نکات طلایی در آرایش رک سرور

آرایش رک سرور

آرایش رک سرور مسئله ای است که اغلب در هنگام طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری از آن چشم پوشی می شود. زمانی که تمامی تجهیزات شبکه از قبیل روتر ها، سوئیچ ها و سرورها در رک سرور قرار می‌گیرند، باید به نحوه کابل‌کشی آن ها نیز دقت نمود، چراکه در صورت عدم وجود برنامه مناسب جهت آرایش کابل های داخل رک سرور، کابل های شبکه با یک حالت بی‌نظم به یکدیگر تنیده می شوند. در این حالت مدیریت کردن کابل ها برای تکنیسین‌های شبکه و کارشناسان بسیار دشوار خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد چنین وضعیتی باید قبل از پیاده سازی رک سرور در رابطه با نحوه آرایش آن برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود. در ادامه با آرایش رک سرور به خوبی آشنا می شوید.

اجرا و استاندارد سازی دیتاسنتر خود را به گروه فنی و مهندسی کارنو بسپارید.

آرایش رک اتاق سرور,آرایش رک سرور,آرایش رک و استاندارد سازی اتاق سرور,

دلیل نیاز به مدیریت کابل کشی در رک سرور چیست؟

علت این امر کاملاً واضح است، چراکه در صورت عدم برنامه ریزی مناسب جهت آرایش رک سرور، مشکلات زیادی برای تکنسین ها و کارشناسان شبکه به وجود خواهد آمد. آرایش نامنظم کابل ها در رک سرور باعث می شود که در صورت وجود مشکل، عیب یابی شبکه بسیار دشوار باشد. همچنین، آرایش مناسب کابل ها داخل رک سرور امنیت سخت افزارهای موجود در شبکه را نیز بالا می برد.

از آنجا که تمامی تجهیزات موجود در رک سرور گرما تولید می کنند، باید در آرایش رک سرور نهایت دقت را به کار برده و جهت تهویه هوا، فضای مناسبی در نظر گرفته شود. یکی از عواملی که باعث می شود عیب یابی کابل های شبکه در زمان کمتری انجام گیرد، برچسب‌گذاری آن ها است.

جهت نظم بخشیدن به آرایش کابل ها در رک سرور باید چه عواملی را در نظر داشت؟

در آرایش رک اتاق سرور و آرایش کابل ها باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به صورت مختصر به آن می پردازیم.

مشخصات رک

برای آرایش رک اتاق سرور باید مشخصات آن را بدانید. معمولاً جهت قرارگیری رک ها در شبکه، ۱۹ اینچ پهنا در نظر گرفته می شود. از آنجا که عمق رک به بخش‌هایی به نام واحدهای رک تقسیم می‌شود، تا حدی قابل تنظیم خواهد بود. بنابراین، در گام اول باید یک قفسه سرور مناسب برای رک در نظر گرفته شود.

قوانین آرایش رک سرور

قبل از سوار کردن تمامی دستگاه ها در رک سرور باید در رابطه با نحوه آرایش آن ها برنامه ریزی های لازم را انجام داد. به عنوان مثال، باید تعیین شود که کدام یک از تجهیزات لازم است در یک رک سرور قرار گیرند. همچنین، باید در رابطه با ترتیب و نحوه چیدمان تجهیزات داخل رک سرور نیز برنامه‌ریزی شود، چرا که در این صورت اگر بخواهید یکی از تجهیزات را از داخل آن بردارید، دیگر با مشکل مواجه نخواهید شد.

استاندارد نصب رک,اصول آرایش رک,مرتب سازی رک,

نحوه قرارگیری تجهیزات شبکه برای آرایش رک اتاق سرور

نحوه قرارگیری تجهیزات شبکه در داخل رک سرور بسیار مهم است، چرا که در صورت قرار گیری هر یک از آن ها در جای مناسب، سرویس دهی شبکه نیز آسان خواهد شد. معمولاً در رک سرور تجهیزات سنگین تر در قسمت‌های پایینی قرار می گیرند.

نحوه کابل کشی رک

در راستای اصول آرایش رک کابل کشی دارای قوانین خاصی است. می توان برای توزیع کابل ها داخل رک سرور از پچ پنل استفاده کرد، زیرا در این صورت امکان استفاده از سوئیچ های بزرگتر و پورت های بیشتر فراهم می شود. با استفاده از پچ پنل می توان کابل ها را در کنار یکدیگر قرار داد. رایج ترین نوع پچ پنل ها، پچ پنل ۲۴ پورتی است. در سیستم هایی که کابل کشی در آن ها به صورت متراکم انجام شده است، از ابزارهای مانند برچسب کابل، کمربند کابل و مدیریت کننده کابل های عمودی و افقی نیز استفاده می شود.

خنک سازی رک سرور

خنک سازی رک سرور با افزایش تجهیزات داخل آن اهمیت بیشتری پیدا می کند. گرم بودن محیط داخلی رک سرور باعث پایین آمدن طول عمر دستگاه ها و اختلال در عملکرد آن ها خواهد شد. همچنین میزان مصرف برق نیز افزایش پیدا خواهد کرد. دلیل استفاده از مدیریت کننده‌های عمودی و افقی کابل ها در رک سرور این است که در صورت آرایش نامناسب کابل ها، فضای بیشتری اشغال شده و امکان عبور جریان هوا از داخل رک سرور نیز وجود نخواهد داشت.

لوازم جانبی مورد نیاز جهت آرایش رک سرور

برای یادگیری اصول آرایش رک باید با تجهیزات آن نیز آشنا شوید:

پچ پنل

با استفاده از پچ پنل می توان کابل ها را به صورت سازمان یافته در کنار یکدیگر آرایش نموده و از اشغال فضای اضافی جلوگیری کرد. همچنین هزینه‌های مربوط به پیکربندی و نگهداری پایین آمده و خطاهای نصب نیز کاهش پیدا می‌کند.

استفاده از مدیریت کننده کابل افقی

برای مدیریت کابل های تجهیزات موجود در قفسه می توان از مدیریت کننده های کابل افقی استفاده کرد.

مزایای مدیریت کابل افقی شبکه:

 • سهولت در افزودن کابل ها

شما با مدیریت کبل افقی شبکه به راحتی می توانید در صورت نیاز به افزودن کابل های جدید بپردازید.

 • سهولت در مسیریابی کابل ها

یکی دیگر از مزیت های مدیریت کابل افقی شبکه، سهولت در مسیریابی کابل ها می باشد.

 • کابل بندی در جلو و پشت

شما با استفاده از مدیریت کابل افقی شبکه می توانید به سادگی تمامی کابل های مربوط به پشت و جلوی رک های سرور را مدیریت کرده تا آرایش کابل ها همیشه به صورت منظم صورت گیرند.

مونتاژ رک,آرایش رک اتاق سرور,آرایش رک سرور,

مدیریت کننده های کابل عمودی

جهت سهولت در عبور کابل های قطور و مدیریت آن ها می‌توان از مدیریت کننده های کابل عمودی استفاده نمود. برای جلوگیری از محدودیت در دسترسی به اعضای موجود در فضای بین رک ها، می توان در قسمت پشت قفسه نیز از یکی دیگر از مدیریت کننده های کابل عمودی استفاده کرد.

باکس های فیبر نوری

با استفاده از باکس های فیبر نوری امکان مدیریت کابل ها در یک محفظه و دسترسی مناسب به پورت ها فراهم می شود.

یکی از مهم ترین تجهیزات فیبر نوری، باکس های فیبر نوری هستند. این باکس ها برای تبدیل کابل Outdoor به indoor، پست های برق DCS و همچنین در سربندی کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

درواقع  باکس نوری، جعبه ای می باشد که پس از نصب در محل کاربر به اختتام شبکه ی پسیو نوری می پردازد.

طبق استانداردهای موجود اگر در مکانی فیبر نوری کار شود باید در قسمت ورودی یا در کنار پریز تلفن یک عدد ATB یا OTO نیز کار شود. شما می توانید ATB یا OTO را در ظرفیت های گوناگونی تهیه نمائید.

OTO ها از انواع گوناگونی برخوردار هستند. در بین OTO ها یکی از آن ها از نظر ظاهری به پریز برق شباهت دارد و یک فیبر نوری به صورت توکار یا روکار در آن وجود دارد و از چنین قابلیتی برخوردار است که توسط یک آداپتور SC، فیبر نوری را به ONT تحویل بدهد.

در نتیجه می توان گفت که باکس های فیبر نوری دارای ظرفیتهای متفاوتی هستند و می توان درون آن ها اسپیلیتر و پچ پنل هایی را با ظرفیت های مختلف جا داد.

شما می توانید این باکس ها را در ظرفیت های 4 الی 48 پورت تهیه نمائید.

استفاده از کمربند و برچسب گذاری کابل شبکه

متاسفانه بسیاری از افراد برچسب گذاری و استفاده از کمربند های کابل شبکه را نادیده می گیرند، اما در صورت استفاده از این ابزارها، مدیریت کابل ها راحت تر انجام می شود.

نکات مهم و کاربردی در رابطه با آرایش رک اتاق سرور

تجهیزاتی که وزن آنها بیشتر می باشد باید در یونیت های پایینی رک قرار بگیرند. به این علت که نصب کردن وسایل سنگین در طبقه های پایین رک سبب استحکام و حفظ تعادل بهتر در رک می گردد. همچنین این کار می تواند به میزان زیادی در عیب یابی و راه اندازی شبکه موثر باشد.

نکته بعدی که در رابطه با آرایش رک سرور وجود دارد، این است که باید امکانات UPS در قسمت های زیرین رک شبکه گذاشته شود. این موضوع هم بسیار با اهمیت است که داخل دیتا سنتر، منبع مربوط به تغذیه برق به صورت کاملا مجزا درون رک قرار گیرد. این مسئله به این معنی می باشد که حجم بالای یو پی اس، این امکان را به وجود می آورد که اگر نشت اسید اتفاق افتاد و یا اینکه نیاز به جا به جایی بود، در قسمت های پایین کابینت این کار ها راحت تر صورت می گیرد. اهمیت UPS این است در صورتی که نشتی اتفاق بیفتد و یا اینکه خرابی در آن به وجود آید، کارایی بقیه دستگاه ها نیز به همان میزان کاهش پیدا می کند.

استانداردی که برای چیدمان رک در اتاق سرور در نظر گرفته اند این است که باید کیبورد و کنسول مانیتور در طبقه های وسط کابینت قرار داده شود. نحوه قرار دادن این دو وسیله هم به این صورت است که باید در قسمت پایین کیبورد و سپس کنسول مانیتور قرار گیرد. راحتی در دیدن مانیتور و کار کردن با این وسایل باید به صورتی باشد که فرد در حالت ایستاده به آسانی توان برقراری ارتباط با تجهیزات شبکه را داشته باشد. رعایت کردن این مورد تاثیر بسیاری زیادی در نحوه کار کردن و آرامش کارشناسان در زمان انجام فعالیت ها دارد.

نکته دیگری که وجود دارد و رعایت آن هم مانند موارد قبلی الزامی باشد این است که باید سرور شبکه در قسمت بالایی UPS و پایین کیبورد کنسول قرار داده شود. دلیلی که برای این چیدمان استاندارد وجود دارد این است، هوایی که در این قسمت وجود دارد خنک تر می باشد و وزن بالای سرور شبکه به بخش های زیرین کابینت انتقال پیدا می کند. همچنین با این روش چیدمان، احتمال برخورد دست و پا به طور تصادفی به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. دلیل دیگری که برای این نوع از چیدمان در اصول آرایش رک وجود دارد این است که Vibration فن سرور در قسمت های زیرین به صورت کامل از بین می رود. در وضعیت های ویژه هم این امکان وجود دارد که سرور را در قسمت بالایی رک قرار دهند اما استفاده کردن از محافظت کننده در این صورت الزامی می باشد.

نحوه برنامه ریزی نصب و آرایش رک سرور

تا الان متوجه شدیم که رک سرور به این منظور طراحی شده اند که روشی ایمن برای نگهداری سرور ها و تجهیزات شبکه ای هستند.

به طور قطع می دانید که در آینده احتمالا نیاز به گسترش اتاق سرور و دیتاسنتر خود دارید. بسیاری از مشکلاتی که هنگام توسعه و گسترش اتاق سرور مشاهده می کنیم علت اصلی را در نصب اولیه و ضعف برنامه ریزی اولیه میبینیم.

پس به یک چک لیست برای نصب و طراحی چیدمان رک نیاز داریم:

چک لیست عمومی زیر موضوعات اصلی برنامه ریزی اتاق سرور استادارد و آرایش رک سرور را شامل می شود:

 1. به چه سایزی از رک برای اتاق سرور خود نیاز دارید؟
 2. مکان: چه جایی در اتاق سرور برای قرارگیری رک مناسب است؟
 3. سرمایش و تهویه: چگونه تجهیزات درون رک را خنک نگه داریم؟
 4. امنیت: آیا این نوع آرایش رک میتواند امنیت را برقرار کند؟
 5. طرح بندی و آرایش رک: چگونه باید سرور و تجهیزات IT خود را در رک تنظیم کنم؟
 6. طرح بندی و آرایش کابل ها: بهترین راه برای مدیریت کابل کشی شبکه چیست؟
 7. قدرت الکتریکی: چگونه می توان PDU و UPS را برای امنیت بیشتر تجهیزات نصب کرد؟
 8. سیستم اطفاء حریق: آیا به سیستم مهار آتش احتیاج دارید؟
 9. مانیتورینگ دما: آیا اتاق سرور و رک ها به کنترل ومانیتورینگ دما و رطوبت نیاز دارد؟
 10. امنیت: چگونه می توان از دسترسی افراد غیرمجاز به سرورها و شبکه IT جلوگیری کرد؟

شما باید به این سوالات پاسخ دهید تا بتوانید آنچه را که برای اتاق سرور و نحوه چیدمان رک ها نیاز دارید پیدا کنید. باز هم تاکید می شود که آینده نگر باشید چرا که اتاق سرور و تعداد تجهیزات شما همیشه با همین تعداد نخواهد بود و احتمال توسعه آن وجود دارد. برای اطلاع از چگونگی استاندارد سازی اتاق سرو و رک ها حتما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آرایش رک و استاندارد سازی اتاق سرور,استاندارد نصب رک,اصول آرایش رک,

آرایش کابل در رک چگونه باید باشد؟

همانطور که آرایش رک اتاق سرور استاندارد هایی دارد، آرایش کابل در رک نیز دارای استاندارد هایی است. آرایش کابل در رک اتاق سرور چیزی است که ممکن است نادیده گرفته شود زیرا برای عملکرد اساسی لازم نیست.

با این وجود، اگر نکاتی را برای آرایش کابل در رک رعایت کنید هم در زمان و هزینه صرفه جویی می شود و هم شما یک رک حرفه ای طراحی کرده اید. تمام آنچه در راه داشتن یک رک سرور سازمان یافته و عالی به نظر می رسد، یادگیری بهترین روش ها برای مسیریابی و ذخیره کابل ها است.

نکاتی برای آسان تر کردن نصب کابل در رک

برای نصب کابل در رک برنامه ریزی کنید. بهتر است این ایده را داشته باشید که کابل های شما قبل از نصب و سازماندهی از کجا مسیریابی می شوند. اگر قبل از تصمیم گیری برای ساماندهی آنها، کابل ها را وصل کنید، امکان اصلاح  وجود خواهد داشت و چندین بار شما باید کابل را حذف و دوباره نصب کنبد که هم زمان گیر است و هم هزینه اضافی به وجود می آید.

فاصله اتصال را دقیق اندازه گیری کنید تا بدانید چه مقدار کابل نیاز است و هزینه بیشتری برای کابل پرداخت نکنید.

کابل های خود را رنگ کنید. این به شما کمک می کند تا بین انواع مختلف کابل تفاوت قائل شوید و دچار سر درگمی نشوید.

انتهای کابل ها را لیبل (برچسب) بزنید. این به شما کمک می کند دقیقاً بدانید کابل به کجا می رود و چه استفاده ای دارد.

کابل ها را در طرفین رک قرار دهید.یکی از ذلایلی که میله های مدیریت کابل وجود دارد همین است. کابل ها را از دسترس قست هایی که باید به آنها دسترسی داشته باشید دور نگه دارید تا مزاحم کار شما نشوند.

برنامه ریزی برای گسترش. در آینده امکان تغییر و توسعه در رک وجود دارد. اگر در ابتدا به ین مسئله فکر کنید هزینه کمتری در آینده پرداخت خواهید کرد.

آرایش رک سرور و نکات مربوط به چیدمان تجهیزات درون رک

برای چیدمان تجهیزات درون رک همچون آرایش رک سرور باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا عملکرد از رک ها را مشاهده کنید. برای چیدمان تجهیزات درون رک بهتر است چندین نکته را مد نظر داشته باشید.

دقت کنید هنگام آرایش رک سرور تجهیزات سنگین تر در قسمت پایین رک قرار بگیرد و در مقابل تجهیزات سبک تر را در قسمت بالایی رک قرار دهید. این عمل باعث می شود که رک ها پایدارتر باشند و تعادل بیشتری داشته باشند. علاوه بر تعادل بیشتر رک، چیدمان تجهیزات سنگین در پایین رک و تجهیزات سبک در قیت بالایی رک سبب می شود که نصب و راه اندازی و یا عیب یابی رک سرور ساده تر باشد.

با توجه به نکاتی که گفته شد بهتر است تجهیزات ups در قسمت پایین رک قرار بگیرد و همچنین برای دیتاسنتر ها و منابع برق بهتر است از رک های مجزا و جدا استفاده شود، به دلیل اینکه امکان نشت باتری های اسیدی وجود دارد و اگر این باتری ها در قسمت بالایی قرار داشته باشند، می توانند باعث خرابی دیگر تجهیزات نیز شوند.

به طور کلی آرایش رک سرور به این صورت است که مانیتور و کیبورد در وسط رک قرار بگیرد تا دسترسی به آن راحت باشد و فرد مسئول بهتر بتواند رک را کنترل کند. از بالا به پایین نحوه قرار دادن تجهیزات به این صورت است که ابتدا کنسول مانیتور و سپس کیبورد قرار می گیرد. این باعث می شود که صفحه نمایش بیشتر در دید فرد مسئول باشد و همچنین برای کار با کیبورد دچار مشکل نشود.

برای قرار دادن سرور ها درون رک باید قسمت پایین رک را در نظر بگیرید. مکانی که برای قرار دادن سرورها در رک می توان در نظر گرفت بین UPS و کیبورد می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که جریان هوای خنک در قسمت پایینی رک بیشتر است. همچنین سرور ها نسبت به دیگر تجهیزات سنگین تر هستند و باید قسمت های پایین رک قرار بگیرند.

نکته دیگر این است که در قسمت پایین رک سرور احتمال آسیب و ضربه نسبت به قسمت های بالا کمتر است.