آشنایی با خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

سوال این است که خدمات پسیو شبکه چیست؟ اما برای آشنایی با این مفهوم، در ابتدا باید “شبکه” را بشناسید. اینکه شبکه چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟!

ما در مقاله‌ی گذشته (خدمات اکتیو شبکه) به توضیح شبکه و نقش آن پرداختیم. اکنون مجدد توضیح مختصری را در مورد شبکه ارائه می‌دهیم و پس از آن به موضوع اصلی محتوای خود، یعنی: خدمات پسیو شبکه خواهیم پرداخت.

پس با واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شبکه چیست:

شبکه به مجموعه‌ای از سیستم‌های کامپیوتری و ارتباطات سخت افزاری و نرم افزای اطلاق می‌شود که بستر اشتراک‌گذاری اطلاعات و داده‌ها را برای کاربران فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال: مدیر یک مجموعه می‌تواند، از طریق شبکه به داده‌های تمامی کلاینت‌ها (سیستم‌های هر یک از کارمندها) دسترسی یابد.

امروزه شبکه در هر بیزینس، نقش مهمی را برعهده دارد و در تمام زمینه‌های ارتباطی و علوم متعدد از جمله:  پزشکی، علمی، نظامی و حتی مصارف خانگی و اداری از آن استفاده می‌شود.

به ‌طور کلی شبکه شامل دو بخش مهم از جمله: سخت افزار (پسیو شبکه) و نرم افزار (اکتیو شبکه) می‌باشد.

اکنون در ادامه به توضیح مهم‌ترین بخش شبکه، یعنی پسیو شبکه خواهیم پرداخت.

پسیو شبکه چیست:

معنای کلمه‌ی پسیو، غیر فعال می‌باشد و منظور از پسیو شبکه، یعنی: شبکه‌ی غیر فعال. اکنون این سوال به وجود خواهد آمد که چرا پسیو شبکه، بر عکس اکتیو شبکه، غیر فعال است؟ در پاسخ باید بگوئیم که پسیو شبکه قادر به تولید سیگنال نمی‌باشد و مسیری است برای انتقال سیگنال‌ها. در واقع پسیو شبکه، زیرساختی برای اکتیو شبکه به حساب می‌آید و از همین جهت، راه‌اندازی و نصب سخت‌ افزار شبکه بسیار مهم و حیاتی است.

درواقع اگر در انتخاب تجهیزات پسیو و در خدمات راه‌اندازی آن کوچک‌ترین خطایی رخ دهد، این کار باعث ایجاد اختلال در نرم‌ افزار شبکه خواهد شد و کاربران دچار مشکلات فراوانی می‌شوند. این مشکلات می‌تواند کندی در انتقال داده‌ها، قطع یا وصل شدن شبکه و غیره باشد.

خدمات پسیو شبکه:

برای راه‌اندازی پسیو شبکه ما نیازمند انجام مراحلی خواهیم بود. البته به ‌یاد داشته باشید که بهترین کار این است که به سراغ شرکت‌های فناوری و اطلاعات و پسیوکاران حرفه‌ای بروید تا زیرساخت شبکه‌ی شما به بهترین شکل صورت گیرد.

در نتیجه می‌توان گفت: به مجموعه‌ کارهایی که برای راه‌اندازی سخت افزار یا همان پسیو شبکه صورت می‌گیرد، خدمات پسیو شبکه می‌گویند.

خدمات passive در شرکت فنی و مهندسی کارنو:

شرکت فنی و مهندسی کارنو پروژه‌های پسیو و اکتیو شما را برعهده می‌گیرد و شما می‌توانید با خواندن این زیر عنوان، با خدمات passive شبکه در این گروه آشنا شوید.

خدمات پسیو برای یک شبکه شامل موارد زیر می‌شود. از جمله:

  • مشاوره‌ی رایگان.
  • طراحی نقشه‌ی پسیو شبکه.
  • نظارت در زمان اجرای نقشه‌ی پسیو شبکه.
  • خدمات کابل کشی و برق کشی برای شبکه.
  • نصب و آرایش رک.
  • تست شبکه.

خدمات passive شبکه,خدمات پسیو شبکه,خدمات کابل کشی و برق کشی,

مشاوره‌ی رایگان:

قدم اول برای خدمات پسیو و راه‌اندازی شبکه این است که شما با گروه فنی و مهندسی کارنو تماس گرفته و پس از اعلام بودجه و انتظارات خود از شبکه، منتظر دریافت راهنمایی‌ و اطلاعات مورد نظر باشید. همیشه به یاد داشته باشید که دریافت مشاوره از تیم تخصصی مربوطه می‌تواند به شما کمک کرده و از هدر رفت هزینه و بودجه‌ی شما جلوگیری نماید.

طراحی و اجرای نقشه‌ی پسیو شبکه:

قدم بعدی، طراحی برای زیرساخت شبکه، توسط تیمی حرفه‌ای و مجرب است. این طراحی باید کاملا دقیق، هوشمندانه و طبق استانداردهای موجود باشد. به یاد داشته باشید که اگر کوچک‌ترین خطایی در زمان طرح‌ریزی و اجرای پروژه صورت گیرد، پیامدهای منفی زیادی را به دنبال خواهد داشت و در شبکه اختلالات زیادی را به وجود می‌آورد. نکته‌ی مهم دیگر که باید از آن آگاه باشید این است که اگر بعد از راه‌اندازی پروژه بخواهید، اشکلات و چالش‌های موجود در شبکه را برطرف سازید، مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری خواهید بود و این هزینه‌ها می‌تواند از هزینه‌ها‌ی اولیه‌ای که صرف زیرساخت شبکه می‌شود، بیشتر باشد. بنابراین، طرح‌ریزی باید توسط تیمی متخصص و دارای تجربه صورت گیرد تا از هدر رفت بودجه و ضررهای مالی جلوگیری شود.

نظارت در زمان اجرای نقشه‌ی پسیو شبکه:

یکی دیگر از کارهای مهمی که باید در زمان اجرای نقشه‌ی پسیو صورت گیرد، نظارت و بازدید لحظه‌‌ای می‌باشد. اگر نظارت در زمانِ اجرا انجام نشود، احتمال رخ دادن خطا نیز بالا خواهد رفت. بنابراین، مهندسین گروه در طی فرآیند پیاده‌سازی شبکه، باید نظارت خود را به ‌صورت دقیق و لحظه‌ای انجام دهند.

خدمات کابل کشی و برق کشی برای شبکه:

یکی از مهم‌ترین کارها در زمان خدمات سخت افزاری شبکه این است که بهترین مسیر، جهت کابل کشی‌ها و برق‌ کشی‌ها مشخص گردد. علاوه بر آن باید در زمان کابل کشی از داکت‌ها و ترانکینگ‌ها با توجه به نیاز خود استفاده نمائید. به یاد داشته باشید که کابل کشی از استانداردهای خاصی پیروی می‌کند و این استانداردها باید در زمان اجرا، رعایت گردد.

به عنوان مثال: کابل‌هایی همچون کابل‌های فیبر نوری از خمش خاصی برخوردار هستند و باید در زمان اجرای کار از آن آگاه بود و خمش آن را رعایت نمود.

البته، برق کشی و تلفن کشی نیز جزء خدمات پسیو شبکه به حساب می‌آید و زمانی که کابل‌کشی و برق‌کشی‌ها در یک مسیر صورت می‌گیرند، باید برای جلوگیری از تداخلات نویزی آن‌ها، از پارتیشن و کابل‌های فویل دار استفاده گردد. تمامی کابل‌ها باید حداقل 30 سانتی‌متر از سیم‌های برق فشار ضعیف فاصله داشته باشند.

به خاطر بسپارید که تداخل نویز‌ها در شبکه چالش بسیار بزرگی بوده که اگر به آن پرداخته نشود، شبکه با مشکلات گسترده‌ای اعم از: قطع و وصل شدن داده‌ها روبه‌رو خواهد شد.

طراحی و اجرای نقشه پسیو شبکه,خدمات passive شبکه,خدمات پسیو شبکه,

 نصب و آرایش رک:

انتخاب نوع رک، بستگی به تعداد و حجم سرورهای شما دارد. چیدمان رک‌ها در داخل اتاق سرور باید مطابق با استانداردهای موجود باشد تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود و عملکرد اتاق سرور افزایش یابد. در نتیجه، نصب و آرایش رک باید توسط افراد ماهر و متخصص گروه پسیوکار شبکه‌ انجام شود.

تست شبکه:

در نهایت نوبت به تست شبکه خواهد رسید. این تست باید توسط افراد متخصص و به واسطه‌ی ابزار خاصی صورت گیرد. در این تست پسیوکاران متوجه‌ی تمامی مشکلات زیرساختی شبکه‌ خواهند شد و در صورت وجود هرگونه مشکل می‌توانند به برطرف کردن عیوب کار بپردازند.

برای تستِ سیم‌ها و کابل‌ها از تست فلوک استفاده می‌شود و از طریق آن ایرادات و هدروم تجهیزات مشخص می‌گردد.

تستِ خدمات پسیو شبکه را نیز می‌توان با دستگاه‌های کالیبره انجام داد.

سخن آخر:‌

شما می‌توانید برای رفع ایرادات و مشکلات شبکه‌ی خود با گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرد. علاوه بر آن اگر قصد راه‌اندازی شبکه‌ای را دارید می‌توانید صفر تا صد پروژه‌ی خود را به شرکت فنی و مهندسی کارنو بسپارید.

به یاد داشته باشید که یک بار هزینه کردن و راه‌اندازی و اجرای شبکه های کامپیوتری بر اساس استانداردهای موجود بهتر از چندین بار هزینه کردن و هدر رفت زمان و بودجه می‌باشد.

اُمید است که از این محتوا لذت برده باشید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده‌ی خود آگاه سازید.