معرفی روش‌های یکپارچه‌سازی و اتوماسیون مراکز داده

اتوماسیون مراکز داده

امروزه مدیران مراکز داده پیشرفته در حال یکپارچه سازی و اتوماسیون مراکز داده خود هستند و همه آنها تلاش می‌کنند تا در زمان و هزینه صرفه جویی کنند؛ اما بهترین‌ مدیران در مراکز مهم جهان، راه حل‌ را پیدا کرده‌اند و به سرعت درحال به روز رسانی هستند. این راه حل پیاده سازی سیستم اتوماسیون در مراکز داده (DCIM) است.

لازم نیست تعجب کنید و حدس بزنید که چطور اتوماسیون مرکز داده، این صنعت را تغییر می‌دهد. در این مقاله، چندین مثال واقعی در مورد اینکه چگونه متخصصان پیشرو مراکز داده در جهان، اتوماسیون را هدایت می‌کنند، آورده شده است.  فقط کافی‌ست بهترین شیوه‌های اتوماسیون مرکز داده را دنبال کنید. شما نیز می‌توانید مدیریت مرکز داده خود را با سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو به طور چشمگیری ساده‌سازی کنید.

 

اتوماسیون مراکز داده چیست؟

اتوماسیون مراکز داده فرآیند‌ی‌ست که در آن فرآیندهای معمول عملیاتی مرکز داده بدون هیچ تلاش دستی تکمیل می‌شود.

مراکز داده

امروزه تعداد پورت‌ها و فیبرها افزایش یافته است. اتوماسیون دستور روز است و بر اساس شبکه‌ها کار می‌کند. اتوماسیون مرکز داده به دلیل ملاحظات فنی و عملیاتی و به دلیل افزایش پیچیدگی شبکه مورد نیاز است: دلایل اقتصادی و حقوقی متعددی نیز وجود دارد. مدیریت خودکار زیرساخت (AIM) می‌تواند به مراکز داده کمک کند تا الزامات لازم را برآورده کنند، البته به شرطی که معرفی آن به دقت برنامه‌ریزی شده باشد.

مزایای اتوماسیون مراکز داده عبارتند از:

  • بهبود همکاری در بین تیم‌های عملکردی: یکپارچه سازی. یک تصویر جامع از تمام داده‌های موجود ایجاد و امکان همکاری و تصمیم گیری مبتنی بر داده را در تمام مراکز و تیم های فناوری اطلاعات فراهم می‌کند.
  • افزایش استفاده از ظرفیت منابع موجود برای به حداکثر رساندن کارایی و کاهش هزینه‌های سرمایه ای.
  • دریافت اعلان‌های خودکار شرایط موجود که ممکن است منجر به خرابی‌هایی در مرکز داده شود و امکان رفع کردن آنها قبل از اینکه مشکلی جدی ایجاد کنند.
  • خطای انسانی از بین می‌رود: این سیستم اتوماسیون، ورود دستی داده‌ها را حذف و این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهد بنابراین، با یکی از دلایل اصلی قطع شدن مرکز داده به نام خطاهای انسانی خداحافظی می‌کند.
  • مدیران می‌توانند ازین پس بیشتر روی پروژه‌های استراتژیک تمرکز کنند: خودکار کردن کارهای روتین و وقت گیر، زمان کارکنان را آزاد می‌کند تا وقت بیشتری را برای پروژه‌های با اولویت بالاتر صرف کنند.
  • مدیریت امنیت مرکز داده را می توان به آسانی در دست گرفت.

با کمک اتوماسیون مراکز داده، بهبود گردش کار و بهره‌ وری انرژی میسر می‌شود. همچنین اطلاعات وارد شده در یک سیستم به طور خودکار به سیستم دیگر منتقل می‌شود و نیازی به بهسازی چندین سیستم باهم یا بررسی متقابل داده‌ها نیست؛ بنابراین در زمان صرفه جویی می‌شود.

خنک کننده‌

برترین ابزارهای اتوماسیون مراکز داده چیست؟

متداول‌ترین ابزار مورد استفاده برای هدایت اتوماسیون مراکز داده از طریق یکپارچه سازی عبارتند از:

نرم افزار DCIM

این نرم افزار، جزء مرکزی یک جعبه ابزار کامل مدیریت مرکز داده است. نرم‌افزار DCIM برای ردیابی دقیق اطلاعات دارایی‌ها و تصاویر بصری مانند مکان دقیق رک، ابعاد و وزن آن، برق و نیرو، اتصالات شبکه و تجسم ارتفاع رک استفاده می‌شود. نسل دوم نرم‌افزار DCIM با یک API وب سرویس دو جهته عرضه شده است. (APIها برنامه‌های مختلف را قادر می‌سازند تا داده‌ها را یکپارچه کنند و به اشتراک بگذارند).

CMDB

در نرم افزار نسل دوم DCIM عرضه شده است که یک پایگاه داده مدیریت پیکربندی شده مانند “ServiceNow” است و اطلاعات مربوط به سخت افزار، نرم افزار، سیستم‌ها، امکانات و پرسنل یک سازمان را ذخیره می‌کند. این  سرویس، به متخصصان فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا این دارایی‌ها و روابط آن‌ها را درک و مدیریت و خدمات فناوری اطلاعات را با کارایی بیشتری ارائه کنند و در نتیجه تصمیم‌های تجاری بهتری بگیرند.

چه کسی از اتوماسیون مرکز داده سود می‌برد؟

در حالی که کل سازمان از افزایش بهره وری و اتوماسیون مراکز داده سود می‌برد، عناوین شغلی که می‌بینیم از بیشترین سود را بهره‌مند می‌شوند:

مدیران مرکز داده

مهندسان مرکز داده

اپراتورهای مرکز داده

مدیران DCIM

معماران زیرساخت

مهندسین زیرساخت

مهندسین نرم افزار

تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ

1- یکپارچه‌سازی سیستم‌ها، دقت داده‌ها را بهبود می‌بخشد و در زمان صرفه‌جویی می‌کند

به عنوان مثال، ممکن است یک “CMDB IT” سنتی داشته باشید که این ابزار، فقط یک پایگاه داده از فیلدهاست. هنگامی که CMDB خود را با نرم افزار DCIM ادغام می‌کنید، اطلاعات و تصاویر دقیق بیشتری مانند مکان دقیق سایت و رک با موقعیتU، ابعاد، وزن، برق و اتصالات پورت شبکه و تجسم ارتفاع رک برای ارائه یک تجربه سه بعدی دریافت می‌کنید. به علاوه، انجام آن فوق العاده آسان است.

2- مجازی‌سازی و اتوماسیون خودکار مرکز داده آسان می‌‎شود

اکثر مدیران مراکز داده می‌دانند که مجازی سازی سرور، هزینه‌های سخت افزاری را کاهش می‌دهد، امکان تامین سریع‌تر منابع و کاهش هزینه در انرژی را فراهم می‌کند. این کار را می‌توان با ادغام استقرار “VMware” با نرم افزار DCIM، خودکار کرد و این تنظیم و ادغام فقط «3 یا 4 دقیقه» زمان نیاز دارد.

3- امکان تهیه و تنظیم خودکار

برای این کار مراکز داده از API وب سرویس دوطرفه “RESTful” در نرم افزار DCIM نسل دوم خود برای خودکارسازی بسیاری از موارد از جمله تهیه دستگاه ها و هماهنگ سازی ها استفاده کرده اند.

4- خودکارسازی مدیریت قطعات در اتوماسیون مراکز داده

“Parts Management” یکی از نرم افزارهای مدرن DCIM است. شما را قادر می‌سازد تا به طور مرکزی تمام هارد دیسک‌ها، کارت‌ها، ماژول‌های حافظه، کابل‌ها و هر جزء دیگر (حتی جعبه‌های پیچ‌ها) را مدیریت کنید.

5- از موتور قوانین کسب و کار استفاده کنید

قوانین کسب و کار، برنامه‌های اتوماسیونی هستند که یک مدیر سیستم می‌تواند به نفع همه کاربران ایجاد کند. این نرم افزار، با ساده‌سازی عملیات، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، خطاها را کاهش می‌دهد و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند.

6- بودجه بندی توان دستگاه را خودکار کنید

در روش‌های سنتی بودجه بندی توان دستگاه با فرآیند دستی، تا حد زیادی نادرست اجرا می شد و اغلب منجر به هدر رفتن فضا و پول شده بود. متخصصان پیشرو مرکز داده با استفاده از نرم‌افزار DCIM با ویژگی “Auto Power Budget” بازده عظیمی را دریافت می‌کنند که در روش سنتی دیده نمی‌شود.

7- نمودارها و گزارش‌های برنامه ریزی شده را به صورت خودکار از طریق ایمیل دریافت کنید

استفاده از داده‌ها برای اتخاذ بهترین تصمیمات مدیریت مرکز داده بسیار مهم است. با این حال، حجم عظیم و تنوع داده‌های تولید شده توسط دستگاه‌های مرکز داده، شناخت اینکه چه داده‌هایی مهم هستند، چگونه آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنیم و چگونه از آن‌ها ارزش استخراج کنیم را دشوار می‌کند

با ابزارهای مدیریت مثل  Excel و Visio این کار وقت گیر بود و در نهایت نادرست انجام می‌شد. اما با کمک نرم افزار نسل دوم DCIM تجزیه و تحلیل‌ها را می‌توان با نمودارهای داشبورد، گزارش‌ها و تجزیه و تحلیل بصری خودکار انجام داد.

8-  هشدار خودکار

راه و روش قدیمی مانیتورینگ برق و نظارت بر محیط، رفتن در محل برای خواندن دستی و ثبت اندازه‌گیری‌های سنسورها بود. این کار باعث اتلاف وقت می‌شد و شما را در برابر مسائلی که ممکن است در زمانی که در محل نیستید رخ دهد آسیب پذیر می‌کرد. با نرم‌افزار DCIM، تنظیم آستانه‌های هشدار و بحرانی آسان است. با هشدار خودکار در نقض تجهیزات، شما اولین کسی خواهید بود که از شرایط موجود در مرکز داده خود مطلع خواهید شد.

9- اهرم‌های “webhook”

نرم‌افزار DCIM با قابلیت “webhook” می‌تواند به‌طور خودکار اطلاعات مربوط به جابجایی‌ها، اضافه‌ها و تغییرات را به یک سیستم خارجی (به عنوان مثال، گزارش حسابرسی تغییر دارایی) ارسال کند. جزئیاتی مانند اینکه چه تغییری ایجاد شده است، چه چیزی تغییر را ایجاد کرده است و چه زمانی تغییر ایجاد شده است را می‌توان بلافاصله از طریق “webhook” ارسال کرد.

10- هر چیزی را با APIها خودکار کنید

در اتوماسیون مراکز داده با کمک APIها، می‌توانید همه موارد، پورت‌ها، مکان‌ها، فهرست‌های جستجو، درخواست‌ها و سفارش‌های کاری، اتصالات برق و داده، فیلدهای سفارشی را ایجاد کنید و بخوانید یا به‌روزرسانی و حذف کنید.

«ریموند پارپارت»، مدیر استراتژی و عملیات مرکز داده دانشگاه شیکاگو، می‌گوید:《آنچه که ما به عنوان یک سازمان در تلاش برای انجام آن هستیم؛ این است که از دنیای داده‌ها خارج شویم و وارد دنیای اطلاعات شویم. برای دستیابی به این هدف، این دانشگاه در حال تولید جدیدترین نرم افزار مدیریت زیرساخت مراکز داده (DCIM) است».