نحوه تمیز کردن داخل سرور و اتاق سرور

نحوه تمیز کردن داخل سرور

نحوه تمیز کردن داخل سرور و اتاق سرور از اهمیت فراوانی برخوردار است.

زیرا، کثیفی بیش از حد در داخل یک سرور (ذخیره‌سازی یا سوئیچ) می‌تواند جریان هوا را مختل نماید، گرمای اضافی ایجاد کرده و باعث ایجاد انواع مشکلات مربوط به فن‌ها شود. به یاد داشته باشید که حتی یک ذره‌ی فلزی ریز می‌تواند باعث اتصالات کوتاه گردد و منجر به جرقه، بو و گاهاً آتش‌ سوزی شود.

درنهایت، تمیز کردن صحیح اتاق سرور مستلزم توجه‌ی یک تیم ماهر آموزش دیده یا خدمات یک شرکت نظافتی حرفه‌ای است که در تمیز کردن مراکز سرور داده تخصص دارند.

اکنون واحد تحقیق و توسعه‌‎ی کارنو قصد دارد که در این مقاله نحوه‌ی تمیز کردن داخل سرور را به شما توضیح دهد. اینکه چگونه باید یک مرکز داده را تمیز کرد؟ پس، در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت تمیز کردن داخل سرور و اتاق سرور:

ابتدا، بیایید ببینیم چرا تمیز کردن مرکز داده بسیار حیاتی است. بسیاری از شرکت‌ها زمان و پول زیادی را صرف حفاظت از اطلاعات خود می‌کنند. آن‌ها اتاق سرور خود را ایمن می‌کنند، همه چیز را با رمز عبور محافظت می‌کنند و محافظت از ویروس را به‌روز نگه می‌دارند.

اما یک خطر تقریباً نامرئی وجود دارد که می‌تواند برای سیستم‌ها مخرب باشد و آن آلاینده‌هایی است که وارد محیط مرکز داد‌ه‌ی شما می‌شوند. خوشبختانه، رفع این تهدید ساده است. درواقع شما برای تمیز کردن اتاق سرور خود به یک برنامه نیاز خواهید داشت تا طبق آن پیش بروید. در ادامه توضیحاتی را در این باب داده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

نظافت زیر کف کاذب:

در ابتدا بهترین کار این است که از کثیف شدن فضای زیرین کف کاذب پرهیز شود. زیرا، اگر زیر کف کاذب اتاق سرور کثیف شود، گردوغبار و آلودگی به سطح کف کاذب رسیده و از طریق مکش دستگاه‌ها به داخل آن‌ها نفوذ می‌نماید و به تجهیزات الکتریکی آسیب می‌رساند. به یاد داشته باشید که کف کاذب‌ها نباید محفظه‌های بازی داشته باشند تا از طریق آن گرد و غبار سطح زیرین کف کاذب به سطح رویین آن برسد. بنابراین، انتخاب کف های کاذب استاندارد مانند: کف کاذب کارنو باعث می‌شود که هیچ گونه گردوغباری از سطح زیرین این محصول به بالای آن نفوذ نکند.

در نتیجه، انتخاب کف کاذب استاندارد منجر خواهد شد تا از ورود آلاینده‌ها به هوا و ورود به تجهیزات الکترونیکی حساس جلوگیری گردد. آلاینده‌هایی که می‌توانند منجر به گرمای بیش از حد، آسیب خوردگی، خرابی الکتریکی و مکانیکی دیسک و درایوهای نوار، منابع تغذیه و بردهای مدار شوند.

علاوه بر استفاده از کف کاذب استاندارد شما می‌توانید با استفاده کردن از وکیوم‌های فیلتر شده ذرات و گردوغبار را جمع‌آوری کرده و از تجمع و پراکنده شدن آن‌ها جلوگیری نمائید.

نحوه تمیز کردن داخل سرور,نظافت اتاق سرور,نحوه تمیز کردن داخل سرور,

مراحل تمیز کردن سطح زیرین کف کاذب به شرح زیر می‌باشد:

  • تایل‌ها را بردارید.
  • از جاروبرقی مخصوص برای مکیدن زباله‌ها استفاده کنید.
  • آلودگی‌های اضافی را با یک اسفنجی که کمی مرطوب شده است، پاک کنید.
  • در امتداد کابل ها را تمیز نمائید.

از مواد شیمیایی مناسب استفاده کنید:

به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن اتاق سرور باید از مواد شیمیایی مناسب استفاده نمائید. موادی که برای محیط اتاق سرور مناسب هستند. شما می‌توانید از مایعات پاک کننده‌ی آنتی استاتیک نیز برای نظافت اتاق سرور استفاده کنید.

هرگز برای تمیز کردن کف اتاق سرور از دستمال مرطوب استفاده نکنید. زیرا، این کار می‌تواند به تجهیزات آسیب برساند و رطوبت بیش از حد را به هوا وارد نماید.

نظافت سقف کاذب:

بسیاری از اتاق‌های سرور از سقف کاذب برخوردار هستند. سقف کاذب نیز همانند کف‌ کاذب، نیازمند نظافت است. این قسمت باید هر شش ماه یک بار به طور کامل تمیز گردد. اینگونه از ریزش آلاینده‌ها بر روی تجهیزات جلوگیری خواهد شد.

رک‌‌ها و تجهیزات پشتیبانی را کاملاً تمیز نمائید:

تجهیزات الکترونیکی را تمیز کنید. آلاینده‌های موجود در هوا ابتدا روی رک‌های سرور و سپس روی تجهیزاتی که در آنجا قرار گرفته‌اند، رسوب می‌کنند. پس، سرورها و سطوح باید کاملا تمیز شوند تا همه‌ی آلودگی‌ها از بین بروند.

بنابراین، سطوح سرور را با دستمال‌های حاوی مواد شیمیایی مجاز و پاک کننده‌های آنتی استاتیک تمیز نمائید. سپس، مطمئن شوید که تجهیزات پشتیبانی و رک‌ها تمیز شده‌‎اند. اطراف دستگاه‌ها را جاروبرقی بکشید تا به مناطقی که معمولاً در دسترس نیستند، برسید.

نحوه‌ی رسیدگی به ساخت و ساز یا نوسازی:

گاهی اوقات، در مراکز سرور تعمیراتی صورت می‌گیرد. هنگامی که با بازسازی یا ساخت و ساز، سر و کار دارید، هرگز تجهیزات فناوری اطلاعات را قبل از تمیز کردن کامل به اتاق باز نگردانید. اگر مجبور هستید که مقداری از تجهیزات را به داخل اتاق بیاورید، هرگز قبل از اتمام نظافت، آن‌ها را روشن نکنید.

نظافت مرکز داده پس از رخ دادن فاجعه:

چنانچه در اتاق سرور حادثه‌ای همچون: آتش‌سوزی، سیل یا غیره رخ دهد برای تمیز کردن آن مکان باید فوراً از خدمات یک شرکت نظافتی حرفه‌ای کمک بگیرید.

هنگامی که با یک وضعیت فاجعه سر و کار دارید، مهم ترین عواملی که باید در نظر بگیرید، مدت زمان لازم برای تمیز کردن منطقه‌ی آسیب دیده و میزان کامل و کارآمدی این تمیز کردن است. یک شرکت نظافتی حرفه‌ای نیز می‌تواند نقش مهمی را در بازیابی تجهیزات آسیب دیده در یک فاجعه ایفا نماید.

نظافت اتاق سرور,نحوه تمیز کردن داخل سرور,نظافت اتاق سرور,

اتاق سرور هر چند وقت یک‌بار باید تمیز شود؟

تمیز کردن سطحی یا اولیه‌ی اتاق باید به صورت روزانه انجام شود.

بنابراین، سطل زباله را بردارید و در صورت وجود هرگونه کثیفی، کف را تمیز نمائید. کف را با یک پاک کننده‌ی میکروفایبر خشک، تمیز کنید.

پنجره‌ها و درها را نیز هر هفته تمیز نمائید. اگر کف کاذب دارید، حداقل هفته‌ای یکبار آن را تمیز کنید و اگر تردد در اتاق سرور شما زیاد است باید روزانه آن را جاروبرقی بکشید. البته دقت نمائید که برای اتاق‌های سرور باید از جاروبرقی‌های مخصوص استفاده گردد. از همین جهت، جاروبرقی با فیلتر HEPA گزینه‌ی مناسبی می‌باشد.

جاروبرقی هرگز نباید بدون فیلتر HEPA باشد. این فیلترها برای جلوگیری از بازگرداندن گرد و غبار و سایر ذرات به هوا توسط خلاء طراحی شده اند. علاوه بر نظافت روزانه توصیه می‌شود که اتاق سرور شما حداقل هر سه ماه یک بار به طور کامل تمیز شود تا تجهیزات شما عملکرد خوبی داشته باشند.

استفاده از کدام محصولات پاک کننده ایمن است؟

در زمان نظافت اتاق سرور باید از محصولات پاک کننده‌ی مجاز استفاده نمائید.

در زمان نظافت سرور و اتاق مرکز داده هرگز نباید از آب استفاده نمود. رطوبت یا آب می‌تواند به تجهیزات فناوری اطلاعات و همچنین به کف کاذب مرکز داده آسیب برساند. اگر تیمی دارید که در مورد تکنیک‌های تمیز کردن آموزش دیده‌اند، مطمئن شوید که آن‌ها فقط از تجهیزاتی استفاده می‌کنند که به طور خاص برای آن اتاق تعیین شده‌اند.

مواد شیمیایی پاک کننده آنتی استاتیک نیز باید با پارچه‌های میکروفیبر و مقاوم در برابر حرارت استفاده شوند.

نظافت اتاق سرور و سرورها را به شرکتی معتبر بسپارید:

منطقی‌تر است شرکتی را استخدام کنید که خدمات تمیزکاری حرفه‌ای‌ را برای مراکز داده ارائه می‌دهند. این شرکت از کارکنان آموزش دیده و تجهیزات مناسب برخوردار هستند و می‌توانند نظافت اتاق سرور شما را به طور کامل و سریع انجام دهند.

سخن آخر:

امید است که از این مقاله لذت برده باشید. این محتوا همچنان ادامه دارد و در به‌روزرسانی‌های آینده اطلاعات گسترده‌تری را در اختیار شما قرار خواهیم داد. شما می‌توانید نظرات، انتقادات، سؤالات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید. گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده انواع کف کاذب و سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول می باشد.