استاندارد اتاق ups چیست؟

استاندارد اتاق ups

طبق استانداردهای موجود، منبع تغذیه‌ بدون وقفه‌ (UPS) باید در جایی، ایمن و در دسترس قرار گیرد. بنابراین واحد تحقیق و توسعه‌ کارنو در این مقاله، مطابق با استاندارد اتاق ups به توضیح اصول چیدمان در این اتاق و مواردی که باید هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان‌یابی سیستم‌های حفاظتی اصلی در نظر گرفته شود، می‌پردازد.

اتاق UPS فضایی است که برای نگهداری سیستم‌های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) و تجهیزات جانبی آنها استفاده می‌شود. این اتاق‌ها برای اطمینان از عملکرد صحیح و ایمن UPS در طول زمان، از الزامات خاصی پیروی می‌کنند.

مهمترین استانداردهای اتاق UPS

محیط:

 • دما و رطوبت: دمای اتاق باید بین 10 تا 25 درجه سانتیگراد و رطوبت آن بین 30 تا 50 درصد باشد.
 • گرد و غبار و آلودگی: هوا باید عاری از گرد و غبار، گازهای خورنده و سایر آلاینده‌ها باشد.
 • سر و صدا: سطح صدای اتاق باید پایین باشد تا از تداخل با عملکرد UPS و تجهیزات دیگر جلوگیری شود.

ایمنی:

 • محافظت در برابر آتش: اتاق باید به سیستم اطفاء حریق مناسب مانند سیستم آبپاش یا سیستم اعلام حریق مجهز باشد.
 • محافظت در برابر برق: باید از سیم کشی و تجهیزات برق مناسب برای محافظت از UPS در برابر نوسانات برق و اتصالات کوتاه استفاده شود.
 • دسترسی: فقط افراد مجاز باید به اتاق UPS دسترسی داشته باشند.

تهویه:

 • گردش هوا: باید تهویه کافی برای گردش هوا در اتاق و خنک کردن UPS و تجهیزات آن وجود داشته باشد.
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار: باید از فیلترهای هوا برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها به اتاق استفاده شود.

ملاحظات اضافی:

 • فضای کافی: باید فضای کافی در اطراف UPS برای تعمیر و نگهداری و دسترسی به آن وجود داشته باشد.
 • روشنایی: اتاق باید به طور مناسب روشن باشد.
 • کفپوش: کفپوش باید صاف و سفت باشد تا از لرزش UPS جلوگیری شود.
 • منبع تغذیه: باید منبع تغذیه جداگانه برای UPS و تجهیزات آن وجود داشته باشد.

طراحی اتاق UPS با شرکت فنی و مهندسی کارنو

ایجاد مکانی امن در جهت متمرکز کردن سرورهای شبکه و استفاده از منابع مشترک نگهداری، از عوامل مهم و تاثیرگذار پیشبرد کاری یک سازمان است؛ لذا در این راستا اتاق سرور ایجاد شده و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. اهداف اصلی در پیاده سازی اتاق سرور عبارتند از مقاومت سازه،ایمنی نفوذپذیری و اطمینان از صحت داده‌ها.

طراحی اتاق ups، مستلزم درک دقیق از خطرات مربوط به نصب و راه اندازی و نگهداری سیستم‌های مهم یو پی اس است. ما در شرکت فنی و مهندسی کارنو، مکان اتاق، اندازه‌ آن، ساختار ساختمان و اقدامات حفاظتی را بررسی کرده و به طراحی سیستم ups مناسب شما می‌پردازیم.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در یو پی اس جدید را دارید، باید ارزیابی کنید که منبع تغذیه‌ دفتر کجاست و UPS از چه تجهیزاتی محافظت می‌کند. این بررسی‌ها و دریافت مشاوره، منجر به رفع چالش‌های نصب UPS خواهد شد.

استاندارد اتاق ups,طراحی اتاق ups,یو پی اس,

طراحی اتاق

اتاق‌های UPS باید در محیطی تمیز و خوب تهویه و در دمای ثابتی نگهداری شوند. UPS شما شامل تعدادی باتری VRLA یا لیتیوم‌ یون است، این باتری‌ها در معرض خطرات زیست محیطی، از جمله آسیب آب و نوسانات دما هستند..

انبار ایمن باتری تحت پوشش موسسه استاندارد بریتانیا است. این موسسه می‌گوید: «تمامی باتری‌ها باید در محل‎های حفاظت شده‌ای نگهداری شوند، جایی که در برابر تهدیدات خارجی کاملا ایمن و محافظ باشد».

اندازه اتاق UPS

عملکرد ایمن در یو پی اس، اندازه‌ اتاقی که در آن ذخیره شده است را تعیین می‌کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که در همه‌ سیستم های یو پی اس، فاصله‌های مناسب جهت دسترسی ایمن برای تعمیرات و نگهداری‌های‌ برنامه ریزی شده و ضروری وجود دارد. در حالت ایده آل، UPS شما باید دارای فاصله‌ 500 میلی‌متری باشد تا گرما را به طور موثر دفع کند؛ اما بسیاری از سیستم‌های UPS می‌توانند در فضاهای تنگتر نیز کار کنند. این اتاق همچنین باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که تمامی کابل‌ها در آن به سادگی نصب شود.

اسکلت ساختمان

طبق استاندارد اتاق ups، سیستم‌های آن مجاز به بیش از 1000 کیلوگرم وزن هستند، نیروی قابل توجهی که باید با دقت مدیریت شود. وزن سیستم‌های باتری می‌تواند، بارگذاری کف را در کف سازه افزایش دهد. کارشناسان ما می‌توانند سیستم های UPS را بر روی کف‌های کاذب نصب نمایند. در بسیاری از موارد، ما توصیه می‌کنیم که UPS شما بر روی یک پایه‌ مرتفع ساخته شود که متناسب با وزن وارد شده باشد.

حفاظت از اتاق

سیستم‌های UPS، برای محافظت و فعالیت سرورها و همچنین جلوگیری از عدم برق شهری به کار گرفته می‌شوند. با این وجود این سیستم‌ها خود نیازمند حفاظت هستند، در غیر این‌صورت ممکن است خطراتی به وجود آید. نشت واحدهای خنک کننده نیز یک خطر خاص به حساب می‌آید، زیرا سیستم UPS در برابر نفوذ آب، آسیب پذیر است.

همچنین جهت افزایش ایمنی اتاق یو پی اس، باید سیستم‌های حفاظت از آتش نصب شوند و مرتباً مورد بررسی قرار گیرند. آنها باید به سیستم نظارت بر آتش که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای هشدار سریع هر گونه مساله، متصل شوند.

تهویه و سرمایش

باتری‌های سرب، اسید هیدروژن آزاد می‌کنند و اگر در غلظت‌های بالا آزاد شوند، منجر به آتش‌سوزی خواهند شد. در نتیجه اتاق‌های باتری برای عملکرد مناسب باید در دمای ایمن و ملاحظات بهداشتی نگهداری شوند. اتاق UPS شما باید دارای یک سیستم تهویه مناسب باشد که بتواند دمای محیط را حفظ کرده و از سلامت انسان و عملکرد تجهیزات محافظت نماید.

بنابراین شما باید برای طراحی اتاق  UPS، با مهندسین شرکت کارنو صحبت کنید تا آنها بتوانند ارزیابی کنند که آیا سیستم تهویه‌ی فعلی شما به اندازه‌ی کافی برای مقابله با تقاضاهای فزاینده‌ای که بر آن تحمیل می‌شود، مناسب خواهد بود یا خیر. اگر سطح هیدروژن به غلظت بالقوه‌ خطرناکی برسد، سیستم‌های تشخیص گاز هیدروژن هشدار اولیه‌ای را ارائه خواهند داد.

 

استاندارد اتاق ups,طراحی اتاق ups,یو پی اس,

یو پی اس چیست؟

یو پی اس، مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply است.
یو پی اس، سیستمی‌ست که بین سرورهای شما و برق اصلی قرار می‌گیرد.
برای توضیح نحوه‌ی عملکرد یو پی اس‌ها، آن‌ها را شبیه به باتری‌هایی که در داخل لپ تاپ خود می‌بینید در نظر بگیرید. اگر در خانه هستید و روی لپ‌تاپ خود کار می‌کنید و کسی دوشاخه‌ برق را از آن بیرون می‌کشد، لپ‌تاپ باید به کار خود ادامه دهد. این به این دلیل است که لپ‌تاپ از شبکه‌ی برق خارج نمی‌شود و همیشه از باتری درون آن تغذیه می‌شود. وقتی لپ تاپ را به برق وصل می‌کنید، به طور موثر باتری را به صورت قطره‌ای شارژ می‌کنید.

انواع یو پی اس

اکنون که در مورد استاندارد اتاق سرور اطلاعاتی در اختیار دارید، بد نیست که با انواع یو پی اس نیز آشنا شوید. مراکز داده‌ مدرن معمولاً از یکی از سه نوع مختلف فناوری استفاده می‌کنند:
• سلول‌‌های سوختی.
• یو پی اس‌های چرخشی.
• یو پی اس‌های باتری.
در ادامه به معرفی هر یک از این موارد می‌پردازیم.

معرفی سلول‌های سوختی

سلول های سوختی، مدرن‌ترین نوع فناوری هستند و همان‌طور که از نامشان پیداست با تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریسیته کار می‌کنند. سلول های سوختی معمولاً از هیدروژن برای ایجاد بار الکتریکی از طریق فرآیندی به نام یونیزاسیون استفاده می‌کنند. استفاده از هیدروژن به این معنی است که تنها محصول زائد، پیل‌های سوختی آب است و بسیار کارآمد هستند و اتلاف حرارتی بسیار کمی دارند. با این حال، از آن‌جایی که آن‌ها بسیار مدرن هستند، نصب آن‌ها می‌تواند گران باشد و هیدروژن مورد نیاز برای راه اندازی آن‌ها نیز می‌تواند گران باشد.

معرفی یو پی اس چرخشی

یو پی اس های چرخشی، که به نام یو پی اس‌های فلایویل نیز شناخته می‌شوند، مدت زیادی‌ست که در مواردی مانند: دوک‌ها و چرخ‌های سفال‌گری استفاده می‌شوند. در مراکز داده امروزی، آن‌ها با چرخاندن سیم پیچ فولادی یا فیبر کربنی با سرعت باورنکردنی کار می‌کنند و سپس انرژی جنبشی در صورت نیاز به الکتریسیته تبدیل می‌شود. یو پی‌ اس‌ های چرخشی معمولاً بسیار قابل اعتماد هستند. نگهداری آن‌ها آسان است و بین 10 تا 30 ثانیه برق تولید می‌کنند.

معرفی یو پی اس باتری

یو پی اس های باتری را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد: باتری‌ های لیتیوم یونی و باتری‌‎های سرب اسیدی. باتری‌ های لیتیوم یون باتری‌‌هایی هستند که در گوشی‌های هوشمند یافت می‌شوند و معمولاً بین 50 تا 80 درصد کوچک‌تر از باتری‌های سرب اسید هستند.

همچنین می‌توان آن‌ها را چندین بار بیشتر چرخاند، در مقابل 200 تا 400 بار برای باتری‌های اسید سرب. باتری‌های اسید سرب برای مدت طولانی‌تری وجود داشته‌اند، بنابراین، سابقه‌ی قابلیت اطمینان آن‌ها بهتر است. اما، مهم‌ترین تفاوت بین این دو این است که باتری‌های سرب اسیدی بسیار ارزان‌تر از باتری‌های لیتیومی هستند. بنابراین، برای اکثر مراکز داده بهترین باتری‌ها انتخابی هستند.

 

چرا یو پی اس‌ها حیاتی هستند؟

یو پی اس ها در درجه اول برای تامین تداوم برق در هنگام قطع برق وجود دارند. در مراکز داده، آن‌ها برق را تا زمانی که ژنراتورها می‌توانند به سرعت کامل برسند و از برق اصلی استفاده کنند، تامین می‌کنند. در پیکربندی اتاق سرور، اگر از قبل یک ژنراتور در محل خود ندارید، UPS ها معمولاً برای 30 دقیقه طراحی می‌شوند. معمولاً این به مدیر سرور زمان می‌دهد تا وارد سیستم شود و سرورها را خاموش کند.
عملکرد ثانویه، اما همچنان مهم UPS ها تمیز کردن برق ورودی و جلوگیری از هر گونه نوسانی‌ست که روی سرورها تأثیر بگذارد.

 

تهویه استاندارد اتاق ups

اکثر UPSها برای حداکثر دمای کار (40 درجه سانتی‌گراد) طراحی شده‌اند. تلفات یو پی اس به عنوان گرما از بین می‌رود و اتاق یو پی اس باید دارای سیستم تهویه برای حذف گرما و حفظ دمای محیط زیر 40 درجه سانتی‌گراد باشد.

این تهویه می‌تواند به صورت تهویه‌ی متقابل هوای سرد و گرم (با استفاده از هوا)، مبدل‌ها-و فن‌های ورودی و خروجی با فیلترهای مناسب یا با تهویه‌ی مطبوع باشد. همچنین می‌توان مجرایی را در قسمت بالا یا پشت UPS نصب نمود تا گرمای تولید شده توسط UPS را جذب کند. به منظور ایجاد تهویه‌ی مناسب، UPS باید در اتاقی نصب شود که حداقل 1000 میلی‌متر فاصله در بالا یا پشت آن ایجاد گردد. این ناحیه از UPS باید از هرگونه مانعی که مانع جریان هوا می‌شود پاک گردد.

سیستم‌های UPS طوری طراحی شده‌اند که با بار کامل در دمای محیط 0 تا 40 درجه سانتی‌گراد (32-104 درجه فارنهایت) کار کنند. با این حال، مانند تمام تجهیزات الکترونیکی، کار کردن طولانی مدت در دمای بالا ممکن است برای عمر طولانی تجهیزات مضر باشد. درجه حرارت بالا تقریباً بر عمر تمام قطعات الکترونیکی تأثیر منفی می‌گذارد. برای حداکثر عمر مفید، اتاق تجهیزات را طوری برنامه‌ریزی کنید که دمای عملکرد معمولی بین 25-35 درجه سانتی گراد باشد.

الزامات تهویه مطبوع برای UPS

انتخاب کولر گازی برای اتاق UPS نیاز به درک میزان گرمای تولید شده توسط UPS دارد. گرما، انرژی است و معمولاً بر حسب ژول، BTU، تن یا کالری بیان می‌شود. معیارهای رایج میزان خروجی گرما برای تجهیزات BTU در ساعت، تن در روز و ژول در ثانیه است. (ژول بر ثانیه برابر وات است.)

در نتیجه انتخاب UPS برای کولر گازی باید بر اساس موارد زیر محاسبه گردد. از جمله:

 • مساحت اتاق
 • تعداد افرادی که ممکن است از اتاق استفاده کنند
 • منابع تولید گرما
 • عایق کاری اتاق

الزامات نصب مطابق با استاندارد اتاق ups

در ادامه‌ی موضوع استاندارد اتاق UPS بهتر است به الزامات نصب آن اشاره‌ای نمائیم.

 محل نصب UPS

محل نصب یو پی اس باید با دقت انتخاب شود. نوع و میزان آماده‌سازی مکان مورد نیاز با توجه به مکان خاص و موقعیت نسبی آن نسبت به بار متصل متفاوت خواهد بود. ترجیحاً UPS باید نزدیک بارها نصب شود. اگر فاصله‌ بین بار و UPS بیشتر باشد، باید افتِ ولتاژ را بر اساس فاصله‌ کابل در نظر بگیریم و اقدامات مناسب را انجام دهیم.

الزامات فضای کف

مهم است که فضای کافی برای UPS در نظر گرفته شود. اطلاعات ابعادی را در برگه‌های داده‌ی مناسب برای نیازهای فضای کف بررسی کنید. اگر دسترسی به عقب به طور خاص مورد نیاز نیست، تجهیزات UPS را می‌توان به دیوار نصب نمود.

پتانسیل رشد

هنگام برنامه‌ریزی برای سیستم UPS و تصمیم‌گیری در مورد پیکربندی، توجه به برنامه‌های بالقوه‌ی رشد بسیار اهمیت دارد. هنگام محاسبه‌ی اندازه‌ی UPS، به رشد احتمالی مشاغل و زیرساخت‌های حمایتی‌ای که یو پس اس، ممکن است در مواقع اضطراری از آنها استفاده کند، توجه نمائید. با وجود اینکه، بسیاری از سیستم‌های UPS ماژولار بوده از قابلیت ارتقاء برخوردار هستند؛ اما ممکن است در صورت رشد تصاعدی لازم باشد UPS خود را با یک واحد بزرگتر جایگزین نمائید.

پس مطمئن شوید که در صورت لزوم، برای توسعه‌ی این سیستم از فضا و ظرفیت لازم برخوردار هستید. به یاد داشته باشید که عدم برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند، منجر به وضعیت پرهزینه‌ای شود؛ چرا که در آن زمان، شما مجبور به تغییر موقعیت UPS جدید خود بوده و مجددا باید در تمام سیستم‌های حفاظتی سرمایه گذاری نمائید.

سخن آخر

شرکت فنی و مهندسی کارنو یکی از متخصصان در زمینه‌ی طراحی و نصب سیستم‌های UPS می‌باشد. تیم فنی ما با با توجه به استاندارد اتاق ups، نیازها و وضعیت فعلی شما را بررسی می‌کند تا یک سیستم ایمن و موثر را ارائه دهد. در نهایت ما اینجا هستیم تا در زمینه‌ی راه‌اندازی اتاق برق، راه اندازی و استاندارد سازی دیتاسنتر، اتاق مانیتورینگ، شبکه و غیره به شما کمک نمائیم.

منتظر محتویات و بروزرسانی‌های بعدی ما باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.