6 نکته الزامی در امنیت دیتاسنتر که باید رعایت کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که در ساخت دیتاسنتر باید به آن توجه ویژه داشت، امنیت دیتاسنتر می باشد. افرادی که مسئولیت ساخت دیتاسنتر و یا اتاق سرور را بر عهده دارند باید تمام تلاش خود را به کار ببرند تا یک زیرساخت شبکه ی بسیار ایمن و مطمئن را در اختیار کاربران خود قرار دهند. همچنین باید در هنگام ساخت دیتاسنتر به گونه ای عمل کنند که در صورت نیاز امکان تغییر و بروز رسانی امکانات و ویژگی های امنیتی وجود داشته باشد.

نکته ی مهم دیگری که سازندگان دیتاسنتر باید مورد توجه قرار دهند این است که در ساخت دیتاسنتر تمام نیاز ها و خواسته های کاربران را اعمال کنند.

رعایت چه مواردی برای حصول اطمینان از امنیت دیتاسنتر لازم است؟

  1. استخدام نگهبان برای حفظ امنیت تجهیزات:

جهت جلوگیری از هر گونه خطری باید چندین نگهبان برای محافظت از تجهیزات دیتاسنتر و اتاق سرور استخدام شوند، به گونه ای که در هر ورودی یک نگهبان به صورت 24 ساعته حضور داشته باشد. توجه داشته باشید که حفظ امنیت دیتاسنتر بر عهده سازنده آن می باشد.

  1. استفاده از دوربین های نظارت تصویری:

برای حفظ امنیت بیشتر باید تمام نقاط دیتاسنتر مخصوصا بخش های مهم با دوربین های مداربسته مورد نظارت قرار بگیرند. این دوربین ها باید به گونه ای نصب شوند که تمام محدوده ی نقاط ورودی و خروجی را پوشش دهند تا رفت و آمد افراد به طور کامل ضبط شود.

  1. کنترل دسترسی ها:

تمام دسترسی ها به دیتاسنتر و تجهیزات آن باید تا حد امکان محدود شده و مورد کنترل قرار گیرد. باید یک سری افراد خاص برای دسترسی به این تجهیزات انتخاب شوند و برای آن ها کارت های شناسایی مخصوصی صادر شود. بعد از آن فقط کسانی که صاحب این کارت ها هستند حق ورود به دیتاسنتر را خواهند داشت.

افزایش امنیت دیتاسنتر,امنیت در دیتا سنترها,امنیت دیتاسنتر,

  1. حفظ امنیت فیزیکی:

تمام ورودی های دیتاسنتر باید با سیستم های کنترل دسترسی قفل شوند تا در هنگام ورود بازدید کنندگان مشکلی به وجود نیاید و ورود و خروج افراد کنترل شده باشد. همچنین برای حفظ امنیت داده ها باید تمام رک های دیتاسنتر را قفل کرد.

باید قبل از ورود به دیتاسنتر به تمام بازدید کنندگان یک کارت الکترونیکی با کد مخصوص آن شخص داده شده و هر بازدید کننده تا ورود به دیتاسنتر توسط یکی از کارکنان دیتاسنتر همراهی شود. این کارکنان وظیفه دارند بعد از ورود به دیتاسنتر نیز بر این بازدید کنندگان نظارت داشته و آن ها را کنترل کنند.

  1. کنترل و نظارت کارکنان امنیتی:

خود کارکنان امنیتی نیز باید تحت کنترل و نظارت باشند تا از نحوه عملکرد آن ها به بهترین شکل و مهارت هایشان در اقدامات امنیتی اطمینان حاصل شود.

  1. افزونگی:

تمام دیتاسنتر ها باید افزونگی N + 1 را رعایت کنند. یعنی در تمام دیتاسنتر ها باید از باتری های پشتیبان، تجهیزات خنک کننده پشتیبان، تجهیزات تامین برق و انرژی پشتیبان و … استفاده شود تا در صورت بروز مشکل هیچ گونه وقفه ای در کار دیتاسنتر به وجود نیاید. برای مثال استفاده از سیستم تامین برق اضطراری (UPS) باعث می شود که در صورت قطع برق و یا تغذیه هم سیستم های امنیتی به کار خود ادامه دهند و در هر شرایطی فعال باشند.

زمانی که برق اصلی دیتاسنتر قطع می شود برای حفظ امنیت دیتاسنتر، تجهیزاتی مثل ژنراتور های دیزلی و گازی، باطری های پشتیبان، اینورتر و رکتیفایر وارد سیستم شده و برق دیتاسنتر را تامین می کنند.