کولوکیشن چیست

کولوکیشن

کولوکیشن یا اجاره ی فضای رک چیست؟ اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حتما با دیتاسنتر و مراکز داده آشنایی دارید، اگر نه، نگران نباشید. واحد تحقیق و توسعه کارنو تا امروز توانسته است مقالات زیادی را در مورد مراکز داده ارائه دهد. شما می توانید برای آشنایی با مراکز داده مقالات تولید شده در این راستا را مطالعه نمائید. اکنون تعریف ساده و کوتاهی را در مورد مراکز داده به شما ارائه خواهیم داد و بعد از آن به توضیحات کولوکیشن ( اجاره ی فضای رک) خواهیم پرداخت.

مرکز داده چیست؟

مرکز داده یا دیتاسنتر به بیانی ساده فضا و مکانی ایمن شده و مطابق با استانداردهای تعیین شده می باشد که درون آن رک ها و سرورهای یک ارگان، سازمان یا شرکت نگهداری می شود. مراکز داده همچنین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و دلیل آن این است که تمامی داده و اطلاعات ارگان ها، سازمان ها و شرکت ها در آن جا نگهداری می شوند.

کولوکیشن یا اجاره ی فضای رک

در توضیح اینکه کولوکیشن چیست باید بگوئیم دیتاسنترها به ارائه ی نوعی از خدمات برای کاربران می پردازند و تجهیزات، فضا و پهنای مورد نیاز را جهت میزبانی سرورها برای کاربران به وجود می آورند.

به عبارتی دیگر می توان گفت کولوکیشن یعنی کاربران یک سرور را تهیه نموده و آن را در دیتاسنتر قرار دهند؛ در نتیجه کاربران با خریداری سرور دیگر نیازی به اجاره ی سرور یا هاست نخواهند داشت.

دیتاسنتر مربوطه در زمان ارائه ی چنین خدماتی هزینه ی برق، فضا، اینترنت و خدمات ماهانه را از کاربران خود دریافت خواهد کرد.

کاربران در سرویس کولوکیشن مالک سخت افزاری خواهند بود که برای نگهداری از آن باید از مراکز داده کمک بگیرند.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در این سرویس به وجود آید این است که اگر سخت افزار با مشکلی مواجه شود مسئولیت آن با خود کاربری خواهد بود که سخت افزار را خریداری کرده است.

بنابراین توصیه می شود اگر در زمینه ی استفاده از هاست دانش لازم را ندارید در ابتدا اطلاعاتی را کسب نمائید، در غیر این صورت بهتر است از این سرویس استفاده نکنید زیرا به علت عدم دانش دچار مشکل خواهید شد.

اگر کاربران دانش لازم را برای استفاده از این سرویس کسب نمایند می توانند برای رونق کسب و کار خود از خدمات ارزشمند این سرویس بهره گرفته و در مسیر رشد و پیشرفت قرار گیرند.

به چه علت باید از سرویس کولوکیشن استفاده نمود؟

ممکن است در ابتدا هر فردی این سوال را از خود بپرسد که این سرویس از چه نوع مزیتی برخوردار است و چرا باید ترغیب شود که از این سرویس استفاده نماید؟

اکنون برای دریافت پاسخ این سوال به توضیح علت استفاده از سرویس کولوکیشن خواهیم پرداخت.

همانطور که می دانید ما برای نگهداری یک سرور باید از تخصص، تجربه و دانش بالایی برخوردار باشیم و همچنین نگهداری یک سرور مشمول هزینه ی بالایی خواهد بود. با وجود موارد ذکر شده می توان گفت که نگهداری از سرور کار بسیار حساسی می باشد.

در نتیجه می توان از سرویس کولوکیشن استفاده نمود. این سرویس یکی از بهترین گزینه های موجود می باشد و در زمان خریداری آن فضا و امکانات لازم برای مراقبت از تجهیزات به وجود خواهد آمد.

در این سرویس کاربر به سرور دسترسی مستقیم دارد.

خیلی از افراد چنین سوالی برایشان به وجود خواهد آمد که آیا این سرویس از امنیت کافی برخوردار می باشد یا خیر؟ باید گفت که با استفاده کردن از این سرویس، سرور در فضایی کاملا استاندارد و امن خواهد بود. همچنین سرور در شبکه ای قرار خواهد گرفت که از سرعت و قدرت بالایی برخوردار است. شما با استفاده از چنین سرویسی دیگر هرگز نگران قطعی برق نخواهید بود و بهینه سازی سرور نیز به علت دارا بودن وسعت پهنای باند، سهولت در دسترسی و تامین امنیت برق نیز انجام خواهد شد.

با وجود تمامی این توضیحات می توان گفت که استفاده از سرویس کولوکیشن به ارگان ها، سازمان و شرکت ها توصیه می شود. در حال حاضر افراد زیادی از خدمات این سرویس استفاده می نمایند.

  مرکز داده در سرویس کولوکیشن چه خدماتی را ارائه می دهد؟

اکنون در این قست تعدادی از خدمات کولوکیشن را برای شما گردآوری کرده ایم. این خدمت به شرح زیر می باشد:

 • این سرویس از امنیت و استانداردهای بالا برخوردار می باشد
 • نسبت به نگهداری شخصی مشمول هزینه های کم تری خواهد بود
 • موجب رونق در کسب و کارها می گردد
 • کسب آی پی های متعدد
 • امکان دریافت خدمت قوی تر از سرور
 • محفوظ ماندن محتویات سرور و عدم دسترسی دیتاسنتر به محتویات
 • اتصال دائمی مراکزداده به اینترنت
 • استفاده از خدمات پشتیبانی
 • و غیره

اجاره ی فضای رک,دیتاسنتر,کولوکیشن,

بهترین سرویس جهت نگهداری از سرور شخصی چه می باشد؟

سرویس لوکولیشن انتخاب برتری جهت نگهداری از سرورهای شخصی است. در ادامه به توضیح بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

رک:

در مکان های مرکز داده نوعی محفظه های فلزی وجود دارند که درون آن ها سرورها، سوئیچ ها، کابل ها و تجهیزات دیگری نگهداری می شوند. سرویس کولوکیشن، رک ها را در اختیار کاربران قرار می دهد تا همانطور که اشاره شد سرورها و تجهیزات کاربران درون رک ها قرار داده شوند.

پهنای باند:

پهنای باندی که یک مرکز داده در اختیار کاربران قرار خواهد داد، اختصاصی، وسیع و کارآمد می باشد.

امنیت بالا:

امنیت در این سرویس همیشه در سطح بالایی قرار دارد و علت آن وجود نظارت های ویدئویی، دوربین های مداربسته و غیره می باشد.

اتصال همیشگی به اینترنت:

یکی از مهم ترین خدماتی که یک سرور باید از آن برخوردار باشد اتصال به اینترنت است و اینترنت باید شامل اتصالی قدرتمند و همیشگی باشد. مراکز داده این نیاز را با داشتن پورت های شبکه رفع نموده اند و هنگام اجرای شبکه در نظر میگیرند.

وجود سیستمی قوی جهت ذخیره سازی اطلاعات:

مراکز داده از سیستم های قوی ای جهت ذخیره سازی اطلاعات برخوردار هستند.

وجود سیستم کنترل و مانیتورینگ:

زمانی که کاربران از سیستم کولوکیشن استفاده نمایند، پنل مانیتورینگی در اختیار آن ها قرار می گیرد تا بتوانند از این پنل در جهت کنترل و مدیریت تجهیزات استفاده نمایند.

مراکز داده,مرکز داده,هاست,

بستری برای سلامت فیزیکی سروها:

برای سالم نگهداشتن سروها از نظر فیزیکی سیستم هایی وجود دارند که شامل: سیستم های خنک کننده، کنترل دما و رطوبت، اطفاء حریق و غیره می باشند.

انواع سرورها:

سه نوع سرور وجود دارد با نام های سرور  Rackmount، سرور  Towerو سرور Blade  که هر یک را در ادامه توضیح خواهیم داد.

سرور  Rackmoun

این نوع سرورها درون رک قرار می گیرند و از چیدمان راحتی نیز برخوردار هستند.

سرور  Tower

سرور های Tower، سرور هایی هستند که نیازی به محفظه ی رک ندارند، البته اگر قرار باشد درون رک جایگذاری شوند چنین امکانی را خواهند داشت، اما فضای بیشتری را اشغال می نمایند. اینگونه از سرورها را می توان برای استفاده ی شخصی درون خانه یا محل کار قرار داد.

سرور Blade

این نوع از سرورها از قابلیت ارتقا برخوردار هستند. این سرورها دارای حجم کمی می باشند؛ در نتیجه به کابل کشی کمتری نیاز خواهند داشت.

یکی از مشکلاتی که این سرورها دارند و می توان به آن اشاره نمود هزینه های بالای آن در نگهداری می باشد.

البته در انتها باید بگوئیم که سرورها می توانند از نظر فضایی که اشغال می نمایند متفاوت باشند. در ادامه به توضیح فضای سرورها خواهیم پرداخت.

اجاره ی فضای رک,دیتاسنتر,کولوکیشن,

فضای سرورها

سرورها، دارای 4 یونیت هستند و به ترتیب زیر می باشند:

 • سرور 1 یونیت
 • سرور 2 یونیت
 • سرور 3 یونیت
 • سرور 4 یونیت

سرورهای 4 یونیت از تمامی سرورهای موجود قدرت بیشتری دارند و حجم بیشتری را نیز اشغال می کنند. سرورهای 3 یونیت خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرند و از همین جهت تولید آن ها رو به کاهش است. سرورهای معمولی نیز شامل سرورهای 2 یونیتی هستند و سروهای 1 یونیت در مقایسه با دیگر سرورها از حجم بسیار کمتری برخوردار خواهند بود.

 

امیدواریم که از محتوای ارائه شده لذت برده باشید، در مقالات آینده اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

شما می توانید در قسمت نظرات همین مقاله سوالات خود را مطرح نمائید.