آشنایی با کنترل دمای رک

کنترل دمای رک

همان‌طور که می‌دانید اتاق سرور مکان بسیار حساسی می‌باشد. از همین جهت اگر بخواهید صاحب یک مرکز داده شوید باید راه‌اندازی آن را به تیمی متخصص و حرفه‌ای بسپارید. اما آیا پس از اینکه مرکز داده مطابق با استانداردهای موجود و توسط تیمی حرفه‌ای راه‌اندازی شد کار تمام است؟! خیر. درست پس از راه‌اندازی یک مرکز داده، کار اصلی شما به عنوان یک مدیر اتاق سرور شروع خواهد شد. نظارت و کنترل بر شرایط محیطی اتاق سرور، کاری است که باید برای ارتقاء امنیت اتاق سرور خود انجام دهید. درنتیجه، بررسی مواردی چون: دما، رطوبت، نشتی آب، تردد افراد و غیره باید بدون محدودیت زمانی و مکانی توسط مدیران دیتاسنتر انجام شود.

یکی از مواردی که بسیار حائز اهمیت می‌باشد، کنترل دمای رک اتاق سرور است. اکنون واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو در این مقاله به توضیح راه‌کارهایی پرداخته است که با استفاده از آن می‌توان دمای رک و اتاق سرور را کنترل نمود. همچنین در این مقاله به مزیت‌های کنترل دمای رک اشاره شده است. اکنون در ادامه با ما همراه باشید.

چرا دمای اتاق رک باید نظارت شود؟

یکی از گسترده‌ترین پارامترهایی که باید توسط مدیران مراکز داده نظارت شود، دمای اتاق سرور و دمای داخلی رک می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید، سرورها به صورت 24 ساعته در حال فعالیت هستند. این فعالیت مداوم باعث می‌شود تا میزان دمای اتاق سرور و میزان دمای داخلی رک افزایش یابد. دمای داخل رک و اتاق سرور توسط استانداردهای BICSI و 942 TIA مشخص شده است. بنابراین، دمای اتاق سرور نباید از حد استاندارد اعلام شده تجاوز نماید. مدیران باید به این استاندارد پایبند باشند تا به حداکثر قابلیت اطمینان دست یابند. اگر دما از حد استاندارد خود تجاوز کند، خطرات بیشماری را به همراه خواهد داشت. از همین جهت، پیش نیاز یک مرکز داده‌ی قابل اعتماد، نظارت کردن آن توسط سیستم‌ کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور می‌باشد. نظارت بر دمای رک از وقوع حوادث ناخواسته جلوگیری می‌کند. این نظارت، مزایایی را به دنبال دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات:

به یاد داشته باشید که تنها نظارت دمای اتاق سرور کافی نمی‌باشد و نظارت بر دمای رک نیز لازم است. نوسانات دما (کاهش یا افزایش دمای رک از حد استاندارد) می‌تواند منجر به خرابی سریع تجهیزات گردد. خنک‌کننده‌ی ناکافی و جریان هوای ضعیف نیز می‌تواند باعث افزایش دمای ورودی شود. از طرفی دمای پایین نیز باعث افزایش رطوبت خواهد شد. در صورت رخ دادن این موارد، تجهیزات مستعد آسیب دیدگی هستند و کل عملیات تجاری تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در نتیجه، کنترل دما از طریق سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اسمارت بیت رک و مینی اسمارت بیت رک باعث خواهد شد تا تجهیزات دچار آسیب نشوند و در صورت کاهش یا افزایش دما، اقدامات لازم برای رفع آن سریعاً صورت گیرد.

شناسایی سریع مشکل گرما:

همان‌طور که خواندید شما با استفاده از سیستم‌های کنترل و نظارت اتاق سرور می‌توانید بر دمای کل اتاق سرور و همچنین دمای داخل رک نظارت داشته باشید. نظارت بر دمای رک به شناسایی مشکل گرما در داخل تأسیسات کمک می‌کند و این فرصت را در اختیار مدیران قرار می‌دهد تا در راستای رفع مشکل سریعاً اقدام نمایند. به عنوان مثال: واحدهای تهویه‌ی مطبوع به محض افزایش دما شروع به کار خواهند کرد و سنسورهای دمای محیط در صورتی که سرمایش از قبل کافی نباشد، اطلاع خواهند داد. در نتیجه، این سیستم‌های نظارت منجر خواهند شد تا مدیران با اتلاف زمان مواجه نگردند و با آگاهی در زمان مناسب، برای رفع مشکلات پیش آمده اقدامات لازم را انجام دهند.

به حداکثر رساندن طول عمر تجهیزات:

همان‌طور که در قبل‌تر نیز نوشته شد، افزایش دمای اتاق سرور و رک منجر به آسیب تجهیزات اتاق سرور و تجهیزات داخل رک می‌شود. بنابراین، با افزایش دما، تجهیزات درون رک در معرض خطر قرار خواهند گرفت. درنتیجه، گرما می‌تواند طول عمر تجهیزات را کاهش دهد. افزایش دما در درجه‌ی اول می‌تواند روی باتری و CPU تأثیر بگذارد. به ازای هر 1 درجه‌ی مازاد بر دمای مورد نیاز، عمر باتری سرب اسیدی به نصف کاهش می‌یابد. دمای بالا همچنین می‌تواند باعث از بین رفتن CPU شود.

جلوگیری از رشد کپک:

چنانچه دما پایین و رطوبت بالا باشد، شرایط مطلوبی برای رشد کپک‌ها به وجود خواهد آمد. کپک‌ها می‌توانند روی رک‌ها و سرور‌ها رشد کنند. بنابراین، جهت جلوگیری از این اتفاق‌ها، نظارت دما و رطوبت داخل رک باید به طور مدارم توسط سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور صورت گیرد.

کنترل دمای رک,کنترل دمای رک اتاق سرور,مانیتورینگ دمای رک,

چگونه دمای درون رک را کنترل نمائیم:

در هر زمان و در هر نقطه از تأسیسات، احتمال افزایش دما وجود دارد. ممکن است که برخی از پروتکل‌ها در زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد قابل اجرا باشند، اما هوشمندانه آن است که از رخ دادن چنین حالاتی (نوسان دما از حد استاندارد) جلوگیری شود. برای جلوگیری از این موضوع، مدیریت صحیح رک‌های سرور ضروری است. در ادامه راه‌کارهایی برای مدیریت صحیح رک‌های سرور آورده شده است.

راه‌اندازی سیستم‌های تهویه:

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توان برای جلوگیری از افزایش دمای رک و اتاق سرور انجام داد، راه‌اندازی سیستم‌های تهویه می‌باشد. اینکه چه تعداد سیستم‌ تهویه باید در اتاق سرور به کار گرفته شود، بستگی به تعداد رک‌ها، متراژ مکان مورد نظر و موارد اینچنینی دارد. به یاد داشته باشید که قرارگیری رک در فضایی که دمای آن کنترل شده نباشد، کار بسیار اشتباهی بوده و تجهیزات درون رک را دچار آسیب خواهد کرد. درنتیجه، یکی از راه کارهای کنترل دمای رک، کنترل دمای بیرونی رک و قرار دادن رک در فضایی با دمای استاندارد و تجهیز شده به سیستم‌های تهویه می‌باشد.

نحوه‌ی چیدمان و قرار گیری رک‌ها:

چیدمان رک‌ها باید مطابق با استانداردهای موجود پیش برود. چنانچه تراکم رک‌ها بالا باشد، می‌توانید از چیدمان سرد یا گرم (ایجاد راهروی سرد و گرم) برای مهار کردن دمای بالا استفاده نمائید. این چیدمان یک مسیر مجزای واضح را برای هوای گرم و هوای سرد ایجاد می‌نماید و به تجهیزات اجازه می‌دهد تا هوای خنک را به داخل بکشند.

انتخاب رک سرور مناسب:

با توجه به تنوع رک‌ها در بازار ممکن است که انتخاب رک‌ مناسب کمی چالش‌برانگیز باشد. رک‌هایی برای سرور مناسب می‌باشند که از استانداردهای لازم برخوردار هستند. طبق استانداردهای موجود،

رک سرور مناسب از ایجاد گرما جلوگیری می‌کند. بنابراین، در زمان خرید رک سرور مناسب باید به مواردی توجه نمائید. از جمله:

  • تهویه.
  • محفظه‌ها.
  • مواد.
  • ظرفیت بار.
  • انعطاف پذیری برای تغییرات طراحی.
  • قابلیت سفارشی سازی و غیره.

چیدمان صحیح سرورها:

چیدمان صحیح سرورها، یکی دیگر از راه‌کارهایی است که می‌توان برای کنترل دمای رک انجام داد. رک‌ها باید با سرورهایی بدون اسلات باز پر شوند. استفاده از بلنک منجر خواهد شد تا فضاهای باز رک پوشانده شوند. اگر برخی از شکاف‌ها باز بماند، هوا به داخل دهانه جریان می‌یابد و هوایی که باید از آن عبور کند را مختل می‌سازد. استفاده از پانل‌های پرکننده‌ی رک (بلنک) برای مسدود کردن شکاف‌های باز راه حل خوبی می‌باشد.

کنترل دمای رک,کنترل دمای رک اتاق سرور,مانیتورینگ دمای رک,

استفاده از سنسور‌های دمای رک:

یکی دیگر از راه‌کار‌هایی که می‌توان با آن دمای رک را کنترل نمود، به کار گیری سنسورهای دما در درون رک می‌باشد. نظارت بر دمای رک توسط این سنسورها با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.

دما، توسط سنسورها اندازه‌گیری می‌شود. همان‌طور که سنسور، داده‌های محیطی را جمع‌آوری می‌کند، به یک رکورد تبدیل می‌شود. درنتیجه، مدیران مراکز داده می‌توانند در هر زمانی که بخواهند تغییرات دمایی را مشاهده نمایند. سنسورهای دما به شما اطلاع می‌دهند که آیا محیط همچنان برای نگهداری تجهیزات درون رک و درون اتاق سرور مطلوب می‌باشند یا خیر.

به یاد داشته باشید که در مانیتورینگ دمای رک، سنسورهایی که در مناسب‌ترین مکان قرار می‌گیرند، دقیق‎ترین نتیجه را ارائه می‌دهند. بنابراین، مهم است که در هنگام نصب سنسورهای دما، آن‌ها را در نزدیک‌ترین نقاطی که می‌خواهید اندازه‎گیری کنید، قرار دهید. همچنین باید از ورود و خروج جریان مستقیم هوا به تجهیزات جلوگیری شود.

سخن آخر:

امید است که از محتوای خوانده شده لذت برده باشید. شما می‌توانید برای کنترل دمای رک اتاق سرور خود از سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو استفاده نمائید. این سیستم‌ها به شرح زیر می‌باشند. از جمله:

برای آشنایی بیشتر با این سیستم‌ها به قسمت معرفی محصولات فنی و مهندسی کارنو مراجعه نمائید.

چنانچه نظر، انتقاد یا پیشنهادی دارید می‌توانید آن را در قسمت کامنت این محتوا با ما به اشتراک بگذارید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید.