مزایای سرور در مقایسه با کامپیوتر – قسمت اول

مزایای سرور در مقایسه با کامپیوترهای مونتاژی

در جامعه امروز علاوه بر سازمان ها و مراکز اداری، شرکت های کوچک و نوپایی با بازده های زود هنگام در حال ایجاد و شکل گیری هستند. این شرکت های زود بازده با داشتن یک کسب و کار مناسب دارای حدقل ۲۰ تا ۳۰ پرسنل هستند. بستر ارتباطات فناوری برای این مجموعه به رشد و توسعه کسب و کار منجر می شود. زیر ساخت اصلی به کار گیری فناوری اطلاعات به صورت استاندارد شامل سرور و شبکه ای از کامپیوتر است.

در حالت کلی به سرورهای مبتدی، سرورهای Entery Level می گویند. شباهت ساختاری این سرورها بسیار به کامپیوترهای سطح متوسط مشابه است. در این مقاله سعی داریم تا مزایای داشتن یک سرور را در مقایسه با کامپیوترهای مونتاژ شده به درستی بیان نماید.

حال زمانی که مدیران کسب و کارهای زود بازده، قصد راه اندازی تجهیزات شبکه ای دارند ترجیح می دهند، به جای استفاده از سرور از کامپیوترهای شخصی مونتاژ شده استفاده کنند. این مدیران تنها دلیل خود را از این انتخاب صرف هزینه کمتر است، غافل از آن که برخی از شرکت های تولید کننده سرور همچون شرکت HP مدل های متنوعی از سرورها را با قیمت های بسیار پایینی ارائه داده و در معرض فروش این دسته از مخاطبین قرار می دهد.

سری سرورهای مدل HP با قیمت پایین عبارت است از ML10 و ML30 و ML310e و DL120 و DL20. جالب است بدانید همه این مدل ها با کیفیت مناسب و با هزینه تقریبی خرید یک لپ تاپ عرضه شده است. یعنی هزینه ای شاید ۵ برابر کمتر از یک سرور معمولی باشد.

بنابراین به این مدیران توصیه می شود که کسب و کار خود را با خرید این دسته از سرورها به ارتقای لازم از فناوری برسانند. در ادامه این مقاله سعی شده است تا مزایای هشتگانه خرید سرورهای HP را با امکانات مناسب آن در قالب دو مقاله برای شما بیان نماییم تا با خیال آسوده بتوانید این خرید را انجام دهید و نتایج ماندگاری را برای کسب و کار خود به وجود آورید. این مزایا عبارت است از:

پردازنده های سرور,تجهیزات شبکه,راه اندازی شبکه,

طراحی مخصوص کار مداوم

سرورهای hp سرورهایی هستند که می تواند به صورت مداوم در زمان بسیار طولانی نزدیک به یک سال بدون وقفه و بدون خاموشی روشن باشد و کار کند. این امکان در سرور به دلیل تجهیز قطعات با کیفیت و مقاومی است که در سرور تعبیه شده است.

شاید این سوال پیش آید که روشن بودن یکسره و مداوم سرور موجب تولید حرارت می شود که شرکت Hp نیز برای آن چاره اندیشیده و سیستم های خنک کننده را به صورت نصبی یا همراه با آن ارائه داده است تا این مشکل نیز مرتفع گردد. این تدبیر برای از کار افتادن سرور و ایجاد وقفه به شدت سودمند است و شبکه کسب و کار را هیچ گاه مختل نمی سازد.

سازگاری قطعات داخلی با یکدیگر

به طور کلی شرکت سازنده سرور HP برای سرورهای تولیدی خود طوری برنامه ریزی کرده اند که تمام قطعات داخلی آن به صورت یکپارچه و سازگار با یکدیگر معرفی شده اند. این سازگاری همگام با وظایف یک سرور در نظر گرفته می شود. کنترل کیفی تمامی قطعات این سرورها توسط مهندسین صنایع داخلی این شرکت بزرگ با ابزارهای خاص مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. جالب است بدانید در یک کامپیوتر شخصی هیچگاه چنین تدبیری اندیشیده نشده است و ممکن است قطعه کارت گرافیک با مادربورد همان کامپیوتر سازگاری خاصی نداشته باشد.

راه اندازی شبکه داخلی,راه اندازی شبکه کامپیوتری,راه اندازی شبکه های کامپیوتری,

پردازنده های مخصوص

پردازنده های سرور به طور کلی با سری زئون مونتاژ می شوند هر چند مدل های متنوعی از سرورها موجود باشد. پردازنده های زئون نسبت به پردازنده های دسک تاپ از حافظه CASH بالاتری برخوردار هستند. در حقیقت همین حافظه پنهان CASH است که منجر به افزایش سرعت و بهبود عملکرد پردازنده سرور HP می شود.

رم های مخصوص  

به طور کلی سرورها دارای حافظه و RAM مخصوصی هستند که سرعت بسیار بالاتری نسبت به کامپیوترهای شخصی دارند. اجرای همزمان کار توسط سرور نیاز مبرم به RAM سریع و  System Bus دارد. این دو عامل از عوامل حیاتی حفظ عملکرد بدون تأخیر سیستم هستند. RAM های نوع ECC، Error یا Correcting با قابلیت تصحیح سازی مختص به سرور است.

قابلیت تصحیح سازی شده نیازمند ذخیره سازی صحیح اطلاعات در حافظه RAM است که در حین پردازش کمک ساز است. قیمت این نوع از Ramها بدون شک از قیمت یک RAM معمولی بیش تر است ولی  باید در نظر داشت که یک نیاز ضروری برای سرور است و باید تهیه شود.

ادامه دارد…