آشنایی با شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ

شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ

شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ موضوع مقاله شرکت فنی و مهندسی کارنوست. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا با این مبحث مهم آشنا شده و اطلاعاتی را در این زمینه کسب نمائید.

واحد تحقیق و توسعه کارنو سعی نموده است تا در این مقاله موضوعات مهم را مورد بررسی قرار دهد و از تکرار مکررات بپرهیزد؛ در نهایت ما از نظرات، انتقادات و تجربیات شما استقبال کرده و درخواست می‌کنیم تا در زیر همین مقاله تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

گروه فنی و مهندسی کارنو دو تجهیز اختصاصی را به عنوان
سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و مراکز داده طراحی و تولید نموده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

021-88486300

 

اتاق مانیتورینگ چیست؟

به زبان ساده اتاق مانیتورینگ در دیتاسنتر مکانی‌ست که درون آن تجهیزاتی جهت رصد و کنترل وضعیت اتاق سرور وجود دارد. در مورد شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ باید گفت که اگر شما وارد یک اتاق مانیتورینگ شوید، شاهد تجهیزات پیشرفته‌ای خواهید بود که جهت بررسی وضعیت موجود یک اتاق سرور به کار می‌روند. همانطور که می‌دانید مراکز داده از نقش‌های حیاتی‌ای برخوردار هستند؛ چرا که به محافظت دیتاها و سرورها می‌پردازند. در نتیجه باید مکانی را برای مورد رصد قرار دادن شرایط اتاق سرور در نظر گرفت.

اپراتور اتاق کنترل، همانطور که از نامش پیداست، وظایف تعمیر و نگهداری اتاق کنترل و همچنین کلیه الزامات خاص ذکر شده برای شرکتی که در آن کار می‌کند را انجام می‌دهد. هدف اصلی کار آنها این است که اطمینان حاصل کنند که همه چیز تحت کنترل است و بخوبی کارها انجام می‌شوند. مسئولیت‌های آنها همچنین شامل نظارت، عیب یابی و مدیریت کارکنان در استفاده از تجهیزات و پیشرفت کار است. ایمنی و کارایی اتاق یا کارخانه از وظایف اصلی اپراتور اتاق کنترل است. آنها باید تقریباً در هر زمینه‌ای، به ویژه مربوط به صنایع مهندسی کنترل، عملیات نیروگاه‌ها و مراکز تولید برق کار کنند

 

در اتاق‌های مانیتورینگ چه مواردی رصد می‌شوند؟

در اتاق‌های مانیتورینگ مواردی همچون: تردد افراد به داخل دیتاسنتر، دما، رطوبت، نشت آب، قطع برق و غیره رصد می شوند. هرچند اتاق های سرور از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار هستند؛ اما با این حال باید امنیت را تا حد ممکن ارتقاء داد و اتاق مانیتورینگی را راه اندازی نمود.

اتاق مانیتورینگ نیز با هدف بررسی اتاق سرور و جلوگیری از خطرات و وقوع حادثه راه اندازی می‌شود؛ پس طراحی ساختار این سیستم و تمامی المان‌های کنترل موجود در آن باید به صورت دقیق پیاده سازی شود. لازم است بدانید که تمامی پارامترها از اندازگیری های فیزیکی برخوردار هستند؛ از همین جهت انتخاب یک سیستم که دارای توانایی‌های معقول باشد تا تمامی پارامترهای موجود در اتاق سرور را مانیتور نماید از اهمیت وافری برخوردار است.

اکنون که تا حدودی با اتاق مانیتورینگ و هدف به کارگیری آن آشنا شدید در ادامه به توضیح شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ خواهیم پرداخت.

 

اتاق مانیتورینگ مطابق با استاندارد ANSI/BICSI 002-2019

یک اتاق امنیتی یا مانیتورینگ باید در ورودی اصلی یا در مجاورت آن قرار گیرد، همچنین تابلوی بازدیدکننده در منطقه باید از نظر فیزیکی از عملیات امنیتی تاسیسات جدا باشد. اتاق امنیتی باید شامل امکانات عملیات امنیتی، از جمله مانیتورهای سیستم نظارت تصویری (VSS) و پایگاه داده و رابط کاربری سیستم کنترل دسترسی (ACS) را داشته باشد. هنگام برنامه ریزی این فضاها در نظر بگیرید:

• الزامات فضای نظارت VSS،
• فضای ACS و الزامات ذخیره سازی،
• دسترسی بدون مانع به ذخیره سازی کلید،
• دسترسی بدون مانع به کارت دسترسی (موقت و خالی)،
• سیستم‌های نظارت بر اعلام حریق/دود،
• دسترسی محدود به اتاق کنترل امنیتی.

مزایای اتاق مانیتورینگ براساس استاندارد ANSI/BICSI 002-2019

تجهیزات باید نظارت و نگهداری دائمی داشته باشند تا از عملکرد مناسب و کارآمدشان اطمینان حاصل شود.

• خطاهای انسانی را می‌توان از طریق سیستم‌های نظارت، اتوماسیون و کنترل کاهش داد.
• استفاده از دستگاه‌های حسگر، متغیرهایی مانند توان، دما، رطوبت، جریان هوا، فشار دیفرانسیل هوا، روشنایی، آب، بسته شدن، حرکت، و لرزش را می‌توان در کل تاسیسات اندازه گیری کرد.
• نظارت و مدیریت، زیرساخت مرکز داده را بهبود می‌بخشد و ذینفعان را قادر می‌سازد تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.
هنگام در نظر گرفتن سناریوهای آینده، جمع آوری داده‌های مناسب و درک ماهیت آن مهم است.

شما می توانید برای دریافت مشاوره جهت اجرای اتاق مانیتورینگ با کارشناسان کارنو تماس بگیرید:

021-88486300

051-37057050-4

مهارت‌ها و شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ

اپراتور اتاق مانیتورینگ وظایف متنوعی را انجام می‌دهد و بسته به سازمان و تجهیزات امنیتی که در آن جا نصب شده است مسوولیت‌های زیادی را برعهده خواهد داشت. در نهایت یک اپراتور اتاق مانیتورینگ ممکن است چندین وظیفه را برعهده داشته باشد؛ در ادامه به برخی از الزامات اساسی اشاره خواهیم کرد.

درباره شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ باید ذکر کرد، اپراتور اتاق کنترل، همانطور که از نامش پیداست، وظایف تعمیر و نگهداری اتاق کنترل و همچنین کلیه الزامات خاص ذکر شده برای شرکتی که در آن کار می‌کند را انجام می‌دهد. هدف اصلی کار آنها این است که اطمینان حاصل کنند که همه چیز تحت کنترل است و بخوبی کارها انجام می‌شوند. مسوولیت‌های آنها همچنین شامل نظارت، عیب‌یابی و مدیریت کارکنان در استفاده از تجهیزات و پیشرفت کار است. ایمنی و کارایی اتاق یا کارخانه از وظایف اصلی اپراتور اتاق کنترل است. آنها باید تقریباً در هر زمینه‌ای، به ویژه مربوط به صنایع مهندسی کنترل، عملیات نیروگاه‌ها و مراکز تولید برق کار کنند.

 

بالا بودن سطح هوشیاری اپراتورها

یکی از شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ این است که اپراتورها می‌توانند از طریق دوربین‌های مدار بسته یا سایر سیستم‌های نظارتی به طور مداوم اتاق سرور را کنترل نمایند. در نتیجه یکی از وظایف اپراتورها این است که سطح هوشیاری بالایی داشته و به جزئیات هر فعالیت توجه نمایند تا رصد کردن مرکز داده به درستی صورت گیرد.

 

برخورداری از آموزش‌های لازم

اپراتورها باید از آموزش‌های لازم برخوردار باشند. هدف از آموزش این است که سطح آگاهی آنها بالا برود و با تمامی قسمت‌های یک اتاق سرور آشنا شوند تا در صورت رخ دادن هر گونه اتفاقی بتوانند به بهترین نحو به مقابله با آن مشکل بپردازند و به زنگ‌های هشدار پاسخ دهند.

 

اتاق سرور,شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ,مانیتورینگ ویدیو,

آگاهی از شرح وظایف و بررسی برنامه  روزانه

به یاد داشته باشید که یک اپراتور باید طبق برنامه ی روزانه، بررسی‌هایی را به صورت مداوم انجام داده و شرح وظایف خود را بداند. به عنوان مثال:

بررسی روزانه سیستم یکی از مهم‌ترین کارهای یک اپراتور اتاق مانیتورینگ است. این بررسی می‌تواند شامل:

 • بررسی وضعیت عملکرد دوربین‌ها
 • بررسی وضوح فیلم
 • بررسی سیستم عامل ها از نظر نرم افزاری و سخت افزاری
 • بررسی سیستم ضبط و بازیابی
 • نظارت تصویری زنده
 • بررسی روزانه سیستم‌ها
 • و غیره

باشد.

نکته: مانیتورینگ ویدیو، از وظایف اصلی اپراتور دوربین مدار بسته است و مهم است که به عنوان یک اپراتور دوربین مدار بسته هر 5 دقیقه یکبار بر روی فیدهای ویدئو از دوربین‌های موجود نظارت داشته باشید.

 گشت ویدیوئی

چنین نظارت سیستماتیکی برای مناطق خاصی از شرکت ها در نظر گرفته می‌شود. این تکنیک معمولاً با همکاری مدیر امنیت برای ناظر اتاق کنترل تنظیم می‌گردد.

اکنون مناطقی که معمولاً باید گشت زنی ویدیوئی در آن صورت بگیرید به شرح زیر است:

 • مناطق آسیب پذیر یا بحرانی
 • مناطق دور از دسترس و کم فعالیت

 

ردیابی حادثه زنده

در زمان رخ دادن حادثه، هنگامی که حادثه توسط اپراتورها شناسایی شد، آنها باید عناصری که بر روی شدت حادثه تاثیر می‌گذارند را ردیابی کنند و به کنترل دوربین‌های اطراف بپردازند تا بتوانند جزئیات بیشتری از حادثه ی پیش آمده را مورد بررسی قرار دهند. این امر باعث خواهد شد تا بهترین و دقیق ترین اطلاعات موقعیتی به سرپرست داده شود و در نتیجه برنامه‌ای برای پاسخ سریع و مناسب به حادثه تنظیم گردد.

 

کارهایی که در حین پیگیری حادثه زنده باید صورت گیرد

 • نظارت فیدهای موجود دوربین و ردیابی حادثه
 • گزارش دادن مستقیم محل حادثه به اپراتورهای ارتباطی یا ناظر
 • گزارش فعالیت‌های انجام شده به سرپرست یا اپراتور ارتباطات
 • کنترل مدیریت بحران در حین حادثه

 

بازیابی تصاویر ضبط شده

اپراتور دوربین مدار بسته برای بررسی بیشتر حادثه به گرفتن فیلم ضبط شده از نسخه پشتیبان نیاز خواهد داشت. در نهایت باید گفت که هر شرکت و مرکز داده ای خط مشی و رویه امنیتی خاصی را برای خود در نظر گرفته است. در صورت رخ دادن حادثه نیز معمولا تحقیقات داخلی ای برای آن حادثه انجام خواهد شد و در بعضی مواقع نیز ضرورت دارد تا پلیس برای تحقیقات خاص وارد عمل شود.

 

مراکز داده,اتاق سرور,شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ,

سایر موارد شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ

سایر وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ نیز به شرح زیر است:

 • گشت‌های امنیتی با پای پیاده و یا وسیله نقلیه (در صورت نیاز)
 • کنترل دسترسی (بسته به سایت)
 • کنترل و صدور کلید به افراد مربوطه
 • نگهداری دفترچه‌های ثبت

در نهایت می‌توان گفت که اپراتور اتاق مانیتورینگ، باید مهارت‌های لازم برای پاسخگویی به حوادث بی‌درنگ را آموزش دیده باشد. اگرچه آنها تکنسین حل مشکل نیستند اما باید با سیستم‌های یکپارچه در اتاق کنترل آشنایی کامل داشته باشند.

 

عناصر اساسی ارگونومی اتاق کنترل

اتاق کنترل یک فضای کاری معمولی نیست. وقتی نوبت به طراحی فضایی راحت برای اپراتورها می‌رسد، باید تمامی استانداردها رعایت شود. اپراتورها دراین فضاها اغلب به صورت 24 ساعته کار می‌کنند و عامل راحتی آن‌ها نکته‌ی مهمی است که در زمان طراحی اتاق‌های کنترل باید در نظر گرفته شود. اکنون بهتر است که به عناصر اساسی ارگونومی اتاق کنترل هم اشاره نمائیم. نکته بعد از شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ اصول اولیه‌ عامل انسانی در ارگونومی است که در اتاق کنترل ملاحظات زیر باید رعایت شود:

 • چیدمانی که عناصری مانند: خطوط دید، الزامات وظیفه و الگوهای حرکت را در نظر می‌گیرد تا از ارتباطات اتاق کنترل و کار گروهی پشتیبانی نماید.
 • صندلی‌های استانداردی که برای کاربر راحت باشد و منجر به ایجاد آسیب در بدن او نشود.
 • گذاشتن مانیتورهای استاندارد جهت به وضوح نمایش دادن اطلاعات حیاتی.
 • در نظر گرفتن روشنایی استاندارد در اتاق کنترل.
 • عایق‌بندی صحیح اتاق کنترل جهت عدم ایجاد سروصدا در اتاق و سلب نمودن تمرکز اپراتوران.
 • ایجاد دما و تهویه‌ی مناسب در اتاق کنترل.

در نتیجه، برای طراحی اتاق کنترل و مانیتورینگ باید در نظر بگیرید که چند اپراتور در اتاق خواهد بود؟ چه تجهیزاتی در هر موقعیت مورد نیاز است؟ آیا فضاهای همکاری در داخل یا مجاور اتاق کنترل قرار خواهند گرفت؟ اپراتورها چگونه با فضا تعامل خواهند داشت؟ و غیره.

شما می‌توانید برای طراحی و راه‌اندازی اتاق کنترل و مانیتورینگ خود با شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. کارشناسان ما  اطلاعات لازم را در این باره در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

 

جمع‌بندی شرح وظایف اپراتور اتاق مانیتورینگ

اپراتور اتاق کنترل حرفه ای است که در اتاق کنترل یک نیروگاه کار می کند تا بر عملکرد نیروگاه نظارت کند و همچنین اطمینان حاصل کند که همه چیز به درستی کار می کند. با استفاده از کنترل های کامپیوتری، اپراتورهای اتاق کنترل باید تجهیزات و نشانگرهای کارخانه را برای عملکرد مناسب نظارت و نگهداری کنند. آنها باید تعمیر و نگهداری تجهیزات مختلف کارخانه را انجام دهند تا به بهبود قابلیت اطمینان و در عین حال نظارت بر دما برای کنترل گرمای کارخانه کمک کنند. اپراتورهای اتاق کنترل همچنین باید به عنوان نقطه کنترل برای همه افرادی که وارد مناطق سمی تأسیسات می شوند عمل کنند.

وجود سیستم های کنترل و مانیتورینگ در اتاق باعث راحت تر شدن این کار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور به صفحه مشخصات محصولات مراجعه کنید.

پس همانطور که خواندید از اپراتور اتاق کنترل انتظار می‌رود تا:

 • هر گونه ناهماهنگی مربوطه را نظارت، شناسایی، مستندسازی و بررسی نماید.
 • وظایف اتاق کنترل روزانه را با یکپارچگی و کارایی بالا انجام دهد.
 • دوربین مداربسته را زیر نظر بگیرد و هرگونه فعالیت غیرعادی را گزارش دهد.
 • هر گونه حادثه را یادداشت کند و به افسر امنیتی وظیفه گزارش دهد.
 • هر گونه فعالسازی زنگ هشدار را به مدیر امنیت وظیفه گزارش دهد.

و غیره.

همچنین ما در این مقاله به توضیح مختصری از اتاق کنترل پرداختیم و برای شما نوشتیم که عناصر اساسی ارگونومی اتاق کنترل چیست.

مواردی که در اتاق مانیتورینگ باید رصد شود نیز در این مقاله برای شما آورده شد.

سخن آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. شما می‌توانید نظرات، انتقادات و سوالات خود را در مورد شرح وظایف اتاق مانیتورینگ، با ما در میان بگذارید. ما حتما از نظرات شما در مقالات آینده استفاده می نمائیم. منتظر مقالات آتی ما باشید و در صورتی که قصد راه اندازی دیتاسنتر و راه اندازی اتاق مانیتورینگ را داشتید با پشتیبانان واحد تحقیق و توسعه ی کارنو تماس حاصل فرمائید.