آشنایی با انواع دستگاه تست شبکه

دستگاه تست شبکه

دستگاه تست شبکه Fluke, NETSCOUT و SignalTEK  مهم‌ترین ابزار تست شبکه هستند که نحوه کار کامپیوتر را بررسی می‌کنند. ابزار تست شبکه Fluke, NETSCOUT و SignalTEK  همچنین می‌توانند سرعت انتقال داده‌ها و طول کابل‌ها را اندازه گیری نموده و ال ای دی‌های هر پورت سوئیچ را خاموش یا روشن کنند.  در بسیاری از مواقع پس از اینکه دو طرف کابل را سوکت زنی کردید برای اینکه از کار خود مطمئن شوید می‌توانید از این دستگاه استفاده کنید.

برای داشتن یک شبکه استاندارد انجام تست شبکه به روش سنتی مانند چک نمودن اتصال‌ها، کیستون‌ها و مواردی از این قبیل به تنهایی کافی نخواهد بود. برای تست کردن پارامترهایی مانند سرعت شبکه باید از ابزارهای مخصوصی مانند فلوک استفاده کرد. با انجام این آزمایش، علاوه بر اطمینان از میزان سرعت شبکه، می‌توانید جهت نگهداری شبکه سیمی نیز از این ابزار ها استفاده کنید. یکی از بارزترین آزمایشات در رابطه با عملکرد شبکه استفاده از دستگاه فلوک جهت اطمینان از اتصال کابل شبکه است.

 

دستگاه تست شبکه Fluke Network CIQ-100LD

ابزار تست شبکه,ابزارهای تست شبکه,دستگاه تست شبکه,

این دستگاه تست شبکه است که برای بررسی کابل‌‎های مسی کاربرد دارد. با استفاده از دستگاه Fluke Network CIQ-100LD می‌توان سرعت کابل و مشکلات به وجود آمده در کابل شبکه را بررسی کرد.

یکی از بزرگ‌ترین معایب دستگاه Fluke Network CIQ-100LD این است که قادر به نشان دادن اطلاعاتی چون مشخصات سوئیچ و آی پی شبکه نیست. جنس این دستگاه از یک پلاستیک مقاوم است و یک پایه کشویی جدا شونده نیز دارد. جهت بروز رسانی نرم افزار دستگاه و انتقال داده‌های تست به کامپیوتر، یک پورت USB Mini-B در سمت راست این دستگاه وجود دارد.

استفاده از Fluke Network CIQ-100LD برای کاربرانی که به طور مداوم با دستگاه کار می کنند مناسب نیست، چرا که از ۴ باتری AA استفاده می‌کند که قابلیت شارژ شدن ندارند. برای انجام تست خودکار کابل شبکه ابتدا دستگاه ریموت را به انتهای کابل وصل کنید. از این طریق می توانید سرعت کابل را تخمین زده و اطلاعات مربوط به آن را ذخیره نمایید. قابلیت مشاهده تمامی نتایج ذخیره شده در دستگاه وجود دارد.

با کمک دستگاه تست شبکه جهت تشخیص مسیر کابل می‌توانید در حالت tone، صوت را از کابل عبور دهید. برای استفاده از قابلیت عیب یابی این دستگاه می توانید از حالت DIAG استفاده کنید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید خطای امپدانس را مشاهده نموده و یکپارچگی کابل‌ها را چک کنید. برای افزایش استفاده از دستگاه Fluke Network CIQ-100LD می‌توانید باتری‌های قابل شارژ برای آن تهیه کنید.

 

دستگاه تست شبکه NETSCOUT LinkRunner G2

 

ابزار تست شبکه,ابزارهای تست شبکه,دستگاه تست شبکه,

ابزار تست شبکه NETSCOUT LinkRunner G2 نسبت به مدل‌‌های قبلی امکانات بیشتری دارد که از جمله این امکانات می‌توان به صفحه نمایش بزرگ آن اشاره کرد. از همین رو، نسبت به سایر دستگاه‌ها گران‌تر است. از دستگاه NETSCOUT LinkRunner G2 می‌توان برای تست کردن کابل‌های شبکه مسی، فیبر نوری و اترنت استفاده کرد.

برای اتصال به دستگاه تست شبکه کافی‌ست یک سیستم عامل اندروید داشته باشید و از قابلیت‌های دستگاه مانند مرور وب، تصویر برداری، استفاده از برنامه‌های رایگان اندرویدی و… استفاده کنید. علاوه بر این، قابلیت اتصال از طریق وای فای و بلوتوث را نیز دارد.

از جمله قابلیت‌های دیگر دستگاه NETSCOUT LinkRunner G2 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارا بودن دکمه های Volume
 • قابلیت استفاده از حافظه جانبی SD کارت
 • دارا بودن پورت USB
 • امکان اتصال به منبع تغذیه
 • قابلیت اتصال از طریق وای فای و بلوتوث
 • دارا بودن پورت اترنت اضافی جهت تست کابل‌های پچ
 • دارا بودن دکمه روشن خاموش
 • قابلیت اتصال به شبکه از طریق پچ کابل RG-45
 • قابلیت مشاهده اطلاعاتی مانند آدرس آی پی، پورت ها، ولتاژ، توان و…

شما می توانید تمامی تست‌های مربوطه مانند سرعت و دوبلکس، پینگ، DNS، TCP, PoE, DHCP و Gateway را به صورت اتوماتیک انجام دهید. تمامی تست‌های صورت گرفته از طریق یک ایمیل برای شما ارسال می‌شوند. همچنین، قابلیت بررسی مشکلاتی چون کابل باز، وجود هر گونه قطعی در کابل و… نیز وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین عیب‌های این دستگاه عدم ذخیره اطلاعات در حالت استفاده از ریموت WireView Cable ID است.

یکی از قابلیت‌های ویژه دستگاه NETSCOUT LinkRunner G2 امکان ساخت اکانت در نرم افزار آن است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید تمامی عملیات لازم در رابطه با این دستگاه را در تلفن همراه یا کامپیوتر یا هر دستگاه دیگری انجام دهید. برای این کار فقط کافی‌ست به اکانت خود وارد شوید.

دستگاه تست شبکه SignalTEK

ابزار تست شبکه,ابزارهای تست شبکه,دستگاه تست شبکه,

 

دستگاه SignalTEK  توسط IDEAL Network به منظور ارزیابی عملکرد کابل‌ها ساخته شده است. این دستگاه ابزارهای پینگ و traceroute را داشته و همچنین قابلیت همگام شدن با شبکه را دارد. جنس کیس دستگاه SignalTEK  از پلاستیک است. این دستگاه قابل حمل بوده و می‌توان آن را شارژ کرد.

قابلیت‌های ابزار تست شبکه SignalTEK  عبارتند از:

 • دارا بودن صفحه نمایش غیر لمسی LCD
 • قابلیت تست خودکار
 • دارا بودن پورت USB, RJ45 و SFP
 • قابلیت اتصال به وای فای
 • قابلیت اتصال به منبع تغذیه
 • قابلیت پیکربندی
 • قابلیت مشاهده شماره پورت سوئیچ و آدرس مک و اطلاعات آی پی
 • آگاهی از محل قرار گیری کابل ها از طریق ردیاب دستگاه
 • استفاده از اپلیکیشن مخصوص جهت سهولت در انجام عملیات مختلف

 

تستر شبکه چیست؟

در تست شبکه کابل‌ها نیز باید تست شوند. تستر شبکه به عنوان تست عملکرد کابل‌ها کاربرد دارد. زمانیکه دو طرف کابل را سوکت می‌زنید، برای اطمینان از اینکه کابل به درستی عمل می‌کند یا خیر، باید از تستر شبکه کمک بگیرید.

دستگاه تستر شبکه وسیله‌ای‌ست که برای تست قدرت و اتصال نوع خاصی از کابل یا سایر مجموعه‌های سیم استفاده می‌شود.

انواع مختلفی از تستر شبکه وجود دارد که هر یک قادر به آزمایش و تست نوعی خاص از کابل و یا سیم هستند.

تستر کابل شبکه می‌تواند آزمایش کند که آیا کابل یا سیم به درستی تنظیم و وصل شده است و اینکه قدرت ارتباط بین مبدا و مقصد را دارد یا خیر.

اما حال می‌خواهیم بدانیم که تستر شبکه چگونه کار می‌کند:

سیگنال ناشی از تستر شبکه که به کابل مسی وارد می شود، میدان مغناطیسی بزرگی را به وجود می آورد.

در اثر این میدان مغناطیسی الکترون مربوط به زوج ها بر یکدیگر القا می‌شوند و یک مجموعه ای از پارامترهای افت خط را به وجود می‌آورند.

پارامتر ها می‌توانند نمایانگر یک مشکل باشند. اگر کابل حامل باشد می توان نتیجه گرفت که مدارها به درستی بسته بوده و اتصال برقرار است. یعنی اتصال کوتاه و یا قطعی به صورت ناخود آگاه در کابل وجود ندارد و جریان در سیم و کابل حرکت می‌کند.

دسته‌بندی‌های مختلفی در دستگاه تست شبکه وجود دارد:

Wiremap

زمانیکه دو سر کابل با هم ارتباط دارند و سوکت به درستی پانچ شده است و در اصطلاح کابل به درستی سوکت خورده است، pass  نوشته می‌شود و اگر مشکلی وجود داشته باشد کلمه fail نمایان می‌شود که کابل باید مجددا سوکت زده شود.

Pair&Lentgh

از این ویژگی دستگاه تست شبکه برای تخمین فاصله استفاده می‌شود که بیشتر اوقات نیز به درستی تخمین نمی‌زند. مخصوصا اگر طول کابل کمتر از 3 متر باشد.

Coax/Tel

برای چک کردن در حالت سوکت تلفن RJ-11 و COAXIAL استفاده می‌شود و ارتباط آن را بررسی می‌کند.

 

چرا باید از تستر کابل شبکه استفاده کرد؟

عیب یابی شبکه بسیار وقت گیر و دست و پا گیر است. عیب یابی تعداد زیادی کابل که به هم پیچیده شده اند، کار آسانی نیست. همچنین که انتهای هر کابل به سرورها و دستگاه تست شبکه ذخیره سازی و دستگاه‌های امنیتی و چاپگرها و… متصل شده است.

بنابراین یک روش و یا نمودار جریان برای تست شبکه قطعی و ضروری‌ست. استفاده از ابزار برای تست شبکه و کابل‌ها به کار شما سرعت می‌بخشد و همچنین دقت کار را نیز افزایش می‌دهد. به هر سوالی که درباره وضعیت شبکه دارید، پاسخ دریافت می‌کنید. علاوه بر این، ابزاری که به شما در حل مشکلات متنوع شبکه کمک می‌کند، برای تأیید اولیه کابل کشی و تجهیزات شبکه نیز عالی‌ست.

تهیه یک شبکه جدید یا به روز کردن شبکه قبلی به راحتی امکان پذیر است. درست مانند هر چیزی که خریداری می‌کنید، انتظار دارید که سرمایه گذاری در شبکه جدید نیز کارآمد باشد. در مورد شبکه جدید یا به روزرسانی شده، انتظار دارید که عملکرد قابل توجهی را به وجود آورد: بدون خرابی و تأخیر، بدون تنگناها و عدم بهره وری.

اما چند عامل وجود دارد که می تواند منجر به عملکرد ضعیف در شبکه‌های جدید شود: محصولات بد (اتصالات، کابل‌ها و غیره) و نصب نادرست سیستم. با گذشت سال‌ها، پیشرفت در فرآیندهای تضمین کیفیت به بسیاری از تولید کنندگان کابل کشی کمک کرده است تا پتانسیل خطاها را کاهش دهند. در نتیجه، نصب نادرست اغلب مقصر مشکلات عملکرد پس از ایجاد زیرساخت شبکه جدید است. پس از نصب شبکه جدید – یا یک بروزرسانی مهم – آزمایش عملکرد سیستم کابل به عنوان آخرین بررسی، مهم است تا مطمئن شوید همه چیز به درستی نصب شده است و هیچ چیز باعث کندی یا متوقف شدن شبکه شما نمی شود. به همین دلیل استفاده از دستگاه تست شبکه بسیار ضروری‌ست.

 

ابزار تست شبکه,ابزارهای تست شبکه,دستگاه تست شبکه,

تست کابل: صدور گواهینامه

با تست کابل مجوز “pass” یا “fail” نمایان می‌شود که در این تست عملکرد کابل شبکه با استانداردهای صنعت مقایسه شود و سپس در صورتی که با استانداردها مغایرت داشته باشد، کابل fail می‌شود.

این نوع تست شبکه به شما اطمینان می‌دهد که پیوندهای کابل کشی جدید که نصب شده اند، سرعت انتقال مورد انتظار را تأمین می‌کنند یا خیر.

موارد احتمالی که در تست کابل مجاز باید در نظر گرفته شود:

کابل‌هایی که بیش از حد طولانی هستند.

کشش بیش از حد کابل

خرابی کابل

عملکرد نادرست کابل

نصب مناسب کانکتور

خاتمه نامناسب

سیم‌های عبور داده شده

برای آزمایش سیستم‌های کابل کشی مسی و الیافی باید از تستر کابل تأیید شده توسط تامین کننده کابل کشی استفاده شود. نتایج آزمایش و گزارشات این دستگاه تست شبکه برای مشخص کردن منبع خرابی‌ها (عبور متقابل، از دست دادن برگشت داده و غیره) برای عیب یابی سریع‌تر استفاده می‌شود.

آزمایشگرهای کابل مجاز باید الزامات سطح 3 تعیین شده توسط ANSI / TIA-1152-A و IEC 61935-1 / Ed.4 را داشته باشند.

چرا این موارد برای صدور گواهینامه تست شبکه چک می‌شود؟

ما توصیه می کنیم فقط نصب کنندگان مجاز از تست کننده‌های کابل برای سنجش عملکرد استفاده کنند. این نه تنها به ضمانت کار شما کمک می‌کند، بلکه نصب کنندگان مجاز کاملاً استانداردها و فناوری‌های پشت سیستم‌های کابل کشی با عملکرد بالا را می‌شناسند و با توجه به تجربه ای که دارند بهترین عملکرد را انجام می‌دهند.

آنها همچنین می‌دانند که چگونه به درستی از دستگاه تست شبکه برای تأیید عملکرد سیستم استفاده کنند، اطمینان حاصل کنند که آزمون به درستی تنظیم نشده است، در حد نامناسبی انجام نشده است و یا نتایج گمراه کننده ای به همراه ندارد. اگر سیستم کابل کشی تست، کابل را مجاز نداند، یک نصب کننده می‌تواند دلیل آن را بفهمد  و سپس مسئله را اصلاح می‌کند.

 

آموزش کار با تستر شبکه:

همانطور که می دانید تستر شبکه یکی از ابزارهای مهمی‌ست که می توانید به وسیله آن از سلامت کابل‌های شبکه مطلع شوید. اکنون که به معرفی انواع تستر شبکه پرداختیم در این قسمت قصد داریم که آموزش کار با آن را نیز به شما عزیزان آموزش دهیم.

هر دستگاه تست شبکه شامل دو قسمت به نام های جدا شونده ریموت و دستگاه اصلی‌ست.

دستگاه‌های تستر از قابلیت های متفاوتی برخوردار هستند.

تسترهای USB، RJ11 ، RJ45 و BNC.

تستر USB همانطور که از نامش مشخص است مناسب برای تست کابل‌های USB هستند.

تستر RJ11 و RJ45 نیز مخصوص کابل‌های تلفن خانگی، کابل های شبکه، کابل های دوربین هایIP و تستر BNC، مناسب کابل های دوربین آنالوگ هستند.

برای کار با دستگاه‌ تست شبکه باید در ابتدا یک سر کابل را وارد ریموت تستر خود کنید و سر دیگر کابل را وارد دستگاه تستر نمائید. پس از این شما شاهد چشمک زدن چراغ های دستگاه خواهید بود.

همانطور که میدانید کابل‌های شبکه از چندین رشته سیم برخوردار هستند و اگر هر یک از این رشته ها به اشتباه سوکت زده شوند و یا مشکلی برایشان بوجود آید شما از طریق چراغ‌ها متوجه خواهید شد.

چراغ نمایشگر نیز نشان دهنده ی صحت اتصال هر سیم است.

تسترها قابلیت این را دارند که بردهای متنوعی را از یک متر تا چند هزار متر پوشش دهند.

در نتیجه می توان گفت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دستگاه تست شبکه بررسی کابل‌های دوربین مداربسته و کابل‌های یک شبکه داخلی‌ست.

 

قابلیت‌های دستگاه تست کابل شبکه:

از دیگر قابلیت‌های تستر کابل شبکه شامل موارد زیر است. از جمله:

 • اندازه گیری طول و جهت کابل
 • برخورداری از قابلیت پخش آلارم
 • اندازه گیری کابل‌های زوج
 • تشخیص جفت خرد شده
 • اعلام پهنای باند برای هر کابل