مشاوره مرکز داده و اجرای مرکز داده

مشاوره مرکز داده

قبل از ساخت و راه اندازی مرکز داده یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید صورت بگیرد، دریافت مشاوره مرکز داده می‌باشد. شرکت فنی و مهندسی کارنو در کنار شما است تا شما را در داشتن یک مرکز داده‌ی کارآمد یاری سازد. تیم مشاور ما قبل از راه اندازی مرکز داده، تمامی نیازهای شبکه‌ی شما را سنجیده و مطابق با آن به طراحی و راه اندازی اتاق سرور یا مرکز داده‌ی شما می‎‌پردازد.

اکنون ما در این مقاله به توضیح نکاتی در مورد اجرای مرکز داده می‌پردازیم. پس اگر موضوع این محتوا در راستای نیاز شما می‌باشد، در ادامه با ما همراه باشید.

مشاوره مرکز داده:

تیم مشاوره‌ی ما تمامی نکاتی که باید قبل از راه اندازی، در زمان راه اندازی و بعد از راه اندازی مرکز داده از آن آگاه باشید را به شما انتقال می‌دهد. به یاد داشته باشید که برای عدم هدررفت زمان، سرمایه و انرژی باید در درجه‌ی اول با تیمی حرفه‌ای و متخصص مشورت کرده و سپس به ساخت و اجرای مرکز داده اقدام نمائید. شما با خواندن این مقاله تا حدودی با اجرای مرکز داده آشنا خواهید شد و می‌توانید از محتویات آن به عنوان راهنمایی در این زمینه استفاده نمائید. مواردی که در این مقاله به آن اشاره شده است به شرح زیر می‌باشد. از جمله:

  • انتخاب مکان مرکز داده.
  • طراحی زیرساخت مرکز داده.
  • تهیه‌ی تجهیزات مرکز داده.
  • اجرای خدمات پسیو و اکتیو مرکز داده.
  • خنک نگه داشتن اتاق سرور.

اکنون هر یک از این موارد ذکر شده را به صورت مختصر به شما توضیح می‌دهیم.

انتخاب مکان مرکز داده:

در بحث اجرای مرکز داده دو احتمال وجود دارد. اولین مورد ساخت یک مرکز داده از پایه است. دومی به اصطلاح بازسازی مرکز داده می‌باشد. هر دو رویکرد، مزایا و معایبی را به همراه دارند. یک ساختمان کاملاً جدید به شما امکان می‌دهد آن را طوری بسازید که دقیقاً با نیازهای مرکز داده مطابقت داشته باشد، که به نوبه‌ی خود به این معنی است که می‌توانید به پارامترهای انرژی بهتر و سطوح بالاتری از گواهینامه دست یابید. مکان انتخابی شما، باید امکان رشد آینده را نیز فراهم کند و در یک منطقه‌ی امن قرار بگیرد. انتخاب مکان مرکز داده بسیار مهم می‌باشد. برای ساخت Data Center، استانداردهایی وجود دارد که استانداردهای BICSI و  TIA 942 از مهم‌ترین آن‌ها می‌باشد. استاندارد TIA 942 که حاوی پیشنهادات و توصیه‌هایی برای طراحی مرکز داده است، در مورد توانایی مقاومت حتی در برابر سیل 500 ساله نیز صحبت می‌کند.

به طور کلی بهتر است مکانی را انتخاب کنید که هم به انرژی برق و هم به اینترنت دسترسی داشته باشد. در حالت ایده آل، باید دو مسیر فیبر نوری مستقل از قبل وجود داشته باشد. هنگامی که فقط یک اتصال فیبر در دسترس است، قرار دادن فیبر دوم موردی است که بودجه و زمان ساخت شما را به شدت کاهش می‌دهد. متخصصان ما از محل مورد نظر شما بازدید کرده و تمامی اطلاعات‌ لازم را در مورد مکان استاندارد در اختیار شما قرار خواهند داد.

اگر مکان شما ساختمان چند طبقه باشد، یکی از مواردی که باید حتما بررسی کنید، استحکام ساختاری طبقات و ظرفیت تحمل بار آن‌ها خواهد بود. این مقدار معمولاً در ساختمان‌های قدیمی حدود 200 کیلوگرم در هر متر مربع است. همچنین نباید ظرفیت باربری سقف خود را فراموش کنید، زیرا ممکن است برخی از تجهیزات تهویه‌ی مطبوع و سایر اجزاء در آن به کار گرفته شود.

راه اندازی اتاق سرور,مشاوره مرکز داده,راه اندازی اتاق سرور,

طراحی زیرساخت مرکز داده:

اتاق سرور فضای فیزیکی است که تمام داده‌های در حال اجرا از طریق شبکه‌ی کامپیوتری یک کسب و کار یا سازمان را در خود جای می‌دهد. اتاق سرور باید به گونه‌ای طراحی شود که ایمن، جادار و سازگار با تمامی تجهیزات شبکه باشد. در زمان طراحی زیرساخت مرکز داده باید الزامات فضای فیزیکی اتاق سرور را تعیین کنید. در این طراحی باید فضای کافی برای راحت نگه داشتن سرورها، سیم‌ها، کابل‌ها و سایر تجهیزات در نظر گرفته شود. بخش فناوری اطلاعات نیز باید اطمینان حاصل کنند که داده‌ها دور از دیوار بیرونی اتاق نگهداری می‌شوند. در نظر گرفتن فاصله در زمان طراحی و اجرا نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

درواقع، فاصله اولین عاملی است که باید در نظر گرفته شود و این شامل فاصله بین تجهیزات و فاصله‌ی محیط کار می‌شود. تجهیزاتی که با هم جمع می‌شوند می‌توانند منجر به گرم شدن بیش از حد، بی نظمی و مسائل دیگر شوند. همچنین باید در نظر بگیرید که فناوری یا سرورهای شما در کجا قرار دارند و این تجهیزات تا چه میزان باید در دسترس باشند.

در نتیجه طراحی زیرساخت مرکز داده و همچنین طراحی اتاق مانیتورینگ مرکز داده بسیار حائز اهمیت بوده و این کار باید توسط متخصصان صورت گیرد. به یاد داشته باشید که طراحی مرکز داده باید مطابق با استانداردهای تعریف شده باشد و نباید به طراحی غیر استاندارد روی آورد. طراحان شرکت فنی و مهندسی کارنو در کنار شما هستند تا در طراحی زیرساخت مرکز داده شما را یاری کنند.

تهیه‌ی تجهیزات شبکه:

در زمان طراحی مرکز داده مشخص می‌گردد که نیازهای اساسی یک شبکه چه می‌باشد و همین امر منجر خواهد شد تا بودجه با هدر رفتی مواجه نشود و تجهیزات مورد نیاز خریداری گردد. در زمان خریداری تجهیزات به کیفیت بالای آن توجه کنید. زیرا، تجهیزات، زیرساخت شبکه را به وجود می‌آورند و اگر این تجهیزات از کیفیت کافی برخوردار نباشند، زیرساخت شبکه با مشکل مواجه خواهد شد و عملکرد شبکه با چالش و اختلال روبه‌رو می‌گردد.

مشاوره مرکز داده,راه اندازی اتاق سرور,مشاوره مرکز داده,

اجرای خدمات پسیو و اکتیو مرکز داده:

در این مرحله افراد متخصص و کاردان باید مطابق با طراحی‌های برنامه‌ریزی شده به اجرای شبکه های کامپیوتری و راه اندازی اتاق سرور بپردازند. پسیو کاران باید اجرای خدمات پسیو و اکتیو کاران باید اجرای خدمات اکتیو شبکه را برعهده بگیرند. پسیو کاران و اکتیو کاران شرکت فنی و مهندسی کارنو، بسیار حرفه‌ای بوده و از مهارت و دانش کافی در این زمینه برخوردار هستند. شما می‌توانید برای اجرای مرکز داده با ما تماس بگیرید.

خنک نگه داشتن اتاق سرور:

پس از تنظیم اتاق سرور، مرکز داده‌ی شما باید خنک و خشک بماند تا از گرم شدن بیش از حد تجهیزات جلوگیری گردد. یکی از گزینه‌های پیشنهادی که در خنک نگه داشتن اتاق سرور تأثیر دارد، نصب کف کاذب می‌باشد. شما می‌توانید سیستم‌های تهویه و سیستم‌های سرمایشی را در زیر کف کاذب راه اندازی نمائید. در غیر این صورت، افراد می‌توانند از واحدهای خنک کننده ردیفی استفاده کنند که نیازی به کف کاذب ندارند. شما می‌توانید برای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور خود و همچنین برای نظارت سایر عوامل محیطی اتاق سرور از دستگاه‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور به نام‌های کارنولاجیک، اسمارت بیت رک و مینی اسمارت بیت رک، استفاده نمائید.

سخن آخر:

درنهایت، برای راه اندازی مرکز داده و استاندارد سازی دیتاسنتر، به تخصص، مهارت و دانش زیادی نیاز است. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید. امید است که محتوای خوانده شده برای شما مفید بوده باشد. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید. زیرا همچنان نکات مهم دیگری درباره‌ی اجرای مرکز داده وجود دارد که باید در روزهای آتی به آن‌ها اشاره نمائیم. نآنخوشحال می‌شویم لطفاً نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.