آشنایی با تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه

یک شبکه کامپیوتری متشکل از تعدادی کامپیوتر به همراه تجهیزات شبکه جانبی از جمله پرینتر است که بهم متصل شده‌اند. برای اجرای شبکه‌های کامپیوتری شما به گروهی از تجهیزات از جمله سخت افزارهای زیر احتیاج دارید.

کابل‌ها و اتصالات

 در واقع وظیفه ی متصل کردن کامپیوتر، پرینتر، سرور و سایر تجهیزات شبکه به یکدیگر را دارند. کابل “Twisted Pair” یکی از متداول‌ترین کابل‌های استفاده شده در شبکه‌های مخابراتی و کامپیوتری‌ست. از کابل‌های فوق، علاوه بر شبکه‌های کامپیوتری در سیستم‌های تلفن نیز استفاده می‌گردد.

شش نوع کابل شبکه متفاوت وجود داشته که می توان با توجه به نوع شبکه و اهداف مورد نظر از آنان استفاده نمود . کابل  CAT1 تاCAT6 ، متداول‌ترین این نوع کابل محسوب می‌گردد.

 

کابل

cat6,network,router,

شبکه,cat6,network,
سوییچ و روتر

که وظیفه مدیریت ترافیک شبکه و حصول اطمینان از برقراری ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر را دارند. روتر عملکردی تقریبا شبیه به سوئیچ را دارد با این تفاوت که از روتر برای برقراری ارتباط بین دو شبکه استفاده می‌شود که از معماری متفاوتی ساخته شده‌اند که بیشتر وظیفه تامین اینترنت برای شبکه را به عهده دارد.

 

سوییچ (switch)

cat6,network,router,

network,router,شبکه,

روتر(router):

cat6,network,router,

شبکه,cat6,network,
یک نقطه ی دسترسی بی سیم (Access point)

اجازه ی اتصال به شبکه بی سیم را می‌دهد.
router,شبکه,cat6,
اتصال به اینترنت

که می‌تواند یک اتصال ساده تجهیزات شبکه از طریق پهنای باند خط تلفن باشد یا یک اتصال سریع‌تر از طریق فیبر نوری.

فیبرنوری

cat6,network,router,

cat6,network,router,

 

فایروال سخت افزاری

باعث ایجاد یک مانع بین شبکه و اینترنت می‌شود که شبکه را از تهدیدات امنیتی محافظت می‌کند.
شبکه معمولا شامل یک سرور است که برنامه‌های کاربردی مرکزی را به عنوان یک مرکز آی تی اجرا می‌کند و ذخیره سازی فایل را فراهم می‌سازد.

شبکه,cat6,network,

 

بلوک‌های سخت افزاری برای ساختن شبکه

هنوز اکثر کسب و کارها شبکه های خود را با زیر ساخت کابل می‌سازند به دلیل این که بسیار قابل اطمینان و سریع هستند. متداول‌ترین نوع این کابل‌ها کابل اترنت به خاطر سرعتش است . کابل‌های cat6 می‌توانند داده و اطلاعات را برای هر کسب و کاری و با هر سرعتی که نیاز دارند فراهم سازند. هنگام طراحی و اجرای شبکه کامپیوتری، اکثر کسب و کارها سوکت‌های شبکه را در مکان های مناسبی از شبکه خود نصب می‌نمایند بنابراین کامپیوترها و دستگاه های دیگر را می‌توان به شبکه متصل نمود.

 

کابل اترنت

cat6,network,router,

network,router,شبکه,

Cat6

cat6,network,router,

شبکه,cat6,network,

 

سوییچ و روتر اجزای مهم شبکه

سوییچ و روتر درشبکه مانند علائم راهنمایی عمل می کنند که نشان می‌دهند داده‌ها بر روی شبکه باید چگونه عمل کنند. در واقع کار اصلی هر دو آن‌ها یکی‌ست به نحوی که دستگاه‌های موجود در شبکه را قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر می‌سازند. اگرچه روترها مدیریت فعالانه تری برای حصول اطمینان از انجام درست وظایف در شبکه را دارند و سوییچ‌ها از کارایی کمتری برخوردارند.
تجهیزات مورد نیاز برای شبکه وبرنامه‌های رشد کسب و کارتان شما را برای انتخاب سوییچ و یا روتر راهنمایی می‌کنند و اگر مطمئن نیستید از شرکت‌های عرضه کننده ی محصولات کامپیوتری سوال کنید تا شما را راهنمایی کنند. شما باید یک اتصال اضافی نیز برای متصل کردن تجهیزات جدید به شبکه تان در نظر بگیرید تا درصورت نیاز به اتصال جدید آن را بوسیله ی سیم به روتر متصل نمایید.

 

تجهیزات شبکه وایرلس

شما می توانید یک نقطه دسترسی بی سیم را به روترتان اضافه کنید تا افراد بتوانند بصورت وایرلس به شبکه شما متصل گردند. به دلیل افزایش روزشمار دستگاه هایی مثل تلفن های هوشمند و تبلت ها که از شبکه وایرلس استفاده می کنند خیلی طبیعی است که باید شبکه شما قابلیت اتصال وایرلسی را داشته باشد. حتی اگر کارمندانتان فقط با کامپیوترهای رومیزی کارکنند. اتصال وایرلس به شبکه مناسب برای جلسات کاری‌ست که افراد به اینترنت نیاز پیدا کنند و همچنین یک امتیاز برای شرکت در هنگام بازدید از آن است.

 

تجهیزات شبکه و اینترنت

هنگامی که می خواهید شبکه خود را به اینترنت متصل نمایید نوع اتصالی که شما می خواهید استفاده کنید نشان دهنده ی تجهیزات شبکه ای است که نیاز دارید. اگر شما از یک اتصال بوسیله ی پهنای باند خطوط تلفن استاندارد ADSL استفاده می کنید و تعداد کمی کامپیوتردارید به دنبال روتری باشید که فقط قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد. اگر شما بیش از ۴ کامپیوتر دارید و به چیزی بیش از استفاده از اینترنت نیاز دارید باید با شرکت های ارائه دهنده ی اینترنت و شبکه مشورت کنید.

سرعت تجهیزات شبکه

اکثر تجهیزات شبکه از استانداردهای یکسانی برخوردارند بنابراین می‌توانید از روترها، کابل‌ها و فایروال‌‌های تولیدکنندگان مختلف استفاده کنید. کم سرعت ترین و آهسته‌ترین بخش شبکه شما تعیین کننده نوع تجهیزاتی‌ست که نیاز دارید مثلا اگر از کامپیوترها و کابل‌های cat6 استفاده می‌کنید باید از روتری سازگار با سرعت cat6 استفاده نمایید. استانداردهای شبکه بی‌سیم متعددی وجود دارند سعی کنید از روترها و نقاط دسترسی با استاندارد ۸۰۲٫۱۱ استفاده کنید که درواقع سریع‌ترین نوع وایرلسی‌ست که با انواع قدیمی وایرلس نیز کار می‌کند.