سیستم های مانیتورینگ اتاق سرور کارنو

سیستم های مانیتورینگ

در قرن بیست و یکم، اتاق سرور قلب تجارت اکثر شرکت‌ها به حساب می‌آید. در اتاق‌های سرور تمامی داده‌هایی که برای یک تجارت ضروری است ذخیره می‌شود. داده‌هایی چون: اطلاعات مشتریان، پروژه‌ها، فرصت‌های فروش، تراکنش‌های مالی، قراردادهای مهم، اطلاعات کارکنان، گزارش‌های آماری، گزارش‌های فروش و موارد دیگر. از همین جهت، مدیریت و نگهداری از اتاق‌های سرور بسیار حائز اهمیت است. اکنون واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو قصد دارد که در این مقاله به معرفی عملکرد سیستم ‌های مانیتورینگ اتاق سرور بپردازد. در نتیجه، اگر قصد دارید که در این زمینه اطلاعاتی را کسب نمائید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

امنیت اتاق سرور:

همانطور که نوشته شد، اتاق سرور بسیار حائز اهمیت است، از همین جهت مراکز داده باید از امنیت لازم برخوردار باشند.

یکی از زیرساخت‌های مهم در اتاق سرور، استفاده از سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور است. این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امنیت اتاق سرور مورد نظر را ارتقاء می‌دهند. شما به عنوان کسی که صاحب یک اتاق سرور هستید، می‌توانید در هر زمان و در هر مکانی شرایط درون رک و اتاق سرور خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورت تغییر شرایط از آن مطلع شده و سریعاً اقدامات لازم را انجام دهید.

مزایای استفاده از سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور:

نظارت و مدیریت دقیق شرایط محیطی اتاق سرور، استفاده از تجهیزات را به حداکثر می‌رساند، عمر مفید آن‌ها را افزایش می‌دهد، هزینه عملیاتی را به حداقل می‌رساند و از مسائل گران‌قیمت ناشی از خرابی یا خرابی غیرمنتظره تجهیزات جلوگیری می‌نماید. در نهایت شما با استفاده از سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور می‌توانید مواردی که در زیر آورده شده است را نظارت نمائید. از جمله:

دما و رطوبت:

سرورها، ماشین‌های حساسی هستند که برای دستیابی به بهترین عملکرد و کاهش خطا یا نقص باید دما و رطوبت خود را در پارامترهای مشخصی حفظ نمایند. به همین دلیل است که دما و رطوبت از مهم‌ترین متغیرهای محیطی‌ای هستند که اکثر پرسنل فناوری اطلاعات باید آن را در نظر بگیرند. از آنجایی که سرورها گرمای زیادی را آزاد می‌کنند، باید سیستم‌های تهویه‌ی هوای متعددی در اتاق‌های سرور نصب شود تا دمای محیط را در حالت استاندارد حفظ نماید. به یاد داشته باشید که احتمال رخ دادن خرابی در این سیستم‌ها وجود دارد. بنابراین، توصیه می‌شود که سنسور دما در نزدیکی هر واحد تهویه‌ی مطبوع برای تشخیص هر گونه مشکل وجود داشته باشد. از طرف دیگر رطوبت به دما بستگی دارد. رطوبت بیش از حد نیز می‌تواند بر اجزای تجهیزات تأثیر بگذارد و منجر به خوردگی شود. سنسورهای دما و رطوبت معمولاً در نزدیکی واحدهای تهویه‌ی مطبوع یا مناطقی نصب می‌شوند که درجه حرارت از حد معمول افزایش می‌یابد.

در نتیجه، سیستم‌ مانیتورینگ اتاق سرور از طریق ارسال هشدارهای متنوع به شما کمک خواهد کرد تا از تغییر دما و رطوبت اتاق سرور خود آگاه شوید و اقدامات لازم را انجام دهید.

نشت آب:

در داخل اتاق سرور، احتمال نشت آب وجود دارد. به عنوان مثال: این نشت می‌تواند از سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع صورت گیرد. تراکم یا نشت تنها زمانی کشف می‌شود که لکه‌های آب دیده شوند. تجمع آب می‌تواند از لوله‌های نشتی، نشت از دیوارهای مجاور، سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع ناشی گردد. آب می‌تواند به دیوارهای مجاور یا به سمت پایین تا سطح زیر نفوذ نماید. در نتیجه، بدون سیستم تشخیص نشت آب، بسیار دیر می‌توان متوجه‌ی چنین مشکلی شد. در صورت نشتی آب، سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور به سرعت به شما هشدار می‌دهند تا برای جلوگیری از خطرات بیشتر سریعاً اقدامات لازم را انجام دهید.

دود:

همانطور که در مقاله اشاره نمودیم، تجهیزات کلی و سرورهای داخل اتاق سرور می‌توانند گرما و انرژی زیادی تولید کنند. گرمای بیش از حد یکی از خطرات اصلی‌ای است که باید به آن توجه نمود. از همین جهت نظارت بر دود نیز امر بسیار مهمی می‌باشد که با استفاده از سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور می‌توان این موضوع را مورد نظارت قرار داد.

جریان هوا:

برای محافظت از سرورها در برابر گرمای بیش از حد باید جریان هوا مدیریت شود تا گرمای یک دستگاه توسط دستگاه دیگر دریافت نشود. بعضی از سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور از چنین قابلیتی برخوردار هستند و می‌توانند نظارت جریان هوا را برای مدیران دیتاسنتر محیا سازند.

مدیریت دسترسی اتاق سرور:

مدیریت دسترسی اتاق سرور، معمولاً محدود است و فقط پرسنل مجاز به ورود هستند. از همین جهت، درها باید همیشه قفل باشند و از سیستم‌های کارت‌خوان یا قفل الکترونیکی درب استفاده شود. دسترسی نظارتی به شما امکان می‌دهد تا بررسی کنید که درها کمی باز مانده‌اند یا افرادی به داخل اتاق سرور وارد یا خارج می‌شوند.

همچنین می‌توانید نظارت تصویری را نصب نمائید که یک لایه‌‌ی امنیتی اضافی در آن نقاط دسترسی است.

اسمارت بیت رک,سیستم ‌های مانیتورینگ اتاق سرور,کارنولاجیک,

انوع سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور کارنو:

سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور کارنو شامل:

  • سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور (KarnoLagic)
  • سیستم کنترل و مانیتورینگ رک (smart Bitrack)
  • سیستم کنترل و مانیتورینگ رک (mini smart Bitrack)

می‌باشد.

شما می‌توانید برای اتاق سرور و داخل رک خود  این سیستم‌ها را سفارش دهید و زیرساخت مرکز داده‌ی خود را کامل نمائید. با وجود این سیستم‌ها شما می‌توانید عمر مفید تجهیزات مرکز داده را افزایش داده و امنیت دیتاسنتر را نیز ارتقاء دهید.

سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور که از آن با نام کارنولاجیک یاد می‌کنند برای اتاق سرور به کار برده می‌شود. اما، سیستم‌های اسمارت بیت رک و مینی اسمارت بیت رک برای داخل رک طراحی شده‌اند. در واقع، شما با وجود این سیستم‌ها می‌توانید در هر زمان و هر مکانی داخل اتاق سرور و رک‌ها را نظارت کنید. همانطور که می‌دانید راه‌اندازی مرکز داده نیازمند صرف هزینه و بودجه‌های زیادی می‌باشد. بنابراین، نصب و استفاده نمودن از این سیستم‌های مانیتورینگ بسیار حیاتی بوده و از ضررهای مالی و جانی در این مکان جلوگیری می‌نماید.

قابلیت‌های زیادی بر روی این سیستم‌ها پیاده‌سازی شده‌اند. پس برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با جزئیات سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور به قسمت معرفی محصولات سایت مراجعه نمائید.

سخن آخر:

شما می‌توانید برای خرید سیستم‌ های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور با کارشناسان شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. کارشناسان ما به تمامی سؤالات شما پاسخ داده و به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید و منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید.