آشنایی با سنسورهای اتاق سرور

سنسورهای اتاق سرور

واحد تحقیق و توسعه کارنو قصد دارد که در این مقاله در مورد سنسورهای اتاق سرور اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع سنسورهای مرکز داده آشنا شوید.

نقش سنسورها در اتاق سرور:

همانطور که می‌دانید، اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین استفاده از سنسورها موجب می‌شود تا شما بتوانید در زمان ایجاد هرگونه خطر و مشکلی از آن آگاه شده و جهت رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

در نتیجه اتاق سرور شامل سنسورهای زیادی است. از جمله:

 • سنسور و هشدار افزایش دمای اتاق سرور
 • سنسور و هشدار رطوبت اتاق سرور
 • سنسور و هشدار نشت آب
 • سنسور و هشدار قطع برق شبکه
 • سنسور و هشدار قطع برق UPS
 • سنسور و هشدار دود اتاق سرور
 • سنسور و هشدار تشخیص ورود غیر مجاز یا بازماندن درب اتاق سرور
 • سنسور و هشدار ضربه به رک
 • و غیره

اکنون در ادامه با ما همراه باشید تا تعدادی از سنسورهای آورده شده را به شما توضیح دهیم.

خرید سیستم کنترل و مانیتورینگ دیتاسنتر,رطوبت اتاق سرور,سنسورهای اتاق سرور,

سنسور و هشدار افزایش دمای اتاق سرور:

مقوله‌ی دما در سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و بهتر است با توجه به استانداردهای اتاق سرور دمای اتاق را مشخص نمائید. به طور معمول دمای مراکز داده را بین 18 الی 22 درجه سانتی گراد در نظر می‌گیرند.

البته مدیر دیتاسنتر (منظور مدیر مجموعه‌ای که دارای دیتاسنتر است)، می‌‌تواند به اختیار خود دمای محیط را تعیین نماید. در چنین شرایطی سنسورها، دما را سنجیده و در صورت افزایش دما بلافاصله هشدار مربوطه فعال خواهد شد و مدیر دیتاسنتر از تغییر دما مطلع می‌شود.

لازم است بدانید که علاوه بر تعریف کردن حداقل و حداکثر دما، مدیر مرکز داده باید محدوده‌ی هیسترزیس را نیز تعیین نماید. درواقع هیسترزیس به معنای تغییرات کوچک می‌باشد و با فعال نمودن این قابلیت، تغییرات آنی و کوچک به طور دائم و به صورت هشدارهای مکرر به کارفرما ارسال نمی‌گردد.

سنسور و هشدار رطوبت اتاق سرور:

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید برای امنیت اتاق سرور در نظر گرفته شود، رطوبت اتاق سرور می‌باشد. طبق استانداردهای موجود رطوبت تعریف شده برای مراکز داده بین 30 الی 60 درصد در نظر گرفته شده است. به یاد داشته باشید که اگر رطوبت اتاق سرور کمتر از مقدار استاندارد باشد باعث به وجود آمدن بارهای الکترواستاتیک در محیط شده و برای سرورها آسیب‌های زیادی را به همراه دارند. همچنین بیشتر بودن رطوبت از حد استاندارد موجب ایجاد شبنم و حالت رسانایی خواهد شد که این نیز امنیت اتاق سرور را به مخاطره می‌اندازد.

سنسور و هشدار نشت آب:

همانطور که می‌دانید مقادیر زیادی از سرورها و تجهیزات پسیو درون مراکز داده قرار گرفته‌‌اند و وقوع نشت آب در این مکان‌ها می‌تواند منجر به بحرانهای کوچک و بزرگ فراوانی شود.

نشت آب می‌تواند از دستگاه های اسپیلت و یا شکستگی و پوسیدگی لوله‌های آبی که ممکن است در مسیر اتاق سرور باشند، رخ دهد. در صورتی که نشت آب کم باشد و در جاهای غیر حساس رخ دهد می‌توانید جلوی آن را بگیرید، اما در صورتی که نشت آب به جاهای حساسی همانند اتاقهای سرور، کابلها، برقها و غیره برسد منجر به ایجاد چالشهای بزرگی همانند: وقوع آتش سوزی، قطع برق اتاق سرور، خسارتهای مالی و حتی از بین رفتن داده‌ها خواهد شد. در برخی از موارد دیده شده است که بعضی از کارفرمایان از سر عدم آگاهی برای اتاق سرور خود از سنسورهای نشت آب موتورخانه‌ای و تاسیسات استفاده می‌نمایند که این امر خالی از فایده خواهد بود؛ چرا که این سنسورها زمانی فعال می‌شوند که دیر بوده و کف اتاق سرور مملو از آب می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید از سیستمهای کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو استفاده نموده تا چنین مشکلاتی رخ ندهد و ایمنی اتاق سرور افزایش یابد.

سنسور و هشدار قطع برق شبکه:

همانطور که می‌دانید اتاق سرور به برق شهری متصل است و در صورت عدم برق شهری، مرکز داده به ذخیره برق خود یعنی UPS متصل خواهد شد. البته UPS ها از ظرفیت محدودی برخوردار بوده و در مدت زمان کوتاهی قادر به بالا نگه داشتن سرورها هستند.

قطعی برق همچنین منجر به از کار افتادن سیستمهای تهویه می‌گردد و همین امر افزایش دمای اتاق سرور را به دنبال خواهد داشت.

در نهایت سنسورها و هشدارهای قطع برق باعث می‌شوند تا کارفرمایان یا مدیران دیتاسنتر با توجه به زمانبندی UPS ها برنامه‌ریزی کرده و در کمترین زمان بهترین تصمیمات را اتخاذ نمایند تا با استفاده از روشهای گوناگون از قطعی برق اتاق سرورها جلوگیری کنند.

 سنسور و هشدار قطع برق اتاق UPS:

همانطور که گفته شد ما میتوانیم از طریق دستگاه UPS در صورت نبود برق شهری، اتاق سرور را به برق متصل  نمائیم.

در نتیجه در صورت تخلیه‌ی باطری این هشدار موجب درک این موضوع خواهد شد که سرورها down شده‌اند و همچنین درصورت ایجاد هشدار قطع یو پی اس و عدم تخلیه باطری (در زمانی که برق شهر وجود ندارد) میتوان به خرابی یو پی اس بلافاصله بعد از هشدار و قطع سرورها پی برد.

این هشدار اگر به طور مکرر رخ دهد و UPS سالم باشد به مدیر دیتاسنتر اطلاع خواهد داد که باطری‌های موجود دیگر توان ذخیره سازی نداشته و باید به تعویض آنها پرداخت.

سنسور و هشدار دود:

سنسورهای دود برای جلوگیری از آتش سوزی و احتراق می‌باشند و در صورت ایجاد دود این سنسورها فعال شده و هشدارهای آن برای مدیران دیتاسنتر ارسال می‌گردد.

سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,خرید سیستم کنترل و مانیتورینگ دیتاسنتر,رطوبت اتاق سرور,

سنسور و هشدار تشخیص ورود غیر مجاز یا بازماندن درب اتاق سرور:

یکی دیگر از فاکتورهایی که در امنیت اتاق سرور موثر می‌باشد، جلوگیری از ورود افراد غیر مسئول به داخل مرکز داده می‌باشد. از همین جهت شما با استفاده از سنسور و هشدارهای بازماندن درب اتاق سرور می‌توانید از ورود اینگونه افراد به داخل دیتاسنتر جلوگیری نموده و ایمنی این محیط را ارتقاء دهید.

همچنین این سنسورها قادر خواهند بود تا درب را در زمان باز ماندن پایش نموده و در مورد باز ماندن آن با تغییر سخت افزاری به کاربران هشدار دهند، از همین جهت در سیستمهای کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور تجهیزی برای رصد  این ورود و خروج‌ها بکار گرفته می‌شود که شامل بخشهای مختلفی از جمله:

 • سنسور درب
 • سنسور درب رک
 • قفل برقی
 • اکسس کنتر
 • شستی و تایمر خروج

می‌باشند و هر یک از این تجهیزات وظایفی را بر عهده دارند.

سخن آخر:

امیدواریم که از محتوای خوانده شد لذت برده باشید. لازم به ذکر است که ادامه‌ی توضیحات این مقاله‌ی در بروزرسانی‌های آینده برای شما آورده خواهد شد، پس منتظر بروزرسانی و مقالات آینده‌ی ما باشید و ما را از نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود بهره مند سازید. همچنین شما می‌توانید برای انجام پروژهای دیتاسنتر خود و خرید سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی با کارشناسان و پشتیبانان شرکت فنی و مهندسی کارنو در تماس باشید و پروژه‌های خود را به این شرکت بسپارید.