انواع طراحی شبکه‌ های کامپیوتری برای کسب و کار

انواع طراحی شبکه

انواع طراحی شبکه‌ های کامپیوتری برای مشاغل را می‌توان با ویژگی‌هایی مانند: ظرفیت، مجوز، ساختار، فناوری، هدف سازمانی و غیره طبقه‌بندی نمود. اما متداول‌ترین روش طبقه‌بندیِ شبکه، محدوده‌ی فیزیکی یا جغرافیایی است.

آگاهی از شبکه‌ها به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید کدام یک از آنها برای نیازهای تجاری شما مناسب‌تر خواهد بود. در بخش‌های بعدی، ما نگاهی عمیق به انواع طراحی شبکه خواهیم داشت؛ پس تا انتهای این مقاله با واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو همراه شوید.

انواع طراحی شبکه:

در اینجا لیستی از انواعِ مختلفِ شبکه‌هایِ کامپیوتری آمده است. از جمله:

 • شبکه محلی (LAN)
 • شبکه گسترده (WAN)
 • شبکه محلی بی سیم (WLAN)
 • شبکه ذخیره سازی (SAN)
 • شبکه متروپولیتن (MAN)

اکنون در ادامه به توضیح هر یک از این شبکه‌ها می‌پردازیم.

شبکه محلی (LAN):

این شبکه یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین شبکه‌هایی است که در اکثر شرکت‌ها و خانه‌ها یافت می‌شود. LAN  می‌تواند مانند یک شبکه‌ی سازمانی با هزاران دستگاه متصل و یا یک شبکه‌ی خانگی کوچک با چند دستگاه باشد. شبکه‌ی محلی معمولاً علاوه بر فعالیت در یک فضای محدود، متعلق به یک شخص یا سازمان واحد است.

ملاحظات طراحی LAN:

قبل از طراحیِ شبکه‌ی محلی باید موارد زیر را در نظر بگیرید. از جمله:

 • تعداد پورت‌های مورد نیاز
 • سرعتِ شبکه‌ی مورد نیاز؛ به عنوان مثال: 100 مگابیت بر ثانیه، 1 گیگابیت بر ثانیه و غیره.
 • توجه‌ی رسانه‌ها: اترنت، بی‌سیم و غیره.
 • دستگاه‌های مورد نیاز، همانند: سوئیچ‌ها، روترها و نقاطِ دسترسی.
 • تلاش برای نصب و پیکربندی.
 • سهولتِ مدیریت.

شبکه گسترده (WAN):

شبکه‌ی گسترده، یکی از انواعِ طراحی شبکه است که در یک منطقه‌ی جغرافیایی وسیع قرار دارد. شبکه‌های کوچکتر مانند: شبکه‌ی محلی را می‌توان با شبکه‌ی گسترده متصل نمود. این نوع طراحیِ شبکه در مقایسه با شبکه‌ی محلی از تجهیزات شبکه گران‌تری استفاده می‌کند. این نوع شبکه‌ها بیشتر متعلق به گروهی از افراد یا سازمان‌ها هستند.

WAN مخففِ شبکه‌ی گسترده است. یک شبکه‌ی وسیع و یک شبکه‌ی کامپیوتری بزرگ که گروهی از رایانه‌ها یا دستگاه‌های ارتباطی را در فواصل زیاد به هم متصل می‌نماید. این شبکه برخلاف شبکه‌یLAN ، به یک مکان جغرافیایی واحد متصل نیست.

WAN ها عموماً توسط مشاغل برای اتصالِ شبکه‌های اداری خود که در چندین سایت جغرافیایی قرار دارند، استفاده می شوند. هر یک از دفاتر به طور معمول LAN مخصوص خود را دارند و این LAN ها از طریق WAN به یکدیگر متصل می‌شوند.

بنابراین، WAN را می‌توان مجموعه‌ای از LAN ها یا سایر شبکه‌های ارتباطی دانست.

بزرگ‌ترین و رایج‌ترین مثالِ WAN اینترنت است. در مقایسه با LAN ، WAN به اجزای سخت‌افزاریِ اضافی نیاز دارد. برخی از سخت‌افزارهای مهمِ مورد نیاز برای یک شبکه وسیع عبارت‌اند از:

 • آداپتورهای ترمینال ISDN
 • سرورهای دسترسی
 • سوئیچ‌های WAN
 • سوئیچ‌های ATM
 • مالتی پلکسر
 • مودم ها
 • روترها

فرض کنید شما یک دفتر در تهران و یک دفتر دیگر در مشهد دارید و می‌خواهید شبکه‌های محلی آنها را به یکدیگر متصل کنید تا از مزایای یک شبکه‌ی متصل برخوردار شوید؛ اما ایجاد زیرساختِ شبکه‌ی فیزیکی خود با استفاده از کابل‌ها، روترها و نقاطِ مبادله‌ی اینترنت در هزاران مایل، کاری نیست که شما بخواهید انجام دهید. در عوض، می‌توانید از یکی از فناوری‌های مختلف WAN برای دستیابی به چنین ارتباطی استفاده نمائید.

MAN,SAN,WAN,

متداول‌ترین فناوری‌های WAN:

متداول‌ترین فناوری‌های WAN عبارت‌اند از:

خطوط اجاره ای:

خطوط اجاره‌ای یک اتصال مستقیم به شبکه است که آن را از یک شرکت اجاره می‌کنند، مانند: ارائه دهنده‌گانِ خدمات اینترنت که زیرساختِ مورد نیاز شما را از قبل دارند. از آنجا که خطوط اجاره‌ای منحصراً برای دارنده‌ی اجاره در نظر گرفته شده است، از عملکرد و پهنای باند مطمئن برخوردار می‌باشد. توجه داشته باشید که به دلایل مشابه این گزینه، گران است. میزان پرداخت هزینه‌ی اجاره به فاصله‌ی بین شبکه‌های متصل و الزامات عملکرد بستگی دارد.

شبکه‌ی نوری همزمان:

(SONET) شبکه‌ی نوری همزمان، یک پروتکلِ ارتباطیِ دیجیتالیِ استاندارد شده است که به طور هم‌زمان حجم وسیعی از داده‌ها را در مسافت‌های طولانی با استفاده از یک رسانه‌ی فیبر نوری منتقل می‌کند. این امکانِ انتقالِ همزمان: صدا، داده‌ها و ویدیئوها را با سرعت حداکثر 1 گیگابیت بر ثانیه از طریقِ یک فیبر واحد فراهم می‌کند.

 رله فریم Frame Relay:

Frame Relay، یک فناوری WAN برای انتقالِ داده‌ها بین LAN ها و از طریق    WAN  است. در این فناوری، داده‌ها در فریم‌ها بسته‌بندی شده و از طریقِ یک شبکه‌ی مشترک، ارسال می‌شوند. هر یک از فریم‌ها حاوی تمام اطلاعاتِ مسیریابیِ لازم، برای اطمینان از رسیدن به مقصد مناسب است. Frame Relay پیکربندیِ ساده و هزینه‌ی کمتری نسبت به خطوط اجاره‌ای دارد که به محبوبیت آن نیز کمک می‌کند.

مجموعه پروتکل اینترنت:

مجموعه‌ی پروتکل اینترنتِ پایه‌ی همه‌ی شبکه‌های مدرن است. همچنین به عنوان TCP/IP شناخته می‌شود که مخفف “پروتکل کنترل انتقال-پروتکل اینترنت” است. TCP/IP، آدرس و مشخصات و مسیریابی را مشخص می‌کند تا رایانه‌ها و سایر دستگاه‌ها بتوانند از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنند. اگرچه اکثر کاربران ممکن است مجموعه پروتکلِ اینترنت را فقط با اینترنت، مرتبط کنند، اما در حقیقت اینترنت، شبکه ای از شبکه‌ها است و مجموعه‌ی پروتکل‌های اینترنتی، مجموعه ای از پروتکل‌ها است که ارتباط دستگاه‌ها و انتقال داده‌ها را کنترل می‌کنند.

شبکه محلی بی سیم (WLAN):

WLAN مخفف شبکه‌ی محلی بی‌سیم است.

شبکه‌ی محلی بی‌سیم یکی از انواعِ طراحی شبکه است که به ارائه‌ی شبکه‌ی بی‌سیم در مسافتِ کوتاه کمک می‌کند. آنها به جای استفاده از کابل‌هایِ شبکه‌ی سنتی، از سیگنال‌های رادیویی استفاده می‌کنند. نقاط دسترسی نیز به لبه‌ی شبکه‌ی بی‌سیم متصل می‌شوند. این نوع شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا در خارج از محیط کار خود به اینترنت دسترسی داشته باشند.

شبکه متروپولیتن (MAN):

شبکه‌های متروپولیتن (MAN) به گروهی از افراد یا سازمان‌ها اجازه می‌دهد که منابع خود را در یک منطقه‌ی بزرگ‌تر به اشتراک بگذارند. مناطقی را که این نوع طراحی شبکه پوشش می‌دهد، بزرگ‌تر از مناطق گسترده و شبکه‌ی محلی بی سیم است. به طور کلی، آنها توسط دانشگاه‌های بزرگ استفاده می‌شوند. همچنین گفته می‌شود که آخرین نصب، شبکه متروپولیتن است. بیشتر نمونه‌های MAN در برخی از مناطق لودز در لهستان، ژنو در سوئیس و برخی مناطق لندن در انگلستان یافت می‌شود.

شبکه ذخیره سازی (SAN):

SAN مخفف عبارت network area network می‌باشد. این یک شبکه‌ی تخصصی با سرعت بالا است که اجازه‌ی دسترسی به ذخیره‌سازی را می‌دهد. شبکه‌های فضای ذخیره‌سازی عموماً برای دسترسی به دستگاه‌های ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند، به طوری که به نظر می‌رسد ذخیره‌سازی به صورت محلی متصل شده است. به عبارت دیگر، SAN یک شبکه یا زیر شبکه‌ی اختصاصی است که به هم متصل شده و مجموعه‌های مشترک از دستگاه‌های ذخیره‌سازی را به چندین سرور ارائه می‌دهد. SAN اغلب با ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS) اشتباه گرفته می‌شود، در حالی که هر دو، راه حل ذخیره‌سازی مبتنی بر شبکه هستند، اما کاملاً متفاوت عمل می‌نمایند.

SAN ها به دستگاه‌های ذخیره‌سازی اختصاص داده می‌شوند که معمولاً از طریق LAN در دسترس نیستند. این تفکیک ترافیک ذخیره‌سازی از بقیه‌ی ترافیک LAN عملکرد و در دسترس بودن برنامه را بهبود می‌بخشد. علاوه بر دستگاه‌های ذخیره سازی، یک SAN معمولاً از میزبان و سوئیچ‌های متصل به هم و با استفاده از توپولوژی ها، پروتکل‌ها و فناوری‌های مختلف تشکیل شده است. SAN ها حفاظت و امنیت داده های شما را بهبود می‌بخشند و همچنین می‌توانند نقش مهمی در پشتیبان‌گیری اطلاعات سازمان و استراتژی تداوم کسب و کار شما را به وجود آورند.

WLAN,انواع طراحی شبکه,شبکه‌ی محلی,

 انتخاب نوع مناسب شبکه برای کسب و کار شما:

در زمانِ طراحی و اجرای شبکه‌ های کامپیوتری برای کسب و کارِ شما باید عوامل مختلفی از جمله: ترافیک شبکه، عملکرد، امنیت شبکه، افزونگی، سخت افزار، مدیریت، نیاز تعمیر و نگهداری و هزینه ها در نظر گرفته شود. با این حال، یک عامل فوری و مهم که شما باید در نظر بگیرید، میزان فیزیکیِ شبکه‌ی شما است. هر موقعیتی خواستار راه‌حل‌های شبکه‌ای متفاوت می‌باشد.

انتخاب شما از یک شبکه نه تنها به میزان فیزیکی دفتر شما بستگی دارد؛ بلکه به پهنای باند، عملکرد و نیازهای امنیتی و همچنین هزینه‌های سخت افزاری و تعمیر و نگهداری نیز بستگی دارد؛ هرچند شبکه‌های مختلفِ مشابه‌ای هستند که از لحاظ: ویژگی‌ها و مزایا و هزینه بسیار متمایز هستند. بنابراین، انتخاب نوع مناسب شبکه برای سازمان شما از اهمیت زیادی در طراحی یک شبکه کامپیوتری برخوردار است.