نکات طلایی در طراحی اتاق سرور استاندارد

طراحی اتاق سرور استاندارد

اصول طراحی اتاق سرور استاندارد یکی از مواردی می باشد که اجرایی کردن آن به شکل درست برای هر سازمانی الزامی است. اتاق سرور یک محیط فیزیکی می باشد که تمام تجهیزاتی که برای منتقل کردن داده ها در شبکه های کامپیوتری برای یک فعالیت و یا سازمان خاص لازم می باشد، در آن وجود دارد. این اتاق در شکل های مختلفی ایجاد می گردد و این قابلیت را دارد که به صورت مستقل و یا بخشی از یک مرکز داده باشد. کارشناسان فناوری بیشتر زمان خود را در این مرکز به تست سرور، شبکه و پیدا کردن مشکلات سیستم ها و نگه داری از آنها می گذرانند.

ایجاد کردن یک مرکز جامع اطلاعات ایمن و قابل دسترس در هر زمان و مکانی به منظور ذخیره کردن اطلاعات، فایل ها و همچنین برای به وجود آوردن هاب در زیر ساخت ها و فناوری اطلاعات الزامی است. بنابراین اتاق سرور باید به صورتی طراحی و ساخته شود که برای همه اعضای گروه IT از امنیت برخوردار باشد و فضای کافی هم برای کاربران داشته باشد و استانداردهای طراحی اتاق سرور در آن رعایت شده باشد. در ادامه مطالب قصد داریم به توضیح اصول طراحی اتاق سرور استاندارد که شامل 6 شیوه اصلی و مهم می باشد، بپردازیم:

برای اتاق سرور باید یک فضای کافی در نظر گرفته شود

در طراحی اتاق سرور استاندارد ابتدا نیاز به فضای مناسب دارید. در این مرحله قصد داریم پیش از اینکه وارد مبحث های تخصصی در رابطه با اصول طراحی شویم به یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواردی که پیش نیاز راه اندازی کار می باشد اشاره کنیم و آن هم بحث فضایی می باشد که باید برای اتاق سرور استاندارد در نظر گرفته شود. به دلیل اینکه باید تمامی امکانات و تجهیزاتی که مربوط به مرکز داده می باشد و تعداد زیادی از کارمندان که در این بخش فعالیت می کنند، در این فضا قرار بگیرند. بنابراین این محیط باید دارای اندازه مناسبی باشد.

سخت افزار را به منظور ثبت اطلاعات تنظیم نمایید

یکی از نکاتی که در استانداردهای طراحی اتاق سرور آماده است موارد مربوط به ثبت اطلاعات است. در اتاق سرور باید از رک، قفسه هایی برای ثبت اطلاعات ابزار فیزیکی و کامپیوتر های دیگر استفاده نمایید. تجهیزات رک‌ مخابراتی در بیشتر محیط هایی که کار های عملیاتی را انجام  می دهند از محبوبیت خاصی برخوردار می باشند. به دلیل اینکه یک رک به تنهایی این قابلیت را دارا می باشد که تعداد زیادی از تیغه های 1 یونیتی و سرور های بلند در آن قرار بگیرد.

اتاق سرور استاندارد,استانداردهای طراحی اتاق سرور,طراحی اتاق سرور استاندارد,

باید اتاق سرور کاملا خنک باشد

در رابطه با اصول طراحی اتاق سرور استاندارد یکی از موارد مهم و اساسی این است فضایی که برای این اتاق در نظر گرفته می شود باید کاملا خنک باشد تا سیستم هایی که در آن قرار می گیرند در معرض گرما نباشند زیرا هوای گرم می تواند به تمامی وسایل آسیب برساند. یکی از سیستم های سرمایشی که در این اتاق قرار می گیرد و کارایی زیادی دارد، raised floor می باشد. راه دیگری که برای این کار بسیار مناسب است، استفاده کردن از واحد های سرمایشی می باشد که به صورت ردیفی طراحی شده اند و به raised floor هم احتیاجی ندارند، زیرا کمپرسور را به سقف اتاق انتقال می دهند. برای این کار باید همیشه یک دماسنج را در اتاق سرور قرار دهید تا از میزان دمای موجود مطلع باشید. چنانچه میزان رطوبت در اتاق زیاد است این امکان وجود دارد که به نصب دستگاه جذب کننده رطوبت هم نیاز باشد.

برای کابل های شبکه یک محیط مناسب را فراهم کنید

از دیگر استانداردهای طراحی اتاق سرور محیط مطمئن برای کابل کشی است. در اتاق سرور باید برای اجرایی کردن کابل های شبکه فضای مناسب در زیر کف کاذب موجود باشد. برای این کار باید یک محیط را به منظور منتقل کردن کابل‌ ها از تابلو برق مرکزی فراهم نمایید. در نظر گرفتن این فضا باعث می شود که فعالیت های الکتریکی به منظور هدایت کردن کابل به طرف تجهیزاتی که ثابت هستند، کمتر شود.

مراحل استاندارد سازی اتاف سرور,اتاق سرور استاندارد,استانداردهای طراحی اتاق سرور,

جریان امنیتی اتاق سرور را گسترش دهید

طراحی اتاق سرور استاندارد باید موارد امنیتی را بسیار جدی بگیرید. تنها اشخاصی می توانند به اتاق سرور وارد شوند که در آنجا مسئولیت داشته باشد. درب اتاق باید قفل شود و یا اینکه سیستمی برای ثبت اثر انگشت جلوی اتاق قرار داده شود. همچنین نکته مهم دیگری که در رابطه با اتاق سرور استاندارد وجود دارد این است که برای حفظ داده ها و تمام اطلاعات محرمانه وجود یک اتاق سرور ایمن الزامی می باشد.

این امکان در اتاق سرور فراهم باشد که بر روی آن نظارت شود

یک اتاق سرور استاندارد باید به صورت مداوم بر روی آن نظارت شود. به منظو اطمینان یافتن از وضعیت و شرایط باید از تمامی  عملیات صورت گرفته عکس برداری شود. برای این کار نرم افزار هایی موجود می باشند که در موارد الزامی که باید اخطار بدهند، اطلاعاتی را به موبابل افراد مورد نظر ارسال می کند.

در پایان مطالب باید به این موضوع اشاره کنیم که تمامی اطلاعاتی که در متن بالا به آن اشاره شد برای آشنایی هر چه بیشتر شما با اصول طراحی اتاق سرور استاندارد و استاندارد سازی دیتاسنتر می باشد، امیدواریم که از مطالعه مطالب بیان شده در این مقاله بهره کافی را برده باشید.