که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای هشدار سریع هر گونه مساله، متصل شوند.

تهویه و سرمایش:

باتری‌های سرب، اسید هیدروژن آزاد می‌کنند و اگر در غلظت‌های بالا آزاد شوند، منجر به آتش‌سوزی خواهند شد. در نتیجه اتاق‌های باتری برای عملکرد مناسب باید در دمای ایمن و ملاحظات بهداشتی نگهداری شوند. اتاق UPS شما باید دارای یک سیستم تهویه مناسب باشد که بتواند دمای محیط را حفظ کرده و از سلامت انسان و عملکرد تجهیزات محافظت نماید. بنابراین شما باید برای طراحی اتاق  UPS، با مهندسین شرکت کارنو صحبت کنید تا آنها بتوانند ارزیابی کنند که آیا سیستم تهویه‌ی فعلی شما به اندازه‌ی کافی برای مقابله با تقاضاهای فزاینده‌ای که بر آن تحمیل می‌شود، مناسب خواهد بود یا خیر. اگر سطح هیدروژن به غلظت بالقوه‌ی خطرناکی برسد، سیستم‌های تشخیص گاز هیدروژن هشدار اولیه‌ای را ارائه خواهند داد.

استاندارد اتاق ups,طراحی اتاق ups,یو پی اس,

تهویه در اتاق یو پی اس:

اکثر UPS ها برای حداکثر دمای کار (40 درجه سانتی‌گراد) طراحی شده‌اند. تلفات یو پی اس به عنوان گرما از بین می‌رود و اتاق یو پی اس باید دارای سیستم تهویه برای حذف گرما و حفظ دمای محیط زیر 40 درجه سانتی‌گراد باشد.

این تهویه می‌تواند به صورت تهویه‌ی متقابل هوای سرد و گرم (با استفاده از هوا)، مبدل‌ها-و فن‌های ورودی و خروجی با فیلترهای مناسب یا با تهویه‌ی مطبوع باشد. همچنین می‌توان مجرایی را در قسمت بالا یا پشت UPS نصب نمود تا گرمای تولید شده توسط UPS را جذب کند. به منظور ایجاد تهویه‌ی مناسب، UPS باید در اتاقی نصب شود که حداقل 1000 میلی‌متر فاصله در بالا یا پشت آن ایجاد گردد. این ناحیه از UPS باید از هرگونه مانعی که مانع جریان هوا می‌شود پاک گردد.

سیستم‌های UPS طوری طراحی شده‌اند که با بار کامل در دمای محیط 0 تا 40 درجه سانتی‌گراد (32-104 درجه فارنهایت) کار کنند. با این حال، مانند تمام تجهیزات الکترونیکی، کار کردن طولانی مدت در دمای بالا ممکن است برای عمر طولانی تجهیزات مضر باشد. درجه حرارت بالا تقریباً بر عمر تمام قطعات الکترونیکی تأثیر منفی می‌گذارد. برای حداکثر عمر مفید، اتاق تجهیزات را طوری برنامه‌ریزی کنید که دمای عملکرد معمولی بین 25-35 درجه سانتی گراد باشد.

الزامات تهویه مطبوع برای UPS:

انتخاب کولر گازی برای اتاق UPS نیاز به درک میزان گرمای تولید شده توسط UPS دارد. گرما، انرژی است و معمولاً بر حسب ژول، BTU، تن یا کالری بیان می‌شود. معیارهای رایج میزان خروجی گرما برای تجهیزات BTU در ساعت، تن در روز و ژول در ثانیه می‌باشد. (ژول بر ثانیه برابر وات است.)

در نتیجه انتخاب UPS برای کولر گازی باید بر اساس موارد زیر محاسبه گردد. از جمله:

  • مساحت اتاق
  • تعداد افرادی که ممکن است از اتاق استفاده کنند
  • منابع تولید گرما
  • عایق کاری اتاق

الزامات نصب  :UPS

در ادامه‌ی موضوع استاندارد اتاق UPS بهتر است به الزامات نصب آن اشاره‌ای نمائیم.

 محل نصب UPS :

محل نصب یو پی اس باید با دقت انتخاب شود. نوع و میزان آماده‌سازی مکان مورد نیاز با توجه به مکان خاص و موقعیت نسبی آن نسبت به بار متصل متفاوت خواهد بود. ترجیحاً UPS باید نزدیک بارها نصب شود. اگر فاصله‌ی بین بار و UPS بیشتر باشد، باید افتِ ولتاژ را بر اساس فاصله‌ی کابل در نظر بگیریم و اقدامات مناسب را انجام دهیم.

الزامات فضای کف:

مهم است که فضای کافی برای UPS در نظر گرفته شود. اطلاعات ابعادی را در برگه‌های داده‌ی مناسب برای نیازهای فضای کف بررسی کنید. اگر دسترسی به عقب به طور خاص مورد نیاز نیست، تجهیزات UPS را می‌توان به دیوار نصب نمود.

پتانسیل رشد:

هنگام برنامه‌ریزی برای سیستم UPS و تصمیم‌گیری در مورد پیکربندی، توجه به برنامه‌های بالقوه‌ی رشد بسیار اهمیت دارد. هنگام محاسبه‌ی اندازه‌ی UPS، به رشد احتمالی مشاغل و زیرساخت‌های حمایتی‌ای که یو پس اس، ممکن است در مواقع اضطراری از آنها استفاده کند، توجه نمائید. با وجود اینکه، بسیاری از سیستم‌های UPS ماژولار بوده از قابلیت ارتقاء برخوردار هستند؛ اما ممکن است در صورت رشد تصاعدی لازم باشد UPS خود را با یک واحد بزرگتر جایگزین نمائید. پس مطمئن شوید که در صورت لزوم، برای توسعه‌ی این سیستم از فضا و ظرفیت لازم برخوردار هستید. به یاد داشته باشید که عدم برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند، منجر به وضعیت پرهزینه‌ای شود؛ چرا که در آن زمان، شما مجبور به تغییر موقعیت UPS جدید خود بوده و مجددا باید در تمام سیستم‌های حفاظتی سرمایه گذاری نمائید.

سخن آخر:

شرکت فنی و مهندسی کارنو یکی از متخصصان در زمینه‌ی طراحی و نصب سیستم‌های UPS می‌باشد. تیم فنی ما با با توجه به استاندارد اتاق ups، نیازها و وضعیت فعلی شما را بررسی می‌کند تا یک سیستم ایمن و موثر را ارائه دهد. در نهایت ما اینجا هستیم تا در زمینه‌ی راه‌اندازی اتاق برق، راه اندازی و استاندارد سازی دیتاسنتر، اتاق مانیتورینگ، شبکه و غیره به شما کمک نمائیم.

منتظر محتویات و بروزرسانی‌های بعدی ما باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.