نکات طلایی در آرایش رک سرور

آرایش رک سرور مسئله ای است که اغلب در هنگام طراحی و راه اندازی شبکه از آن چشم پوشی می شود. زمانی که تمامی تجهیزات شبکه از قبیل روتر ها، سوئیچ ها و سرورها در رک سرور قرار می‌گیرند، باید به نحوه کابل‌کشی آن ها نیز دقت نمود، چراکه  در صورت عدم وجود برنامه مناسب جهت آرایش کابل های داخل رک سرور، کابل های شبکه با یک حالت بی‌نظم به یکدیگر تنیده می شوند. در این حالت مدیریت کردن کابل ها برای تکنیسین‌های شبکه و کارشناسان بسیار دشوار خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد چنین وضعیتی باید قبل از پیاده سازی رک سرور در رابطه با نحوه آرایش آن برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود. در ادامه با آرایش رک سرور به خوبی آشنا می شوید.

دلیل نیاز به مدیریت کابل کشی در رک سرور چیست؟

علت این امر کاملاً واضح است، چراکه در صورت عدم برنامه ریزی مناسب جهت آرایش رک سرور، مشکلات زیادی برای تکنسین ها و کارشناسان شبکه به وجود خواهد آمد. آرایش نامنظم کابل ها در رک سرور باعث می شود که در صورت وجود مشکل، عیب یابی شبکه بسیار دشوار باشد. همچنین، آرایش مناسب کابل ها داخل رک سرور امنیت سخت افزارهای موجود در شبکه را نیز بالا می برد.

از آنجا که تمامی تجهیزات موجود در رک سرور گرما تولید می کنند، باید در آرایش رک سرور نهایت دقت را به کار برده و جهت تهویه هوا، فضای مناسبی در نظر گرفته شود. یکی از عواملی که باعث می شود عیب یابی کابل های شبکه در زمان کمتری انجام گیرد، برچسب‌گذاری آن ها است.

جهت نظم بخشیدن به آرایش کابل ها در رک سرور باید چه عواملی را در نظر داشت؟

در آرایش رک اتاق سرور و آرایش کابل ها باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به صورت مختصر به آن می پردازیم.

مشخصات رک

برای آرایش رک اتاق سرور باید مشخصات آن را بدانید. معمولاً جهت قرارگیری رک ها در شبکه، ۱۹ اینچ پهنا در نظر گرفته می شود. از آنجا که عمق رک به بخش‌هایی به نام واحدهای رک تقسیم می‌شود، تا حدی قابل تنظیم خواهد بود. بنابراین، در گام اول باید یک قفسه سرور مناسب برای رک در نظر گرفته شود.

قوانین آرایش رک سرور

قبل از سوار کردن تمامی دستگاه ها در رک سرور باید در رابطه با نحوه آرایش آن ها برنامه ریزی های لازم را انجام داد. به عنوان مثال، باید تعیین شود که کدام یک از تجهیزات لازم است در یک رک سرور قرار گیرند. همچنین، باید در رابطه با ترتیب و نحوه چیدمان تجهیزات داخل رک سرور نیز برنامه‌ریزی شود، چرا که در این صورت اگر بخواهید یکی از تجهیزات را از داخل آن بردارید، دیگر با مشکل مواجه نخواهید شد.

آرایش رک اتاق سرور,آرایش رک سرور,آرایش رک و استاندارد سازی اتاق سرور,

نحوه قرارگیری تجهیزات شبکه برای آرایش رک اتاق سرور

نحوه قرارگیری تجهیزات شبکه در داخل رک سرور بسیار مهم است، چرا که در صورت قرار گیری هر یک از آن ها در جای مناسب، سرویس دهی شبکه نیز آسان خواهد شد. معمولاً در رک سرور تجهیزات سنگین تر در قسمت‌های پایینی قرار می گیرند.

نحوه کابل کشی رک

در راستای اصول آرایش رک کابل کشی دارای قوانین خاصی است. می توان برای توزیع کابل ها داخل رک سرور از پچ پنل استفاده کرد، زیرا در این صورت امکان استفاده از سوئیچ های بزرگتر و پورت های بیشتر فراهم می شود. با استفاده از پچ پنل می توان کابل ها را در کنار یکدیگر قرار داد. رایج ترین نوع پچ پنل ها، پچ پنل ۲۴ پورتی است. در سیستم هایی که کابل کشی در آن ها به صورت متراکم انجام شده است، از ابزارهای مانند برچسب کابل، کمربند کابل و مدیریت کننده کابل های عمودی و افقی نیز استفاده می شود.

خنک سازی رک سرور

خنک سازی رک سرور با افزایش تجهیزات داخل آن اهمیت بیشتری پیدا می کند. گرم بودن محیط داخلی رک سرور باعث پایین آمدن طول عمر دستگاه ها و اختلال در عملکرد آن ها خواهد شد. همچنین میزان مصرف برق نیز افزایش پیدا خواهد کرد. دلیل استفاده از مدیریت کننده‌های عمودی و افقی کابل ها در رک سرور این است که در صورت آرایش نامناسب کابل ها، فضای بیشتری اشغال شده و امکان عبور جریان هوا از داخل رک سرور نیز وجود نخواهد داشت.

لوازم جانبی مورد نیاز جهت آرایش رک سرور

برای یادگیری اصول آرایش رک باید با تجهیزات آن نیز آشنا شوید:

پچ پنل

با استفاده از پچ پنل می توان کابل ها را به صورت سازمان یافته در کنار یکدیگر آرایش نموده و از اشغال فضای اضافی جلوگیری کرد. همچنین هزینه‌های مربوط به پیکربندی و نگهداری پایین آمده و خطاهای نصب نیز کاهش پیدا می‌کند.

استفاده از مدیریت کننده کابل افقی

برای مدیریت کابل های تجهیزات موجود در قفسه می توان از مدیریت کننده های کابل افقی استفاده کرد.

استاندارد نصب رک,اصول آرایش رک,مرتب سازی رک,

مدیریت کننده های کابل عمودی

جهت سهولت در عبور کابل های قطور و مدیریت آن ها می‌توان از مدیریت کننده های کابل عمودی استفاده نمود. برای جلوگیری از محدودیت در دسترسی به اعضای موجود در فضای بین رک ها، می توان در قسمت پشت قفسه نیز از یکی دیگر از مدیریت کننده های کابل عمودی استفاده کرد.

باکس های فیبر نوری

با استفاده از باکس های فیبر نوری امکان مدیریت کابل ها در یک محفظه و دسترسی مناسب به پورت ها فراهم می شود.

استفاده از کمربند و برچسب گذاری کابل شبکه

متاسفانه بسیاری از افراد برچسب گذاری و استفاده از کمربند های کابل شبکه را نادیده می گیرند، اما در صورت استفاده از این ابزارها، مدیریت کابل ها راحت تر انجام می شود.

نکات مهم و کاربردی در رابطه با آرایش رک اتاق سرور

تجهیزاتی که وزن آنها بیشتر می باشد باید در یونیت های پایینی کابینت قرار بگیرند. به این علت که نصب کردن وسایل سنگین در طبقه های پایین کابینت سبب استحکام و حفظ تعادل بهتر در کابینت می گردد. همچنین این کار می تواند به میزان زیادی در عیب یابی و راه اندازی شبکه موثر باشد.

نکته بعدی که در رابطه با آرایش رک سرور وجود دارد، این است که باید امکانات UPS در قسمت های زیرین کابینت شبکه گذاشته شود. این موضوع هم بسیار با اهمیت است که داخل دیتا سنتر، منبع مربوط به تغذیه برق به صورت کاملا مجزا درون کابینت قرار گیرد. این مسئله به این معنی می باشد که حجم بالای یو پی اس، این امکان را به وجود می آورد که اگر نشت اسید اتفاق افتاد و یا اینکه نیاز به جا به جایی بود، در قسمت های پایین کابینت این کار ها راحت تر صورت می گیرد. اهمیت UPS این است در صورتی که نشتی اتفاق بیفتد و یا اینکه خرابی در آن به وجود آید، کارایی بقیه دستگاه ها نیز به همان میزان کاهش پیدا می کند.

استانداردی که برای چیدمان رک در اتاق سرور در نظر گرفته اند این است که باید کیبورد و کنسول مانیتور در طبقه های وسط کابینت قرار داده شود. نحوه قرار دادن این دو وسیله هم به این صورت است که باید در قسمت پایین کیبور و سپس کنسول مانیتور قرار گیرد. راحتی در دیدن مانیتور و کار کردن با این وسایل باید به صورتی باشد که فرد در حالت ایستاده به آسانی توان برقراری ارتباط با تجهیزات شبکه را داشته باشد. رعایت کردن این مورد تاثیر بسیاری زیادی در نحوه کار کردن و آرامش کارشناسان در زمان انجام فعالیت ها دارد.

نکته دیگری که وجود دارد و رعایت آن هم مانند موارد قبلی الزامی باشد این است که باید سرور شبکه در قسمت بالایی UPS و پایین کیبورد کنسول قرار داده شود. دلیلی که برای این چیدمان استاندارد وجود دارد این است، هوایی که در این قسمت وجود دارد خنک تر می باشد و وزن بالای سرور شبکه به بخش های زیرین کابینت انتقال پیدا می کند. همچنین با این روش چیدمان، احتمال برخورد دست و پا به طور تصادفی به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. دلیل دیگری که برای این نوع از چیدمان در اصول آرایش رک وجود دارد این است که Vibration فن سرور در قسمت های زیرین به صورت کامل از بین می رود. در وضعیت های ویژه هم این امکان وجود دارد که سرور را در قسمت بالایی رک قرار دهند اما استفاده کردن از محافظت کننده در این صورت الزامی می باشد.