سیستم کنترل دسترسی و ویژگی های مهم آن

سیستم کنترل دسترسی به عنوان یک مجوز برای وارد شدن و یا عدم ورود یک فرد و یا یک تیم بر اساس یک زمان بندی معین برای عبور از یک مانع از قبیل درب به کار می رود. این سیستم از دو قسمت کنترل عبور و مرور الکترونیکی که در بر دارنده سخت افزار و نرم افزار می باشد و کنترل عبور و مرور فیزیکی مانند درب های دستی یا خودکار و گیت به وجود آمده است.

به صورت کلی می توان گفت که سیستم کنترل دسترسی دارای اهداف مشخصی از قبیل بالا بردن امنیت در ساختمان ها، شناسایی کارمندان یک اداره یا سازمان، نظارت بر زمان، مکان عبور و مرور و مشخص کردن زمان دقیق اتفاقات در یک زمان خاص می باشد.

سیستم مانیتورینگ درب ‌هایی که به منظور خروج افراد در مواقع اضطراری طراحی شده، اتاق فنی و مکان ‌های ویژه، همچنین امکان گرفتن تصمیم های مهم و یا سناریو ها در شرایط دسترسی پیدا کردن غیر مجاز افراد، الزامی بودن بهره گرفتن از سیسم کامل دسترسی و … را در ساختمان های ادارای یا مسکونی ضروری می نماید. کارشناسان مربوطه در رابطه با سیستم کنترل عبور و مرور، یکپارچه‌ سازی سیستم، تکنولوژی و اینترفیس که یک سیستم به آن نیاز دارد را بر اساس مواردی مانند میزان توسعه یافتگی ساختمان، سیاست های مربوطه در رابطه با بهره برداری و کاربری خاص آن تعیین می کنند.

روش های کنترل دسترسی در شبکه,سیستم کنترل دسترسی,سیستم های کنترل دسترسی در امنیت اطلاعات,

کاربرد سیستم کنترل دسترسی در یکپارچه سازی سیستم

یکی از قسمت های مهم سیستم های کنترل دسترسی در امنیت اطلاعات، یکپارچه سازی سیستم می باشد که در طی آن سیستم ایمنی فیزیکی کاربران به دیتا ها وصل می گردد. کاربران همیشه به دنبال مشخصات ویژه ای می باشند که یکی از این مشخصات اجازه پیدا نکردن برای ورود به سیستم می باشد و تنها زمانی این اجازه صادر می گردد که از طرف سیستم کنترل اجازه وارد شدن افراد به سیستم ارسال شود.

کاربردهای سیستم های کنترل دسترسی در امنیت اطلاعات در یکپارچه سازی کنترل به صورت گسترده و ایمن بر روی تمام اطلاعات و محیط صورت می گیرد. مورد دیگری که وجود دارد این است که فعالیت ها به صورت کامل انجام می شود و کارایی مدیریت هم بیشتر می گردد. فرض کنید که یک نفر را به عنوان پیمانکار استخدام کرده اید و زمانی که او در یک روز خاص به مکان مورد نظر می آید، باید کارت برای کنترل دسترسی و ایمیل را با خود به همراه داشته باشد. به وجود آوردن بازده میان این سیستم ها به شما کمک می کند که پیمانکار را روی سیستم مستقر نمایید و با توان بیشتری آنها را کنترل نمایید.

مدل های کنترل دسترسی,روش های کنترل دسترسی در شبکه,سیستم کنترل دسترسی,

کارایی سیستم کنترل دسترسی

  • سیستم های کنترل دسترسی در امنیت اطلاعات به اشخاص مختلف از راه صادر کردن مجوز برای درب های ورود و خروجی، گیت و … این امکان را می دهد که با استفاده از تکنولوژی های مختلف از قبیل کارت، کد و اثر انگشت وارد شوند.
  • به منظور ثبت تمام اطلاعات موجود در سیستم در صورتی که مجاز و یا اینکه غیر مجاز باشد و همچنین تهیه کردن گزارش دقیق از آنها و مدیریت تمام اطلاعات با استفاده از سیستم کنترل دسترسی صورت می گیرد.
  • بهره‌ گرفتن از امکانات سخت‌ افزار قفل‌ بر اساس نوع درب ها برای به وجود آوردن ایمنی در مکان مورد نظر
  • هوشمند کردن درب های ورودی‌ با استفاده از حس گر و ماژول های اخطار دهنده
  • ترکیب کردن دو قابلیت برای درب های خروجی که شامل آیفون و ریموت می باشد تا شخص به صورت همزمان بتواند ورود افراد را تحت کنترل داشته باشد.
  • اجرایی نمودن برنامه های مختلف برای جلوگیری از آتش سوزی، دزدی و ورود غیر مجاز اشخاص