آشنایی با شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ

شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ

شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ، موضوع مقاله ی شرکت فنی و مهندسی کارنو می باشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا با این مبحث مهم آشنا شده و اطلاعاتی را در این زمینه کسب نمائید.

گروه واحد تحقیق و توسعه کارنو سعی نموده است تا در این مقاله موضوعات مهم را مورد بررسی قرار دهد و از تکرار مکررات بپرهیزد؛ در نهایت ما از نظرات، انتقادات و تجربیات شما استقبال کرده و درخواست می کنیم تا در زیر همین مقاله تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اتاق مانیتورینگ چیست؟

به زبان ساده اتاق مانیتورینگ در دیتاسنتر مکانی می باشد که درون آن تجهیزاتی جهت رصد و کنترل وضعیت اتاق سرور وجود دارد. اگر شما وارد یک اتاق مانیتورینگ شوید، شاهد تجهیزات پیشرفته ای خواهید بود که جهت بررسی وضعیت موجود یک اتاق سرور به کار می روند. همانطور که می دانید مراکز داده از نقش های حیاتی ای برخوردار هستند؛ چرا که به محافظت دیتاها و سرورها می پردازند. در نتیجه باید مکانی را برای مورد رصد قرار دادن شرایط اتاق سرور در نظر گرفت.

در اتاق های مانیتورینگ چه مواردی رصد می شوند:

در اتاق های مانیتورینگ مواردی همچون: تردد افراد به داخل دیتاسنتر، دما، رطوبت، نشت آب، قطع برق و غیره رصد می شوند. هرچند اتاق های سرور از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار هستند؛ اما با این حال باید امنیت را تا حد ممکن ارتقاء داد و اتاق مانیتورینگی را راه اندازی نمود.

اتاق مانیتورینگ نیز با هدف بررسی اتاق سرور و جلوگیری از خطرات و وقوع حادثه راه اندازی می شود؛ پس طراحی ساختار این سیستم و تمامی المان های کنترل موجود در آن باید به صورت دقیق پیاده سازی شود.

لازم است بدانید که تمامی پارامترها از اندازگیری های فیزیکی برخوردار هستند؛ از همین جهت انتخاب یک سیستم که دارای توانایی های معقول باشد تا تمامی پارامترهای موجود در اتاق سرور را مانیتور نماید از اهمیت وافری برخوردار است.

اکنون که تا حدودی با اتاق مانیتورینگ و هدف به کارگیری آن آشنا شدید در ادامه به توضیح شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ خواهیم پرداخت.

مهارت ها و شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ:

اپراتور اتاق مانیتورینگ وظایف متنوعی را انجام می دهد و بسته به سازمان و تجهیزات امنیتی که در آن جا نصب شده است مسئولیت های زیادی را برعهده خواهد داشت. در نهایت یک اپراتور اتاق مانیتورینگ ممکن است چندین وظیفه و مسئولیت را برعهده داشته باشد؛ در ادامه به برخی از الزامات اساسی اشاره خواهیم کرد.

بالا بودن سطح هوشیاری اپراتورها:

اپراتورها می توانند از طریق دوربین های مدار بسته یا سایر سیستم های نظارتی به طور مداوم اتاق سرور را کنترل نمایند. در نتیجه یکی از وظایف اپراتورها این است که سطح هوشیاری بالایی داشته و به جزئیات هر فعالیت توجه نمایند تا رصد کردن مرکز داده به درستی صورت گیرد.

برخورداری از آموزش های لازم:

اپراتورها باید از آموزش های لازم برخوردار باشند. هدف از آموزش این است که سطح آگاهی آن ها بالا برود و با تمامی قسمت های یک اتاق سرور آشنا شوند تا در صورت رخ دادن هر گونه اتفاقی بتوانند به بهترین نحو به مقابله با آن مشکل بپردازند و به زنگ های هشدار پاسخ دهند.

اتاق سرور,شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ,مانیتورینگ ویدیو,

آگاهی از شرح وظایف و بررسی برنامه ی روزانه:

به یاد داشته باشید که یک اپراتور باید طبق برنامه ی روزانه، بررسی هایی را به صورت مداوم انجام داده و شرح وظایف خود را بداند. به عنوان مثال:

بررسی روزانه سیستم یکی از مهم ترین کارهای یک اپراتور اتاق مانیتورینگ می باشد. این بررسی می تواند شامل:

 • بررسی وضعیت عملکرد دوربین ها
 • بررسی وضوح فیلم
 • بررسی سیستم عامل ها از نظر نرم افزاری و سخت افزاری
 • بررسی سیستم ضبط و بازیابی
 • نظارت تصویری زنده
 • بررسی روزانه ی سیستم ها
 • و غیره

باشد.

نکته: مانیتورینگ ویدیو، از وظایف اصلی اپراتور دوربین مدار بسته می باشد و مهم است که به عنوان یک اپراتور دوربین مدار بسته هر 5 دقیقه یکبار بر روی فیدهای ویدئو از دوربین های موجود نظارت داشته باشید.

 گشت ویدیوئی:

چنین نظارت سیستماتیکی برای مناطق خاصی از شرکت ها در نظر گرفته می شود. این تکنیک معمولاً با همکاری مدیرامنیت برای ناظر اتاق کنترل تنظیم می گردد.

اکنون مناطقی که معمولاً باید گشت زنی ویدیوئی در آن صورت بگیرید به شرح زیر می باشد:

 • مناطق آسیب پذیر یا بحرانی
 • مناطق دور از دسترس و کم فعالیت

ردیابی حادثه زنده:

در زمان رخ دادن حادثه، هنگامی که حادثه توسط اپراتورها شناسایی شد، آن ها باید عناصری که بر روی شدت حادثه تاثیر می گذارند را ردیابی کنند و به کنترل دوربین های اطراف بپردازند تا بتوانند جزئیات بیشتری از حادثه ی پیش آمده را مورد بررسی قرار دهند.

 

این امر باعث خواهد شد تا بهترین و دقیق ترین اطلاعات موقعیتی به سرپرست داده شود و در نتیجه برنامه ای برای پاسخ سریع و مناسب به حادثه تنظیم گردد.

کارهایی که در حین پیگیری حادثه زنده باید صورت گیرد:

 • نظارت فیدهای موجود دوربین و ردیابی حادثه
 • گزارش دادن مستقیم محل حادثه به اپراتورهای ارتباطی یا ناظر
 • گزارش فعالیت های انجام شده به سرپرست یا اپراتور ارتباطات
 • کنترل مدیریت بحران در حین حادثه

بازیابی تصاویر ضبط شده:

اپراتور دوربین مدار بسته برای بررسی بیشتر حادثه به گرفتن فیلم ضبط شده از نسخه پشتیبان نیاز خواهد داشت.

در نهایت باید گفت که هر شرکت و مرکز داده ای خط مشی و رویه امنیتی خاصی را برای خود در نظر گرفته است.

در صورت رخ دادن حادثه نیز معمولا تحقیقات داخلی ای برای آن حادثه انجام خواهد شد و در بعضی مواقع نیز ضرورت دارد تا پلیس برای تحقیقات خاص وارد عمل شود.

مراکز داده,اتاق سرور,شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ,

سایر وظایف:

سایر وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ نیز به شرح زیر می باشد:

 • گشت های امنیتی با پای پیاده و یا وسیله نقلیه (در صورت نیاز)
 • کنترل دسترسی (بسته به سایت)
 • کنترل و صدور کلید به افراد مربوطه
 • نگهداری دفترچه های ثبت

در نهایت می توان گفت که اپراتور اتاق مانیتورینگ، باید مهارت های لازم برای پاسخگویی به حوادث بی درنگ را آموزش دیده باشد. اگرچه آن ها تکنسین حل مشکل نیستند اما باید با سیستم های یکپارچه در اتاق کنترل آشنایی کامل داشته باشند.

سخن آخر:

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. شما می توانید نظرات، انتقادات و سوالات خود را در مورد شرح وظایف اتاق مانیتورینگ، با ما در میان بگذارید. ما حتما از نظرات شما در مقالات آینده استفاده می نمائیم. منتظر مقالات آتی ما باشید و در صورتی که قصد راه اندازی دیتاسنتر و اتاق مانیتورینگ را داشتید با پشتیبانان واحد تحقیق و توسعه ی کارنو تماس حاصل فرمائید.