آشنایی با انواع شبکه‌ های کامپیوتری

انواع شبکه های کامپیوتری

آیا با انواع شبکه های کامپیوتری آشنا هستید؟
موضوع مقاله‌ی امروز واحد تحقیق و توسعه کارنو، حول موضوع شبکه های کامپیوتری و انواع آن می‌باشد‌.

شما می‌توانید با این مبحث شیرین و جذاب در این مقاله آشنا شوید؛ اما قبل از آن اجازه دهید کمی به پیرامون اهمیت شبکه های کامپیوتری در دنیای حال حاضر بپردازیم.

انواع شبکه,انواع شبکه کامپیوتر,اهمیت انواع شبکه های کامپیوتری,

اهمیت انواع شبکه های کامپیوتری در دنیای امروز:

همانطور که همه‌ی ما شاهد هستیم، امروزه در سراسر دنیا استفاده از بستری به نام اینترنت، مرسوم بوده و تمامی کارها از خرید نیازهای اولیه‌ی روزانه تا انجام بیزینس‌های بزرگ، به واسطه‌ی این بستر صورت می‌گیرد.

اینترنت و شبکه‌های کامپیوتری نیز همانند عرصه‌های دیگر، در سده‌های اخیر، رشد چشم‌گیری داشته‌ است. تاثیر این بستر در روند انجام کارها چنان بالا می‌باشد که اگر از این فضا دوری نمائیم، می‌توانیم شاهد پیامدهای منفی آن نیز باشیم. یکی از این پیامدهای منفی، مختل شدن کارها خواهد بود.
شبکه‌های کامپیوتری که نقش بسزایی در انتقال داده‌ها دارند، از نظر گستردگی نیز از انواع گوناگونی برخوردار هستند.
اکنون در ادامه به معرفی ۱۱ نوع شبکه خواهیم پرداخت تا موجب ایجاد بستری برای کسب آگاهی بیشتر شما خوانندگان شویم.
با ما همراه باشید.

۱. معرفی شبکه‌ شخصی PAN:

PAN-Personal Area Network

همانطور که خواندید PAN به معنای Personal Area Network می باشد.
اگر بپرسید که کوچک‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع شبکه چه نام دارد؟ ما به شما PAN را معرفی خواهیم کرد.
نقش این شبکه انتقال داده‌ها، بین دستگاه‌های هوشمند می باشد. به عنوان مثال: انتقال دیتا از گوشی به رایانه و بالعکس. این شبکه متشکل از: یک مودم بی سیم، یک یا دو رایانه، پرینتر، تلفن، تبلت و غیره می‌باشد.
این نوع شبکه ها را به عنوان شبکه های خانگی نیز می شناسند. شما می توانید به راحتی در شرکت خود از این نوع شبکه برخوردار شده و آن را مورد استفاده قرار دهید. حتما شما نیز شاهد این نوع شبکه در خانه ها یا دفاتر کوچک بوده‌اید. در نهایت می توان اشاره نمود که شبکه‌ی PAN توسط یک سازمان یا شخص مدیریت می‌شود.

۲. معرفی شبکه محلی LAN:

نام کامل این شبکه Local Area Network می باشد.
شبکه محلی یکی از انواع شبکه های کامپیوتری است. این شبکه که آن را با نام شبکه‌ی محلی می‌شناسیم، یکی از پرکاربردترین شبکه‌ها محسوب می‌گردد. دو تکنولوژی رایج در این نوع شبکه وجود دارند که نام های آن، “اترنت” و “Wi-Fi” می‌باشند. این شبکه‌ها می توانند موجب اتصال چند کامپیوتر که فاصله‌ی چندانی با یکدیگر ندارند، شوند. شما با استفاده از LAN می توانید، منابع و داده‌ها را به اشتراک بگذارید. در حال حاضر اغلب موسسات، از این شبکه‌ی محلی استفاده می‌نمایند.
*نکته: شما می‌توانید از روترها جهت اتصال شبکه های LAN به شبکه‌های گسترده‌تر WAN، استفاده نمائید.

۳. معرفی شبکه محلی بی سیم WLAN:‌

شبکه‌ی محلی دیگری از نوع بی سیم وجود دارد که نام اختصاری آن WLAN به معنای Wireless Local Area Network می باشد.
همانطور که تا اکنون متوجه شدید این شبکه، از نوع بی‌ سیم بوده و از قابلیت اتصال دو یا چند دستگاه برخوردار است. شما می‌توانید این شبکه را در مکان‌هایی همچون: خانه، محیط‌های آموزشی، ساختمان‌های اداری و غیره ایجاد نمائید.
این شبکه از نظر عملکردی همانند LAN بوده، تنها با این تفاوت که WLAN برای عملکرد خود به کابل های فیزیکی وابسته نیستند.
این نوع شبکه‌ها را در کشور ایران، با نام تجاری Wi-Fi عرضه می‌نمایند و IEEE802.11 از استانداردهای آن محسوب می‌گردد.
WLAN ها به علت وابسته نبودن به کابل‌های فیزیکی، از محبوبیت وافری برخوردار بوده و در منازل به وفور از آن استفاده می‌گردد.

شبکه کامپیوتری,انواع شبکه,انواع شبکه کامپیوتر,

۴. معرفی شبکه منطقه پردازی Can:

مورد چهارم در معرفی انواع شبکه های کامپیوتری، Can یا Canpus Area Nerwork می باشد.
این شبکه، از LAN بزرگ‌تر است؛ اما از شبکه‌ی MAN کوچک تر می‌باشد. (MAN مورد پنجم این مقاله است که در ادامه به توضیحات آن خواهیم پرداخت).
این نوع شبکه اغلب در بیزینسهای نوپا و کوچک، دانشگاه‌ها، مدارس و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. معرفی شبکه MAN یکی از انواع شبکه های کامپیوتری :

این شبکه را به عنوان یک شبکه‌ ی شهری می‌شناسیم.
همانطور که در قبل‌تر نیز اشاره شد، MAN یا Metropolitan Area Network از شبکه‌های LAN بزرگ‌تر بوده و از شبکه های WAN کوچک‌تر می‌باشند.
در تعریف این شبکه‌ی شهری می‌توان گفت: MAN ها از اتصال چندین شبکه به یکدیگر، به وجود می‌آیند.
این شبکه‌ها، قابلیت ارتباطات سریع از طریق حامل‌های پرسرعتی همچون: فیبر نوری را داشته و از همین جهت بسیار کارآمد می‌باشند.
همانطور که از نام این شبکه مشخص است، MAN ها می‌توانند در بر گیرنده‌ی، یک شهر باشند.
نگهداری و مدیریت آن‌ها نیز توسط یک شخص یا یک شرکت صورت می‌گیرد.

۶. معرفی شبکه گسترده WAN:

این نوع شبکه که نام کامل آن Wide Area Network بوده، از قابلیت اتصال در فواصل طولانی فیزیکی برخوردار است؛ به عبارت دیگر اگر سیستم ها در فواصل بسیار دوری از یکدیگر باشند، می توان از طریق این نوع شبکه، قابلیت اتصال را بین آن‌ها به وجود آورد.
در نتیجه اگر می‌خواهید دستگاه‌هایی را با ولتاژ کمی از راه دور بر بستر یک شبکه‌ی بزرگ تر متصل نمائید، استفاده از WAN را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
این شبکه به علت گستردگی‌ای که دارد، توسط چندین مسئول کنترل و مدیریت می‌شود.

۷. معرفی شبکه ذخیره سازی SAN:

در بین انواع شبکه‌ های کامپیوتری، شبکه‌ی Storage Area Network، از سرعت بسیار بالایی برخوردار است‌.
این شبکه مجموعه‌ای مشترک از دستگاه‌های ذخیره سازی را به چندین سرور متصل می‌نماید.
از انواع آن می توان به شبکه‌های ذخیره‌سازی همگرا، مجازی و یکپارچه، اشاره نمود.

۸. معرفی شبکه سیستمیSAN:

این شبکه طی دو دهه ی اخیر رواج یافته است و System Area Network، نام دارد. هدف SAN، ارائه‌ی اتصال پرسرعت در کاربردهای سرور به سرور، که به آن محیط‌های خوشه‌ای نیز می‌گویند و شبکه‌های ذخیره سازی و کاربردهای پردازنده به پردازنده می‌باشد.
در نهایت می‌توان چنین گفت: سیستم هایی که بر روی بستر این شبکه قرار دارند، به صورتی واحد و با سرعتی بسیار بالا عمل می نمایند.

۹. معرفی شبکه ی POLAN:

این شبکه، جزو شبکه‌های محلی نوری غیر فعال محسوب می‌گردد و نام کامل آن: Passive Optical Local Area Network است.
یکی از روش‌های خدمات رسانی به کاربران و دستگاه‌ها در این شبکه این است که این فناوری با استفاده از معماری شبکه‌های محلی یا اتصال یک نقطه به چندین نقطه به تقسیم یک سیگنال نوری می‌پردازد.

۱۰. معرفی شبکه EPN یکی از انواع شبکه های کامپیوتری :

در معرفی انواع شبکه های کامپیوتری، شبکه ای وجود دارد که نام اختصاری آن EPN می باشد. Enterprise Private Network در فارسی با نام شبکه های خصوصی موسسات اقتصادی، شناخته می‌شود.
کسب‌و‌کارهایی که متقاضی اتصالی امن هستند، می‌توانند این نوع شبکه را مورد استفاده قرار داده و منابع و داده‌های خود را به واسطه‌ی این نوع شبکه به اشتراک‌ بگذارند.

۱۱. معرفی شبکه خصوصی VPN:

حتما بارها نام این شبکه را شنیده و از آن استفاده کرده‌اید. Virtual Private Network، شبکه ای می باشد که یک شبکه خصوصی را گسترش داده و این امکان را برای کاربران خود میسر می‌نمایند تا داده ها را به طریقی دریافت و ارسال نمایند که انگار دستگاه‌های آنان به یک شبکه‌ی خصوصی متصل شده است؛ در صورتی که ممکن است اینچنین نباشد.
در نهایت کاربران‌ می‌توانند با سهولت، از طریق این نوع شبکه از راه دور به یک شبکه‌ی خصوصی دست یابند.

خرابی های احتمالی شبکه چیست؟

پس از بررسی انواع شبکه های کامپیوتری به خرابی هایی که احتمال دارد برای شبکه رخ دهد می‌پردازیم. درک خرابی‌های بالقوه در یک سیستم شبکه بسیار مهم است و به مدیران شبکه کمک می‌کند تا نقاط ضعف را شناسایی و بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان شبکه را بهبود بخشند. در زیر، من برخی از خرابی‌های بالقوه را که ممکن است در یک شبکه کامپیوتری رخ دهد، توضیح می‌دهم:

  1. خرابی سخت‌افزاری: در این نوع خرابی، سخت‌افزارهای شبکه مانند سرورها، رایانه‌ها، سوئیچ‌ها، روترها یا کابل‌ها دچار مشکل می‌شوند. به عنوان مثال، یک سرور خراب یا یک کارت شبکه معیوب می‌تواند باعث اختلال در عملکرد کل شبکه شود.
  2. خرابی نرم‌افزاری: این نوع خرابی مرتبط با مشکلات در سیستم عامل‌های شبکه، برنامه‌های کاربردی سرور و خدمات شبکه است. به عنوان مثال، یک عیب نرم‌افزاری در سیستم عامل می‌تواند باعث ریستارت تصادفی سرورها شود و شبکه را فلج کند.
  3. خرابی داده: اگر سیستم مدیریت پایگاه داده خراب شود یا از کار بیفتد، این می‌تواند منجر به از دست رفتن یا خراب شدن داده‌ها شود و عملکرد شبکه را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر پایگاه داده کلیدی برای عملکرد برخی از برنامه‌ها باشد و خراب شود، این می‌تواند باعث خرابی کل سیستم شود.
  4. اضافه بار شبکه: این خرابی زمانی رخ می‌دهد که تعداد کاربران یا حجم ترافیک در شبکه به حداکثر ظرفیت طراحی شده برای شبکه می‌رسد. در این صورت، شبکه ممکن است کند شود و یا حتی از کار بیافتد. برای مقابله با این خرابی، معمولاً از راهکارهایی مانند افزایش پهنای باند، بهینه‌سازی ترافیک و مدیریت منابع استفاده می‌شود.

شناخت و رصد این خرابی‌ها به مدیران شبکه امکان می‌دهد تا با برنامه‌ریزی مناسب، تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را مدیریت و از بهینه‌سازی و افزایش قابلیت اطمینان شبکه اطمینان حاصل کنند.

سخن آخر:

امید است که معرفی انواع شبکه‌ های کامپیوتری برای شما مفید بوده باشد و با ارائه ی این مقاله، ابهامات شما را برطرف ساخته باشیم.
شما می‌توانید سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.
منتظر مقالات آتی ما باشید.